Jak vybrat elektrický zubní kartáček

Dokonale bílý, zářivý zoubek vedle dokonale bílého, zářivého zoubku vídáme hlavně v ústech amerických hereček a herců. Někdy jde skoro až o paradoxní nepřirozenou záři, nicméně po čistém a na první pohled udržovaném chrupu toužíme všichni. A kdo ne, měl by :-).

Zubní kartáček je běžnou součástí základní hygienické výbavy každého z nás. A stejně jako v mnoha jiných oblastech má dnešní spotřebitel i z hlediska výběru zubních kartáčků mnoho možností. Nabídka zubních kartáčků, ať už klasických manuálních nebo těch elektrických, které se těší stále vyšší oblibě, je velmi bohatá. Správně se zorientovat v opravdu pestré nabídce zubních kartáčků a vybrat ten skutečně nejvhodnější není zcela jednoduché. My se vám s tímto problémem pokusíme pomoci.

Na samotném začátku je třeba učinit základní rozhodnutí. Chcete zůstat u klasiky a leštit svůj chrup manuálním kartáčkem? Chápeme, je to levnější varianta. Pokud se však do svého vzhledu nebojíte investovat, je načase zvážit pořízení kartáčku elektrického.

Dosažení správné techniky a dobré účinnosti při čištění zubů klasickým manuálním kartáčkem vyžaduje určitou dávku zručnosti. Elektrický zubní kartáček zuby čistí „sám“, stačí jej pouze přiložit. Mimo to elektrické kartáčky pomáhají (díky různým funkcím, kterými disponují) zdokonalovat i samotné čistící návyky.

V rámci rozhodování neopomeňte skutečnost, že manuální kartáčky na zubech zanechávají až padesát procent zubního plaku. Zubní plak je ve své podstatě vrstva bakterií, která se stále vytváří na vašich zubech a její odstraňování probíhá jejím narušováním z různých směrů. Tohoto není možné docílit pomocí manuálního kartáčku. Elektrický zubní kartáček oproti tomu klasickému současně osciluje, rotuje a pulzuje, díky čemuž je schopen odstranit až sto procent plaku.

Pokud ještě váháte mezi manuálním a elektrickým kartáčkem, vězte, že při použití elektrického kartáčku je možné dosáhnout dokonalého vyčištění ústní dutiny, perfektního vyčištění povrchu zubů, mezizubních prostor a v neposlední řadě také udržení zdravých dásní.

Jak již bylo zmíněno, současní výrobci i prodejci mají ve své nabídce nepřeberné množství elektrických zubních kartáčků, ze kterých můžete vybírat. Ne všechny kartáčky jsou však kvalitní a dobře plní svou úlohu. Existují různé druhy elektrických zubních kartáčků, které mají odlišné systémy fungování a různé hlavice. Toto vše je nutné při výběru spolehlivého a vhodného zubního kartáčku zohlednit. Pokud uvažujete o koupi nového elektrického zubního kartáčku a zajímáte se o možnosti, které v tomto ohledu máte, setkali jste se možná i s různými odbornými studiemi, které se zabývají otázkou, zda je pravidelné každodenní používání elektrického kartáčku pro čištění zubů vhodné a bezpečné.

Na všechny výše uvedené dotazy se nyní pokusíme najít odpovědi a pomůžeme vám s výběrem kvalitního elektrického zubního kartáčku, který pro vás bude vhodný.

NEJLEPŠÍ ELEKTRICKÝ KARTÁČEK

Nejdůležitějším faktorem při výběru elektrického kartáčku, na který byste určitě měli soustředit svou pozornost, je bezpochyby účinnost samotného čištění. Jednoznačně lze konstatovat, že všechny elektrické kartáčky zuby čistí lépe než manuální. Nicméně je důležité sledovat i technologie jednotlivých elektrických zubních kartáčků, které se od sebe navzájem liší.

Takže který je ten nejlepší?!? Odpověď je samozřejmě čistě individuální, závislá na subjektivních potřebách každého z nás.Za nejlepší elektrický zubní kartáček je zkrátka možné označit jen ten, který nejlépe splňuje vaše osobním požadavky.

Výběr elektrického zubního kartáčku je prostě věc nesnadná, je potřeba zvážit několik následujících témat.

JAK MOC JE MŮJ CHRUP CITLIVÝ

Pokud jsou vaše zuby a dásně velmi citlivé, soustřeďte svou pozornost na nabídku kartáčků sonických a určitě se vyhněte rotačním, popřípadě oscilačně rotačním. V případě občasné citlivosti určitě neuděláte chybu, pokud se rozhodnete pro sonický kartáček, nicméně můžete uvažovat i o koupi kartáčku oscilačního. A jestliže máte chrup z hlediska jeho citlivosti zcela bezproblémový, pak není váš výběr ničím limitován a při výběru nového elektrického kartáčku se můžete soustředit výhradně na jeho funkce.

BUDEME SI DOMA KARTÁČEK PŮJČOVAT?

Chcete-li pořídit zubní kartáček pouze pro jednu osobu, nemusíte se prakticky ničím omezovat. Jestli je kartáček určen pro používání dvou osob, potom vybírejte mezi těmi modely, které svým uživatelům nabízí bohatší příslušenství. Nejlépe  takové, které mají k dispozici zejména více hlavic a delší výdrž baterie. A pokud hledáte elektrický zubní kartáček, který by mohla používat celá rodina, obraťte svou pozornost na takzvaná rodinná balení. V takovém balení jsou zpravidla k dispozici dvě těla kartáčku a také několik hlavic.

Z JAKÝCH TYPŮ MŮŽU VYBÍRAT

Současný trh nabízí dva druhy elektrických zubních kartáčků. Jsou to kartáčky sonické a kartáčky oscilační, popř. oscilačně rotační.

Sonické zubní kartáčky

Sonické kartáčky, popřípadě se můžete setkat i s označením vibrační, mají hlavici podlouhlého tvaru a fungují na principu sonických vibrací. Vibrace ve vysoké rychlosti rozkmitají štětinky a vytvoří proud směsi vody, slin a zubní pasty. Při čištění zubů tímto způsobem dochází ke kombinaci pohybu, na který jsme zvyklí u manuálních kartáčků a silnému proudění, cirkulaci vody. Díky tomu je zubní plak odstraňován nejen z povrchu zubů, ale probíhá i čištění mezizubních prostor. Čištění tedy probíhá na základě rychlé vibrace štětin, která odstraňuje zbytky jídla bez vyvíjení velkého tlaku. Naopak, pokud dojde vyvíjení nepřiměřeně silného tlaku, tak se účinnost sonických kartáčků výrazně snižuje. Ideální je, pokud si pořídíte sonický zubní kartáček, součástí jehož vybavení je takzvaná kontrola tlaku. Jedná se o kontrolu, která vás pomocí zvukového signálu upozorní na skutečnost, že na kartáček příliš tlačíte.

Sonická technologie čištění chrupu je k zubům šetrnější než technologie rotačně-oscilační, ale nedosahuje tak dobrých výsledků z pohledu odstranění nežádoucího zabarvení zubů. Sonické zubní kartáčky lze doporučit zejména těm z vás, kteří máte citlivé zuby a dásně.

Běžnou součástí výbavy sonických kartáčků je takzvaný „timer“, který je určen pro dodržování ideální délky čištění zubů. V souvislosti s tím, že je tento druh kartáčků považován za šetrnější, je u některých konkrétních modelů doba čištění prodloužena na tři minuty, běžná doba čištění trvá minuty dvě. V takovém případě hovoříme o takzvaném intenzivním čištění (Intensive Clean), které se doporučuje využívat před spaním.

Součástí výbavy sonických elektrických zubních kartáčků jsou různé programy. U vyšších modelů se můžete setkat se třemi režimy, které umožňují přepínání mezi jemným čištěním, masáží a bělením.

Kromě běžných sonických elektrických kartáčků se můžete setkat také s kartáčky ultrasonickými, které disponují vyšší vibrací štětin, nicméně tento typ není příliš častý a ani příliš oblíbený.

Výhody sonických elektrických kartáčků

Sonické elektrické zubní kartáčky jsou velmi šetrné. Dokáží jemně vyčistit i chrup, který vykazuje vyšší citlivost a narušené dásně. Speciálně tvarované hlavice tohoto typu kartáčků snadno pronikají ke všem částem zubu a dokonale kopírují jeho tvar.

Za nevýhodu sonických zubních kartáčků je možné považovat jejich vyšší pořizovací cenu a menší nabídku ohledně jejich příslušenství.

Oscilační zubní kartáčky

Oscilační elektrické zubní kartáčky disponují v převážné většině kulatou hlavicí, která o váš chrup pečuje tak, že se otáčí o devadesát stupňů tam a zpět.

Oscilační kartáčky pracují na principu rotačního pohybu, na principu oscilace, kdy dochází ke stírání zubního plaku ze zubů. Vyšší modely tohoto typu elektrických kartáčků, které mají k dispozici 3D technologie, jsou potom schopny ještě i pulzačních pohybů, díky nimž se zubní plak narušuje. 3D technologie je velice účinná nejen z hlediska odstraňování zubního plaku, ale také nežádoucího zabarvení zubů.

Ideální doba čištění zubů je stomatology stanovena na dvě minuty. Některé oscilační zubní kartáčky proto mají (stejně jako sonické) k dispozici funkci „timer“, která uživatele upozorňuje na vypršení této lhůty. Vyšší modely elektrických kartáčků mívají pak tento dvouminutový časovač rozdělen ještě na čtyři intervaly po třiceti sekundách proto, aby bylo dosaženo rovnoměrného čištění jednotlivých částí ústní dutiny. Nerovnoměrné čištění chrupu, kdy se předním zubům věnuje více času než stoličkám, je totiž nejčastějším důvodem vzniku zubního kazu.

U oscilačních zubních kartáčků se můžete setkat s různými programy. Dětský elektrický kartáček tohoto typu a základní oscilační kartáčky mají k dispozici pouze jednu rychlost, 7600 oscilací a nedisponují pohyby pulzačními, což znamená, že nemají 3D technologii. Oproti tomu existují oscilační kartáčky, které mají více režimů. V případě tohoto typu kartáčku je možné přepnutí do režimu senzitivního, masážního nebo leštícího, takzvaného „polish“ režimu.  Mimo to jsou všechny modely s 3D technologií vybaveny i senzorem tlaku, který je určen k ochraně vašich dásní a funguje tak, že při zbytečně vysokém tlaku automaticky vypne pulzační pohyb.

Výhody oscilačních elektrických kartáčků

Hlavní výhodou tohoto typu kartáčku je dokonalé odstranění zubního plaku a výrazné snížení nežádoucího zabarvení zubů, které se uskutečňuje díky kombinaci oscilačních pohybů a pulzace. Malá kulatá hlavice oscilačního kartáčku dokáže zub obklopit ze všech stran, dosáhne i na špatně dostupná místa a zajistí jejich důkladné vyčištění. Za další výhodu je možné považovat také nízkou spotřebu zubní pasty, která je podmíněna malou hlavicí a oscilací.

Nevýhodou je naopak nevhodnost použití pro citlivé zuby a nižší výdrž baterie.

CO ZOHLEDNIT PŘI VÝBĚRU

Podívejme se na několik dalších důležitých parametrů, které byste při výběru a před samotnou koupí nového elektrického zubního kartáčku neměli opomenout zvážit.

  • Tvar hlavice Tvar hlavice elektrických zubních kartáčků je buď kulatý (oscilačně-rotační kartáčky), nebo podlouhlý (sonické kartáčky), který se více podobá kartáčkům manuálním a s jehož pomocí snadno proniknete i do jinak těžce dostupných míst.Důležité je mít na paměti fakt, že hlavice jsou kompatibilní pouze v rámci jedné značky. Největší výběr náhradních hlavic nabízejí značky Braun Oral-B a Philips Sonicare.
  • Počet kmitů Počet kmitů je ukazatel, který informuje o tom, kolik stěrů za jednu minutu je elektrický kartáček schopen zvládnout. Platí, že čím více kmitů, tím je čištění účinnější. Obvyklá hodnota se pohybuje okolo deseti až dvaceti tisíc kmitů za minutu. Pořídit si ale můžete i vysoce výkonný kartáček, který dosahuje i více než čtyřiceti tisíc kmitů za jednu minutu.
  • Napájení Z hlediska napájení má zákazník k dispozici dvě varianty, ze kterých si může vybírat. První možností jsou elektrické kartáčky akumulátorové. Tento typ kartáčků má relativně dlouhou výdrž, není nezbytné k nim pořizovat žádné další baterie a nabíječka bývá vždy jejich součástí. Druhou variantu potom představují kartáčky, které fungují na základě tužkových baterií. Bateriové kartáčky se řadí k těm nejjednodušším a nejlevnějším dostupným modelům. Kartáčky tohoto typu si pořizují většinou ti, kteří nemají s elektrickými kartáčky žádné zkušenosti. Bateriové kartáčky se jeví jako ideální na cesty, neboť baterie je možné vždy bez problémů kdykoli vyměnit. Výdrž závisí na typu pořízené baterie.  Popřípadě existuje možnost, že si zvolíte dobíjecí tužkové baterie. V takovém případě bateriový elektrický zubní kartáček pracuje na podobném principu jako ten akumulátorový.
  • Speciální funkce Většina elektrických zubních kartáčků, které dnešní výrobci a prodejci svým klientům nabízejí, kromě klasické funkce čištění nabízí i mnohé další funkce. Namátkou můžeme jmenovat 3D čištění pro snadné odstranění zubního plaku, časovač pro zohlednění trvání doby čištění, tlakový ukazatel nebo například bezdrátovou funkci Bluetooth, která slouží k propojení s mobilním telefonem a díky které můžete sledovat různé statistiky související s kvalitou zubní hygieny.

PŘÍSLUŠENSTVÍ

Příslušenství je posledním kritériem, na které bychom vás rádi upozornili a které může ovlivnit vaše rozhodování. K běžnému příslušenství elektrických zubních kartáčků, které bývá součástí základního balení, patří například cestovní pouzdro či náhradní hlavice. Co se týká náhradních hlavic, je dobré zmínit, že stomatologové doporučují jejich výměnu 3x až 4x do roka. Větší zásobička hlavic k tělu kartáčku při pořízení tedy rozhodně není na škodu!

A CO NA TO PENĚŽENKA

Pořizovací cena elektrického zubního kartáčku začíná na několika stokorunách a končí v řádu tisíců, záleží na vašich požadavcích a také na příslušenství, které je pro vás nezbytné. Pokud jste se rozhodli dát přednost elektrickému zubnímu kartáčku před manuálním, musíte počítat i s dalšími investicemi do budoucna. Především se to týká nákupu náhradních hlavic, které je nutné, jak už jsme zmínili, pravidelně měnit.

TOP VÝROBCI

Pokud hledáte spolehlivý a kvalitní zubní kartáček, měli byste se zaměřit také na výrobce, na značku, která rovněž hraje podstatnou roli. Výrobců elektrických zubních kartáčků je opravdu mnoho, mezi ty nejlepší je možné bezesporu zařadit produkty značky Philips s řadou Sonicare a kartáčky Braun Oral-B.

Značka Philips

Nizozemská společnost Philips je technologická společnost, jejímž hlavním cílem je zlepšovat životy lidí prostřednictvím inovací v oblasti zdravotní péče, spotřebitelského životního stylu a osvětlení. Produkty této značky se těší velké popularitě a oblibě u zákazníků po celém světě. Philips je jedničkou v oblasti energeticky úsporných osvětlovacích řešení a nových osvětlovacích aplikací, ale také péče o osoby se srdečními onemocněními, akutní a domácí zdravotní péče, prim hraje také v oblasti pánského holení, stříhání a v neposlední řadě také zubní péče.

Špičkou mezi sonickými zubními kartáčky jsou bezpochyby kartáčky Philips Sonicare řady Diamond Clean, které jsou v odstraňování zubního plaku až sedmkrát více efektivní než kartáčky klasické. Kartáčky této řady, díky vysoké frekvenci třicet jeden tisíc stěrů za minutu a konkrétně definovanému rozsahu čištění, zajišťují účinné stírání zubního plaku a vznik dynamické vlny.

Vysoká kvalita výrobků značky Philips Sonicare, která se zaměřuje na zdraví ústní dutiny, je podpořena i tím, že se od roku 2011 z hlediska stomatologů jedná o nejvíce doporučovanou značku elektrických zubních kartáčků v České republice.

Značka Braun

Firma Braun byla založena v roce 1921 v Německu, ve městě Frankfurt. O necelých padesát let později se tato firma stala součástí Gillette Company, Boston. V Československu se značka Braun dostala na trh nejprve samostatně v roce 1991 a v roce 1998 se začlenila pod Gillette. A v roce 2005 se potom Gillette stal součástí Proter&Gamble.

Od samotného začátku svého působení se firma zaměřovala na usnadnění a zpříjemnění lidského života. Základním mottem firmy Braun je heslo „výkon a design“. Hlavním trendem současnosti je pak kvalita, spolehlivost, design a inovace.  Klíčovým sortimentem této firmy jsou výrobky souhrnně označované jako „personal care“ neboli výrobky určené k péči o tělo. Především se jedná o pánské a dámské holicí strojky a epilátory a v neposlední řadě také o elektrické zubní kartáčky Braun-Oral B. Oral-B a Oral-B Pro-Health nabízejí svým klientům celou řadu elektrických zubních kartáčků určených pro děti každého věku. Kartáček Oral-B Pro-Health Stages je zubními lékaři označován za nejlepší elektrický kartáček pro děti.

ZÁVĚREM

Na závěr je možné konstatovat, že pokud budete respektovat všechny zásady, je používání elektrických zubních kartáčků zcela bezpečné a má výrazně pozitivní vliv na zdraví vašich zubů a dásní. Elektrické zubní kartáčky jsou navíc vhodné také pro ty z vás, kterým se nepodařilo osvojit si správnou techniku čištění zubů pomocí klasických manuálních zubních kartáčků.

Nakupka.cz - Zahrada, Dílna, Bílé elektro, Audio - Video, Autodoplňkyvše pro vaši domácnost
Nákupní košík
je zatím prázdný

V košíku zatím nemáte žádné produkty.


Rádi vám s výběrem pomůžeme info@nakupka.cz.

Můžete také využít některý z naších vyhledávačů:

↑ Nahoru