Jak vybrat infrasaunu

Co je infrasauna

Infrasauna, popř. infrakabina je dřevěná kabina, ve které jsou rozmístěny speciální zářiče,  infrapanely, které prohřívají lidský organismus. Zpravidla se vyznačuje nízkou spotřebou elektrické energie a rychlým ohřátím, které trvá přibližně 5 – 10 minut. Infrapanely vysílají červené paprsky, jejichž účinek je velmi podobný slunečnímu záření a díky tomu má saunování blahodárné účinky na fyzické i psychické rozpoložení lidského organismu. Infrasauna vám umožní dopřát si „letního“ tepla i za nepříznivého počasí a zimních teplot. Využívat ji můžete před sportovním výkonem, pro rehabilitační či regenerační účely nebo pouze před pobytem v chladném prostředí.

Infrasauna Marimex Family 2001 XXL Cedr (11105621)

Princip fungování infrasauny

Infrasauna funguje na základě vyzařování infračervených paprsků prostřednictvím speciálních zářičů. Infračervené záření prostupuje hluboko do tělových, svalových tkání a prohřívá je. Vše probíhá zcela přirozeně a nedochází k žádné nadměrné zátěži organismu. Intenzivní pocení nastává už při teplotě okolo 50 ºC. Během pobytu v infrasauně člověk dýchá vzduch o teplotě 20 – 55 ºC a vyzařované teplo je téměř z devadesáti procent vstřebáváno lidským tělem.  V porovnání s finskými saunami jsou infrasauny pro lidský organismus mnohem příznivější a pobyt v nich je přirozenější. Teplota vzduchu ve finské sauně dosahuje až ke 100 ºC, v infrasauně je to maximálně 60 ºC, což je pro tělo mnohem menší zátěž. Infrakabiny nepřetěžují kardiovaskulární systém.

Účinky infrasauny

Účinky infrasauny na lidské tělo jsou velmi pozitivní. Paprsky infračerveného záření, které v infrasauně působí, pronikají přes lidskou pokožku hluboko do tkání, odstraňují z nich napětí a napomáhají tak relaxaci a uvolnění celého těla. V důsledku pobytu v infrasauně se zvyšuje tělesná teplota, což má za následek aktivaci imunitního systému a následné zvýšení obranyschopnosti organismu. Díky pobytu v sauně dochází ke zrychlení krevního oběhu a tělo je tak mnohem rychleji zásobeno všemi potřebnými látkami. Dlouhodobé saunování má velmi pozitivní vliv na lidské tělo a dokáže ovlivnit i celou řadu zdravotních problémů. Mezi ty nejdůležitější patří rozšíření cév a lepší prokrvování organismu, regenerace organismu díky jeho rychlému zásobení živinami, zmírnění bolesti kloubů a pohybového aparátu, likvidace škodlivých látek, podpora elasticity kůže, odstranění odumřelých buněk a nečistot z kůže, pomáhá řešit problémy se spánkem a v neposlední řadě má vliv i na redukci váhy, spalování kalorií. Pobyt v infrasauně vám pomůže načerpat ztracenou energii, zlepší vaše psychické rozpoložení, zbaví vás únavy a také pomůže v případě potřeby urychlit hojení různých zranění, popálenin a ekzémů. Výhodou infrasauny je, že ji mohou používat i alergici, astmatici, kardiaci a také osoby, které mají problémy s krevním tlakem.

Dnes máte mnoho možností při výběru konkrétního typu infrasauny, nabídka na trhu je velmi bohatá. Než si ale vyberete svou infrasaunu, měli byste si ujasnit několik základních informací a odpovědět si na několik důležitých otázek.

Velikost infrasauny

Velikost infrasauny je parametr, který úzce souvisí s tím, kam plánujete svou novou infrasaunu umístit. Dříve než si infrasaunu pořídíte, vyberte si pro ni konkrétní prostor, infrasaunu můžete mít v panelovém bytě, v rodinném domě nebo třeba na vaší zahradě. Při montáži byste určitě neměli zapomenout nechat okolo infrasauny několik centimetrů volného prostoru.  Kromě toho se velikost sauny odvíjí i od toho, pro kolik osob je určena. Na trhu existují sauny individuální, tj. pro jednu osobu, infrasauny pro dvě osoby nebo pro více osob (až 6 osob), které najdou uplatnění např. v penzionech nebo wellness centrech. Indivivuální infrasauny se využívají především v menších prostorech, ale pokud máte dobré prostorové možnosti, doporučujeme instalaci infrasauny alespoň pro dvě osoby. Infrasauna pro dvě osoby je nejlepším řešením např. pro páry nebo rodiny s malými dětmi. Nejmenší infrasauny mají rozměr 90 x 90 x 190 cm, ty největší pak okolo 210 x 195 x 235 cm. S velikostí sauny úzce souvisí i její tvar. Nejčastěji se setkáte se saunami ve tvaru obdélníku, ale existují např. i sauny rohové.

Materiálové provedení sauny

Dřevo použité pro výrobu infrasauny by mělo být kvalitní. Velmi často se používá kanadská borovice, neboli tzv. homelock. Homelock je vysoce kvalitní saunové dřevo, které se vyznačuje vysokou stabilitou. Tento materiál nevydává žádnou vůni, neobsahuje pryskyřici a je tedy vhodný i pro ty, kteří trpí alergií na dřevo. Dalšími oblíbenými a kvalitními materiály pro sauny jsou kanadský jedlovec, červený cedr nebo skandinávský smrk. V případě, že uvažujete o koupi venkovní infrasauny, tak nezapomeňte na její venkovní nátěr, kvalitní střechu a silnější izolaci.

Technologie infrazářičů (topidel)

Vybírat můžete ze tří typů infrazářičů neboli topidel.  K dispozici jsou keramické světelné zářiče (Red Light), keramická nebo karbonová topidla. Jednotlivé typy se od sebe liší působením, tvorbou tepla a životností. V každé infrasauně je rozmístěno několik zářičů, jejich počet a velikost se odvíjí od velikosti kabiny a od toho, pro kolik osob je určena. Maximální počet zářičů v jedné infrasauně  bývá 12.

  • Světelné keramické infrazářiče (Red Light)

    Světelné keramické zářiče vyhřejí vaši saunu nejrychleji, vyvíjí povrchovou teplotu 300 – 500 ºC a jsou opatřeny speciální ochrannou mřížkou.

  • Keramická topidla

    Povrchová teplota keramických topidel je 250 – 300 ºC, rovněž jsou chráněny mřížkou a jejich výhřevnost je také vysoká.

  • Karbonová topidla

    Karbonová topidla se zahřívají pomaleji než dvě výše jmenovaná, ale působení infračervených paprsků je v jejich případě mnohem rovnoměrnější a také efektivnější. Povrchová teplota těchto zářičů dosahuje hodnoty 70 – 80 ºC.

Z hlediska životnosti jsou na tom lépe topidla karbonová, vydrží 12 000 hodin, což je při běžném saunování (3 x týdně 45 minut) cca 90 let. U keramických topidel se udává životnost 8 000 hodin.

Vlnové délky infrazářičů

Vlnová délka infrazářiče je další faktor, na který byste při výběhu infrasauny neměli zapomenout.  Obecné pravidlo zní: Čím je délka kratší, tím intenzivnější je účinek na organismus. Z toho vyplývá, že v opačném případě, tj. při větších vlnových délkách je účinek záření spíše relaxační. V nabídce jsou i zářiče se středně dlouhou vlnovou délkou a v některých  infrasaunách je současně k dispozici i několik různých vlnových délek pro různé využití.

Příkon infrasauny

Příkon ifrasauny je ukazatel, který určuje spotřebu energie a je tak velmi důležitý. Průměrný příkon infrasauny se pohybuje okolo 2000 W, ty nejúspornější infrakabiny mívají příkon okolo 750 W.

Váha infrasauny

Nejlehčí jsou samozřejmě kabiny určené pro jednu osobu, jejich váha se pohybuje okolo 76 kg, naopak nejtěžší  jsou profi sauny, které slouží pro více osob. Tyto mohou vážit i více než 400 kg.

Design infrasauny

Design sauny pro vás jistě bude důležitým parametrem, neboť jistě budete chtít, aby vhodně zapadla do vašeho interiéru, popř. odpovídala stylu vaší zahrady. V nabídce jsou sauny v klasickém, designovém i luxusním provedení.

Vybavení infrasauny

Další hledisko, které může ovlivnit váš výběr je výbava infrasauny. Při výběru se zaměřte také na to, zda jsou součástí infrasauny různé poličky, vědra apod. Některé modely mají např. zabudované topení v podlaze, zařízení pro světelnou terapii nebo možnost připojit MP3 přehrávač. Hudba k relaxaci patří, tak proč tuto možnost nevyužít i při saunování? Pobyt v sauně vám zpříjemní i různé saunové esence, které jsou vhodné především v případě dýchacích potíží.

Infrasauna HealthLand DeLUXE 4004 CARBON

Některé infrasauny jsou vybaveny ionizátorem kyslíku a ozónovým generátorem.

Ionizátor kyslíku

Hlavním úkolem ionizátoru je čistit vzduch a zlepšovat jeho kvalitu. Díky ionizátoru, který vzduch obohacuje o záporně nabité ionty, tj. anionty, se vzduch v infrasauně stává podobný vzduchu vysokohorskému. Ionizátor je ideálním přístrojem pro osoby, které trpí nějakými alergiemi, mají problémy s astmatem nebo sennou rýmou.

Ozónový generátor

Ozón z ozónového generátoru slouží jako regulátor imunity. Ozón ve vyšších koncentracích je toxický pro bakterie, viry a plísně obsažené ve vzduchu a ničí je. Pro lidský organismus je ozón velmi důležitý, okysličuje krev, přispívá ke zlepšení krevního oběhu a podporuje tvorbu kyslíku v tkáních. Ozónová terapie je vhodná pro léčbu celé řady zdravotních problémů.

Údržba a servis infrasauny

Údržba infrasauny by měla být co nejjednodušší. Saunu byste měli udržovat v čistotě a používat za tímto účelem vhodné čistící prostředky, které vám každý prodejce doporučí. V případě poruchy byste měli mít zajištěn servis ze strany prodejce.

Cena infrasauny

Cena vás jistě bude zajímat a neměli byste ji v žádném případě podceňovat. Současně by ale cena neměla být při výběru nové infrasauny na prvním místě. Orientační ceny infrakabin se pohybují v rozmezí cca od 16 000 do 50 000 Kč v závislosti na velikosti a dalších výše uvedených ukazatelích.

Zkušenosti s infrasaunou

Ti, kteří infrasaunu již nějakou dobu vlastní nebo ji jen někde využívají a mají s ní zkušenosti, vám téměř bez výjimky potvrdí, že pobyt v infrasauně je velmi příjemnou záležitostí a představuje pro organismus mnohem menší zátěž než saunování v klasické finské sauně či pobyt v páře. Mimo to je užití infrasauny méně náročné i z hlediska energetického. Ideální je, pokud si můžete dopřát v infrasauně kúru dvakrát až třikrát týdně po dobu 30 – 40 minut při teplotě 50 – 60 ºC.

Recenze na infrasauny

Pokud se rozhodujete, zda si pořídit vlastní infrasaunu, tak se jistě budete chtít seznámit s názory jiných uživatelů, kteří již infrasaunu mají. Na internetu najdete celou řadu recenzí, které se otázkou saunování v infrasaně zabývají a nutno podotknout, že jsou ve většině případů kladné. Pobyt v infrasauně je zdraví prospěšný a velmi příjemný, proto vám ho valná většina recenzentů vřele doporučí. Infrasauny chválí ti, kteří si ji pořídili především ze zdravotních důvodů, ale i ti, pro které byla prioritou pouze relaxace a odpočinek. V recenzích na infrasauny získáte i mnoho praktických rad, které se týkají ceny, materiálu, účinků a dalších parametrů. Užitečné rady ohledně fungování a využívání infrasauny získáte také na webových stránkách výrobců.

Hodnocení infrasaun

Vybrat vhodnou infrasaunu není úplně jednoduchá záležitost, proto vám doporučujeme nahlédnout do podrobného testu infrasaun, který porovnával a hodnotil 13 vybraných infrasaun různých kategorií. Výsledky testu najdete v přehledných tabulkách. Kromě toho jsou tu pro vás k dispozici i podrobnější recenze jednotlivých infrasaun, které byly v testu hodnoceny.

Nejlepší výrobci

Pokud jste se již rozhodli, že si infrasaunu pořídíte, soustřeďte se na jejího výrobce, který by měl být zárukou kvality a měl by garantovat odolnost a dlouhou životnost svého výrobku. V tomto ohledu se jistě můžete spolehnout na infrasauny Marimex nebo také na infrasauny značky HeathLand.

Marimex

Velmi širokou nabídku infrasaun naleznete u firmy Marimex. Tato firma disponuje největším saunovým centrem v České republice a nabízí přibližně 30 modelů infrasaun. Společnost Marimex přišla na český trh s infrasaunami jako jedna z prvních. Infrasauny, ale také bazény a trampolíny nabízí už od roku 1993. Za více než dvacet let své činnosti si získala velké zkušenosti, o které se s vámi její odborně vzdělaní prodejci ochotně podělí. Rádi vás upozorní na nové trendy v oblasti relaxace i aktivního odpočinku. Infrasauny značky Marimex splňují veškeré pozitivní účinky na zdravotní stav, které slibují. Kromě funkčnosti infrasauny Marimex nabízejí i bohatou škálu rozměrů, designů, materiálů a cenových relací.

Infrasauna Marimex Smart 1001 L (11105627)

HealthLand

Pokud se rozhodnete pro infrasaunu značky HealthLand určitě nebude zklamaní. Jedná se o vysoce kvalitní a precizně propracované sauny. Nadnárodní spolčenost HeathLand Equipment Co. Ltd působí na trhu více než patnáct let a během této doby se stala vlastníkem několika inovačních patentů. Současně  je držitelem  všech nezbytně nutných certifikátů kvality a bezpečnosti.

Infrasauna HealthLand DeLUXE 3300 Carbon

Nakupka.cz - Zahrada, Dílna, Bílé elektro, Audio - Video, Autodoplňkyvše pro vaši domácnost
Nákupní košík
je zatím prázdný

V košíku zatím nemáte žádné produkty.


Rádi vám s výběrem pomůžeme info@nakupka.cz.

Můžete také využít některý z naších vyhledávačů:

↑ Nahoru