Jak koupit herní klávesnici

Recenze

Faktem je, že pokud chce člověk ze své herní sestavy vytěžit maximum, bude k ní potřebovat kvalitní periferie. Klávesnice je naprosto nezbytná pro práci, hraní a vše mezi tím. Jak se zorientovat v nabídce herních klávesnic a jak si vybrat tu nejlepší?

Varianty klávesnic bývají o něco zdrženlivější než jejich protějšky v podobě herních myší, ale i tak existuje několik důležitých úvah, než začnete hledat. Nejdříve si určete, jakým způsobem trávíte čas při hraní počítačových her. Jste závislí na scéně elektronických sportů, nebo dáváte přednost dobrodružstvím pro jednoho hráče? Pomůže vám tucet tlačítek navíc při nájezdech v MMO, nebo vás další prostor potřebný pro numpad omezuje ve vašem stylu?

Nejprve byste si měli ujasnit, zda vůbec potřebujete herní klávesnici. Pokud se vaše hraní na PC omezuje na občasné hraní League of Legends nebo sledování epizodických dílů Telltale Games, špičková periferie s drahými spínači a efektním osvětlením vám pravděpodobně zážitek příliš nezlepší.

Stejně tak pokud je pro vás počítač jen prostředkem k hraní nejnovějších titulů z konzolových portů, bude pro vás mnohem lepší investovat do kvalitního ovladače než do špičkové klávesnice. Klávesnice se obvykle nejlépe osvědčí u stříleček z pohledu první osoby, strategických her a MMO, takže pokud jsou to vaše oblíbené žánry, možná vás v budoucnu čeká lepší klávesnice.

Membránové vs. mechanické klávesy

Něco, co se dozvíte i při zběžném průzkumu herních klávesnic, je, že některé levnější modely nižší třídy jsou „membránové“, zatímco dražší a ambicióznější modely jsou „mechanické“. Více informací o tom, co to všechno znamená, najdete v našem kompletním rozdělení.

Stručně řečeno, membránové klávesnice fungují tak, že elektrický proud prochází dvěma kašovitými plastovými membránami. Mechanické klávesnice fungují podobně jako staré psací stroje tak, že pod každou klávesou je umístěn mechanický spínač. Druhá možnost je samozřejmě pocitově lepší a funguje spolehlivěji, ale je také podstatně dražší.

Nicméně pokud není cena nepřiměřeným hlediskem, neexistuje důvod, proč by si hráč měl koupit membránovou klávesnici místo mechanické. Až na výjimky mají membránové herní klávesnice tendenci působit asi tak dobře jako kancelářský model za 20 dolarů, a to vašim herním návykům ani každodenní produktivitě příliš neprospěje.

Za předpokladu, že jste na lovu mechanického modelu (a to byste měli být), je tu ještě několik dalších věcí, které byste měli vědět. Existují desítky typů a výrobců mechanických spínačů a vyznat se ve všech může být obtížné. Abychom byli struční, seznamte se s typy spínačů od německé společnosti Cherry.

Klávesy Cherry MX jsou průmyslovým standardem; pokud výrobce klávesnice nemůže sehnat klávesy Cherry, můžete si být jisti, že je místo toho napodobí. Dodávají se v různých barvách, z nichž nejběžnější jsou červená, hnědá a modrá. Červené klávesy jsou tiché a reagují na jemný dotyk; hnědé klávesy jsou tiché, ale odolné; modré klávesy jsou klapavé a odolné. Pokud výrobce klávesnice inzeruje červené, modré nebo hnědé klávesy, i když se nejedná o pravé Cherry, bude se stále zaměřovat na tento obecný styl.

Mezi další typy mechanických spínačů patří Černé (mělké a tuhé) a Zelené (hlasitější a odolnější než Modré). Spínače Topre, japonského původu, jsou na Západě poměrně neobvyklé, ale poskytují tišší a gumovější pocit s plně mechanickým systémem pod nimi. Zároveň se bude lišit i následná péče a čištění klávesnice.

Typy klávesnic

Jak již bylo řečeno, herní klávesnice se nedělí na tolik zrnitých typů jako jejich myší protějšky. Vzhledem k tomu, že každá klávesnice musí být do té či oné míry univerzální periferií, jsou rozdíly mezi jednotlivými typy nepatrné. Přesto existují alespoň tři obecné typy klávesnic, které stojí za to prozkoumat.

Naprostá většina herních klávesnic jsou univerzální modely. Zde najdete mechanické modely, které vypadají víceméně jako standardní kancelářské klávesnice, možná s několika klávesami navíc nebo s efektním podsvícením, které je odlišuje. Univerzální klávesnice obvykle vypadají nenápadně, ale pod kapotou (doufejme) skrývají nádherné mechanické spínače. Mohou, ale nemusí mít další řadu makro tlačítek. Každopádně jsou ideální pro FPS, RTS, MOBA nebo všechny akční/adventurní pamětníky, kteří vyrůstali v 80. nebo 90. letech a jednoduše odmítají pošpinit své sestavy ovladačem konzolového typu.

Pro hráče, kteří žijí a umírají díky kooperativním online hrám, může být klávesnice MMO tou správnou volbou. Tyto klávesnice mají spoustu dalších makro kláves, často v několika řadách. Konzervativní klávesnice MMO začínají na šesti klávesách navíc, ale mohou dosáhnout až 18 kláves pro ty, kteří chtějí skutečně mikromanipulovat s každým aspektem rotace dovedností postavy. Tyto klávesnice jsou však často drahé a obrovské, takže se ujistěte, že máte jak finanční prostředky, tak místo na stole.

Na druhém konci spektra jsou modely bez kláves, které se zcela vyhýbají numerické klávesnici. Tato zařízení jsou malá, (relativně) levná a obvykle dostatečně lehká na přepravu. Některá z nich dokonce umožňují odpojení kabelu nebo se dodávají s pouzdrem na přenášení. Pokud máte doma na stole málo místa nebo jste neustále na cestách kvůli turnajům, vyplatí se prozkoumat klávesnici bez tlačítek – zejména ve spojení s herní myší s mnoha tlačítky.

Osvětlení

Pokud jde o podsvícení, hráči mají u klávesnic obecně na výběr ze tří možností: žádné, jednobarevné nebo plné RGB. Podsvícení celkově není tak užitečné, jak by se mohlo zdát; i když nejste vynikající písař, pravděpodobně snadno zjistíte, kam je třeba položit prsty pro herní příkazy. Na druhou stranu, pokud máte modrou počítačovou skříň, modrou myš a modrý indikátor napájení na monitoru, bude planoucí červená klávesnice vypadat dost hloupě.

Funkce RGB mohou zvýšit cenu klávesnice o desítky dolarů, takže pečlivě zvažte, zda je to opravdu něco, co potřebujete. Moje doporučení je koupit jednobarevnou klávesnici, pokud můžete najít takovou, která odpovídá vaší sestavě, a pokud nemůžete, pořídit si osvětlení RGB. Pokud jste hvězdou dotykového psaní, můžete se osvětlení jednoduše úplně vyhnout.

Pokud již vlastníte další herní periferie, jako jsou herní myši nebo náhlavní soupravy, může být podsvícení také bodem jejich synchronizace. Značky jako Logitech, Razer a SteelSeries mají jednotný herní software, který dokáže propojit podsvícení napříč myšmi, náhlavními soupravami a klávesnicemi. Spuštění pouze jednoho programu namísto tří navíc produkuje menší zátěž pro systémové zdroje. Pokud již máte náhlavní soupravu nebo myš od určité značky, zvažte nákup klávesnice od stejného výrobce.

Podtrženo a sečteno

Výběr skvělé herní klávesnice je pravděpodobně jednodušší než výběr skvělé herní myši, ale přesto je třeba mít na paměti několik důležitých věcí. Pořiďte si mechanický model, ujistěte se, že má správný počet kláves navíc (mějte na paměti, že správný počet může být „nula“), a zvažte, zda opravdu potřebujete utratit spoustu peněz navíc za barevné osvětlení.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang