Jak vybrat drtič větví

Kdo má zahradu, dobře, ví, že je to radost i starost v jednom. Kromě pěstitelských výkonů, sečení trávy a následného zaslouženého relaxu je občas nutné vykonat také řadu úklidových a údržbových prací. Prořezávání stromů a keřů patří v sezóně k doslova nezbytným činnostem. Každý zahrádkář proto řeší vtíravé téma "Ostříháno, ořezáno a kam teď s tím odpadem?" Pokud se rozhodnete pro rozdrcení a uložení na kompost, mulčování nebo využití na otop, jednoznačným řešením je pořízení drtiče větví. Drtič je ideálním pomocníkem při likvidaci větví a dalších rostlinných zbytků.

A jak vybrat ten správný drtič, nebo chcete-li štěpkovač, právě na vaši zahradu? Poradíme, z jakých typů můžete vybírat a na které další parametry se před vlastní koupí zaměřit.

TYPY DRTIČŮ VĚTVÍ PODLE POHONU

Podle typu pohonu motoru se zahradní drtiče větví a dřeva dělí na dva základní modely. Jedná se o modely se spalovacím (benzínovým) nebo elektrickým motorem.

Benzínový drtič větví

Benzínové drtiče pro svůj provoz potřebují pouze spalovací směs, nemusíte tak řešit přístup k elektrické přípojce. Umístit je lze prakticky kdekoliv. Benzínový motor disponuje vysokým výkonem a je schopen bez problému rozdrtit také silnější větve z tvrdého dřeva.

Benzínový drtič větví ocení především ti z vás, kteří mají rozlehlé zahrady, popř. ovocné sady bez přívodu elektrické energie. U tohoto typu přístroje však musíte počítat s vyšší pořizovací cenou, zvýšenou hlučností a v neposlední řadě také se zápachem, který vzniká při spalování benzínu.

Elektrický drtič větví

Elektrické drtiče větví jsou pak ideální a plně dostačující volbou pro menší okrasné zahrady. V těchto případech zpravidla odpadá problém s elektrickou přípojkou, neboť většinou pracujete v blízkosti domu a rozměr zpracovávaných větví není tak velký, aby je elektrický drtič nedokázal snadno rozmělnit.

CO Z NĚHO VYLEZE (TEDY NĚCO O SYSTÉMU DRCENÍ)

Další ukazatel, kterým se od sebe jednotlivé zahradní drtiče a štěpkovače větví liší, je systém drcení. Použité technologie a mechanismy určené pro zpracování větví mají vliv nejen na účinnost a rychlost drcení, ale také na hlučnost přístroje a v neposlední řadě hlavně na finální podobu nadrcené hmoty.

V současné nabídce se můžete setkat s přístroji, které odpadní materiál drtí prostřednictvím rychle rotujících nožů a pak také s modely, které jsou opatřeny válci s ostrými hroty. Modely s válcovým systémem drcení se stávají v poslední době stále populárnější a oblíbenější.

TYPY DRTIČŮ VĚTVÍ PODLE ZPŮSOBU DRCENÍ

Nožový drtič větví

Nožové drtiče větví jsou vybaveny kvalitními tvrzenými noži a patří k nejrozšířenějším, ve své podstatě se podobají sekačkám na trávu. Rozmělňování materiálu do nich vloženého probíhá pomocí rychle rotujících nožů, dřevo i ostatní zahradní odpad jsou rozdrceny na poměrně malé kousky.

Za nevýhodu nožových drtičů větví je pokládána jejich vyšší hlučnost, a v porovnání s válcovými drtiči jsou méně výkonné. Nožový drtič zahradního odpadu se doporučuje do těch zahrad, kde je třeba zpracovávat převážně zelené rostlinné zbytky a tenčí větve. Nicméně schopné jsou zpracovat i větve silnější, ale pak dochází k jejich častějšímu ucpávání.

Válcový drtič větví

Válcové drtiče větví jsou osazeny rotujícím válcem s ostrými hroty, tzv. válcovou frézou. Drcení větví se pak uskutečňuje v prostoru mezi válcem a přítlačnou deskou. Jejich hlavní výhodou je, že materiál určený ke zpracování dokáží vtahovat samočinně. Nemusíte ho, na rozdíl od nožových drtičů, do přístroje vtlačovat. Válcové drtiče větví disponují vysokým drtícím výkonem a snadno si poradí i se silnějšími větvemi. V okamžiku, kdy dojde k jejich ucpání, je možné použít funkci zpětného chodu a problém se sám vyřeší. Další výhodou tohoto typu přístroje, v porovnání s nožovými drtiči, je výrazně nižší hlučnost.

Drtič se speciálním válcem

Kromě dvou výše zmíněných variant drtičů existují typy, které jsou vybaveny dutým válcem, po obvodu kterého jsou rozloženy nožové pláty, zpracování odpadu má na starosti speciální nůž ve tvaru trychtýře. Tento typ bývá označován také jako drtič turbínový.

Turbínové drtiče větví jsou považovány za vysoce výkonné, problémem pro ně nejsou ani silné větve. Materiál určený ke zpracování je do nich vtahován automaticky, v případě ucpání je možné použít funkci zpětného chodu, stejně jako u klasických válcových drtičů. Nutno ale podotknout, že problém s ucpáváním přístroje je u turbínových drtičů větví, vzhledem k použité technologii, téměř eliminován. Hlučnost je podobná jako v případě běžných válcových drtičů.

Šnekový drtič větví

Posledním typem drtiče, se kterým se můžete na našem trhu setkat, je drtič šnekový. Jedná se o mechanismus drcení, který není příliš rozšířený. Vhodný je víceméně jen pro malé zahrádky, kde je jeho využití možné pro drcení tvrdého zeleného odpadu a malých větviček, naopak není vhodný pro zpracovávání měkkého zeleného odpadu. Právě tvrdost materiálu je tohoto typu drtiče velmi podstatné kritérium, na které byste měli brát ohled. Díky šnekovému systému může totiž v případě měkkého odpadu dojít pouze k jeho požvýkání, nikoli požadovanému rozdrcení. Podávání odpadu je zajištěno prostřednictvím funkce automatického vtahování materiálu. Chod šnekového drtiče větví je relativně tichý.

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ UKAZATEL? VÝKON

Velmi podstatným ukazatelem (který je třeba sledovat u všech zahradních a jiných pracovních strojů) je výkon. V každém případě vám doporučujeme výběr takového zahradního drtiče, jehož výkon je dostatečně vysoký. Aby vám byl stroj schopen práci na zahradě bez problémů usnadnit, měl by jeho výkon dosahovat hodnoty alespoň okolo dvou kW. Toto je hodnota, která vám zaručí i možnost drcení tvrdšího dřeva o větším průměru.

PRŮMĚR VĚTVÍ

Průměr větví, které je drtič zahradního odpadu spolehlivě schopný zpracovat, úzce souvisí s výkonem. Slabší drtiče jsou schopné rozmělnit větve o průměru přibližně 20-30 mm, což může být pro středně velkou zahradu nedostatečné.

Drtič s výkonem 2 kW je možné bez problémů použít k drcení větví o průměru až 40 mm.  Drtiče, které disponují výkonem vyšším než 10 kW, dokáží snadno zpracovat i větvě o průměru větším než je 100 mm.

RYCHLOST DRCENÍ

Rychlost drcení a průchodnost větví je parametr, který také velmi úzce souvisí s výkonem zahradního drtiče. Jedná se o ukazatel, který výrobce udává v kilogramech za hodinu. Čím vyšší jeho hodnota je, tím lépe, neboť dokáže zpracovat více zahradního opadu za kratší dobu.

KONSTRUKCE ZAHRADNÍHO DRTIČE

Při výběru nového zahradního drtiče se zaměřte také na jeho konstrukci. V každém případě se vám vyplatí zvolit takový model, jehož vstup je konstruován tak, aby nedocházelo k vyskakování větví a následně jejich úlomků během vlastního zpracování. Toto je velmi důležité nejen z hlediska praktičnosti práce s přístrojem, ale především z hlediska bezpečnosti.

ZAHRADNÍ POSILOVNA? VŠÍMEJTE SI TAKÉ HMOTNOSTI

O hmotnost drtiče větví byste se měli zajímat především v souvislosti s jeho praktickým využitím. Je zřejmé, že se strojem budete při práci poměrně často manipulovat a přemísťovat ho podle aktuální potřeby. Proto by pro vás mělo být důležité, aby váš nový pomocník byl lehký a lehce přemístitelný. Pokud vyberete model, jehož váha je vyšší, potom by určitě měl mít k dispozici pojezdová kola.

PŘÍSLUŠENSTVÍ DRTIČŮ

Sběrné koše

K nejčastějšímu příslušenství zahradních drtičů patří sběrné koše, které jsou určeny pro hromadění již zpracovaného materiálu. Tyto jsou ve většině případů nedílnou součástí nového přístroje. U válcových drtičů jsou sběrné koše standardní výbavou, nožové drtiče jsou naopak většinou dodávány bez nich, někdy jsou však u tohoto typu drtičů nahrazeny sběrnými pytli.

Naplněný sběrný koš je možné snadno odnést na vámi určené místo. Praktické je, pokud je koš vyroben z průhledného materiálu. Tato skutečnost vám usnadní kontrolu jeho naplnění. Většina sběrných košů v sobě má zabudovanou bezpečnostní pojistku, což v praxi znamená, že pokud je koš vytažen z držáku nebo do něj není správně zasazen, není možné drtič uvést do provozu.

Násypník

Druhým nejběžněji dodávaným příslušenstvím k zahradním drtičům a štěpkovačům zahradního odpadu bezesporu patří násypníky, neboli také podavače, které slouží ke snazšímu plnění drtiče větvemi či jejich částmi. Jak již bylo zmíněno, některé typy drtičů jsou uzpůsobeny k samostatnému podávání větví, ale v případě malých větviček a drobných kousků odpadu je násypník opravdu skvělým pomocníkem.

BEZPEČNOST NADE VŠE!

Téměř každý zahradní drtič větví, který současný trh nabízí, již má celou řadu bezpečnostních prvků. Patří k nim funkce automatické ochrany rozběhu stroje, bezpečností pojistky proti pádu stroje, ochrana proti přepětí a některé další.

A NA KOLIK TA SRANDA VLASTNĚ VYJDE?

Cena nejlevnějších drtičů a štěpkovačů větví se pohybuje kolem tří tisíc korun. Ve většině případů se jedná o bezejmenné značky, popř. velmi slabé modely, jejichž výkon je dostatečný pro zpracování větviček o průměru maximálně 25 - 30 milimetrů. Takové přístroje jsou sice funkční, nicméně jejich slabé motory (elektromotory) se snadno zahlcují a práce s nimi je pomalá. Navíc je omezena i jejich stabilita.

V každém případě vám doporučujeme zvolit stroj od renomovaného výrobce, zahraničního či domácího. Pořízení kvalitního zahradního drtiče vás sice vyjde dráž, ale vyšší pořizovací náklady se odrazí na spolehlivosti přístroje, rychlosti a kvalitě provedené práce.

TOP VÝROBCI

Hecht

Firma Hecht je specialista na zahradu a přední dodavatel zahradní techniky a dílenského vybavení. Tato ryze česká společnost byla založena už v roce 1994. Prioritní snahou značky Hecht je dodávat na trh originální a kvalitní produkty za nejnižší možné ceny. Kvalita výrobků je doložena mnoha oceněními, které byly výrobkům uděleny nejen v ČR, ale i v Evropě (především v Německu). Při vývoji svých produktů společnost Hecht klade důraz nejen na moderní trendy, technologie ale také na požadavky svých klientů. Své výrobky dodává na trh čtvrt století a může se chlubit mnoha spokojenými zákazníky. Pokud si vyberete drtič větví značky Hecht, získáte pro vaši zahradu kvalitního a moderního pomocníka, který vás v žádném ohledu nezklame.

Scheppach

Německá společnost Scheppach působí na trhu se zahradními a dřevozpracujícími výrobky již více než osmdesát let. Právě díky dlouholetým zkušenostem a vysoké kvalitě produktů patří tento výrobce ke špičce ve svém oboru. Ke značné oblíbenosti produktů značky Scheppach přispívá nejvyšší měrou samozřejmě jejich nadstandardně vysoká kvalita, velkou roli ovšem hrají i bezkonkurenční ceny. V sortimentu firmy naleznete především přístroje určené pro zahradu či dílnu, ale také strojové vybavení pro stavbu. Konkrétně se můžete v nabídce výrobků kromě drtičů větví setkat např. se štípači na dřevo, stolovými pilami, vrtačkami, vibračními deskami a mnoha dalšími užitečnými přístroji.

Nakupka.cz - Zahrada, Dílna, Bílé elektro, Audio - Video, Autodoplňkyvše pro vaši domácnost
Nákupní košík
je zatím prázdný

V košíku zatím nemáte žádné produkty.


Rádi vám s výběrem pomůžeme info@nakupka.cz.

Můžete také využít některý z naších vyhledávačů:

↑ Nahoru