Jak vybrat digestoř

Digestoř (neboli odsavač par) je zařízení, které se v současné době nachází téměř ve všech kuchyních, je jejich nedílnou součástí a v mnoha případech bývá i jejich hlavní designovou dominantou. Jedná se o elektrický ventilátor, který bývá umístěn nad sporákem, popř. varnou deskou. Hlavním úkolem digestoře je odsávání par a odstraňování mastnoty, kouře a zápachu, které vznikají během přípravy pokrmů. Vzhledem k tomu, že dnes je velmi časté a oblíbené propojení kuchyně, popřípadě kuchyňského koutu s obývací částí bytu, měla by digestoř být schopna nepříjemné pachy vznikající během vaření odstranit co nejrychleji a také co nejefektivněji.

V případě, že by digestoř nebyla dostatečně funkční a výkonná, začaly by se ve vaší kuchyni brzy vytvářet nežádoucí plísně, protože páry vznikající při vaření zvyšují vlhkost vzduchu. Výběru vhodné digestoře pro vaši kuchyň byste proto měli věnovat dostatek péče a času. Současný trh nabízí celou řadu různých typů a designů digestoří, ze kterých můžete vybírat.

Než se rozhodnete pro konkrétní výrobek do vašeho domu či bytu, měli byste svou pozornost určitě soustředit nejen na samotný vzhled digestoře a na to, jak zapadne do vašeho interiéru, ale také na její technické parametry, především na její výkon a hlučnost, které jsou pro správnou funkčnost digestoře zásadní.

Před samotným výběrem digestoře vám doporučujeme obrátit pozornost na několik důležitých faktorů jako jsou velikost vaší kuchyně, velikost konkrétního prostoru, do kterého plánujete digestoř umístit, a fakt, zda máte k dispozici komín, popřípadě odtahové potrubí. Důležité je také to, jak často budete digestoř používat. Pokud si ujasníte odpovědi na tyto základní otázky, bude pro vás volba nové digestoře mnohem jednodušší a s výsledkem budete jistě spokojeni.

NENÍ DIGESTOŘ JAKO DIGESTOŘ

Existuje několik základních typů digestoří, ze kterých si můžete vybírat. Každý typ má svá specifika a každý se hodí do jiného typu kuchyně.

Komínové digestoře

Tento typ digestoří je vhodný do kuchyní, ve kterých jsou varné desky umístěny u zdi. Komínové digestoře patří v dnešní době k nejoblíbenějším a nejběžnějším, výrobci i prodejci je doporučují nejčastěji. Montují se přímo na zeď mezi horní závěsné skříňky kuchyňské linky a jsou napojeny na potrubí, které je vyvedené mimo kuchyň, např. do komínu, větrací šachty apod., což je z hlediska funkčnosti pokládáno za nejideálnější variantu. Odvodová trubice komínové digestoře je ukryta za okrasným komínkem.

Ostrůvkové digestoře

Ostrůvkové odsavače par jsou současným hitem, mnohdy se jedná o velmi designové a módní kousky. Nejlépe se hodí do nových moderních bytů a domů, kde je varná deska umístěna v prostoru, uprostřed místnosti. Tento typ digestoří se montuje přímo na strop, není součástí kuchyňské linky a před jeho pořízením musíte vzít v úvahu také nosnost stropu. V porovnání s ostatními modely patří ostrůvkové odsavače par k těm dražším.

Rohové digestoře

Rohové digestoře nejčastěji nacházejí své uplatnění v kuchyňských linkách ve tvaru písmene L, kde je varná deska umístěna v rohu.

Vestavěné digestoře

Vestavěné, tedy zabudované odsavače par se umísťují pod horní skříňku, která se nachází nad varnou deskou. Vestavné digestoře jsou vhodné do menších prostor a vzhledem k tomu, že jsou zabudované do kuchyňské linky, nenarušují celkový vzhled kuchyně.  Alternativou vestavných digestoří jsou podvěsné odsavače par, které jsou také velmi nenápadné a rovněž se umísťují pod skříňky kuchyňské linky.

Stropní digestoře

Stropní digestoře jsou zastavěny do stropu a obsluhují se pomocí dálkového ovládání.

Výsuvné/zásuvné digestoře

Výsuvné digestoře bývá nejčastěji nainstalován do skříňky s varnou deskou. Jedná se o nejmenší typ digestoře, který současný trh nabízí a je vhodný do velmi malých prostor. U tohoto typu odsavače par ovšem musíte ve srovnání s ostatními digestořemi počítat také s nižším výkonem.

Kromě těchto základních typů digestoří se můžete setkat např. s výklopnými digestořemi nebo s digestořemi rustikálními, které jsou typické pro venkovské usedlosti. Jsou to digestoře, které svým designem vhodně doplňují interiér, ale současně disponují i všemi nezbytnými technickými parametry.

KAM S NÍ

Umístění digestoře je faktor, který patří mezi ty nejdůležitější a musíte ho mít na zřeteli už při výběru. Minimální vzdálenost od varné desky by měla být 65 centimetrů, v případě plynových hořáků se doporučuje z bezpečnostních důvodů tuto vzdálenost zvýšit na 70 – 75 cm.

NA VELIKOSTI ZÁLEŽÍ

Velikost nebo lépe řečeno šířka digestoře by měla odpovídat šířce varné plochy, která je ve většině případů 60 centimetrů. Někdy se pro zajištění vyššího výkonu doporučují digestoře širší, např. 90 cm.

VÝKON DIGESTOŘE

Výkon je ukazatel, který patří při výběru vhodné digestoře k těm nejpodstatnějším a úzce souvisí s velikostí místnosti, objemem prostoru, do kterého digestoř pořizujete. Výkon je totiž obsah vzduchu, který digestoř dokáže odsát za jednu hodinu (m3/hod.). Z toho vyplývá, že v čím větší místnost, tím výkonnější digestoř potřebujete. Za ideální výkon se považuje, jestliže je digestoř schopna vzduch v místnosti během jedné hodiny vyměnit 7 – 10krát. Vhodnou kapacitu digestoře pro vaši kuchyň si snadno spočítáte pomocí následujícího vzorce: podlahová plocha prostoru x výška prostoru x 10.

ŠPUNTY DO UŠÍ?

Hlučnost je další velmi důležitý faktor, na který musíte při výběru nové digestoře brát zřetel. Zvlášť důležitý je tento ukazatel v případě, že je vaše kuchyň spojena s obývací místností. Ideálně by měla vaše digestoř při maximálním výkonu vykazovat hlučnost 58 dB (decibelů). V nabídce se nachází i tzv. tiché digestoře, u nichž hlasitost dosahuje maximálně 50 dB (= hlasitost tichého rozhovoru). Cena těchto digestoří je samozřejmě vyšší, může dosahovat i několika desítek tisíc korun. Hlučnost přístroje je přímo úměrná průměru odtahového potrubí a také souvisí s množstvím kolen v potrubí.

Pokud je pro vás nízká hlučnost prioritou, zvolte si modely s technologií Silk a Silk Act nebo digestoře s ventilační jednotkou Brush Less. U recirkulačních modelů snižuje hlučnost filtrační systém HFH. V případě, že chcete docílit bezhlučného chodu, potom využijte možnosti umístit ventilační jednotku mimo kuchyň.  Tuto variantu nabízejí digestoře, které jsou označené symbolem EVJ. V praxi to znamená, že z digestoře je možné vyjmout motor a umístit ho do jiné části bytu, popř. domu.

POSVIŤTE SI NA TO!

Také osvětlení digestoře je velmi podstatné. Aby bylo dosaženo kvalitního osvětlení, měly by žárovky v digestoři směřovat kolmo na pracovní plochu. Používají se různé technologie osvětlení, jednoduché žárovky, halogenové žárovky i úsporné LED žárovky. Kromě úspornosti LED žárovky disponují i dlouhou životností, vydrží až 40 000 hodin. Kvalita osvětlení úzce souvisí také s materiálem krytu osvětlení. Matný plastový kryt snižuje intenzitu i jas světla.

MATERIÁL DIGESTOŘE

Kromě již zmíněných faktorů, které hrají při výběru nové digestoře významnou roli, bychom vás rádi upozornili také na možnost volby materiálu. Digestoře se vyrábějí z plastu, nerezu, hliníku a také mědi. Volba konkrétního materiálového provedení závisí na vašem vkusu a v neposlední řadě také na tom, kolik peněz jste ochotni do nového výrobku investovat. Ceny materiálů se totiž výrazně liší.

TYPY FILTRŮ

Tukový

Tukový filtr může být syntetický nebo kovový a měl by se pravidelně čistit, přibližně každý měsíc. Syntetický filtr se nečistí, ale je nutné ho pravidelně vyměňovat.

Zápachový

Zápachový filtr bývá převážně uhlíkový. Tento typ filtru je také nutné pravidelně měnit.

TYP ODTAHU

Na základě odtahu se digestoře dělí na ty, které mají odtah vnější a ty, které disponují odtahem vnitřním.

Vnější odtah

U tohoto typu digestoří, které pracují v tzv. sacím módu, se odvětrávaný vzduch odvádí pomocí odtahovacího potrubí nefunkčním komínem, ventilační šachtou nebo světlíkem mimo kuchyni. Pro odtahové potrubí je ideální, pokud je co nejkratší, má co nejhladší vnitřní stěnu a má minimální počet ohybů. V žádném případě není vhodné použití spirálového potrubí, které snižuje výkon digestoře a zvyšuje její hlučnost. Průměr odtahové roury by měl odpovídat průměru vývodu digestoře, v takovém případě je zachován optimální výkon a nízká hlučnost. U odtahových digestoří není nutné používat recirkulační filtry.

Vnitřní odtah (= recirkulace)

Vnitřní recirkulace neboli recirkulační mód se používá v takových typech kuchyní, kde není možnost odvádět vzduch ven. Vzduch se tedy přefiltruje a vrací se zpět do kuchyně, tj. digestoř nasaje vzduch z kuchyně, odstraní z něj pomocí speciálních filtrů mastnotu a pachy a poté vzduch vrátí do místnosti. Součástí recirkulačních digestoří jsou uhlíkové filtry a je nutné pravidelně je vyměňovat, ideálně jednou za půl roku nebo po 120 hodinách používání.

Pokud váháte mezi vnějším a vnitřním odtahem, určitě zvolte ten vnější, i když je instalace digestoří s vnitřním odtahem mnohem snazší, neboť se nemusíte zabývat instalací odtahového potrubí. K největším přednostem, které vnější odtah nabízí, bezpochyby patří vyšší výkon, nižší hlučnost a finanční výhodnost, není totiž nutné pořizovat a měnit filtry.

FUNKCE

Moderní digestoře jsou vybaveny celou řadou funkcí, které spotřebitelům usnadňují jejich ovládání.  Kromě klasických funkcí jako je intenzivní odsávání nebo doběh po ukončení vaření, se můžete u současných digestoří setkat i s celou řadou funkcí nadstandardních.

Ventilace 24 je funkce, která umožňuje ventilaci kuchyně po dobu 24 hodin denně.

Signalizace nasycení filtrů je funkce, která je zaměřena na monitoring znečištění tukových i uhlíkových filtrů.

Dálkové ovládání nabízí zákazníkům vysoký komfort a snadné nastavení. U některých digestoří patří dálkové ovládání k základnímu vybavení, u jiných je možné jeho dodatečné dokoupení.

TOP VÝROBCI

Na úplný závěr ještě několik málo slov ohledně značek digestoří. Trh nabízí digestoře od různých výrobců, my chceme vaši pozornost soustředit na tři z nich.

Mora

Tuzemská značka Mora již dlouhou řadu let nabízí široký sortiment kuchyňských spotřebičů, na které se můžete plně spolehnout. Spotřebiče Mora kromě zajímavého designu nabízejí i velmi příznivé ceny. Značka Mora na našem trhu působí již téměř 200 let a tak pro ni není problém své výrobky přizpůsobit požadavkům místních zákazníků a jejich životnímu stylu.  V roce 2011 se Mora dokonce stala nejlepším dodavatelem roku.

Faber

Významná italská značka Faber zabývající se výrobou digestoří vznikla roku 1955. Tehdy Abramo Galassi založil Faber Plast a vyrobil první digestoř, ta se stala zařízením, které výrazně změnilo způsob používání kuchyně. Firma Faber se po celých šedesát let svého působení úspěšně rozvíjela a dnes disponuje sedmi továrnami v sedmi různých státech světa, které ročně vyprodukují téměř tři miliony digestoří.

Electrolux

Společnost Electrolux patří mezi největší světové výrobce domácích spotřebičů. Její produkty se pyšní vysokou kvalitou a zajímavým designovým provedením. Výrobky této firmy jsou vhodné pro běžné domácnosti i profesionální kuchyně. Svoje výrobky společnost Electrolux prodává pod značkami Electrolux, AEG, Zanussi, Frigidaire a Electrolux Grand Cusine do více než 150 zemí světa.

Nakupka.cz - Zahrada, Dílna, Bílé elektro, Audio - Video, Autodoplňkyvše pro vaši domácnost
Nákupní košík
je zatím prázdný

V košíku zatím nemáte žádné produkty.


Rádi vám s výběrem pomůžeme info@nakupka.cz.

Můžete také využít některý z naších vyhledávačů:

↑ Nahoru