Jak vybrat lednici

Vaše stará lednička dosloužila nebo zařizujete nové bydlení?  Pak přišel čas na nákup nové lednice. Jenže jak vybrat nejlepší lednici? Pořízení nové chladničky je významnou investicí a je přirozené, že chceme mít jistotu, aby vybraná lednice byla opravdu kvalitní, spolehlivá a plně vyhovující. Vybrat správnou lednici ale není úplně jednoduché a proto jsme pro vás připravili přehledný návod, ve kterém se dozvíte vše nezbytné ke spokojenému a informovanému nákupu. V našem návodu se dozvíte následující informace:

 1. Jaký typ lednice vybrat
 2. Jak určit správnou velikost lednice
 3. Klimatická třída, energetická spotřeba a hlučnost lednice
 4. Užitečné funkce ledniček
 5. Několik tipů na závěr

1. Jaký typ lednice vybrat

V první řadě je třeba si ujasnit, jaký typ lednice bude nejlépe vyhovovat potřebám vaší domácnosti. Snad americká či spíše kombinovaná chladnička? Jiný typ ledničky bude přirozeně potřebovat čtyřčlenná rodina s dětmi, jinou student v garsonce, jinou využijeme na chatě atd. Pro představu o vhodné lednici pro vás se podívejte na přehled hlavních typů:

 • Kombinované lednice

  Jedná se o nejběžnější typ lednic s mrazákem dole a větší chladničkou nahoře (přičemž obě části mají samostatné otevírání). Kombinované chladničky jsou k dostání v nejrůznějších velikostech a uspořádáních, a tak se svojí univerzálností hodí jak pro rodiny, tak i do menších domácností.
 • Americké lednice

  Tento typ představuje elitu mezi lednicemi z hlediska funkcí a objemu. Oproti kombinovaným ledničkám nabízí americké lednice nejen výrazně prostornější chladničku s mrazákem, ale disponují i pokročilými funkcemi jako je výrobník ledu, domácí bar či nápojový automat. Americké ledničky mají zpravidla dvoudveřové otevírání s chladící částí na jedné straně a mrazící částí na straně druhé. Typ amerických ledniček ponejvíce využijí vícečlenné domácnosti s pravidelnými velkými nákupy.
 • Jednodveřové lednice

  Jednodveřové ledničky disponují oproti předchozím typům menšími rozměry a objemem. Mrazící část je v tomto případě řešena buď mrazícím boxem v podobě zásuvky, nebo zcela chybí a musí být případně doplněna samostatným spotřebičem. Jednodveřové ledničky jsou tak vhodné zejména do menších prostorů (garsonky, chaty apod.) nebo pro domácnosti s méně pravidelnými menšími nákupy.
 • Monoklimatické lednice

  Typ monoklimatických chladniček označuje ledničky bez mrazáku, disponujících pouze chladící částí. Monoklimatické lednice slouží výhradně k uchovávání potravin v chladnějším prostředí a proto se často využívají v gastronomických zařízeních a prodejnách. Své uplatnění ale monoklimatické ledničky najdou i v domácnostech.
 • Samostatné mrazáky

  Nemáte-li ledničku s mrazákem či jednoduše potřebujete mít mrazící část samostatně, poohlédněte se po samostatných mrazácích. Na výběr máte zejména mezi pultovými mrazáky či klasickými skříňovými mrazáky.
 • Autoledničky

  Lednička nemusí být jen domácí spotřebič. Praktické autoledničky se svými menšími rozměry a snadnější přenosností hodí do kanceláře či na cesty. Můžete tak mít své potraviny či nápoje s sebou, aniž byste se museli obávat, že vlivem okolních teplot ztratí cokoli ze své chuti.
 • Vinotéky

  Víno vyžaduje obzvláštní péči. Milovníkům vína a specializovaným obchodům tak přijde jistě vhod nabídka vinoték. Lahve jsou v nich uskladněny ve svých ideálních podmínkách. Na výběr jsou i modely s více zónami - v jedné vinotéce tak může být uskladněno více vín, vyžadujících odlišné teploty. Pro domácí potřeby vystačí vinotéky s kapacitou do 25 lahví, zatímco profesionální vinaři využijí modely s kapacitou nad 120 lahví.

americke-lednickykombinovane-lednickyjednodverove-lednickylednicky-bez-mrazaku

2. Jak určit správnou velikost lednice

V případě velikosti lednice je nezbytné rozlišovat dva parametry. Za prvé celkové rozměry lednice - tedy výšku, šířku a hloubku spotřebiče. A druhým parametrem velikosti ledničky je její objem, tedy hodnota určující, kolik prostoru pro potraviny daná lednice nabízí.

 • Rozměry lednice

  Lednici je nezbytné vybírat s ohledem na to, kolik máme místa pro její umístění. V ideálním případě by měla lednička zapadat do řady ostatních spotřebičů (tj. nevyčnívat). Změřte si tedy, kolik máte místa v prostoru, kam chcete ledničku umístit. U rozměrů počítejte s rezervou volného místa okolo lednice, a to alespoň s 5 cm u zadní strany a s 2 cm po stranách lednice. To z důvodu, aby lednice měla dostatek prostoru pro cirkulaci vzduchu a nepotřebovala pro provoz ve stísněném prostředí více energie. Pro hladký průběh instalace nezapomeňte také změřit velikost dveří, abyste lednici bez problému dostali na určené místo - předejdete tak možnému poškození své nové lednice či dveří.
 • Objem lednice

  U každé ledničky najdete v parametrech objem v litrech, který určuje, jaké množství potravin se do lednice vejde. A jak určit ten správný objem pro vaše potřeby? Jednoduše - použijte pro výpočet pravidlo, že pro jednoho člena domácnosti je průměrně potřeba prostor 50-70 litrů v chladící části a 20-25 litrů v mrazící části Příklad: Pro běžnou čtyřčlennou rodinu tak bude ideální objem lednice s chladící částí o objemu 200-240 litrů a mrazící částí s 80-100 litry objemu. U tohoto pravidla ale berte v úvahu specifické nároky své domácnosti, tj. jak často a jak velké provádíte nákupy. Pokud lednici s mrazákem v týdnu využíváte a doplňujete jen minimálně nebo naopak pokud je u vaší lednice rušno od rána do večera, přizpůsobte tomu hodnoty pro výpočet.

3. Klimatická třída, energetická spotřeba a hlučnost lednice

Po určení typu a velikosti ledničky se dostáváme ke kritériím teploty okolního prostředí, energetické náročnosti a v neposlední řadě hlučnosti ledničky.

Do jakého prostředí se lednice hodí?

Při výběru lednice zohledněte teplotu v místě jejího umístění (kuchyně, chata, sklep apod.). Každá lednice má specifické nároky na okolní teplotu, aby bylo zajištěno její optimální fungování a spotřeba energie. Do jakých teplot je daná lednice vhodná zjistíte díky jejímu zařazení do klimatické třídy. Chladící a mrazící produkty se rozdělují do čtyř klimatických tříd s následným teplotním rozpětím:

 • SN – teplota okolí +10 až +32 °C
 • N – teplota okolí +16 až +32 °C
 • ST – teplota okolí +18 až +38 °C
 • T   – teplota okolí +18 až +43 °C

Většina výrobků je zařazena do vícera klimatických tříd. To znamená, že lednice s více klimatickými třídami budou fungovat ve všech teplotách, které jsou těmto třídám přidělené. Příklad: Lednice s klimatickými třídami SN, N a ST je tak určena do teplot v rozpětí +10 až +38°C.

Energetická spotřeba

Jakou má lednice energetickou spotřebu určuje tzv. energetická třída. Lednice se dělí do tříd na stupnici od A+++ do G, kde třída A představuje energeticky nejúspornější spotřebiče. Na trhu se dnes však již můžete setkat pouze s výrobky třídy A. U této třídy dále rozlišujeme tři podtřídy -  A+++, A++ a A+. Zde platí, že čím vyšší počet plusových znamének, tím nižší energetická náročnost lednice. Pamatujte, že ledničky jsou do elektrické sítě napojeny nepřetržitě, proto se z dlouhodobého hlediska vyplatí investovat do lednice s vyšší energetickou třídou. Energetická třída chladničky je sice zásadním, nikoli však jediným faktorem, který určuje energetickou spotřebu. Dalšími faktory ovlivňujícími spotřebu jsou:

 • Umístění lednice - neumisťujte lednici blízko tepelným zdrojům. Lednička s mrazákem v takovém případě potřebuje více energie, aby udržela nastavenou teplotu.
 • Nastavená teplota - vyvarujte se bezdůvodného snižování teploty v lednici. Doporučovaná teplota pro chladící část je 5°C a -18°C pro mrazící části.
 • Využití prostoru lednice - prázdná lednice vyžaduje více elektřiny pro zachování teploty, lednička funguje nejúsporněji při 70% zaplnění. Proto si pořizujte ledničku s objemem, který opravdu využijete.

Hlučnost

Faktorem, který není radno při výběru podceňovat, je hlučnost lednice. Tato hodnota se udává v decibelech (dB). Jak víme, lednice je v nepřetržitém provozu. Proto pokud plánujete umístění lednice v obývaných částech domácnosti, poohlédněte se po ledničce s nižší hodnotou hlučnosti.

Při požadavku na nerušivý provoz zvolte lednici, jejíž hlučnost nepřevyšuje hodnotu 40 dB.

Snížení hlučnosti chladničky můžete ale i sami napomoci  její správnou instalací. Ujistěte se, že lednice je vyvážená a stojí pevně na všech nožkách. Vezměte zároveň v potaz, že pokud chladnička stojí v místnosti bez tlumících prvků (koberec, záclony apod.), bude se její provoz jevit hlučněji.

 

4. Užitečné funkce ledniček

Nyní víme, jaké zvolit základní parametry lednice jako typ, objem, rozměry a energetickou třídu atd. Výrobci však také nabízejí u svých lednic řadu speciálních funkcí a programů. Podívejte se na přehled těch nejdůležitějších, abyste měli představu, jaké funkce od své nové lednice požadujete:

Antibakteriální ochrana - bakterie jsou hlavní příčinou zkázy uskladněných potravin. Lednice s antibakteriální ochranou mají stěny ze speciální směsi, která likviduje bakterie, plísně a eliminuje nepříjemné zápachy.

Automatické odmrazování - tato funkce průběžně odstraňuje vzniklou námrazu. Vznik námrazy v lednici působí negativně nejen na čerstvost potravin, ale rovněž zvyšuje energetickou spotřebu. Ledničky s funkcí automatického odmrazování se v pravidelných intervalech na chvíli vypnou, čímž dojde ke zkapalnění vzniklého ledu, který odteče odvodnými kanálky do výparníku. Nemusíte tak lednici odmrazovat sami, tato technologie tak učiní za vás.

Systém No Frost (Frost Free) - jedná se systém, který vzniku námrazy přímo zabraňuje. Systém No Frost u své lednice opravdu oceníte, je účinnější než funkce automatického odmrazování.

Nulová zóna - funkce je určena pro uchovávání potravin, náchylných k rychlé zkáze. Tím, že udržuje v daném místě optimální vlhkost a teplotu okolo 0°C, prodlužuje nulová zóna výrazně čerstvost potravin při zachování jejich výživových hodnot.

Super chlazení (SuperCool) - funkce super chlazení pomáhá v chladící části zachovat kvalitu vložených potravin díky prudkému krátkodobému snížení teploty. Oceníte ji zejména při vkládání většího počtu nových potravin nebo po dlouhodobějším častém otevírání.

Super mrazení (SuperFreeze) - funkce je obdobná jako v případě super chlazení, v tomto případě se ale týká mrazící části.

Režim Dovolená - tento režim využijete v období méně častého používání a při nižším počtu uložených potravin v lednici. Režim Dovolená nastaví v ledničce takovou teplotu, která zabraňuje vzniku nepříjemných zápachů a šetří energii.

cerstve-ovoce-zelenina

5. Několik tipů na závěr

Po nákupu ledničky přirozeně chceme, aby byla její životnost co nejdelší, zachovala se funkčnost a nízká spotřeba. Případným problémům s naší novou ledničkou můžeme sami předcházet pravidelnou péčí. Podívejte se na hlavní oblasti prevence a řešení problémů:

Pravidelné čištění

Pravidelným čištěním zajistíte zdravotní nezávadnost uložených potravin. Proto jednou za čas vyndejte veškerý obsah lednice a zkontrolujte, zdali potraviny nejsou zkažené nebo prošlé. Otřete i obaly potravin od kapiček sražené vody. Dále vyjměte všechny odnímatelné části lednice. Umyjte veškerý povrch lednice, stejně jako vyjmuté části a nechte vše oschnout. Poté všechny části vraťte do lednice a nakonec uložte zpět potraviny.

Kontrola funkcí

Průběžně kontrolujte těsnění dveří, funkčnost vnitřního osvětlení, správné nastavení termostatu a neporušenost přívodního kabelu. Pokud však u své ledničky zpozorujete jakoukoli závadu, obracejte se raději na odbornou pomoc. Chladnička s mrazákem rozhodně nejsou jednoduchými přístroji na opravu, proto odborným zásahem předejdete případnému vážnému poškození.

Ekologická likvidace starých spotřebičů

Potřebujete-li se po nákupu nové ledničky zbavit i svého starého spotřebiče, mějte na paměti, že ledničky se řadí mezi nebezpečný odpad, jehož likvidace podléhá přísným pravidlům. Nejjednodušším způsobem je požádat prodejce o zpětný odběr, kdy při koupi nové ledničky vám prodejce zároveň zajistí odvoz a ekologickou likvidaci starého zařízení. Pokud nebudete chtít této možnosti využít, vaše staré zařízení přijmou v každém sběrném dvoře.

Nakupka.cz - Zahrada, Dílna, Bílé elektro, Audio - Video, Autodoplňkyvše pro vaši domácnost
Nákupní košík
je zatím prázdný

V košíku zatím nemáte žádné produkty.


Rádi vám s výběrem pomůžeme info@nakupka.cz.

Můžete také využít některý z naších vyhledávačů:

↑ Nahoru