Jak vybrat mixér

Mixér je elektrický kuchyňský přístroj, který se používá k mixování potravin. Pomocí mixéru můžete vyrobit nepřeberné množství nápojů nebo šťáv z ovoce či zeleniny, můžete s ním šlehat a mixovat různé možné potraviny i tekutiny, poslouží vám také k hnětení těsta nebo drcení ledu. Mixér je tvořen nerezovými sekacími noži nebo šlehacími metlami, které jsou poháněny elektrickým motorem umístěným v plastovém krytu. Mixér se ovládá pomocí tlačítek, která se zpravidla nachází právě na tomto plastovém krytu. Běžnou součástí mixéru je skleněná, popř. plastová nádoba, do které se vkládají potraviny (tekutiny), které jsou určeny ke zpracování. Existuje celá škála nejrůznějších mixerů, které se rozlišují podle konstrukce, účelu použití, objemu nádoby, výkonu motoru a počtu rychlostí, které jsou schopny vyprodukovat. Mezi základní typy mixérů patří tyčové neboli ponorné mixéry, stolní mixéry, ruční šlehače a sekáčky potravin.

Nabídka mixérů na trhu je v dnešní době opravdu velmi bohatá a výběr toho správného přístroje tak není úplně jednoduchou záležitostí. Současné moderní mixéry jsou velmi všestranné a multifunkční, nejsou určeny striktně pouze k mixování a přípravě tekutých pokrmů, koktejlů, přesnídávek a pyré. Moderní mixér dokáže drtit led, mixovat a drtit suché suroviny, sekat různá semínka. Jestliže jste se právě rozhodli změnit svůj životní styl a žít zdravě, pak se kvalitní a spolehlivý mixér pro vás stane užitečným pomocníkem, který vám usnadní práci, ušetří spoustu času a urychlí přípravu pokrmů.

Než si nový mixér pořídíte, pečlivě se s nabídkou mixéru seznamte a potom vybírejte především podle toho, na co a jak často budete mixér používat. Chcete mixér využívat výhradně pro přípravu ranního smoothie nebo plánujete jeho častější využívání? Ne každý mixér je vhodný na všechno. 

Výběr toho správného přístroje vám mohou usnadnit i různé recenze a testy, ale i postřehy a hodnocení samotných uživatelů.

Vybírat si můžete z několika základních typů mixérů, mezi které patří tyčové neboli ponorné mixéry, stolní mixéry a ruční šlehače. Každý z mixérů je vhodný pro jiné použití a přípravu jiných jídel, každý typ mixéru má pochopitelně své klady, ale i negativa.  Velké rozdíly mezi jednotlivými mixéry jsou potom i v jejich pořizovací ceně. Nejde jednoznačně určit, který mixér je nejlepší. Vždy záleží hlavně na vašich preferencích. Je pro vás nejdůležitějším ukazatelem cena? Pokud chcete mixér pořídit co nejlevněji, pak musíte počítat s tím, že váš nový kuchyňský pomocník bude nejspíš plastový a nebude mít k dispozici téměř žádné příslušenství a jeho životnost nebude tak vysoká jako u mixérů kovových.  V opačném případě, tj. pokud vyžadujete, aby součástí vašeho mixéru byla řada doplňků, budete si muset připlatit.

Tyčové (ponorné) mixéry

Tyčový mixér je velmi praktický přístroj a v dnešní době ho můžete nalézt již v téměř každé domácnosti. Je to úžasný pomocník, který je v mnoha činnostech schopen nahradit i kuchyňský robot. Pokud si pořídíte tyčový mixér se správným příslušenstvím, můžete ho používat k mixování, šlehání, sekání, krájení, strouhání, hnětení i drcení. S jeho pomocí dokážete snadno připravit polévky, omáčky, ovocné či zeleninové pyré, přesnídávky pro kojence i oblíbené ovocné a mléčné koktejly.

Hlavní výhodou ponorných mixerů je snadná manipulace s nimi a jejich skladnost. Tyčový mixér můžete bez problémů uložit třeba do šuplíku nebo do skříňky a nebude vám na rozdíl od neskladného kuchyňského robota překážet na kuchyňské lince v momentě, kdy ho nepotřebujete. Další výhodou tyčového mixéru je to, že s jeho pomocí můžete vybrané suroviny zpracovávat v jakékoli nádobě a nemusíte je složitě přemisťovat do nádoby speciální, tj. polévku můžete rozmixovat v průběhu vaření přímo v hrnci.

Za nevýhodu lze v porovnání s jinými typy mixerů pokládat skutečnost, že ponorný mixér musíte po celou dobu jeho činnosti držet v ruce a mít stisknuté ovládací tlačítko.

Noha tyčového mixéru

Noha tyčového mixéru může být buď odnímatelná, nebo pevně spojená s mixérem. U odnímatelné nohy může při velmi častém používání mixéru dojít k opotřebení a poškození spoje mezi nohou mixéru a jeho rukojetí. Jestliže mixovací noha dokonale nepřiléhá k rukojeti, tak ztrácí stabilitu a práce s mixérem je potom nejen nepohodlná, ale i nebezpečná.  Pokud tedy víte, že bude ponorný mixér používat každodenně, pak je pro vás určitě lepší variantou mixér, u kterého je mixovací noha s rukojetí spojena pevně. V takovém případě se ale musíte smířit s tím, že budete ochuzeni o různé variabilní doplňky. Mixér bude možné používat pouze na mixování a mixovací nohu nebude možné umývat v myčce.

Výkon tyčového mixéru

Výkon tyčového mixéru je údaj, který se příliš často neuvádí. Většina výrobců poskytuje informace o příkonu. Obecně platí, čím větší příkon, tím lépe, ale samozřejmě to není pravidlo. Mohou existovat i výjimky. Příkon tyčových mixérů je v porovnání s ostatními typy mixérů nejnižší, většinou se pohybuje v rozmezí 100 – 750 W. (Příkon ručních šlehačů bývá okolo 400 W, nejvyšším příkonem potom disponují mixéry stolní, cca od 500 W). Vysoký výkon rovná se větší spotřeba elektrické energie. Pokud chcete získat informace o výkonu mixéru, sledujte údaj o počtu otáček za minutu.

Počet rychlostí

Počet rychlostí, které by měly být dostatečné pro běžné používání je 2 – 5. Existují však i mixéry, které mají rychlostí mnohem více, až dvacet.  V žádném případě ale neplatí, že čím větším počtem rychlostí mixér disponuje, tím je lepší. U velkého počtu nastavitelných rychlostí je totiž rozdíl mezi jednotlivými rychlostmi tak malý, že je těžko rozeznatelný a tím pádem ve své podstatě i zbytečný.

Příslušenství

Než si koupíte nový tyčový mixér, zjistěte si, jaké příslušenství k němu výrobce nabízí. V některých případech je možné příslušenství dokoupit zvlášť. Mezi nejčastější příslušenství ponorných mixérů patří metla, díky které se z vašeho tyčového mixéru stane šlehač. Dále je to potom také kuchyňský sekáček včetně sekací nádoby. Tento sekáček je vhodný pro sekání například bylinek nebo ořechů. Některé tyčové mixéry dokáží drtit led. S mixéry, které nejsou na drcení ledu určeny, to rozhodně nezkoušejte, došlo by k jejich nevratnému poškození, např. ke zlomení mixovacích nožů.

Hmotnost a držení tyčového mixéru

Vzhledem k tomu, že tyčový mixér během celého používání stále držíte v ruce a navíc ještě tisknete ovládací tlačítko, je hmotnost pro tento typ mixéru velmi důležitý ukazatel, na který byste při výběru měli obrátit svou pozornost. Hmotnost ponorného mixéru se odvíjí především od materiálu, ze kterého je vyroben. Lehčí a levnější mixéry jsou plastové, kovové mixéry bývají samozřejmě těžší, ale jsou odolnější a mají delší životnost.

Následujícím velmi podstatným faktorem, který byste měli před koupí řešit je pohodlnost držení a ovládání tyčového mixéru. Velmi pohodlné a praktické je, pokud má tyčový mixér pogumovanou rukojeť. Ta se vám určitě bude držet pohodlněji a nebude vám klouzat, pokud budete mít ruku mokrou.

Čistění tyčového mixéru

Tyčový (ponorný) mixér je nutné umývat po každém použití. Jestliže se jedná o model s odnímatelnými, popř. vyměnitelnými nástavci, existuje možnost umývat je v myčce nádobí. Vždy si ale tuto informaci ověřte v návodu, není to pravidlem. Ponorné mixéry s pevně připojenou mixovací nohou lze čistit pouze pod tekoucí vodou.

Stolní mixéry

Stolní mixér je další kuchyňský pomocník, který se hodí hlavně pro ty z vás, kteří mají rádi různé koktejly a míchané nápoje. Bez problému však zvládne připravit třeba také těsto na palačinky nebo zpracovat další suroviny.

Hlavní výhodou stolních mixérů, v porovnání s tyčovými, je, že pracují samostatně, nemusíte u nich stát a nepřetržitě držet tlačítko. Stačí pouze správně uzavřít mixovací nádobu, stlačit ovládací knoflík a nechat přístroj pracovat. Stojan s ovládacími spínači stojí na pracovní desce kuchyňské linky a manipuluje se pouze s nádobou na nástavci. Stolní mixéry mají v porovnání s ostatními typy nejvyšší výkon a při delším použití jim nehrozí přehřívání.

Cena jednotlivých stolních mixérů se velmi výrazně liší. Nicméně výše ceny v mnoha případech není v souladu s kvalitou a výkonem jednotlivých přístrojů. Pokud si před vlastní koupí pročtete různé recenze a výsledky testů, zjistíte, že nejlepší jsou ty nejjednodušší stolní mixéry. Jedná se o mixéry, které jsou vybaveny třemi základními funkcemi, mezi které se řadí míchání koktejlů (ovocné či mléčné koktejly), příprava litého těsta (těsto na palačinky) a drcení ledu. Stolní mixéry sice zvládnou i některé další činnosti, např. sekání ořechů, ale nedosahují při nich tak kvalitních výsledků jako jiné specializované přístroje, např. kuchyňské roboty.

Hlučnost stolních mixérů

Stolní mixéry jsou relativně hlučné. Tento fakt musíte přijmout a příliš se nad ním nepozastavovat. Sice se dají sehnat i méně hlučné stolní mixéry, jejich výkon ovšem posléze ve většině případů neodpovídá požadavkům spotřebitelů.

Mixovací nádoba stolního mixéru

Stolní mixéry se dodávají společně se samostatnou nádobou, která bývá buď skleněná, nebo plastová. Plastové nádoby jsou lehké, méně odolné a při práci s nimi musíte dávat pozor na jejich kontakt s horkými potravinami. Skleněné nádoby jsou sice těžší, ale jsou odolnější vůči poškrábání, což je důležité vzhledem k jejich průhlednosti. Čím více je nádoba poškrábaná, tím hůře je vidět dovnitř.  Krom toho jsou skleněné nádoby praktické z hlediska jejich umývání, můžete je mýt v myčce.

Umístění mixovací nádoby

Mixovací nádoba se umísťuje na mixér, konkrétně na motor mixéru. Na trhu existují modely mixérů, u kterých se nádoba umisťuje volně, bez zajištění. Tyto typy mixérů mívají horší stabilitu a vyšší vibrace. Mnohem lepší je, pokud se nádoba po umístění na motor nějakým způsobem zajistí, např. pootočením.

Víčko nádoby

Víčko je v případě stolního mixéru velmi důležitou součástí výbavy, bez něj by to prostě nešlo. Víčko by mělo být k nádobě dobře fixováno, nejčastěji se tak děje pomocí silikonových nebo gumových pásků po celém jeho obvodu, popř. je možný i jiný způsob zajištění.

Automatické zastavení mixéru

Automatické zastavení mixéru je užitečná funkce, která zajistí automatické zastavení motoru po uplynutí určité doby. Většina mixéru touto funkcí však nedisponuje.

Ruční šlehače

Jak již vyplývá z názvu, jsou tyto přístroje určeny prioritně pro šlehání. Pomocí šlehače velmi snadno vyšleháte sníh z bílků, šlehačku, různé krémy, ovocné koktejly nebo teplé mléko či připravíte těsto.  Jednotlivé modely ručních šlehačů se od sebe poměrně dost liší.

Šlehací metly

Ruční šlehače jsou standardně vybaveny jednou nebo dvěma šlehacími metličkami, které mají většinou velmi jednoduchý vzhled. Setkat se ale můžete i s typy šlehačů, jejichž metličky tvoří speciálně tvarované tenké ocelové proužky, popř. s takovými, jejichž metličky mají na svých koncích malé kuličky. Hlavním úkolem šlehacích metliček je šlehání, ale dokáží zpracovat i piškotové těsto.

Hnětací háky

Hnětací háky jsou určené především k přípravě různých druhů těst. V porovnání s metličkami jsou masivnější a mají tvar spirály zakončený hákem. Háky, vzhledem ke svému tvaru a tloušťce, dokáží snadno zpracovat i tužší těsta, která by pro metly představovala problém.

Balonová metla

Balonová metla je svým vzhledem i funkcí téměř totožná s klasickými šlehacími metlami. Na rozdíl od standardních šlehacích metliček, které disponují čtyřmi rameny, je balonová metla objemnější a šlehacích ramen má podstatně víc.

Nástavec tyčového mixéru

Nástavec tyčového mixéru se v příslušenství k ručním šlehačům objevuje stále častěji a instaluje se do otvoru umístěného na zadní straně šlehače.  Díky tomuto nástavci můžete rozmixovat celou řadu potravin a připravit např. kojeneckou výživu, ovocný koktejl apod.

Mixovací tyč

Mixovací tyč rovněž bývá součástí příslušenství k ručním šlehačům, je určena primárně k míchání, neboť nedisponuje žádnými noži. Vhodná je k přípravě omáček, salátových dresinků nebo mléčných koktejlů.

Stojan

K některým typům ručních šlehačů si můžete pořídit stojan, který slouží pro stabilní umístění šlehače při delším provozu.

Funkce Turbo a Plus

Funkce Turbo je přepínač, který umožňuje okamžité zvýšení počtu otáček přístroje. Otáčky lze tímto způsobem zvýšit na delší časový úsek, který by ovšem neměl přesáhnout maximální dobu provozu. Touto funkcí je již vybavena valná většina ručních šlehačů.

Funkce Plus se uvádí do chodu pomocí tlačítka, díky jehož stlačení zvýšíte otáčky přístroje na krátkou dobu.

Hlučnost a stabilita

Hlučnost je parametr, který byste si měli před koupí osobně vyzkoušet. Některé přístroje se mohou pochlubit tichým chodem, jiné jsou naopak relativně hlučné.

Není dobré zapomínat ani na stabilitu ručního šlehače. Tu před vlastní koupí také můžete osobně vyzkoušet. Některé přístroje se při vysokých otáčkách totiž mohou silně rozvibrovat a práce s nimi pak není příjemná.

Smoothie mixér (smoothie maker)

Zdravý životní styl je v současné době velmi moderním trendem. Smoothie mixér je ideální volbou pro ty z vás, kteří chtějí vyrábět rozmanité zdravé nápoje plné vitaminů z čerstvého ovoce, zeleniny a dalších ingrediencí jako jsou různé vločky, ořechy, jogurty, proteinové nápoje a mnohé další.

Hlavní výhodu smoothie makerů je nádoba, která je přenosná a která současně slouží i jako lahev. Svůj nápoj si v této nádobě nejprve pohodlně rozmixujete, potom ji uzavřete víčkem a můžete ji vzít kamkoliv s sebou. Pro více osob můžete pořídit více lahví. Lahve lze bez problémů dokoupit.

Rychlosti

Většina smoothie mixérů disponuje pouze jednou rychlostí, což je ale naprosto dostatečné. Pokud ale vyžadujete opravdu rychlou přípravu svých nápojů, můžete se poohlédnout po vícerychlostních smoothie mixérech, které jsou také k dostání.

Příkon

Příkon většiny smoothie mixérů, které jsou na trhu k mání, se pohybuje v rozmezí od 250 do 350 Wattů, což je plně dostačující i pro zpracování mražených surovin či drcení ledu.

Nože

Nože smoothie mixérů jsou vyrobeny z nerezové oceli, jsou velice výkonné a netupí se. K jejich přednostem patří i to, že udržují neutralitu chuti, což znamená, že můžete rychle po sobě mixovat různé druhy ovoce nebo zeleniny a nemusíte se bát, že ucítíte zbytkovou chuť předchozí suroviny.

Barvy

Smoothie mixéry se vyrábějí v mnoha barevných odstínech, tak aby splňovaly požadavky spotřebitelů na moderní doplňky stylových kuchyní.

Sekáček potravin

Sekáček potravin je malý kuchyňský přístroj, který nezabere příliš místa a který dokáže nasekat snad všechny druhy potraviny. Spolehlivě rozmělní ovoce, zeleninu, bylinky a problém nemá ani s masem nebo syrovými bramborami.

Nože

Součástí kuchyňských sekáčků jsou ostré nerezové nože, díky nimž si rychle vyrobíte různé saláty, krémy, pomazánky nebo rozmělníte brambory určené na přípravu bramboráků.

Protiskluzová podložka

Protiskluzová podložka patří k základnímu příslušenství sekáčků potravin, má vliv na zajištění stability přístroje při práci a přispívá k pohodlné a bezpečné práci s ním. Podložku je mimo jiné možné využít i jako víčko na nádobu, ve které budete nasekané potraviny skladovat.

Čištění

Po použití stačí kuchyňský sekáček potravin umýt a nádobu vypláchnout.

Nejlepší výrobci

Pokud jste si již ujasnili své preference ohledně typu mixéru, rádi bychom ještě obrátili vaši pozornost na výrobce, jejichž produkty jsou kvalitní, cenově dostupné a jistě vám budou dlouho a spolehlivě sloužit. Mezi tyto výrobce patří ETA, Bosch a Kenwood.

ETA

ETA je pravděpodobně nejznámější tuzemskou společností v oblasti domácích spotřebičů. Aktuálně zásobuje náš trh produkty, jako jsou rychlovarné konvice, žehličky, vysavače, stejně jako mixéry nebo fény. Lehce zabředává také do oblasti zahradního nářadí. Založena byla již v roce 1929, ale moderní historie firmy se začala psát až v roce 1943. Především díky své tradici, ale i mnoha získaným oceněním se tak firma ETA stává ideální volbou pro toho, kdo hledá kombinaci kvality a jistoty skutečně tuzemské firmy.

Bosch

Německá firma Bosch byla založena v roce 1886 a během své dlouholeté existence si právem získala renomé společnosti, která je zárukou kvality. Cena výrobků firmy Bosch je zpravidla vyšší než cena konkurenčních výrobků stejné kategorie, ale je kompenzována jejich špičkovou kvalitou, výkonem a dlouhou životností. Pokud zvolíte jakýkoliv výrobek od značky Bosch, určitě s ním budete spokojeni. Spolehnout se můžete na jeho technickou dokonalost a vysokou výkonnost.

Kenwood

Víte o tom, že existuje Kenwood a Kenwood?

Ano, opravdu je to tak a jedná se o výrobce dvou odlišných komodit. Anglická značka Kenwood, kterou založil Keneth Kenwood, je specialistou ve výrobě kuchyňských přístrojů. Je to značka, která se při produkci svých výrobků soustřeďuje především na kvalitu, inovaci a design. Tato tři kritéria jsou patrně hlavním důvodem toho, proč se každé tři sekundy prodá na světě jeden spotřebič této značky. Oproti tomu japonská značka Kenwood se zabývá výrobou audio přístrojů do automobilů.

Nakupka.cz - Zahrada, Dílna, Bílé elektro, Audio - Video, Autodoplňkyvše pro vaši domácnost
Nákupní košík
je zatím prázdný

V košíku zatím nemáte žádné produkty.


Rádi vám s výběrem pomůžeme info@nakupka.cz.

Můžete také využít některý z naších vyhledávačů:

↑ Nahoru