Jak vybrat křovinořez

Pokud jste majiteli zahrady, ať už rozlehlejší či úplně malé, potřebujete k její údržbě celou řadu vhodných a kvalitních nástrojů, které vám práci usnadní a také zpříjemní. Určitě není sporu o tom, že nejzákladnějším vybavením každého zahrádkáře je sekačka na trávu. Každý, kdo vlastní zahradu, ale ví, že občas je nutné obsekat obrubníky, stromy či plot, nebo prostě jen posekat trávu ve špatně dostupném terénu, například na svahu. V takovém případě se vám určitě bude hodit křovinořez, který zvládne jak sekání trávy, tak i likvidaci menších stromků.

Křovinořez, popř. se také můžete setkat s označením motorová kosa nebo s nesprávným označením vyžínač, je přístroj určený pro práci na zahradě. Hodit se vám bude především na špatně dostupných místech, tedy všude tam, kam se se sekačkou dostanete jen velmi těžko nebo vůbec. Spolehlivě vám pomůže zlikvidovat přerostlou trávu v případě, že nemáte čas na její pravidelné sekání nebo i malé náletové dřeviny.

KŘOVINOŘEZ VS. VYŽÍNAČ

Název křovinořez bývá širokou veřejností velmi často zaměňován s názvem vyžínač. Přitom se jedná se o dva různé přístroje. Hlavní rozdíl mezi těmito dvěma zahradními pomocníky spočívá v jejich velikosti a účelu použití. Vyžínač je vhodný čistě na sečení a dočišťování travin a rostlin, kdežto křovinořez si poradí i s drobnými dřevinami a křovím.

Na místě je však zmínit i další podstatné rozdíly:

Vyžínač

Vyžínač je předurčen zejména k dočišťování již posekané plochy, tj. k detailnímu dovedení vzhledu vaší zahrady k maximální dokonalosti. Vyžínačem můžete snadno dosekat prostory například kolem záhonů či stromů apod.

Z hlediska konstrukce je pro vyžínač typická zahnutá trubka v jeho spodní části, výkon motoru se na strunovou hlavu přenáší prostřednictvím bowdenu. Na vyžínač není možné aplikovat pilový kotouč, sekání probíhá výhradně pouze strunou.

Křovinořez

Křovinořez je i v souvislosti s jeho mohutnější konstrukcí a vyšší váhou určen především pro práci v těžkých špatně dostupných místech, je určen pro hrubé sekání.  S jeho pomocí se vám celkem snadno podaří vyčistit prostory i od menších náletových dřevin s kmenem o průměru až šest centimetrů.

Výkon motoru je u křovinořezu přenášen přes pevnou hřídel, která zajišťuje stejný výkon motoru i sekací hlavy. Rukojeť a nosná trubka křovinořezu jsou chráněny před vibracemi.

JAKÝ POHON VYBRAT?

U křovinořezů se můžete setkat se dvěma typy motorů. Tak jako u všech ostatních zahradních strojů mají i křovinořezy pohon buď elektrický, kam spadá také jeho akumulátorové provedení, nebo benzínový. Rozdíly mezi elektrickými křovinořezy a křovinořezy benzínovými jsou nasnadě.

Elektrické motory

Za výhodou elektrických motorů je možné považovat jejich nízkou hmotnost a rovněž i nízkou pořizovací cenu. Tato skutečnost má ovšem zásadní vliv na značně omezený výkon motoru, limitující je pro uživatele také práce s přívodním kabelem. Pokud se rozhodnete pro pohon akumulátorový, nemusíte se sice již trápit s nepohodlnou manipulací s kabelem a nutností elektrického připojení, ale dochází ke zvýšení hmotnosti přístroje, neboť akumulátorové baterie jsou poměrně těžké.

Benzínové motory

Benzínové motory, dvoutaktní nebo čtyřtaktní, jsou v případě křovinořezů nejčastější. Benzínový křovinořez je sice dražší a těžší, ale patří k nepopulárnějším. Vyšší pořizovací cena a vyšší hmotnost jsou kompenzovány vysokým výkonem a univerzálností použití, což se pro uživatele jeví jako zásadní.

Dvoutaktní benzínové motory

Výhodou dvoutaktních motorů, hlavně těch, které disponují i větším zdvihovým objemem, je vysoká dynamika a výkon. Motory tohoto typu dokáží nabírat potřebné otáčky velmi rychle. Většina benzínových křovinořezů s dvoutaktním motorem má vysoký točivý moment, což umožňuje jejich bezproblémové použití například i v lese. Značnou nevýhodou benzínových křovinořezů s dvoutaktním motorem je fakt, že je nutné do benzínu přidávat také olej, což výrazně snižuje jejich ekologičnost.

Čtyřtaktní benzínové motory

Křovinořezy benzínové s motorem čtyřtaktním jsou oblíbenější a modernější. Při jejich provozu je zachována ekologie, neboť při jejich použití není nutné do benzínu přidávat olej. Tyto motory využívají oddělené mazání. K velkým výhodám čtyřtaktních motorů patří jejich tichý chod, nízká spotřeba pohonných hmot a jednoduché startování. Obsluha těchto motorů je snadná a poradí si s ní i laik. Za náročnější lze považovat jejich údržbu, neboť je nutné je pravidelně kontrolovat a měnit olej.

VÝKON JE ZÁKLAD

Výkon motoru je pro každého uživatele ve své podstatě jedním z nejdůležitějších ukazatelů, na který by měl soustředit svou pozornost, neboť právě na něm závisí veškerá práce s křovinořezem. Zde platí, že čím vyšší výkon stroje, tím nižší námaha pro samotný stroj a také pro jeho obsluhu. Výkony motorů křovinořezů se pohybují ve velmi širokém rozpětí (0,6 kW – 3 kW) a odvíjí se od nich možnost jejich praktického využití.

Nejslabší a současně také nejlehčí křovinořezy s výkonem okolo 1 kW jsou dostačující pro údržbu zahrad a pozemků, kde nejsou žádné velké špatně dostupné plochy a žádné velké prostory zarostlé vysokou trávou.

Pokud jste majitelem rozlehlejší zahrady ve členitém terénu, kde se nevyhnete ani likvidaci dřevin, volte křovinořez se střením výkonem, tj. s motorem o výkonu 1,1 – 2,1 kW, který se řadí do kategorie poloprofesionálních přístrojů a jeho využití je velmi univerzální.

Profesionální křovinořezy potom disponují motory s výkonem až do 3 kW.  Přístroje mající takové motory v podstatě neznají překážky, dokáží vyčistit skoro vše. Vysoký výkon je ovšem podmíněn vysokou hmotností přístroje a současně také vysokou spotřebou.

CO SLEDOVAT PRO HLADKÝ START

Zdvihový objem motoru je další technický parametr, který je vhodné z hlediska motoru sledovat. Je to údaj, který se udává v kubických centimetrech (ccm/cm3) a jedná se o veličinu, která je důležitá především při startování motoru křovinořezů. Čím je zdvihový objem motoru větší, tím více síly je nezbytné vynaložit na startér motoru.

Malé křovinořezy obvykle disponují motory o objemu 27 – 30 cm3. Jedná se o malé a lehké přístroje, které mají velmi blízko k vyžínačům trávy.

Za střední a nejčastěji pořizovanou hodnotu zdvihového objemu motoru u křovinořezů je pokládána hodnota 37 – 40 cm3, což je hodnota plně dostačující k úpravě a členitějšího a náročnějšího terénu.

Nejvyšší zdvihové objemy motorů křovinořezů se nachází mezi 50 – 55 cm3. S nimi se můžete setkat u opravdu velkých a těžkých strojů, které jsou určeny výhradně pro profesionální použití.

KDYŽ BYCHOM HO ROZEBRALI...

Z pohledu konstrukce je základ každého křovinořezu tvořen rámem v podobě duté tyče, uvnitř které je umístěna poháněcí hřídel.

Tato poháněcí hřídel bývá u levnějších modelů uložena v samomazných pouzdrech, u modelů spadajících do vyšší třídy hřídel rotuje ve valivých ložiscích.

Na spodní části rámu (tyče) se zpravidla nachází převodovka čítající dvě ozubená kolečka, jejichž úkolem je přenos točivého momentu z hřídele na žací část. Pro správnou činnost ozubených koleček je nezbytné, aby byla opatřena speciálním plastickým mazivem tuhé konzistence.

SVALY MÁME, ALE I TAK MYSLEME NA HMOTNOST

Vlastní hmotnost křovinořezu je úzce spjata s mnoha dalšími ukazateli. Je ovlivněna výkonem motoru, zdvihovým objemem a typem motoru, typem rukojeti atd. Před vlastní koupí nového křovinořezu je tedy důležité důkladně promyslet všechny detaily a zohlednit veškeré aspekty, které jsou pro vás důležité a později budou mít vliv na práci. Nový zahradní přístroj by se pro vás měl stát opravdovým pomocníkem, díky kterému dojde k usnadnění práce, nikoli naopak.

Za normální je u křovinořezu považována váha okolo pěti kilogramů, u profesionálních přístrojů se hmotnost může pohybovat okolo kilogramů deseti.

Jak již bylo řečeno, hmotnost stroje plně odpovídá jeho vlastnostem. Nejlehčí křovinořezy mívají hmotnost mezi 3,5 – 5 kg. Jedná se o stroje, které mají elektrický motor s nízkým výkonem, malým zdvihovým objemem a rukojetí typu držadlo. Pozor, v případě, že narazíte na křovinořez, který má hmotnost nižší, potom je vysoká pravděpodobnost, že k jeho výrobě byly použity nekvalitní materiály a součástky.

Za středně těžké jsou považovány křovinořezy o hmotnosti mezi 5 – 7 kg, tyto jsou ideální pro nejběžnější práci na zahradě.

Nejtěžší křovinořezy patří samozřejmě do kategorie profesionálních přístrojů a pro práci s nimi je nezbytná dobrá fyzická kondice. Čím vyšší je hmotnost křovinořezu, tím vyšší jsou i jeho vibrace, které jsou při práci značně nepříjemné.

KO KO KO KOTOULY? NE! KOTOUČE?

Aby byla práce s křovinořezem co nejvíce univerzální, doporučujeme pořízení různých doplňků.

Základním vybavením každého křovinořezu, ať už elektrického či benzínového křovinořezu, je struna určená k sekání trávy. Vhodné je ale i pořízení dalšího příslušenství - kotoučů, které velmi usnadní a urychlí práci. Obecně lze konstatovat, že čím je tráva hustší, tím více je třeba žacích břitů pro obvodu kotouče.

Nejpoužívanější je trojzubý, popřípadě čtyřzubý kotouč, který se hodí pro méně výkonné stroje. Tento typ kotouče vám umožní posekat vysokou trávu i silnější keře a malé stromky. V případě opravdu extrémně vysoké trávy je možné zvolit i osmizubý kotouč, jestliže dochází k namotávání trávy okolo žací hlavy křovinořezu, potom je vhodné použít speciální travní kotouč, který se vyznačuje tím, že má větší středový poloměr mezi noži. Díky tomu má vyšší odstředivou sílu, která trávu snáze odhodí.  Pro likvidaci keřů se silnějšími větvemi popřípadě malých stromků jsou potom určeny kotouče pilové.

OVLÁDÁNÍ KŘOVINOŘEZU

Rukojeť křovinořezu

Při volbě rukojeti u vašeho nového křovinořezu můžete vybírat ze dvou základních variant, které jsou na současném trhu dostupné. Jsou to buď rukojeti typu bike, nebo držadlo:

  • Rukojeť typu bike

    Rukojeť typu bike („téčková“ rukojeť), někdy se používá také označení vidlicová řídítka, díky svému tvaru umožňuje uživateli pohodlnější a snazší manipulaci s přístrojem.  Pro začátečníky se tento typ rukojeti jeví jako ideální. Bike rukojeť se obvykle používá také u křovinořezů vyšších hmotností.

  • Rukojeť typu držadlo

    Rukojeť typu držadlo („déčková“ rukojeť) je vhodná ty z vás, kteří už mají s křovinořezem jisté zkušenosti a umí s ním spolehlivě zacházet. Výhodou rukojetí typu držadlo je v porovnání s předchozím typem jejich skladnost a nízká hmotnost.

Popruh

Pokud je to možné, určitě si vyberte křovinořez, jehož součástí je přídavný popruh, na který je možné ho zavěsit. Přídavný popruh slouží k zavěšení přístroje přes tělo, díky čemuž se výrazně zvyšuje komfort práce. Přítomnost popruhu oceníte především při déletrvající práci, kdy s jeho pomocí dochází k rovnoměrnému rozložení váhy křovinořezu na celé tělo, nejen do rukou.

BEZPEČNOST PRÁCE

Při práci s křovinořezem je potřeba dbát na bezpečnost, proto je dobré si pořídit ochranné doplňky, brýle, popřípadě obličejový štít, rukavice a zapomínat byste neměli ani na vhodnou obuv a oblečení. Nic ohledně bezpečnosti se nevyplácí podcenit, neboť malé větve při práci s křovinořezem jsou odmršťovány nečekaným směrem i rychlostí.

KOLIK TO STOJÍ

Kvalitní křovinořez benzínový se čtyřtaktním motorem pořídíte do 10 000 korun. Často se můžete u různých výrobců a prodejců setkat s výhodnými nabídkami a akcemi, kdy tyto stroje můžete pořídit s výraznými slevami.

Cena nejdražších křovinořezů se pohybuje na hranici okolo 15 000 Kč, k mání jsou i modely dražší.

V každém případě se ale vyhněte extrémně levným výrobkům, které jsou nespolehlivé a nekvalitní.

TOP ZNAČKY

Pokud si nevíte rady, jakou značku křovinořezu zvolit, doporučujeme vybírat mezi výrobky značek Hecht, Riwall a Fieldmann. Jsme přesvědčeni, že produkty těchto známých firem vám práci na zahradě zpříjemní a stanou se vaším spolehlivým pomocníkem.

Hecht

Firma Hecht je specialista na zahradu a přední dodavatel zahradní techniky a dílenského vybavení.  Prioritní snahou značky Hecht je dodávat na trh originální a kvalitní produkty za nejnižší možné ceny. Kvalita výrobků je doložena mnoha oceněními, které byly výrobkům uděleny nejen v ČR, ale i v Evropě (především v Německu). Při vývoji svých produktů společnost Hecht klade důraz nejen na moderní trendy, technologie ale také na požadavky svých klientů. Své výrobky dodává na trh čtvrt století a může se chlubit mnoha spokojenými zákazníky. Produkty značky Hecht se staly příslušenstvím mnoha domácností a dílen, a tak neváhejte a vyberte si i vy.

Riwall

Od samého začátku existence byla hlavním záměrem značky Riwall výroba robustních zahradních strojů, které jsou osazeny vysoce kvalitními komponenty, majícími zajímavý a atraktivní design a v neposlední řadě také přijatelnou cenu pro širokou škálu zákazníků. Nízká cena výrobků této značky je umožněna právě použitím vysoce kvalitních dílů, které se mohou pyšnit minimální poruchovostí a tím pádem nízkými náklady na záruční servis. Za zmínku stojí také dobře propracovaná organizační struktura a moderně nastavené vývojové a výrobní procesy. Samotné produkty značky Riwall jsou vyráběny v továrnách, jež současně vyrábějí i výrobky pro jiné renomované značky. Jednou z hlavních výhod těchto továren je také fakt, že mají dokonale nastavený systém kontroly kvality, jednotlivé výrobky jsou podrobovány podrobnému testování a veškeré poznatky získané touto cestou se rychle promítají do výroby.

Pokud si vybere křovinořez značky Riwal, získáte spolehlivý stroj, který má dlouhou životnost a přijatelnou cenu.

Fieldmann

Značka Fieldmann, ryze česká značka s českým managementem, se na českém trhu zabývá výrobou produktů určeným pro dům a zahradu. Doménou této značky se mohou pochlubit celou řadou přístrojů, jejichž doménou je snadná ovladatelnost a nápaditý design. Charakteristickými rysy značky Fieldmann jsou kromě jiného barevná kombinace, která zahradnímu nářadí dodává hravost a svěžest.

Značka Fieldmann své produkty navrhuje tak, aby jejich konstrukce a technické parametry odpovídaly požadavkům i těch nejnáročnějších zákazníků. Důraz je kladen i na dobrou ergonomii a snadnou ovladatelnost. Značka Fieldmann se snaží svým zákazníkům zajistit maximální komfort při práci na zahradě, v domě i dílně.

ZÁVĚREM

Pokud vlastníte opravdu malý pozemek, bude pro vás dostatečný lehký elektrický křovinořez, ve všech ostatních případech byste měli vybírat ze široké nabídky výkonnějších křovinořezů benzínových.

Z hlediska motoru je nejlepší vybírat takové křovinořezy, které mají výkon mezi 1 – 2 kW a zdvihový objem cca okolo 45 ccm. Jedná se o univerzální stroje, jejichž obsluha a ovládání by neměla být problémová pro žádného uživatele.

Nezapomeňte také na vhodnou ergonomii křovinořezu. Obecně se za lepší a pohodlnější považují ty stroje, které mají rukojeť ve tvaru řídítek.

Nakupka.cz - Zahrada, Dílna, Bílé elektro, Audio - Video, Autodoplňkyvše pro vaši domácnost
Nákupní košík
je zatím prázdný

V košíku zatím nemáte žádné produkty.


Rádi vám s výběrem pomůžeme info@nakupka.cz.

Můžete také využít některý z naších vyhledávačů:

↑ Nahoru