Filtry do digestoře

Spotřebiče

Digestoř je pro fungování kuchyně zcela zásadním zařízením. Díky ní může fungovat odsávání, bez kterého se chod kuchyně neobejde. Filtry v digestoři je ovšem třeba pravidelně obměňovat. Co vše je o tomto tématu potřeba vědět?

Filtry do digestoře slouží k zachycení tuku, nečistot a pachů, které vznikají při vaření. Díky tomu chrání digestoř před poškozením a zabraňují šíření alergenů a dalších škodlivin do ovzduší.

Existuje několik druhů filtrů do digestoře, které se liší svými vlastnostmi a použitím. Mezi nejběžnější patří:

  • Tukové filtry jsou vyrobeny z hliníkové nebo nerezové síťoviny a zachycují tukové, ale i drobné mechanické částice při průchodu filtrem do vnitřních prostor ventilátoru. Využívají se jak pro odtahové, tak i recirkulační digestoře.
  • Uhlíkové filtry se oproti tukovým používají k odstraňování pachů, výparů, toxinů a vlhkosti ze vzduchu. Tyto filtry obsahují přírodní aktivní uhlí, které pohlcuje a neutralizuje veškeré pachy. Používají se pouze u recirkulačních digestoří.

Tukové filtry

Tukové filtry jsou nejdůležitějším typem filtrů do digestoře. Jsou umístěny na vstupu do digestoře a zachycují tukové, ale i drobné mechanické částice, které vznikají při vaření. Tukové filtry je nutné pravidelně mýt pod tekoucí vodou nebo v myčce nádobí. Pokud jsou tukové filtry příliš špinavé, mohou snížit účinnost digestoře a způsobit její poškození.

Uhlíkové filtry

Uhlíkové filtry se používají pouze u recirkulačních digestoří. Jsou umístěny na výstupu z digestoře a odstraňují pachy, výpary, toxiny a vlhkost ze vzduchu. Uhlíkové filtry je nutné pravidelně měnit. Frekvence výměny závisí na intenzitě používání digestoře a na typu filtru. Obecně platí, že uhlíkové filtry je třeba měnit jednou za 3 až 6 měsíců.

Další typy filtrů

Kromě tukových a uhlíkových filtrů existují i další typy filtrů do digestoře, které se používají v méně častých případech. Mezi tyto typy patří například:

  • Metalické filtry jsou vyrobeny z kovu a zachycují tukové i mechanické částice.
  • HEPA filtry (High Efficiency Particulate Air) jsou vyrobeny z hustého materiálu a zachycují i ty nejjemnější prachové částice, jako jsou alergeny, pyl nebo bakterie.
  • Antibakteriální filtry obsahují antibakteriální složky, které pomáhají chránit digestoř před bakteriemi a plísněmi.

Při výběru filtrů do digestoře je třeba zohlednit několik faktorů, jako je typ digestoře, velikost filtru a jeho účinnost. Filtry by měly být kompatibilní s vaší digestoří a měly by mít dostatečné rozměry, aby zajišťovaly účinné zachycování tuku, nečistot a pachů.

Jak vybrat digestoř?

Při výběru digestoře je třeba zohlednit několik faktorů, jako je velikost kuchyně, umístění varné desky, typ digestoře, výkon, hlučnost, funkce a design.

Velikost kuchyně

Digestoř by měla být dostatečně výkonná, aby byla schopna vyčistit vzduch v celé kuchyni. Obecně platí, že výkon digestoře by měl být alespoň 10krát větší než objem kuchyně. Pokud je vaše kuchyň větší než 20 metrů čtverečních, je vhodné zvolit digestoř s výkonem alespoň 200 m³/h.

Umístění varné desky

Digestoř by měla být umístěna nad varnou deskou ve výšce 65 až 85 cm. Pokud je varná deska umístěna v rohu kuchyně, je vhodné zvolit digestoř ve tvaru písmene L nebo C.

Typ digestoře

Existují dva základní typy digestoří: odtahové a recirkulační. Odtahové digestoře odvádějí vzduch z kuchyně ven pomocí vývodu. Recirkulační digestoře čistí vzduch pomocí uhlíkových filtrů.

Výkon

Výkon digestoře udává, kolik vzduchu je digestoř schopna za hodinu odsát. Čím vyšší je výkon, tím efektivněji digestoř čistí vzduch.

Hlučnost

Hlučnost digestoře je důležitým faktorem, který je třeba zohlednit, pokud chcete, aby byla digestoř v provozu co nejméně rušivá. Hlučnost digestoře se udává v decibelech (dB). Obecně platí, že čím je výkon digestoře vyšší, tím je také hlučnější.

Funkce

Digestoře mohou být vybaveny různými funkcemi, jako je například:

  • Automatické zapnutí – digestoř se automaticky zapne, když se zapne varná deska.
  • Automatické vypnutí – digestoř se automaticky vypne po určité době, pokud se varná deska vypne.
  • Inteligentní ovládání – digestoř lze ovládat pomocí dálkového ovladače nebo aplikace v chytrém telefonu.
  • Osvětlení – digestoř může být vybavena osvětlením, které usnadňuje vaření.

Design

Digestoř by měla ladit s celkovým designem kuchyně. Digestoře jsou dostupné v různých barvách a stylech, takže si můžete vybrat tu, která bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám. Existují například komínové digestoře nebo třeba takové, které jsou zabudované přímo v indukční desce známé jako ostrůvkové digestoře.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang