Jak vybrat bazénovou filtraci

Pokud jste majitelem bazénu, ať už vnitřního či venkovního, se sezónním nebo celoročním provozem a chcete v něm mít průzračně čistou vodu, pak určitě budete potřebovat spolehlivou a kvalitní bazénovou filtraci. Neustálá výměna vody v bazénu by totiž byla z ekonomického hlediska příliš nákladná a také by vás asi moc nebavila :-). Bazénová filtrace společně s vhodnou chemickou úpravou pomohou vykouzlit požadované parametry vody, tedy její čistotu, kvalitu a samozřejmě také zdravotní nezávadnost.

Sluneční paprsky zvyšují teplotu vody, teplá voda se potom stává vhodným prostředím pro řasy a mikroorganismy, které se ve vodě velmi rychle množí. V případě, že nepoužijete vhodnou bazénovou filtraci, stane se z vašeho bazénu brzy bažinatý nevábně vypadající a zapáchající rybník.

VÝBĚR BAZÉNOVÉ FILTRACE

Výběr filtrace do bazénu je velmi důležitý krok a rozhodně se ho nevyplatí podcenit, protože na tom závisí fakt, v jak čisté vodě se budete po celé léto koupat. My se vám pokusíme s jejím výběrem pomoci a soustředit vaši pozornost na několik důležitých faktů a parametrů, které byste měli mít na paměti.

Mechanická úprava (čištění) vody v bazénu má dvě základní fáze. Za prvé je to tzv. předfiltr, který se umisťuje před cirkulační čerpadlo, někdy se pro něj používá také označení „vlasový filtr“ a který zachycuje hrubé nečistoty. Druhou fází je samotná filtrace.

Jak již bylo zmíněno, bazénová filtrace je pro bezproblémový chod bazénu nezbytná. Bazénová voda by přes filtrační zařízení měla projít minimálně dvakrát denně a doba cyklu filtrace by se měla pohybovat okolo 4 – 5 hodin. Vhodné je dobu filtrace rozdělit na několik časových úseků, např. sepnutí filtrace po hodině. Základními ukazateli při výběru bazénové filtrace jsou objem bazénu, tedy množství vody, které je nutné filtrovat a výkon filtrace.

V PRVNÍ ŘADĚ: VÝKON

Nejdůležitějším kritériem při výběru filtrace je bezpochyby její výkon. Platí pravidlo, že čím větší máte bazén, tím výkonnější filtraci potřebujete na to, aby bylo dosaženo dokonalé údržby bazénu. Výkon (sílu) filtrace, který je pro vás vhodný, si vypočítáte velmi snadno. Objem vašeho bazénu vydělíte čtyřmi a získáte číslo, pro které se používá označení kubíkový výkon. Výkon vámi vybrané bazénové filtrace (čerpadla) by měl být minimálně stejný jako toto vámi vypočítané číslo, popř. o něco málo vyšší, pokud plánujete k filtraci připojit ještě další zařízení, např. bazénový vysavač či solární ohřev.

Tři hodiny jsou doba, která je pokládána za ideální pro přečerpání celého objemu vody v bazénu. V reálu to znamená, že pro bazén o objemu 12 tisíc litrů vody je vhodná filtrace, která má průtok 4 tisíce litrů za hodinu.

Na výkon čerpadla má vliv i jeho vzdálenost od bazénu. Čerpadlo se doporučuje umístit co nejblíže k bazénu, aby se eliminovaly tlakové ztráty, které ovlivňují funkčnost čerpadla. Ale pozor, minimální vzdálenost mezi bazénem a čerpadlem je tři metry a je dána bezpečnostní vyhláškou.

TYPY FILTRACÍ

Na našem trhu jsou v současné době k dispozici dva základní typy filtračních zařízení. Jedná se o kartušové filtrace a pískové filtrace. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Kartušové filtrace

Výkon kartušových bazénových filtrací se pohybuje v rozmezí 1 – 3 m3 za hodinu a spotřeba energie je od 45 do 90 W (Wattů) za hodinu. Takovýto výkon je považován za dostatečný pro malé nadzemní bazény o objemu maximálně 8 m3. Kartušová filtrace se většinou dodává v setu s malými bazény, ale pořídit ji můžete i samostatně. Za výhodu lze u kartušových filtrací pokládat jejich nízkou pořizovací cenu, která se většinou pohybuje v rozmezí od 500 do 1000 Kč.

Jak přesně kartušová filtrace funguje?

Kartušové filtrace se skládají z vyměnitelné kartušové filtrační vložky a čerpadla. Kartušové filtrace pracují na principu přečerpávání vody přes komoru, ve které se nachází kartušová vložka z vyztuženého filtračního papíru, tzv. kartuše (válec papíru vrstvený do kruhu v podobě „harmoniky“), do níž se zachycují mechanické nečistoty. Kartušové filtry se poměrně rychle zanášejí, proto je nutné často je proplachovat, v případě úplného zanesení je nezbytné kartuš vyměnit. Taková situace se může opakovat i několikrát během sezóny (záleží na zatížení bazénu), což je nepříjemné a posléze i finančně nákladné.

Jak kartušovou filtraci nainstalovat

Instalace kartušové filtrace není nijak náročná, pro její umístění je dostatečné zajistit pouze vhodný rovný povrch.

Pískové filtrace

Oproti kartušovým disponují pískové filtrační jednotky podstatně vyšším výkonem (4 – 16 m3 za hodinu), tudíž se používají u bazénů větších, s větším objemem a jsou vhodné pro všechny typy bazénů, od nafukovacích až po ty zapuštěné do země. Pořídit ji můžete už za dva tisíce korun. Písková filtrace je sice dražší než kartušová, ale její hlavní výhodou je snadná údržba a dlouhá životnost.  Náplň pískové filtrace stačí přibližně jedenkrát týdně propláchnout, kompletní výměnu pak stačí provádět v souvislosti s intenzitou používání bazénu cca po 2 – 3 letech. Vysoká výkonnost pískové filtrace navíc umožňuje i připojení dalších zařízení jako jsou bazénové vysavače či solární ohřev vody.

Princip fungování pískové bazénové filtrace

Písková filtrace se skládá z několika částí, mezi které patří pískový filtr s manometrem, čerpadlo se zachycovačem hrubých nečistot a ovládací čtyřcestný nebo šesticestný ventil. Ovládací ventil je v okamžiku, kdy je čerpadlo vypnuté, možno přepínat na filtraci, zpětné praní, vypláchnutí filtru, vypouštění do opadu (kanalizace), uzavření nebo cirkulaci.

Voda se pomocí tzv. skimmerů, které jsou součástí každého bazénu (uchyceny bývají na nafukovacím límci nebo kovové konstrukci bazénu) a které slouží ke sbírání nečistot z hladiny dříve, než klesnou na dno, nasává z bazénu čerpadlem do filtru. Zde probíhá její čistění a tryskami ve spodní části filtrace je úplně čistá voda posléze přiváděna zpět do bazénu. V některých případech je přímo za čerpadlem umístěno ještě síto, které slouží k zachycování hrubých nečistot.

Samotný filtr potom obsahuje pískovou náplň, která má za úkol zachycovat nerozpustné nečistoty obsažené ve vodě. Filtrování bazénové vody prostřednictvím písku mimo jiné pomáhá udržovat i vhodné pH vody a díky tomu se snižuje množství údržbové chemie. Po určitém časovém úseku dojde k zanesení písku, což znamená, že písek se stane pro vodu nepropustným, v takovém případě je nutné ho vyčistit, proprat.

Čistění písku ve filtru probíhá tak, že se voda do filtru přivádí v opačném směru než během filtračního procesu. Díky tomu dochází ke zvíření písku a tím pádem k uvolnění nečistot, které jsou v něm zachyceny. Voda, která byla použita k čištění písku, se odvádí samozřejmě do odpadu.

Dalším kladem pískové filtrace je nenáročnost z hlediska obsluhy. Celý proces vyprání (vyčištění) písku trvá cca 5 minut a není nutné nic rozebírat ani skládat. Krom toho je u všech pískových filtrací možné vysávání dna bazénu pomocí ručního nebo poloautomatického vysavače, který k ní lze připojit.

Filtrační médium písek

Písek, který použijete do bazénové filtrace, by měl být kvalitní a měl by mít správnou zrnitost. Pro maximální účinnost filtru musí být použit jako náplň písek křemenný s velikostí zrna 0,5 – 0,7 mm. Množství písku závisí na typu konkrétního filtru.

Filtrační médium zeolit

Filtrační médium zeolit je schopné zachytit ještě více nečistot než písek. Zeolit dokáže odbourávat amoniak, minimalizovat účinky chlóru a v neposlední řadě také udržuje správnou hladinu pH. Zrnitost kamínku u zeolitu je 1 – 2,5 mm. Patnáctikilogramové balení zeolitu se svou účinností vyrovná dvaceti kilogramům písku.

Pořizovací náklady na zeolit jsou sice v porovnání s filtračním pískem vyšší, ale při provozu bazénu se vám tato investice určitě vyplatí. Při použití zeolitu není nutné tak časté čištění filtru, tudíž dojde ke snížení spotřeby vody. Nižší hmotnost zeolitu v porovnání s filtračním pískem vede také k úspoře elektrické energie, která je nutná pro chod čerpadla.

Doplňky k pískové filtraci

Pískové filtrace je možné doplnit o úpravu a dezinfekci vody, UV lampu a solinátor (autochlor), díky kterým získáte vyšší kvalitu vody.

Díky využití solinátoru (autochloru, chlorinatoru) dosáhnete velké úspory za bazénovou chemii. Vše probíhá tak, že do vody v bazénu nasypete mořskou sůl, která se skládá ze sodíku a chloru. Sůl se ve vodě rozpustí a vytvoří efekt slané mořské vody, tato slaná voda potom projde přes solinátor, který ze soli postupně uvolňuje chlor a díky tomu je voda dezinfikována a chráněna. Bazény, které disponují solinátorem, mají velmi nízké požadavky na údržbu vody.

Instalace pískové filtrace

Při instalaci pískové filtrace musíte dbát na dodržování určitých pokynů a pravidel:

  • Pískovou filtraci lze umístit pouze na podklad, který je zcela rovný. Tento podklad by měl být posypaný tlustou vrstvou písku, popř. ještě lepší je, pokud bude povrch pod pískovou filtrací vybetonován.
  • Vzdálenost mezi filtrací a bazénem musí být minimálně 3 metry (někdy se uvádí dokonce 3,5 metru), což je dáno vyhláškou a nezapomeňte také na to, že se vždy musí nacházet pod úrovní hladiny vody.
  • Dále musí být písková filtrace zajištěna proti přírodním vlivům, tj. proti větru, dešti a přímému slunečnímu záření.
  • Zapomenout nesmíte ani na vykopání odtokového kanálu, který slouží pro odvod znečištěné vody do kanalizace po propláchnutí písku.

Instalace pískové filtrace není úplně jednoduchá záležitost, proto není od věci využít služeb odborníků. V případě špatného laického zapojení hrozí, že filtrace nebude fungovat, jak by měla.

Zazimování pískové filtrace

Aby v zimním období nedošlo k poškození pískové filtrace bazénu, je třeba ji na toto období pečlivě zajistit. Pískové filtry je nutné opravdu důkladně (i několikrát) propláchnout a mobilní filtrační jednotku uložit do sklepa nebo na jiné vhodné místo.

TOP VÝROBCE

Pokud chcete mít jistotu opravdu kvalitní bazénové filtrace, na kterou se budete moci spolehnout, doporučujeme vybírat z nabídky firmy Marimex.

Marimex

Firma Marimex se už od roku 1993 řadí mezi největší dodavatele zboží a služeb v oblasti bazénové a relaxační techniky. Hlavním sortimentem této společnosti jsou bazény, infrasauny a v neposlední radě také trampolíny. V nabídce společnosti Marimex najdete samozřejmě také kvalitní příslušenství (mezi které patří i bazénové filtrace) k již zmíněným výrobkům.

Nakupka.cz - Zahrada, Dílna, Bílé elektro, Audio - Video, Autodoplňkyvše pro vaši domácnost
Nákupní košík
je zatím prázdný

V košíku zatím nemáte žádné produkty.


Rádi vám s výběrem pomůžeme info@nakupka.cz.

Můžete také využít některý z naších vyhledávačů:

↑ Nahoru