Jak vybrat aku šroubovák / aku vrtačku

Chcete si pořídit aku šroubovák/aku vrtačku?  Dříve, než začnete s výběrem, měli byste si v první řadě ujasnit, k čemu a jak často hodláte přístroj používat, případně jaké maximální průměry šroubů plánujete šroubovat. Podle toho potom budete volit buď aku šroubovák, aku vrtací šroubovák nebo aku příklepový vrtací šroubovák. Také byste měli předem vědět, kolik peněz jste ochotni do pořízení nového nástroje investovat.

Současný trh totiž nabízí velmi bohatou škálu různých typů a značek těchto výrobků. U značkových výrobků by měla být samozřejmostí dokonaleji propracovaná konstrukce, použity by měly být kvalitnější materiály, čímž by měla být zajištěna i jejich vyšší životnost. Cena profesionálních aku vrtaček se může pohybovat až v desítkách tisíc korun, naopak aku šroubováky pro běžné domácí použití je možné pořídit levněji, za několik set maximálně tisíc korun.

Základní rozdíly mezi aku šroubovákem, vrtacím šroubovákem a příklepovým aku šroubovákem

Základní aku šroubováky jsou určeny jen pro drobnější šroubovací práce, např. elektronika, nábytek apod. Většinou jsou lehké a malé, což umožňuje jejich použití i v omezených prostorech. Upínání šroubovacích bitů se praktikuje pomocí systému šestihran.

AKU šroubovák

Vrtací aku šroubováky jsou nejuniverzálnější a na trhu nejrozšířenější. Součástí aku vrtacích šroubováků, které vám umožňují dělat otvory běžnými vrtáky, je klasické rychloupínací sklíčidlo, které umožňuje upínat nástroje s válcovou stopkou, např. vrtáky nebo držáky bitů určených pro šroubování.

Vrtací příklepové aku šroubováky jsou osazené klasickým rychloupínacím sklíčidlem pro upnutí nástroje s válcovou stopkou (vrtáky, bity). Navíc tento typ šroubováku disponuje příklepem, který se používá k vrtání děr do zdiva.

Použití aku vrtačky

Elektronické nářadí je v dnešní době velmi populární a téměř vytlačilo klasické šroubováky, kladiva, klíče, apod. Aku vrtačka/šroubovák podle statistik patří k nejpoužívanějším z nich. S aku vrtačkou zvládnete činnosti, které jsou pro kutila nejčastější, tedy vrtání a šroubování. V každém případě je to výborný pomocník při montáži nábytku, pergoly nebo jakékoliv jiné dřevěné konstrukce. Použít ho můžete také při vrtání a šroubování sádrokartonových panelů, bez problémů s ním provrtáte plast, dřevo i kov. Nejuniverzálnější a nejvíce prodávané jsou aku vrtací šroubováky neboli aku vrtačky, které slouží ke šroubování, utahování i vrtání. V případě, že potřebujete občas vrtat také do zdiva, doporučujeme použít aku vrtačky s příklepem. Příklep je u aku vrtačky pouze doplňkovou funkcí a při vrtání do zdiva od něj nemůžete čekat zázraky. Pokud se chystáte vrtat do panelu, je lepší volit jiné přístroje, např. elektropneumatické kladivo. Aku vrtačky patří do kategorie elektrických vrtaček a jsou stále oblíbenější, protože s nimi lze pracovat venku, v terénu nebo doma. Práce s nimi není omezována délkou přívodního kabelu, jejich výhodou jsou i malé rozměry a nízká hmotnost, které určitě oceníte při práci v omezených prostorech. Z hlediska výkonnosti aku vrtačky dohání klasické elektrické vrtačky.

Aku šroubovák Makita DF330DWLE

Složení aku vrtačky

Aku vrtačku tvoří dvě základní části – tělo a akumulátor.

Funkcí akumulátoru je dodávka elektrické energie, v těle aku vrtačky je uložen motor, převodovka, upínací mechanismus přístroje a další funkční součásti.

Akumulátor

Aku vrtačka je poháněna energií z akumulátoru, popř. se pro akumulátor používá také  označení aku baterie nebo aku článek, který slouží místo napájecího kabelu. Akumulátor je obvykle uložen v dolní části vrtačky a je jeho nedílnou součástí. Správný výběr typu, napětí a kapacity akumulátoru je velmi důležitý. Vezměte na vědomí i fakt, že přibližně polovinu ceny akumulátorového nářadí tvoří právě cena akumulátoru.

Typy akumulátoru

Existují tři základní typy aku baterií, se kterými se u akumulátorového nářadí setkáváme nejčastěji. Starší typy akumulátorů jsou označovány jako NiCd (nikl-kadmiové) nebo NiMH (nikl-metalhydridové). U nikl-kadmiových akumulátorů jsou elektrody vyrobeny z niklu a kadmiového pojiva, mají vysoký výkon a vydrží velký počet nabíjecích a vybíjecích cyklů. Nikl-metalhydridové akumulátory mají elektrody tvořeny niklem a slitinou kovů, ve které je uložen vodík. V porovnání s NiCd bateriemi mají lepší poměr výkon/hmotnost. Třetí používanou technologií jsou nové moderní lithium-iontové (Li-ion) baterie.  Li-ionové články se vyznačují se vysokým výkonem a kapacitou, jsou lehké a mají kompaktní rozměry. S nářadím, které je jimi vybaveno se lépe manipuluje. Jejich hlavní předností je především absence tzv. „samovybíjecího efektu“, tj. nedochází u nich k samovybíjení akumulátorů v průběhu času. To znamená, že je můžete  použít kdykoliv. Kromě toho je u nich potlačen paměťový efekt, což znamená, že nabíjení částečně vybitého akumulátoru nezpůsobuje ztrátu kapacity. Li-ionky nevyžadují žádnou speciální údržbu. Cena Li-ionových akumulátorů odpovídá jejich kvalitě, je vyšší.

Napětí akumulátoru

Napětí akumulátorů u aku vrtaček se pohybuje v rozmezí od 3,6 V až do 36 V. U malých šroubováků je napětí 3,6 V. Napětí 12 V, 14,4 V a 18 V je typické pro aku šroubováky střední třídy. Profesionální výkonné nástroje pak disponují napětím až 36 V.  Jednoduše lze konstatovat, že čím větší je napětí aku baterie, tím je vyšší výkonnost aku vrtačky.  Pro domácí hobby použití jsou dostatečné aku šroubováky s napětím okolo 12 V. Z toho vyplývá, že aku vrtačka se silným výkonem nemůže být poháněna akumulátorem se slabým napětím, protože taková aku baterie vrtačku prostě neutáhne.

S napětím akumulátoru je úzce spojena také hodnota kroutícího momentu a možnost jeho regulace. Maximální velikost kroutícího momentu určuje, jakou maximální sílu je šroubovák schopen při šroubování vyvinout. Existují  dva typy šroubového spoje. Tvrdý (šroubování do kovu a jiných železných materiálů), šroub při něm není opatřen pérovou podložkou a měkký šroubový spoj (šroubování do měkkého materiálu, popř. do kovu přes pérovou vložku). Téměř všichni výrobci ve svých manuálech uvádějí maximální doporučené průměry vrtání do různých materiálů (např. do dřeva, kovu, zdiva), popř. maximální možné průměry šroubů pro šroubování. Tyto údaje byste měli respektovat a hodnoty nepřekračovat. V opačném případě by mohlo totiž dojít k poškození výrobku.

Kapacita akumulátoru

Kapacita je veličina, která se udává v ampérhodinách (Ah) a je to hodnota, která určuje, jako dlouho vydrží aku vrtačka pracovat na jedno nabití. Za minimální je u aku šroubovacích vrtaček považována kapacita  1,1 – 1,5 Ah. V případě, že plánujete aku vrtačku používat častěji a pracovat déle, volte přístroj s kapacitou cca 2 Ah a více. Vysokokapacitní akumulátory pak mají hodnotu 3 – 4 Ah.

Doporučujeme pořídit si aku vrtačku se 2 akumulátory. Sady se dvěma aku články jsou dnes standardní záležitostí a nabízejí je prakticky všichni výrobci. Druhý akumulátor určitě oceníte při déle trvající práci, kterou nebudete nuceni přerušovat a čekat než se vybitý aku článek opět nabije. V praxi to znamená, že když se jeden akumulátor vybije, můžete ihned použít náhradní a ten původní dát do nabíječky.

Nabíječka

Součástí každého vrtacího aku šroubováku by kromě dvou kusů akumulátorů měla být i nabíječka. U nabíječky se zajímejte hlavně o to, za jak dlouho je schopná akumulátor nabít. Základní nabíječky vám dobijí akumulátor během několika hodin, v současné době jsou na trhu ale i tzv. rychlonabíječky, které zvládají dobití akumulátoru na plnou kapacitu do třiceti minut.

Vlastnosti a příslušenství aku vrtaček

Rychlost otáček

Většinou se prodávají jedno nebo dvourychlostní aku vrtačky. Narazit můžete i na třírychlostní typy, ty najdete mezi profesionálním nářadím.  Volba rychlosti dovoluje zvolit správnou četnost otáček pro různé činnosti, pro šroubování, pro vrtání do měkkých nebo tvrdých materiálů. Důležitá je i funkce plynulého rozběhu, která se reguluje tlačítkem spínače. Aku vrtačky, které májí k dispozici pouze jednu rychlost jsou vhodné spíše jen jako náhražka klasického šroubováku a bývají nejlevnější. Nejčastěji se prodávají a používají  aku vrtačky se dvěma rychlostními stupni, nižší otáčky se využívají pro šroubování, vyšší potom pro vrtání. Vhodné jsou ale pouze pro měkčí materiály (dřevo, plast, popř. kov) a malé průměry vrtáků. Do dřeva se vrtá až dvěma tisíci otáčkami, do kovu se naopak vrtá nízkými rychlostmi. Některé aku vrtací šroubováky, většinou ty vyšší třídy, mívají na hlavě otočný kroužek, díky kterému lze nastavit moment, pomocí kterého docílíte dokonalého dotažení spoje, aniž by došlo k jeho přetažení. Tuto funkci oceníte hlavně u křehčích materiálů, např. u plastu nebo u sádrokartonu, kdy při přetažení může dojít k jejich prasknutí.

Pracovní světlo

Integrované pracovní světlo nebo osvětlující LED dioda  je funkce, kterou jsou některé typy vrtaček opatřeny a kterou oceníte hlavně při práci v méně dostupných místech, kde je nedostatek světla.  LED dioda, která osvítí pracovní plochu, zvyšuje komfort práce s aku vrtačkou.

Ergonomie

Ergonomie je jedním z dalších důležitých parametrů, na který byste při výběru nového vrtacího aku šroubováku měli brát ohled. Při výběru se rozhodně nebojte vzít přístroj do ruky a zkuste s ním manipulovat jako při práci, abyste zjistili, zda vám „sedí“.  Aku šroubováky by měly být v kontaktních zónách opatřeny protiskluzovým gumovým opláštěním, které zvyšuje bezpečnost práce. Kromě toho také zabraňuje vyklouznutí přístroje z ruky a jeho poškození při pádu. V neposlední řadě tyto pryžové zóny fungují jako tlumiče otřesů, které jsou přenášeny do dlaně.

Bezuhlíkové motory

Bezuhlíkové aku vrtačky jsou relativní novinkou na trhu s aku nářadím. S motory tohoto typu se můžete setkat především u modelů střední a vyšší třídy, které jsou určené pro profesionální použití. Výhodou těchto motorů je, že se při práci zahřívají mnohem méně než motory běžné, jejich provozní doba na jeden nabitý akumulátor je delší a kromě toho dosahují i vyšších výkonů.

Příslušenství

Šroubovací bity. Orientovat se v široké nabídce bitů a bitových nástavců není jednoduché. Na výběr máte z velkého množství tvarů, velikostí a povrchových úprav bitů. Pro práci s měkkými materiály budete potřebovat bity bez tlumící zóny, naopak pro tvrdé materiály se doporučují bity s tlumící zónou.

Testy aku šroubováku/aku vrtaček

Pokud byste měli zájem, existují i některé testy aku šroubováků. Podrobnější informace naleznete na www.ceskykutil.cz a na internetových stránkách časopisu dTest.

Tipy na závěr

Na úplný závěr bychom vám rádi doporučili některé konkrétní značky aku vrtaček, které se dlouhodobě řadí mezi prodejní bestsellery.

Bosch

Pokud se rozhodnete pro aku vrtačku značky Bosch, určitě neuděláte chybu. Jednou z nejdůležitějších zásad této firmy je, nabízet svým zákazníkům skutečnou přidanou hodnotu, pokud jde o pohodlí a výkon. Značka Bosch je už 125 let symbolem technologické vyspělosti, pečlivého zpracování a spolehlivosti. Už zakladatel firmy Robert Bosch se držel základní myšlenky „technologie pro život“. Výrobky značky Bosch usnadňují lidem každodenní život, jejich design je navrhován s důrazem na kvalitu a technologickou preciznost. Prohlédněte si bohatou nabídku aku vrtaček Bosch, ze které si jistě vyberete. Jedná se o kvalitní přístroje s univerzálním využitím v dílně, domácnosti i profesionálních řemeslech. Aku vrtačky Bosch jsou ergonomické a dobře se s nimi pracuje.

AKU vrtačka aku Bosch PSR 1-12, 2

Hecht

Firma Hecht je specialista na zahradu a přední dodavatel zahradní tech niky a dílenského vybavení.  Prioritní snahou značky Hecht je dodávat na trh originální a kvalitní produkty za nejnižší možné ceny. Kvalita výrobků je doložena mnoha oceněními, které byly výrobkům uděleny nejen v ČR, ale i v Evropě (především v Německu). Při vývoji svých produktů společnost Hecht klade důraz nejen na moderní trendy, technologie ale také na požadavky svých klientů. Své výrobky dodává na trh čtvrt století a může se chlubit mnoha spokojenými zákazníky. Nejen akumulátorové šroubováky a vrtačky značky Hecht se staly příslušenstvím mnoha domácností a dílen,  a tak neváhejte a vyberte si i vy.

Aku šroubovák Hecht 1215

Nakupka.cz - Zahrada, Dílna, Bílé elektro, Audio - Video, Autodoplňkyvše pro vaši domácnost
Nákupní košík
je zatím prázdný

V košíku zatím nemáte žádné produkty.


Rádi vám s výběrem pomůžeme info@nakupka.cz.

Můžete také využít některý z naších vyhledávačů:

↑ Nahoru