Průvodce nákupem fotoaparátu: Co se hodí vědět

TV, foto, audio-video

Existují dva základní druhy fotoaparátů: chytré telefony a vše ostatní. Fotoaparáty v telefonech se staly tak dobrými, že většinou zničily třídu levných zařízení. V čem jsou lepší klasické fotoaparáty a jak si poradit s jejich výběrem?

Velikostní omezení chytrého telefonu však omezují jeho schopnosti. Větší fotoaparáty mohou nabídnout delší zoom, větší snímače, které zachytí lepší detaily, a sofistikovanou optiku pro rafinované efekty, jako je malá hloubka ostrosti u portrétů.

Tento průvodce nákupem fotoaparátu seznámí s omezeními smartphonů a s přidanými funkcemi, které lze získat z jiných typů zařízení, jako jsou bridge fotoaparáty, digitální zrcadlovky a bezzrcadlovky.

Fotoaparáty v telefonech

Výhody: Snadné sdílení snímků a videí prostřednictvím mobilních sítí a Wi-Fi; není třeba nosit další fotoaparát; obrovské množství fotografických aplikací umožní fotografie upravovat; kvalita snímků je přinejmenším stejně dobrá jako u fotoaparátů typu point-and-shoot; malé snímače poskytují velkou hloubku ostrosti.

Nevýhody: Malé obrazové snímače mají tendenci produkovat digitální zrno – tzv. šum – na snímcích při slabém osvětlení; malé vestavěné objektivy poskytují omezený rozsah optického zoomu.

Klíčové funkce: Objektivy s velkým rozsahem a s velkou světelností: U některých modelů stabilizace obrazu; 4K a lepší video u vyšších modelů.

Klíčové příslušenství: Pouzdra na telefony; fotografické aplikace; přídavné objektivy, gripy a v některých případech stativy.

Rozsah chytrých telefonů na současném trhu znamená velkou rozmanitost fotografických schopností. Kromě selfie kamery na přední straně mohou mít základní smartphony jen jeden fotoaparát na zadní straně. Modely vyšší třídy se však mohou pochlubit dvěma nebo dokonce třemi zadními fotoaparáty pro pořizování snímků s různou ohniskovou vzdáleností.

Všechny smartphony jsou vybaveny zadním fotoaparátem se středně širokoúhlým objektivem. Telefony se dvěma fotoaparáty obvykle přidávají ultraširokoúhlý objektiv a modely se třemi fotoaparáty obsahují mírný teleobjektiv, který poskytuje mírné přiblížení pro portréty nebo jiné detailní záběry.

Rozlišení fotoaparátů smartphonů je různé. Někteří výrobci chytrých telefonů, jako například Apple, se drží na hranici rozlišení a zaměřují se na zvětšování velikosti pixelů na snímači, což vede k lepším snímkům, zejména při horším osvětlení. Mnoho moderních smartphonů pořizuje video až v 8K rozlišení.

Nejlepší fotoaparáty smartphonů mají také sofistikovanější softwarové funkce, které zlepšují barvy, kontrast a detaily nebo provádějí triky, jako je vymazání zbloudilých objektů ze záběru nebo vytvoření efektu malé hloubky ostrosti. Lepší fotoaparáty chytrých telefonů obsahují také možnosti zpomaleného videa.

Fotoaparáty bez zrcadla

Výhody: Stejná kvalita obrazu jako u digitálních zrcadlovek v menších tělech s menšími objektivy; méně pohyblivých částí, které se mohou rozbít; nejvyšší rychlost sériového snímání; některé modely nabízejí pětiosou stabilizaci obrazu v těle.

Nevýhody: Méně možností objektivů ve srovnání s digitálními zrcadlovkami; modely nižší třídy poskytují pouze zadní obrazovku pro náhled snímků; digitální hledáčky se nemusí vyrovnat věrnosti optického systému digitálních zrcadlovek.

Klíčové funkce: Fotoaparáty s vysokou světelností a s vysokým rozlišením: Menší výměnné objektivy; menší těla fotoaparátů; velký snímač.

Klíčové příslušenství: Externí blesk; externí elektronický hledáček; externí mikrofon pro video; světlo pro video; ochranné pouzdro; brašna nebo batoh pro uložení celého systému.

Díky menším výměnným objektivům nabízejí bezzrcadlovky kvalitu digitální zrcadlovky v menším balení. Na rozdíl od digitálních zrcadlovek tyto modely nepoužívají systém optického hledáčku se zrcadlem – díky tomu jsou menší a lehčí. Místo toho si fotografie prohlížíte pomocí zadní obrazovky a někdy i hledáčku LCD nebo OLED.

Díky absenci zrcátka mohou bridge fotoaparáty obecně pořizovat rychlejší série fotografií než digitální zrcadlovky ve stejné cenové kategorii. Také mnohem více bezzrcadlovek dokáže natáčet video ve 4K než digitální zrcadlovky, takže mohou být vhodnější pro videografy a vlogery. Bezzrcadlovky jako celek však mají menší obrazové snímače než digitální zrcadlovky a není pro ně tak široká nabídka objektivů.

Digitální zrcadlovky

Výhody: Nejvyšší cena za fotoaparát T8508, který se prodává za 1,5 milionu Kč: Nejširší výběr objektivů; větší obrazové snímače zachycují ostřejší fotografie, zejména v tmavých podmínkách; možnost náhledu přesně toho, co vidí objektiv.

Nevýhody: Největší a nejtěžší typ fotoaparátu; drahý, zejména pokud si pořídíte kvalitní objektivy.

Klíčové funkce: Objektivy s vysokou světelností jsou vhodné pro fotografování: Plně automatické i plně manuální ovládání; možnost výměny objektivů; režimy sériového snímání pro pořízení více snímků v rychlém sledu; optický hledáček. Vyšší modely natáčejí video v rozlišení 8K.

Klíčové příslušenství: Externí blesk; široká škála objektivů; stativ; externí mikrofon pro video; světlo pro video; dálkové ovládání.

Digitální zrcadlovky jsou víceméně tradiční jednooké zrcadlovky upravené pro digitální věk. Díky svým velkým snímačům byly tyto fotoaparáty dlouho nositeli standardu kvality obrazu, který sahá až do dob filmu.

Všechny digitální zrcadlovky používají systém založený na zrcadle a hranolu, který fotografům umožňuje vidět přes optický hledáček přesně to, co se chystají vyfotografovat. Po stisknutí spouště se zrcátko vyklopí a vystaví obrazový snímač světlu.

Digitální zrcadlovky patří mezi nejrychlejší fotoaparáty a tradičně je používají sportovní fotografové a fotoreportéři pro akční úkoly. Tyto fotoaparáty používají výměnné objektivy, které fotografům poskytují řadu možností, jak fotografovat na šířku nebo s přiblížením. Protože jsou na trhu již tak dlouho, mají digitální zrcadlovky nejširší nabídku objektivů, ze které si můžete vybrat,

Akční fotoaparáty

Výhody: Kamery lze připevnit téměř na cokoli. Širokoúhlé kamery a kamery s vysokým rozlišením pomáhají zachytit akci. Odolná konstrukce do každého počasí. Velmi kompaktní.

Nevýhody: Obvykle bez optického zoomu; zpravidla malé snímače omezují kvalitu obrazu; nepohodlné použití jako point-and-shoot.

Klíčové vlastnosti: Fotoaparáty s velkým rozsahem záběru a s velkým rozlišením: Stabilizace obrazu; vysoká rychlost sériového snímání fotografií; širokoúhlé snímání obrazu; robustní konstrukce.

Klíčové příslušenství: Široká škála držáků pro jakýkoli povrch; ochranné kryty, vodotěsná pouzdra, selfietyče, úchyty pro steadicam, karty micro-SD.

Akční kamery dělají přesně to, co říká jejich název. Zvládnou otřesy, vodu i extrémní teploty, se kterými se můžete setkat při sportu a dalších outdoorových aktivitách.

Fotoaparáty typu Bridge

Výhody: V ceně je zahrnuta i cena, která se pohybuje kolem 1000 Kč: Objektivy se superzoomem vám umožní dostat se velmi blízko k akci; automatické i manuální ovládání vám poskytne pohodlí při fotografování a kreativní možnosti.

Nevýhody: Nemůže se vyrovnat kvalitě bezzrcadlovek a digitálních zrcadlovek, zejména při slabém osvětlení; může pracovat pomaleji než fotoaparáty s výměnnými objektivy; nemusí být o mnoho menší než modely bez zrcátka.

Klíčové funkce: Fotoaparáty s bezzrcadlovým objektivem a fotoaparátem: Velké snímače nebo objektivy se superzoomem; přenosná konstrukce typu „vše v jednom“; výklopný displej LCD; optika vyšší kvality.

Klíčové příslušenství: Ochranné pouzdro; externí blesk; externí stereofonní mikrofon pro video.

Megapixely/rozlišení

Počet megapixelů, které snímač fotoaparátu zachytí, určuje, kolik detailů se objeví na fotografiích a videu. Je zde však určitý kompromis. Příliš mnoho megapixelů na snímači – zejména malých čipů ve fotoaparátech typu point-and-shoot a smartphone – znamená malé pixely s menší plochou pro zachycení světla. Výsledkem mohou být zašuměné (zrnité) fotografie, zejména při fotografování za šera bez blesku.

Nedělejte si starosti s tím, kolik má váš fotoaparát megapixelů. V telefonu nebo fotoaparátu typu „namiř a foť“ je v pořádku cokoliv s rozlišením 8 Mpx nebo vyšším (i když rozlišení může být mnohem vyšší). Větší fotoaparáty obvykle nabízejí 20 a více megapixelů, což bohatě stačí i na velké tisky.

Clona

V základních pojmech je clona velikost otvoru v objektivu. U pokročilých fotoaparátů, jako jsou digitální zrcadlovky, bezzrcadlové systémové kompakty, bridge fotoaparáty a dokonce i mnoho modelů typu „namiř a foť“, může fotograf ručně nastavit clonu a řídit tak množství světla, které se dostane k obrazovému snímači.

Hledejte objektivy s větší maximální clonou – ta je vyjádřena inverzně nižším číslem, například f/2,8 nebo f/1,8. Ty propouštějí na snímač více světla, takže můžete pořizovat jasnější a ostřejší snímky v tmavých podmínkách. Lze je také nastavit tak, aby rozostřily pozadí a přitáhly pozornost k objektu snímku.

Chytré telefony mají obvykle velmi velkou clonu, stejně jako některé fotoaparáty typu bridge. (Clona smartphonů však obvykle není nastavitelná.) Levné výměnné objektivy (zejména zoomy) mohou nabízet pouze maximální clonu f/3,5 nebo menší. Za výměnné objektivy s větší maximální světelností zaplatíte mnohem více.

Stabilizace obrazu

Optická technologie, která pomáhá snižovat rozmazání způsobené chvěním rukou, existuje ve dvou variantách: v objektivu a v těle. Systémy v objektivu fyzicky posouvají prvek v objektivu, aby působily proti chvění, a umožňují tak kompenzovat určitý stupeň pohybu podél dvou os – horizontální a vertikální.

Dvouosé systémy najdete v některých chytrých telefonech, ve fotoaparátech vyšší třídy typu point-and-shoot a v mnoha bridge fotoaparátech a objektivech pro bezzrcadlovky a digitální zrcadlovky. Některé bezzrcadlovky, a dokonce i některé špičkové chytré telefony, posouvají obrazový snímač pro stabilizaci až v pěti osách (horizontální, vertikální, náklon, vychýlení a natočení).

Levnější smartphony a fotoaparáty typu point-and-shoot, stejně jako velmi malé fotoaparáty, jako jsou akční kamery a drony, mohou mít pouze digitální stabilizaci, která pomocí softwaru ve fotoaparátu koriguje rozmazání obrazu, avšak výsledky často nejsou tak ostré jako u optické stabilizace.

Ohnisková vzdálenost

Ohnisková vzdálenost popisuje, jak blízko může objektiv zobrazit fotografovaný objekt. Objektivy se zoomem poskytují proměnlivou ohniskovou vzdálenost, od širokoúhlých záběrů až po přiblížení teleobjektivem.

Ohnisková vzdálenost se udává v milimetrech – jako například u objektivu se zoomem zhruba 18-55 mm dodávaného s mnoha digitálními zrcadlovkami – nebo pomocí faktoru zvětšení, například 5x, 10x nebo 20x.

U většiny fotoaparátů se ohnisková vzdálenost udává jako ekvivalent u full-frame fotoaparátu s největším typem snímače.

U objektivů pro digitální zrcadlovky a bezzrcadlovky se udává jejich skutečná ohnisková vzdálenost, která se bude lišit u full-frame fotoaparátů oproti fotoaparátům s výměnnými objektivy s menším snímačem. Ohnisko 50 mm na full-frame fotoaparátu zhruba odpovídá tomu, jak vidíte přirozeně.

Kratší ohniskové vzdálenosti jsou širší a delší jsou spíše teleobjektivy. Některé objektivy, nazývané „primy“, mají pevnou ohniskovou vzdálenost, například 35 mm nebo 50 mm. Základní objektivy jsou sice méně flexibilní, avšak díky své jednodušší konstrukci obvykle poskytují lepší kvalitu obrazu a jsou levnější než stejně kvalitní zoomy. Dobrý základní objektiv je zpravidla schopen dosáhnout větší světelnosti.

Typ a velikost snímače

Snímač převádí světlo na elektronické signály a vytváří obraz. Obecně platí, že čím větší je snímač, tím lepší jsou fotografie. Větší obrazové snímače umožňují určitou kombinaci většího počtu megapixelů a větších pixelů, které mohou zachytit více světla.

Největším snímačem ve spotřebitelském fotoaparátu je „full-frame“ snímač špičkových digitálních zrcadlovek a bezzrcadlovek, který se tak jmenuje proto, že je přibližně stejně velký jako kus 35mm filmu. Snímače APS-C, které jsou o něco menší než full-frame snímače, jsou v běžných digitálních zrcadlovkách a mnoha bezzrcadlovkách.

Jiné bezzrcadlovky používají snímače o něco menší než APS-C, známé jako Micro Four Thirds. Ještě menší jsou snímače v bridge fotoaparátech, které se pohybují od velikosti point-and-shoot až po o něco větší (ale obvykle menší než u bezzrcadlovek).

A konečně nejmenší obrazové snímače mají (až na několik výjimek) mobilní telefony. Prakticky všechny snímače fotoaparátů dnes používají technologii čipů CMOS. Varianty, jako jsou snímače CMOS se zadním osvětlením nebo skládané snímače CMOS, zlepšují výkon při slabém osvětlení.

ISO

Rychlost ISO, norma používaná pro označení citlivosti filmů, se přenesla i do digitálních fotoaparátů. Čím vyšší hodnotu ISO nastavíte, tím účinněji dokáže fotoaparát pořizovat snímky při slabém osvětlení bez blesku.

Existuje však kompromis: vyšší citlivost ISO způsobuje větší zkreslení neboli „šum“, který se na fotografii projevuje jako zrnitost. Za stejných podmínek je větší snímač – s většími pixely – schopen při vyšší citlivosti ISO dosáhnout lepší kvality obrazu.

Maximální citlivost ISO 6400 nebo vyšší vám umožní pořizovat snímky za zhoršených světelných podmínek v interiéru i exteriéru, ale množství šumu bude záviset na velikosti a kvalitě snímače a schopnosti obrazového procesoru fotoaparátu vyčistit šum. Nejvyšší hodnoty ISO fotoaparátů obecně poskytují špatné výsledky.

Rychlost závěrky

Rychlost závěrky je doba, po kterou je závěrka otevřená, aby vystavila snímač světlu. Čím je rychlost závěrky vyšší, tím zřetelněji lze zachytit pohybující se objekt. Nastavení rychlosti závěrky se obvykle měří v desetinách nebo setinách sekundy.

Fotoaparáty schopné dosáhnout vyšších rychlostí závěrky jsou lepší pro zmrazení akce, takže pokud rádi fotografujete sport, chtějte fotoaparát, který dokáže fotografovat rychlostí 1/500 sekundy a vyšší.

Mnoho digitálních zrcadlovek a bezzrcadlovek je schopno fotografovat rychlostí 1/8 000, což je sice příjemné, pokud fotografujete automobilové závody, ovšem je to rychlejší, než většina fotografů pravděpodobně potřebuje. Některé bezzrcadlovky a bridge fotoaparáty nabízejí elektronickou závěrku, která je ještě rychlejší.

Rychlost snímání (FPS)

Většina fotoaparátů má funkci, která umožňuje pořídit sérii snímků pouhým podržením tlačítka spouště. Tyto režimy, často označované jako sériové snímání nebo režim sériového snímání, se měří jako počet snímků za sekundu (FPS).

Některé digitální zrcadlovky – a dokonce i některé fotoaparáty typu „namiř a foť“ a chytré telefony – nabízejí rychlost sériového snímání až 10 snímků za sekundu. Za stejných podmínek mohou fotoaparáty bez zrcátka fotografovat ještě rychleji pomocí elektronické závěrky.

Některé bezzrcadlovky a fotoaparáty v mobilních telefonech jsou schopny dosáhnout rychlosti až přibližně 20 snímků za sekundu. Pokud rádi fotografujete rychlé akce, například sport, pořiďte si fotoaparát s rychlou frekvencí sériového snímání, abyste mohli vybrat nejlepší snímek ze série.

Ujistěte se, že tato specifikace platí pro počet snímků pořízených s nepřetržitým automatickým ostřením. Jinak může být mnoho vašich sériových snímků rozmazaných.

Video v rozlišení HD

Kdysi luxusní funkce, schopnost nahrávat HD video v rozlišení až 1080p je dnes běžná ve všech fotoaparátech od chytrých telefonů až po digitální zrcadlovky. Ve skutečnosti se Ultra HD (nebo 4K, což je 3840 x 2160 pixelů) video stává běžným u fotoaparátů vyšší třídy všech typů, včetně chytrých telefonů.

V některých fotoaparátech, jako jsou chytré telefony a drony, se začíná objevovat dokonce video v rozlišení 8K (7680 x 4320 pixelů).

Snímkovací frekvence jsou různé, včetně 60p (tj. 60 snímků za sekundu) pro plynulé video rychlých akcí, 24 snímků za sekundu pro filmový vzhled a dokonce 240 snímků za sekundu pro přehrávání zpomalených záběrů.

Připojení Wi-Fi

Wi-Fi pro odesílání fotografií do smartphonu – nebo ovládání fotoaparátu ze smartphonu – se v dnešní době objevuje ve více digitálních fotoaparátech. Proces spárování fotoaparátu s telefonem se s posledními zařízeními zjednodušil.

GPS

Některé fotoaparáty (včetně všech chytrých telefonů) mají vestavěný systém GPS, který umožňuje označovat fotografie zeměpisnými značkami. Po označení snímků zeměpisnou šířkou a délkou je lze importovat do mapovacího softwaru – například do aplikace iPhoto od společnosti Apple – a snímky se zobrazí na digitální mapě nad místem, kde byly pořízeny.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang