Jak vybrat mikrovlnnou troubu

Mikrovlnná trouba dnes patří mezi základní spotřebiče do každé kuchyně. Je totiž opravdu užitečným pomocníkem, který dokáže velmi usnadnit každodenní vaření. Vybrat ale opravdu kvalitní mikrovlnnou troubu, která odpovídá vašim potřebám a nárokům, to nemusí být úplně jednoduché. Připravili jsme proto pro vás malého přehledného rádce, který vám pomůže se v široké nabídce a různých parametrech zorientovat. V následujících řádcích naleznete nejdůležitější informace, které byste měli k zodpovědnému nákupu mikrovlnné trouby potřebovat.

Výběr konstrukce mikrovlnky

Prvním krokem při výběru nové mikrovlnné trouby je rozhodnutí o konstrukci, respektive provedení mikrovlnky. Rozhodujete se mezi dvěma základními typy - volně stojící nebo vestavnou mikrovlnkou. Volba provedení mikrovlnky se jednoduše odvíjí od toho, jestli mikrovlnku chcete do kuchyně postavit jako samostatně stojící spotřebič nebo ji plánujete zabudovat do kuchyňské linky.

Vestavná mikrovlnná trouba

Vestavná mikrovlnná trouba se vkládá do korpusu kuchyňské linky. Hlavní výhodou je, že mikrovlnka pak zapadá do celkového designu kuchyně a nenarušuje její celkový dojem. Na druhou stranu je třeba počítat s tím, že její umístění už nepůjde snadno změnit. Pokud se rozhodnete pro nákup vestavné mikrovlnné trouby, mějte při jejím výběru na paměti rozměry otvoru, vyčleněného pro její umístění. Vestavná mikrovlnka potřebuje kolem sebe dostatečný volný prostor pro zajištění podmínek pro správné fungování (zajištění odvětrávání). Proto se u vybraného modelu ujistěte, že bude se svými rozměry v daném místě potřebný volný prostor mít . Ten u svých modelů má každý výrobce uvedený (většinou se pohybuje v rozmezí 5-10 cm). A v neposlední řadě berte u vestavné mikrovlnky v potaz její hmotnost. Je totiž důležité, aby vybraná vestavná mikrovlnka příliš nezatěžovala kuchyňskou linku.

Vestavná mikrovlnná trouba Whirlpool AMW 730

Volně stojící mikrovlnná trouba

Výhodou volně stojících mikrovlnek je jejich jednoduché přemístění, kam je potřeba a kde je dostupná elektrická zásuvka. Někdo může namítat, že volně stojící mikrovlnky jsou v kuchyni jako pěst na oko, nepůsobí esteticky a v kuchyni zabírají místo. To ale nemusí být vůbec pravda. Ne vždy má člověk možnost instalovat zcela novou kuchyň od začátku a pořídit najednou všechny spotřebiče v jednotném designu. Častokrát už musí pracovat s předem daným základem a spotřebiče a linku zařizuje postupně. To už je samozřejmě obtížnější. Ale i v takovém případě lze se samostatně stojící mikrovlnkou dosáhnout prostorové úspornosti a vysoké estetické úrovně kuchyně. Na trhu dnes navíc najdete modely mikrovlnek v celé řadě různých zpracování, tak se nemusíte obávat, že byste ke své kuchyni nenašli ladící spotřebič. Navíc někteří výrobci dodávají u svých modelů i rámeček a i takovou mikrovlnku lze v případě potřeby vsadit do kuchyňské linky.

Volně stojící mikrovlnná trouba Samsung ME 731 K/​XEO

Zvolte funkce, které opravdu využijete

Před nákupem si dobře rozmyslete, k čemu všemu budete chtít mikrovlnnou troubu používat. Podle toho si tak můžete posléze určit funkce, které budete u svého vybraného modelu potřebovat.

Mikrovlnné trouby se z hlediska vybavenosti funkcemi rozdělují do tří základních typů - mikrovlnek monofunkčních, bifunkčních a multifunkčních. Monofunkční mikrovlnky jsou určené výhradně na ohřev a rozmrazování jídla. Mikrovlnky bifunkční k ohřevu a rozmrazování přidávají další funkci - nejčastěji se jedná o mikrovlnné trouby s grilem. Vrcholem z hlediska funkcí jsou pak multifunkční mikrovlnky. Ty mohou svými funkcemi nahradit klasickou troubu. Kromě grilu totiž nabízejí i další funkce jako například horký vzduch, vaření v páře a další.

Podívejme se nyní blíže, s jakými hlavními funkcemi se můžete u mikrovlnek setkat.

Grill - jak vyplývá z názvu, tato funkce supluje gril v klasické troubě. V mikrovlnné troubě s funkcí grilu tak můžete péct i zapékat pomocí sálavého tepla elektrické topné spirály. Existuje však i funkce Quartz Grill, která nabízí ještě vyšší provozní teplotu a tedy rychlejší čas přípravy pokrmu.

Horký vzduch - funkce Horký vzduch plnohodnotně nahrazuje klasickou horkovzdušnou troubu s významnou výhodou mnohem rychlejší přípravy jídel. Do prostoru mikrovlnky je vháněný horký vzduch, který zajišťuje rovnoměrné a rychlé pečení, aniž by došlo ke smíchání vůní pokrmů současně připravovaných.

Crisp - funkci Crisp uvítáte, pokud máte rádi pokrmy s křupovou kůrkou či krustou. Tato funkce zajišťuje dokonalé upečení pokrmů do křupava, a to jak z vrchní části, tak i spodní. S funkcí Crisp tak mikrovlnka opět zastoupí klasickou troubu, ovšem za podstatně kratší čas. Na pečení Crisp je nicméně potřeba používat speciální nádobí.

Jet Defrost - velmi užitečná funkce, která zajišťuje mnohem lepší rozmrazování. Nejenže rozmrazuje až sedmkrát rychleji než standardní rozmrazování, ale též lépe zachovává nutriční hodnoty potravin.

Vaření v páře (Autosteam) - jedná se o zdravý způsob vaření, vhodný zejména pro maso, ryby a zeleninu. Pokrmy si při něm zachovají až o 50% více vitamínů než v případě klasického vaření. Potraviny si zároveň uchovávají svou chuť a vůni.

6. smysl - mikrovlnná trouba s touto funkcí využívá elektrickou energii maximálně efektivně. Díky instalovaným senzorům tepla a vlhkosti trouba nastaví optimální dobu a průběh přípravy pokrmu.

Objem mikrovlnné trouby a průměr talíře

Pokud víte, jaký typ konstrukce budete u své mikrovlnky potřebovat, pak bude potřeba rozhodnout, jaký vnitřní objem bude pro vás ideální. Na trhu se dnes objem mikrovlnek pohybuje v rozmezí 13 - 40 litrů. Pro určení správného objemu konkrétně pro vás bude potřeba si říct, jak často, pro jaká jídla a pro kolik lidí budete mikrovlnku používat. Samozřejmě nezapomínejte, že čím větší objem budete pro sebe potřebovat, tím porostou i vnější rozměry mikrovlnky, což může mít vliv na možnosti umístění mikrovlnky. Větší objem má za následek vyšší spotřebu a taková mikrovlnná trouba bude přirozeně vyžadovat i vyšší příkon.

Pokud bude pro vás mikrovlnka sloužit pouze k ohřevu jídla po jednotlivých porcích, případně k rozmrazování potravin, pak bohatě vystačíte s mikrovlnkou s menším objemem do 18,5 litru. Tento objem odpovídá běžně velikosti velkého talíře. Pokud však plánujete u mikrovlnky kromě ohřevu jídla i vaření, grilování či pečení, případně ohřev větších porcí jídla pro více strávníků, pak už bude potřeba sáhnout po objemu větším (už v rozmezí 20 -40 litrů).

Důležitým parametrem kromě objemu je i průměr talíře. Běžně se rozměr otočného talíře pohybuje v rozmezí 27-36 centimetrů, což by mělo být dostatečné pro běžně používané nádobí. Pokud však budete zvažovat jakýkoli model, změřte si preventivně doma svůj největší talíř, který hodláte v mikrovlnce používat a ověřte si, že se do vybraného modelu vejde (to platí zejména, jste-li milovníkem pizzy).

Vestavná mikrovlnná trouba Whirlpool MW 4100 IX

Výkon a příkon

Při výběru mikrovlnné trouby si v parametrech všímejte dvou ukazatelů - výkonu a příkonu spotřebiče. Oboje hodnoty se udávají ve wattech. Abyste mohli u mikrovlnky plnohodnotně využít veškeré její funkce, měla by mít dostatečný výkon. Výkon zejména ovlivňuje rychlost přípravy jídla. Jednoduše zde platí, že čím vyšší výkon mikrovlnka má, tím rychleji bude jídlo ohřáté. Nebude-li váš model disponovat dostatečným výkonem, pak se celkově veškeré procesy protáhnou. Výkon se u mikrovlnek pohybuje v hodnotách 600 - 1300 wattů. Zvažujete-li pořízení mikrovlnné trouby s grilem nebo chcete v mikrovlnce vařit, péct, pak pamatujte, že budete potřebovat vysoký výkon, tedy alespoň 1000 W a více.

Příkon zase ovlivňuje spotřebu energie. Nejčastěji se setkáte s mikrovlnkami s příkonem v hodnotách 1150 - 3000 W. Samozřejmě čím více funkcí mikrovlnka má, tím vyšší spotřebu bude mít. A čím nižší číslo u hodnoty příkonu mikrovlnka má, tím bude mikrovlnka úspornější. Stejně jako všechny domácí spotřebiče, jsou i mikrovlnné trouby podle své spotřeby řazeny do energetických tříd. To za účelem snazší orientace zákazníků. Zařazení spotřebičů do energetických tříd se definuje pomocí písmen A, B, C atd. Přičemž nejúspornější jsou spotřebiče v kategorii A. Ale protože již nestačí ani tato klasifikace, byly zavedeny i energetické třídy A+, A++ a A+++, které dále specifikují ty nejúspornější modely

Poměr mezí výkonem a příkonem se označuje jako účinnost. Zkrátka čím méně příkonu mikrovlnka potřebuje pro určitý výkon, tím efektivněji (účinněji) pracuje. Při výběru mikrovlnky proto hledejte u modelů co nejvyšší účinnost, tedy nejnižší příkon k potřebnému výkonu.

Design

Kromě toho, že mikrovlnná trouba musí mít parametry, odpovídající vašim potřebám a nárokům, musí se vám ale také líbit. Nejspíš si nepřejete spotřebič, který by narušoval útulnost a vzhled vaší kuchyně nebo v ní působil přímo jako pěst na oko. Proto máte-li podle parametrů vybraný užší okruh modelů, vybírejte vítěze podle vzhledu. Vybírejte takový model, který bude vaší kuchyni slušet nejvíce. Na tomto místě je však třeba zdůraznit, nikdy neupřednostňujte kritérium vzhledu před kritérii umístění, funkcí, výkonu a objemu.

Výrobci dnes nabízejí širokou škálu různých barevných a materiálových provedení. Skutečně tak není obtížné najít pro vaši kuchyň padnoucí model. Nejčastěji se u mikrovlnek setkáte s bílými, černými nebo nerezovými mikrovlnnými troubami, které jsou takovou univerzální klasikou. Ale budete-li hledat něco více netradičního, ať už co se týče barev či provedení, najdete i modely, které jsou z hlediska designu dotažené ještě dál a jsou už více designovým doplnkem než řadovým kuchyňským spotřebičem. Takže hledáte-li odlišnější vzhled mikrovlnných trub, jsou na trhu i další barevné variace.

Co se designu týče, je dobré si všímat i způsobu otevírání dvířek. Nejčastěji mají dvířka mikrovlnek otevírání do strany - tj. vpravo či vlevo. Setkat se ale můžete i s modely s dvířky výklopnými nahoru či dolů, které můžete využít pro odložení misek a talířů s pokrmy. Způsob otevírání dvířek není radno opomenout, protože má vliv na pohodlnost používání. Takže vyberte také model, u kterého máte jistotu pohodlného přístupu dovnitř s ohledem na plánované umístění mikrovlnky.

Mikrovlnná trouba Samsung MS 23F301EAS/​EO

Ovládání

Jakmile znáte své parametry a potřeby v případě konstrukce, funkcí, objemu a výkonu, můžete se zaměřit na ovládání přístroje. To také patří k důležitým hlediskům, podle kterých vysněný model vybrat, protože má velký vliv na to, jak pohodlně se vám mikrovlnná trouba bude používat.

Nejzákladnějším typem je manuální ovládání v podobě tlačítek či otáčecích knoflíků. Pomocí nich si jednoduše nastavíte program a jeho trvání.  U komplexnějších modelů s více funkcemi pak najdete elektronické ovládání, u kterého si požadované funkce a trvání navolíte na displeji. Výkřikem poslední technologie jsou pak modely s dotykovým ovládáním. U nich najdete opravdu jen minimum tlačítek, ale disponují dostatečně velkým displejem, na kterém si vše potřebné snadno nastavíte.

Ať již si vyberete kterýkoli typ, trvejte v případě ovládání vždy u vybíraných modelů na jednoduchém a snadno zapamatovatelném ovládání.

V našem malém rádci jsme se snažili poradit, jak a podle čeho vybrat ideální mikrovlnnou troubu pro vás. Doufáme, že se v problematice již mnohem lépe orientujete a dokážete si ze široké nabídky vybrat tu správnou. Budeme rádi, když se podíváte i na naši širokou nabídku mikrovlnek. Věříme, že tu správnou snadno najdete i u nás.

Nakupka.cz - Zahrada, Dílna, Bílé elektro, Audio - Video, Autodoplňkyvše pro vaši domácnost
Nákupní košík
je zatím prázdný

V košíku zatím nemáte žádné produkty.


Rádi vám s výběrem pomůžeme info@nakupka.cz.

Můžete také využít některý z naších vyhledávačů:

↑ Nahoru