Jak vybrat bojler

Spotřeba energie patří k největším nákladům každé domácnosti. A v průměrné české domácnosti hned celou čtvrtinu z celkové roční spotřeby představuje energie vynaložená na ohřev teplé vody. Dnes existuje celá řada možností, jak řešit zajištění teplé vody, ale mezi nejrozšířenější způsoby ohřevu patří ohřívače vody neboli obecně bojlery. A právě výběrem správného bojleru, jeho optimálním umístěním a důslednou péčí můžeme ve spotřebě energie dosáhnout opravdu značných úspor, a to aniž bychom byli nuceni slevit ze svých nároků na komfort.

A jak ten správný bojler vybrat a následně o něj pečovat, aby nám vydržel co nejdéle? Co vše je třeba vzít v úvahu? Na to vše se podíváme v našem malém rádci při nákupu ohřívače vody.

V našem článku se věnujeme těmto tématům:

 1. Optimální velikost bojleru
 2. Umístění bojleru
 3. Bojlery a zdroje energie
 4. Typ ohřívače
 5. Materiál a konstrukce bojlerů
 6. Užitečné funkce
 7. Používání a péče o bojler

Optimální velikost bojleru

Prvním krokem při výběru bojleru je stanovení jeho optimálního objemu, a to vzhledem k našim nárokům a potřebám. Jedná se o klíčové kritérium, které vychází z počtu osob v domácnosti a míry využití, tedy našich nároků na spotřebu vody. V klasické domácnosti najdete nejčastěji bojler s objemem 80-120 litrů. Optimální velikost bojleru zajišťuje jednak úsporu energie, ale zároveň i dostupnost teplé vody, kdykoli je potřeba.

Při výběru zbytečně velkého ohřívače vody totiž narůstají náklady na jeho provoz a naopak pokud vybereme bojler s příliš malým objemem, budeme narážet na nedostatek teplé vody.

A jak optimální velikost stanovit? Použijte následující tabulku, která vám pomůže nalézt přibližné hodnoty pro objem bojleru podle počtu osob ve vaší domácnosti a míry spotřeby teplé vody:

velikost-objem-bojler

Příklad: Pro rodinu o třech členech s průměrnou spotřebou tak bude ideální bojler 120 l.

Umístění bojleru

Na efektivnost bojlerů má zásadní vliv jejich umístění. Bojler by měl být umístěný co nejblíže místům spotřeby. Totiž pokud teplá voda teče trubkami příliš dlouho než se dostane k místu odběru, vznikají v průběhu značné tepelné ztráty, které nejsou ničím jiným než naprázdno spotřebovanou energií. Bojler v takovém případě ztrácí na účinnosti ve své hlavní funkci, tedy v zajištění okamžitého přístupu k teplé vodě.

A jaká je ona hraniční vzdálenost mezi bojlerem a místem odběru? Místo spotřeby by nemělo být od ohřívače vody vzdáleno více než 3-4 metry. V případě, že je vzdálenost vyšší než tato hodnota, vyplatí se pak již investice do druhého menšího spotřebiče. Máte-li například kuchyni na druhé straně domu či bytu než koupelnu, pak je lepší u dřezu umístit ohřívač vody o objemu v rozmezí 10-30 litrů.

Ovšem umístit tak velký spotřebič není v prostorech bytu či domu jednoduché. Proto výrobci nabízí bojlery s různými druhy uchycení. Bojlery můžeme uchytit buď vertikálně (svisle) nebo horizontálně (vodorovně).

Svislé bojlery využijete nejlépe, pokud máte dostatek místa a oproti ležícím bojlerům má i tu výhodu, že se teplá voda tolik nemísí se studenou.

Ležící bojlery naopak přijdou vhod tam, kde není pro bojler dostatek místa. Můžeme si vybrat typ buď s uchycením na zeď nebo na podlahu - zkrátka, jak nám bude vyhovovat.

 

ohrivac-vody-drazice-okce-80-svisly
Bojler Dražice OKCE 80 l

Bojlery a zdroj energie

Vybíráme-li bojler, musíme se rozhodnout, jaký zdroj energie budeme pro ohřev vody používat. V tomto ohledu najdeme v nabídce bojlery elektrické, plynové nebo kombinované. A rozhodujeme se podle toho, zda máme vůbec v domácnosti přívod plynu a který zdroj energie je pro nás v danou chvíli ekonomicky nejvýhodnější.

Plynové bojlery si sice z minulosti nesou pověst poněkud nestabilních spotřebičů, ale toto již dávno neplatí. Je však stále v jejich případě nezbytné dodržovat některá bezpečnostní opatření, jako například mít vyvložkovaný komín. Moderní plynové ohřívače ale již disponují pokročilými bezpečnostními systémy jako například jednoduchým automatickým zapalováním pomocí tlačítka, piezoelektrickým zapalovačem či teplotními a spalinovými bezpečnostními pojistkami.

Elektrický bojler používá pro ohřev vody elektrickou topnou spirálu. Pro ohřev teplé užitkové vody je elektrický ohřívač vody využíván nejčastěji, protože u něj odpadají jakákoli bezpečnostní rizika spojená s plynovými bojlery a vodu ohřívá velmi efektivně - k ohřevu totiž elektrický bojler využívá levnější noční proud.

Kombinované bojlery mají tu užitečnou vlastnost, že jako zdroj energie můžete využít jak elektřinu, tak plyn, tuhá paliva nebo solární systém. Je to bojler elektrický i plynový v jednom spotřebiči, se kterým si vyberete ten zdroj energie, který je pro vás v daný čas finančně výhodnější. Z toho navíc vyplývá i druhá praktická výhoda kombinovaného ohřívače, že při výpadku jednoho zdroje energie můžete bojler jednoduše přepnout na druhý.kombinovanými bojlery se tak nemusíte obávat nedostupnosti teplé vody.

ohrivac-vody-eliz-euro-120-ik
Bojler Elíz EURO 120 IK

Typ ohřívače

Obecně můžeme vybírat mezi zásobníkovým a průtokovým ohřívačem vody. Pokud hledáte bojler pro ohřev více vody pro několik odběrných míst, pak zvolte zásobníkový tlakový ohřívač. Pokud však hledáte ohřívač vody jen pro jedno odběrné místo nebo místo vzdálené více než 3-4 metry od centrálního bojleru, pak vám přijdou vhod zásobníkové beztlakové nebo průtokové ohřívače.

 • Zásobníkové tlakové ohřívače - tento typ je určen k centrálnímu ohřevu vody a jejímu rozvodu do více odběrných míst. Zásobníkový tlakový bojler je například umístěn ve sklepě či koupelně a teplá voda se od něj rozvádí do dalších odběrných míst v domě či bytě. Tlakové ohřívače mají zpravidla větší objem  - začínají na 50 litrech a pokračují výše.

 • Zásobníkové beztlakové ohřívače - zajišťují odběr z jednoho místa a hodí se tak pro umístění například pod umyvadlo či dřez (k dostání jsou však i spotřebiče s horním umístěním). Beztlakové ohřívače mají většinou menší objem (v rozmezí 5-15 litrů).  Používají se zde speciální baterie, které vpouštějí do spotřebiče jen tolik vody, kolik je z něj v danou chvíli odčerpáváno.

 • Průtokový ohřívač - jak vyplývá z názvu, tento typ v sobě nezadržuje vodu, ale ohřívá jí při jejím průtoku, což ale zároveň znamená zvýšený příkon elektřiny či plynu. Voda je nicméně připravována pouze v té době a v takovém množství, v jakém je používána.

Materiál a konstrukce bojlerů

Nákup bojleru je významnou investicí. Proto je logické, že od takového spotřebiče očekáváme dlouhou životnost a dobré fungování. Kvalitu a životnost ohřívače ve vysoké míře určují materiály, ze kterých jsou bojler a jeho součástky vyrobeny.  Největšími nepřáteli dlouhé životnosti bojleru jsou vodní kámen a koroze. Podívejte, jaké parametry by měl váš nový bojler splňovat, aby jim mohl dlouhodobě odolávat:

Máte-li ve svém okolí tvrdou vodu, doporučuje se v takové situaci vybírat bojlery s keramickým topným tělesem, a to ještě nejlépe umístěným ve speciální jímce.

K prodloužení životnosti vašeho spotřebiče přispěje hořčíková anoda, která chrání nádobu před korozí. 

Poohlédněte se po výrobcích s polyuretanovou izolací, která zabraňuje úniku tepla skrz nádrž.

Nejlépe bojler čelí vodnímu kameni a korozi, má-li nádobu ohřívače a víko příruby vyrobené ze stejného materiálu.

Přímý vliv má na životnost spotřebiče kvalita pláště. Setkat se dnes můžeme zejména s plášti z nerezové oceli nebo dvojitého smaltu. Bojlery s pláštěm z nerezové oceli mají vyšší životnost (udává se 15-20 let), lépe produkují a udržují teplo, ale jsou však tím pádem také dražší. Plášť z dvojitého smaltu má sice o něco nižší nižší životnost (10-15 let), jsou ale také k dostání za nižší cenu.

Při nákupu rovněž myslete na budoucnost a vybírejte bojler s konstrukčními prvky, které usnadňují jeho pozdější údržbu a servis. Například je dobré, má-li bojler vyjímatelné topné těleso - nemusíte tak při údržbě vypouštět celou nádrž. Praktické jsou i čistící otvory, které umožňují odstraňování usazenin a vodního kamene z vnitřku nádoby.

Užitečné funkce

Základní funkcí bojleru je ohřev vody, ale bojlery dnes již disponují množstvím dalších funkcí, které nám usnadňují život a šetří peněženku. Podívejme se na přehled těch nejdůležitějších:

 • Funkce Anti-Legionella

  Program Anti-Legionella je skvělou funkcí, která brání šíření bakterie Legionella při automatickém ohřívání vody. Nedosáhne-li během 30 dnů teplá voda zásobníku teploty 70° C, ohřeje bojler automaticky nahromaděnou vodu na tuto teplotu, čímž vodu dezinfikuje.

 • Funkce ECOtronic

  U bojlerů s funkcí ECOtronic si nemusíte lámat hlavu s nastavením a kontrolou. Bojler se totiž sám naučí vašim zvykům a potřebám (v jakou dobu používáte jaké množství teplé vody) a podle toho sám nastaví svou teplotu v rozmezí 55-70° C. Kromě uživatelského komfortu tak zároveň šetří vaši peněženku.

 • Ochrana proti nízké teplotě (Anti-Freeze)

  Tato funkce předchází zamrznutí vody a prasknutí vnitřního pláště. Klesne-li teplota vody v zásobníku pod hodnotu 5° C , bojler automaticky zapne topná tělesa.

Používání a péče o bojler

Bohužel jen málokdo poskytuje svému bojleru odpovídající péči. Pravidelnou péčí a správným používáním ale můžeme výrazně přispět k výrazně delší životnosti a spolehlivějšímu fungování našeho spotřebiče.

Pravidelně odstraňujte kotlový kámen na stěnách nádoby, na tělese termostatu a topném tělese. Při zanedbání této péče se zvyšuje spotřeba energie a nepřesnost měření teploty bojleru.

Jednou za 2,5-5 let (v závislosti na tvrdosti vody) vyměňujte hořčíkovou tyč, ochraňující vnitřek nádoby před korozí.

Energii ušetříme, nebudeme-li nastavovat zbytečně vysokou požadovanou teplotu vodyJako nejekonomičtější hodnota teploty vody se udává 60° C jako maximum. Je-li nastavení vyšší, roste navíc vylučování vodního kamene a snižuje se tak životnost spotřebiče. Zároveň roste rozdíl mezi vnějšími a vnitřními teplotami bojleru a opět dochází k tepelným ztrátám, kterým chceme předcházet.

Nakupka.cz - Zahrada, Dílna, Bílé elektro, Audio - Video, Autodoplňkyvše pro vaši domácnost
Nákupní košík
je zatím prázdný

V košíku zatím nemáte žádné produkty.


Rádi vám s výběrem pomůžeme info@nakupka.cz.

Můžete také využít některý z naších vyhledávačů:

↑ Nahoru