Candy

Značky

Candy je italský výrobce domácích spotřebičů a dceřiná společnost čínské nadnárodní společnosti Haier. Sídlí ve městě Brugherio nedaleko Milána.

Spotřebiče společnosti Candy jsou známější díky pokračujícímu prodeji značek Hoover a Kelvinator. Více než 80 % prodeje se uskutečňuje mimo Itálii.

V roce 1945 navrhla mechanická dílna Eden Fumagalli v Monze, výrobce přesných strojních přístrojů, model 50, první italskou pračku, která byla oficiálně představena na milánském veletrhu v roce 1946. V témže roce byla založena společnost Candy.

Podnikání v oblasti domácích spotřebičů začalo, když Enzo, jeden ze tří bratrů Fumagalliových, poslal ze Spojených států, kde byl válečným zajatcem, hrubé výkresy pračky. Jeho bratr Niso, který spolu s jejich otcem Edenem zahájil výrobu spotřebičů, navrhl přechod na vývoj a výrobu praček. Mladší bratr Peppino vytvořil administrativní a řídicí strukturu společnosti.

V roce 1950 se společnost Candy přestěhovala do nové továrny v Monze a uvedla na trh první italskou poloautomatickou pračku Bi-Matic. Měla velký úspěch, který jí otevřel mezinárodní trhy; Candy se tak stala první italskou společností vyrábějící spotřebiče, která se vydala do zahraničí.

V 60. letech byla uvedena na trh pračka Automatic: první plně automatická pračka navržená a vyrobená v Itálii. Měla tlumiče, termostat, rychlost odstřeďování 550 otáček za minutu a 10 programů.

V roce 1961 se společnost Candy přestěhovala do Brugheria, na půli cesty mezi Monzou a Milánem, kde bylo dokončeno nové sídlo společnosti a rozsáhlý průmyslový areál včetně výzkumných a vývojových laboratoří.

V roce 1966 byla na trh uvedena myčka Stipomatic: automatická myčka nádobí se dvěma přihrádkami; současně byla uvedena na trh pračka Superautomatic. V těchto letech se design stal strategickým přínosem při vývoji výrobků: spotřebiče navrhovala klíčová jména jako Piero Geranzani, Joe Colombo, Marco Zanuso, Mario Bellini a Giorgetto Giugiaro .

Janovská univerzita udělila v roce 1968 Nisu Fumagallimu čestný titul inženýra, čímž ocenila jeho klíčové inovace v oblasti praček a řadu patentů, které vlastnil. Rok předtím Enzo Fumagalli zemřel, nicméně společnost Candy pokračovala v růstu pod vedením jeho bratrů Peppina a Nisa. Druhý z nich zemřel v roce 1990.

Peppino Fumagalli obdržel v roce 1973 od prezidenta Italské republiky Giovanniho Leoneho vyznamenání Cavaliere del Lavoro (Rytíř práce); v roce 1998 byl jmenován CBE (Commander of the Order of the British Empire).

Na konci roku 2013 byla struktura skupiny uspořádána do tří obchodních sektorů: prací spotřebiče, kuchyňské spotřebiče a malé domácí spotřebiče, s plnou odpovědností za příslušné produktové řady.

Obchodní organizace byla rozdělena do tří geografických oblastí: Evropa, Rusko, zbytek světa, se strategickými závody v Číně a Turecku.

Dokončením akvizičního programu se upevnila mezinárodní přítomnost skupiny, zatímco výzkum, vývoj a inovace jsou soustředěny v centrále v Brugheriu (MB) v Itálii.

Dne 9. března 2015 Peppino Fumagalli zemřel. Generálním ředitelem společnosti se poté stal jeho syn Beppe.

Akvizice a prodej

Strategie růstu byla postavena jak na inovacích a diverzifikaci sortimentu, tak na akvizicích. V roce 1971 společnost Candy koupila společnost Kelvinator, specialistu na chladničky s celosvětovou působností.

V roce 1973 dosáhla společnost Candy významného milníku rozšířením portfolia spotřebičů prostřednictvím akvizice společnosti La Sovrana: k řadě praček a myček nádobí přibyly sporáky.

V roce 1980 byla koupena společnost Kelvinator UK, což znamenalo začátek mezinárodní výroby.

V roce 1985 skupina získala společnost Zerowatt, výrobce praček a sušiček s horním plněním. Následovala společnost Gasfire, italská prestižní značka v oblasti vestavných varných spotřebičů.

V roce 1987 přišla společnost Rosières, prestižní francouzská značka, známá svými špičkovými vestavnými spotřebiči pro vaření.

V roce 1992 společnost Candy koupila španělskou společnost Mayc-Otsein, specialistu na pračky s horním plněním. V následujícím roce přibyla italská společnost Iberna, známá národní značka v segmentu chlazení.

V roce 1995 získala společnost Hoover European Appliances Group výhradní práva na značku a výrobky pro celou oblast Středomoří, Evropu a území bývalého SSSR.

Společnost Hoover je dnes lídrem na evropském trhu s výrobky pro péči o podlahy.

Šedesát let po první pračce získala skupina v roce 2005 zavedenou ruskou značku praček Vyatka a její výrobní závod Vesta v Kirově. Vedle praček Vyatka se nyní v Rusku prodává celá řada spotřebičů Candy a Hoover.

V polovině roku 2006 byla v Číně získána značka Jinling spolu s průmyslovými zařízeními, prodejní sítí a mezinárodními aktivitami. Společnost je třetím největším výrobcem praček v zemi na platformách asijského typu (tj. s vertikální osou), k nimž přibyly modely Candy evropského typu.

Začátkem roku 2007 získala skupina akvizicí společnosti Doruk se značkou Süsler v Turecku průmyslový závod na výrobu sporáků, varných desek a trub, a to jak vestavných, tak volně stojících.

V září 2007 byla uzavřena dohoda s finskou společností Helkama Forste o převzetí výhradních práv na její značky Helkama a Grepa, prodávané v severském regionu, do konce roku 2015.

V polovině roku 2009 byl vyroben 100miliontý spotřebič od roku 1945, kdy byla v dílně Fumagalli vyrobena vůbec první pračka Candy. Stomiliontým spotřebičem je pračka Candy GrandÓ s kapacitou 9 kg. V témže roce byla otevřena nová pobočka v Dubaji, která měla řídit rozvoj trhu v oblasti Perského zálivu.

Značka Hoover pro malé a velké spotřebiče se vrátila do Austrálie a na Nový Zéland: geografické pokrytí skupiny se přiblížilo celosvětovému.

V roce 2013 skupina Candy Group dokončila akvizici značky Baumatic ve Velké Británii. Baumatic je známá značka domácích spotřebičů založená v roce 1992 ve Spojeném království, která se specializuje na vestavné výrobky, volně stojící kuchyňské spotřebiče a chladničky na víno.

Současnost

Dnes jsou spotřebiče Candy známé spíše díky pokračujícímu marketingu značek Hoover a Kelvinator. Pračky se značkou Hoover jsou z velké části v designu Candy a skládají se z komponentů Candy. Stejně jako v Evropě provozuje společnost Candy výrobní závody v Íránu. Společnost Candy nedávno vstoupila na trh inteligentní domácnosti vydáním pračky Candy Bianca, ovládané aplikací a hlasem.

Dne 28. září 2018 bylo oznámeno, že čínská nadnárodní společnost Haier koupila skupinu Hoover Candy.

© 2023 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang