Jak vybrat fén

Fén je v současné době běžnou součástí téměř každé domácnosti. Používají ho jak ženy, tak muži. Historie samotného fénu se začala psát už ve 20. letech 20. století, ale jeho cesta nebyla vůbec jednoduchá. V samotných začátcích mu příliš uživatelů nevěřilo a jeho používání bylo považováno za nebezpečné. S relativně vysokou nedůvěrou ze strany potenciálních klientů se používání fénu potýkalo až do 80. let 20. století. Zlom nastal až v okamžiku, kdy ve Spojených státech vešel v platnost zákon, který zavedl tzv. GFCI zařízení, neboli přerušovač elektrického proudu. Jakmile toto zařízení zachytí přítomnost vody, tak neprodleně zajistí přerušení přívodu elektrické energie do fénu. Přerušovač elektrického proudu musí být od roku 1991 součástí každého vysoušeče vlasů, který se na trhu objeví.

Fén vaše vlasy nejen vysuší, ale díky celé řadě nejrůznějších nástavců, které si spolu s ním můžete pořídit, vám dopomůže i k vytvoření dokonalého účesu. Současní výrobci se snaží své budoucí zákazníky zaujmout nejen moderním designem svých výrobků, ale také celou škálou funkcí, které jejich výrobky nabízejí. Fény už zdaleka neslouží pouze k vysoušení, ale dokážou toho mnohem více. V nabídce se stále objevují nové a dokonalejší vysoušeče vlasů, které nabízejí nové převratné technologie, a tak pro zákazníka není úplně jednoduché se v této oblasti orientovat a vybrat ten správný kousek, který by mu maximálně vyhovoval, odpovídal jeho požadavkům a sloužil přesně podle jeho představ.

My se vám v následujícím článku pokusíme odpovědět na základní otázky, které souvisí s výběrem kvalitního a spolehlivého fénu, a soustředíme vaši pozornost na ta důležitá kritéria, která byste při výběru nového fénu měli mít na paměti.

Vysoušeč vlasů Remington AC 8000

Kategorie fénů

Fény neboli vysoušeče vlasů se dělí do tří základních kategorií, jejichž samotné názvy napovídají, jaké typy fénů zahrnují. Před tím, než si začnete vybírat svůj nový fén z té či oné kategorie, musíte si prioritně určit, jak často budete svůj nový vysoušeč vlasů používat a co vše od něj vlastně očekáváte.

Fény profesionální

Profesionální typ fénů je určen ke každodennímu použití. Tyto přístroje nabízejí celou řadu funkcí i mnoho doplňkového příslušenství.

Fén BaByliss 6000E

Cestovní fény

Cestovní fény zahrnují ty nejmenší a nejlehčí modely, které se hodí do příručního zavazadla a jsou určené pro příležitostné, ne příliš časté používání. Sehnat je můžete už za pár set korun.

Cestovní fén BaByliss 5250E

Fény do domácnosti

Kategorie fénů do domácnosti je s největší pravděpodobností ta, ze které běžný spotřebitel, tedy i vy, vybírá nejčastěji. Jedná se o typ fénů, který je vhodný pro relativně časté použití a nabízí svým zákazníkům celou řadu nejrůznějších funkcí, které jsou schopny zajistit maximální komfort při ošetření vašich vlasů.

Vysoušeč vlasů Remington D 5801

Kulmofény

Za speciální kategorii potom lze považovat tzv. kulmofény. Jedná se o přístroje, které jsou spojením fénu a kulatého kartáče na vlasy. Různé druhy kartáčů, které jsou určené pro snadné tvarování účesů (vlny, hladké vlasy…) a které se používají v podobě nástavců, jsou nezbytnou součástí všech typů kulmofénů. Dodávají se jako jejich nezbytná součást. Při použití kulmofénu dochází ke zjednodušení procesu vysoušení a současného tvarování vlasů. Stejně jako u klasických fénů, musíte i u tohoto výrobku sledovat určité parametry. I zde mezi nejdůležitější patří počet teplotních a rychlostních stupňů. V mnoha ohledech jsou však kulmofény podobné klasickým fénům na vlasy.

Kulmofén Rowenta CF8252F0 Elite

Pokud si chcete pořídit nový fén, tak určitě jeho výběr nepodceňujte. Volba toho správného přístroje je totiž důležitá nejen z hlediska finančního, ale především z hlediska správné péče o vaše vlasy. Níže uvádíme ty nejdůležitější parametry, se kterými byste se před vlastní koupí měli určitě seznámit. Patří mezi ně především materiál, příkon a možnost nastavení teploty a rychlosti vzduchu.

Parametry

Materiál fénu

Fény obsahují buď keramiku, turmalín nebo titan, které pokrývají vnitřní stranu fénu.  Všechny jsou potom konstruovány tak, aby v nich teplo proudilo rovnoměrně. Vysoušeče vlasů s keramickým ohřevem se považují za výkonnější a jsou vhodné pro ty, kdo je používají více často. Fény, jež obsahují turmalínovou technologii, vám umožní kratší vysoušení než ty keramické. U titanu je jeho hlavní výhodou nízká hmotnost, což má vliv i na konečnou hmotnost výrobku. Toto je skutečnost, kterou ocení především profesionálové, kteří s fénem pracují celodenně a také ti, kteří mají dlouhé a husté vlasy, jejichž vysoušení a tvarování zabere poměrně dost času.

Příkon fénu

Příkon je parametr, který byste při výběru měli určitě sledovat a který je jedním z nejdůležitějších ukazatelů vůbec. Jedná se o ukazatel, který poskytuje informaci o tom, jak výkonný je motor fénu, s tím úzce souvisí i spotřeba elektrické energie. Čím vyšší příkon, tím vyšší spotřeba elektrické energie, silnější proudění vzduchu a samozřejmě také rychlejší vysušení vašich vlasů. Samotné fénování vlasům neprospívá, takže čím dříve dojde k jejich vysušení, tím menší je riziko jejich poškození.

Za ideální je považován příkon (výkon) fénu 1400 – 2000 W (Wattů). U profesionálních vysoušečů vlasů je potom samozřejmě nutností příkon vyšší, minimálně 1800 W. Za nejlepší je považován příkon 2000 W a více.

Pokud máte husté a dlouhé vlasy, vyplatí se vám investovat do přístroje, který má příkon minimálně 1800 W, snížíte tak dobu vysoušení a ochráníte své vlasy před zbytečným poškozením. Jestliže jsou vaše vlasy krátké a jemné, není vysoký výkon fénu podmínkou, bohatě stačí fén s příkonem okolo 1400 W. Fény, jejichž příkon je nižší než 1400 Wattů, se pořizovat nedoporučuje.

Teplotní stupně

Regulace teploty vám umožní nastavení teploty vzduchu a patří ke standardnímu vybavení všech kvalitnějších fénů. Jedná se o velmi důležitou funkci, neboť mokré vlasy jsou křehké a snadno se lámou. Pro fénování vlasů by se tedy ideálně měl používat vzduch vlažný. Horký vzduch se poté využívá pouze pro tvarování a stylizaci konečného účesu. Obvykle mívají fény k dispozici tři teplotní stupně, ze kterých můžete volit. Setkat se můžete i s typy fénů, které nabízejí pouze stupně dva.

Stupeň teploty by měl být vybrán tak, aby co nejvíce odpovídal kvalitě vašich vlasů. Nejvyšší teploty jsou vhodné pro opravdu husté, silné a hrubé kadeře, přispívají k jejich rychlejšímu vysušení. Mějte ale na paměti, že není dobré jednu část vlasů vystavovat vysoké teplotě příliš dlouho. Nastavení nízké teploty je naopak dobrou volbou pro vlasy jemné a tenké, které jsou výrazně náchylnější k poškození.

K ochraně vlasů během vysoušení je možné používat i celou řadu ochranných, tepluvzdorných přípravků, které najdete v nabídce kosmetických firem.

Studená vlna

Téměř všechny fény už dnes disponují také funkcí foukání studeného vzduchu, která slouží k fixaci a zpevnění účesu. Kadeřníci doporučují využití této funkce v okamžiku, kdy jsou vaše vysušené na 90 procent. Studený vzduch (vlna) pak dokončí proces vysoušení a uzavřením vlasové kutikuly ochrání vlasy před přehřátím.

Rychlost proudění vzduchu

Díky této funkci si můžete zvolit optimální rychlost vzduchu během fénování. Většina fénů běžně nabízí dva až tři stupně rychlosti. U fénů profesionálních jich je potom více.

Ionizace

Celá řada moderních fénů, které jsou na našem trhu k mání, obsahuje zařízení, které nese označení ionizátor. Úkolem tohoto generátoru iontů je vpouštět do vlasů záporně nabité ionty, které uzavírají vlasovou kutikulu. Ionizační fény vlasy lépe chrání před teplem, lépe je hydratují. Pokud použijete ionizační fén, budou vaše vlasy lesklejší a budou mít celkově zdravější vzhled, jejich rozčesávání bude snadnější a předejdete jejich krepatění. Záporné ionty mimo jiné vlasy také čistí a zbavují je nežádoucího zápachu, např. od nikotinu. Pokud jsou vaše vlasy suché a snadno se lámou, pak je pro vás fén s ionizátorem tou správnou volbou. A pokud ne, můžete jeho pomocí lámavosti naopak předejít.

Hmotnost fénu

Hmotnost fénu je další z věcí, na kterou byste při nákupu určitě neměli zapomenout. Jestliže máte dlouhé vlasy, tak jejich vysoušení může trvat i několik desítek minut, to pak jistě oceníte fén, který je lehčí a tím i pohodlnější z hlediska použití. Váha profesionálních fénů může dosahovat až jednoho kilogramu. Důvodem je použití těžších materiálů, které jsou odolnější vůči častému použití. Váha běžných fénů se nejčastěji pohybuje okolo 500 gramů.

Ergonomie a tlačítka fénu

Před zakoupením fénu byste měli vyzkoušet, zda vám přístroj dobře „sedí“ v ruce, zda bez problémů a pohodlně dosáhnete na všechna tlačítka a můžete mezi nimi snadno přepínat. Fén by vám v ruce neměl klouzat, proto jeho rukojeť bývá buď pogumována, nebo opatřena jiným protiskluzovým materiálem.

Fén by se měl snadno ovládat jednou rukou, takže rozmístění tlačítek je rovněž důležité. Existují dva základní typy tlačítek, posuvné a kolébkové. Použití posuvných přepínačů může být někdy složitější, a to v případě, že jsou tuhé. Týká se to hlavně nových přístrojů, kdy ještě nejsou přepínače dostatečně „rozchozené“.  Kolébková tlačítka se aktivují stlačením vyvýšené části směrem dolů. V případě tohoto typu spínačů může někdy snadno docházet k nechtěnému přepnutí či spuštění.

Typy nástavců na fény

K běžnému příslušenství prakticky všech typů fénů patří difuzér a různé velkosti trysek.

Fén Remington D 5017 s nástavci

Difuzér

Fén s difuzérem je určený hlavně pro ty z vás, kteří máte přirozeně vlnité nebo kudrnaté vlasy. Difuzér je nástavec, který jejich vlnění podporuje a napomáhá k vytvoření nadýchaného účesu. U vlasů rovných je difuzér schopen vytvořit jen velice jemné vlnky, spíše vlasům přidává objem.

Trysky

Ondulační trysky, někdy se také můžete setkat s označením koncentrátory, jsou nástavce, které mají velmi úzký a široký konec a slouží k nasměrování teplého vzduchu do konkrétního místa. Jedná se např. o nástavce určené pro vytvoření objemu od kořínků apod.

Ve většině případů jsou nástavce přímo součástí fénu, v některých případech je možné je dokoupit i samostatně.

Zvuk

Jestliže je pro vás důležité, aby váš fén pracoval co nejtišeji, potom byste měli vybírat z řady přístrojů, které mají zabudovaný zvukový tlumič.

Délka kabelu

Délka přívodního kabelu by rozhodně neměla být kratší než dva metry, nejčastěji se pohybuje v rozmezí od 1,8 do 3 metrů, chybět by neměl ani otočný kloub kabelu. Délka napájecího kabelu je důležitá z hlediska zachování vašeho pohodlí během samotného procesu fénování.

Kabel by se nikdy neměl namotávat na fén, aby nedošlo k poškození jeho vnitřních vodičů a vzniku požáru.

Očko na zavěšení

Závěsné poutko je využitelné čistě z praktického hlediska. Díky němu je možné fén zavěsit.

Čištění fénu

Z hlediska čištění fénu je velice praktickým prvkem odnímatelná ochranná mřížka, která je umístěna v zadní části fénu a slouží k zachycování prachu a proniknutí vlasů do motoru přístroje. Pravidelným čistěním, minimálně jednou za měsíc, prodlužujete životnost vašeho fénu. V případě, že fén čistit nebudete, bude postupně docházet k jeho zanášení a tím i ke snižování jeho výkonnosti, popřípadě k jeho nadměrnému zahřívání, což nemá na vaše vlasy dobrý dopad.

Design

Design fénu nemá sice vliv na jeho výkonnost ani na nabízené funkce, ale jistě je i on pro zákazníky velmi důležitý. Vzhled fénu je nezanedbatelnou součástí výběru nového produktu.  Vybírat si můžete z mnoha různých tvarů a barevných variant. Pokud fén pořizuje jako dárek, můžete zvolit i jeho luxusní balení, které některé firmy nabízejí.

Cena

Na otázku, zda je dražší fén lepší, můžeme odpovědět, že většinou ano. Pokud se zeptáte profesionálních kadeřníků, tak vám valná většina řekne, že na fénu se šetřit nevyplatí. Vyšší cena fénu je přímo úměrná, kvalitě materiálu, použitým technologiím a také funkcím, které konkrétní výrobek nabízí. Určitě ale není nutné si pro domácí použití pořizovat drahý profi výrobek, pro vlastní potřebu vám bude bohatě stačit fén na vlasy ze střední cenové kategorie.

TOP značky

Jestliže chcete opravdu kvalitní a spolehlivý fén na vlasy, pořiďte si výrobky od předních výrobců Babyliss, Remington či Rowenta.

Značka BaByliss

Francouzská značka BaByliss, která se zaměřuje výhradně na péči o vlasy, se od svých začátků snaží produkovat výrobky té nejvyšší kvality. Své produkty nabízí nejen profesionálním kadeřníkům ale i běžným spotřebitelům. V sortimentu této značky lze nalézt kromě vysoušečů vlasů, žehliček a kulem na vlasy i zastřihovače vlasů a vousů. Výrobky značky BaByliss jsou velmi oblíbené a drží se již dlouhou dobu na předních příčkách v celosvětovém měřítku. Kvalitu a spolehlivost jejich výrobků potvrzuje celá řada profesionálů, ale i fakt, že produkty této značky mívají záruku běžně prodlouženou na tři roky.

Fén BaByliss 6670E

Značka Remington

Remington již dlouhá léta dodává na trh velmi kvalitní výrobky, které jsou oblíbené mezi zákazníky na celém světě. Výrobky této francouzské značky se právem pyšní nejen krásným a účelovým designem, ale i precizně propracovanými obaly svých výrobků. Pokud si vyberete fén od firmy Remington, určitě neuděláte chybu.

Vysoušeč vlasů Remington AC 6120

Značka Rowenta

Německá značka Rowenta se na světovém trhu úspěšně pohybuje již dlouhou řadu let, od roku 1909. Její výrobky se těší velké oblíbenosti i u těch nejnáročnějších zákazníků, nejen v Evropě, ale i ve světě. V sortimentu firmy Rowenta naleznete bohatou škálu kvalitních a spolehlivých výrobků, mezi kterými mají své místo i fény na vlasy. Produkty značky Rowenta se kromě vysoké kvality vyznačují i dokonale propracovaným designem a nadstandardní praktičností. Rowenta navíc uzavřela partnerství se Světovým fondem na ochranu přírody (WWF) a díky tomu se už více jak deset let věnuje vývoji a výrobě ekologicky inteligentních výrobků.

Fén Rowenta CV4721F0 Compact Pro

Nakupka.cz - Zahrada, Dílna, Bílé elektro, Audio - Video, Autodoplňkyvše pro vaši domácnost
Nákupní košík
je zatím prázdný

V košíku zatím nemáte žádné produkty.


Rádi vám s výběrem pomůžeme info@nakupka.cz.

Můžete také využít některý z naších vyhledávačů:

↑ Nahoru