Jak vybrat myčku nádobí

Ať už je mytí nádobí ve vaší domácnosti vyloženě mužskou, ženskou nebo střídavou doménou, přenechat tuto sladkou činnost myčce pravděpodobně zatouží každý z nás. Nebo ne? Patříte mezi ty, kteří stále dávají přednost ručnímu ošetřování talířků, skleniček a hrnců? Pokud se zrovna nejedná o porcelán o babičce, pak vězte, že by možná stálo za to myčku nádobí nezatracovat.

Myčka nádobí je v dnešní době jedním z mnoha elektrospotřebičů, který patří ke standardnímu vybavení téměř každé domácnosti. Je vynikajícím pomocníkem, který vás zbaví nutnosti zabývat se ručním mytím špinavého nádobí, což je pro většinu z nás činnost velmi otravná a nezáživná. Kromě toho myčka ušetří mnoho času, sníží spotřebu vody a elektrické energie a v neposlední řadě přispěje i k úspoře vašich financí. V případě, že myjete nádobí pod tekoucí vodou, může být vaše úspora při použití myčky okolo 50 – 60 %, omezeni nejste ani teplotou vody. Zatímco při ručním mytí je nutné použít teplotu vody takovou, abyste se neopařili, myčka myje nádobí vodou vroucí. Díky tomu je mytí v myčce mnohem efektivnější a účinnější.

Pořízení nové myčky na nádobí však není úplně levná a snadná záležitost, proto doporučujeme jejímu výběru měli věnovat velkou pozornost a pečlivě se soustředit na zásadní kritéria, o kterých píšeme dále v článku.

JAK TO VLASTNĚ FUNGUJE

Proces mytí v myčce se skládá z několika kroků. Myčka vaše nádobí předmývá, myje, oplachuje, leští a na závěr i suší. Po zapnutí myčky se otevře přívodní ventil a probíhá její napouštění vodou. V okamžiku, kdy je v myčce dostatečné množství vody, je napouštění ukončeno a do provozu se uvádí topné těleso a oběhové čerpadlo.  Toto čerpadlo vytváří uvnitř myčky tlak, který má za úkol vhánět vodu do ramen, která myjí nádobí.  Když voda dosáhne požadované teploty, topné těleso se vypne, mytí však stále pokračuje. Po vypršení času určitého mycího programu dojde k vypnutí oběhového čerpadla a spustí se čerpadlo vypouštěcí, které odvede vodu z myčky do opadu. Poté, co je nádobí umyto, následuje jeho oplach. Oplachů je několik. Při prvním oplachu studenou vodou dochází k odstranění zbytků mycích prostředků, saponátů. Při posledním oplachu probíhá leštění, při kterém se používá voda horká.  Po ukončení oplachu se voda z myčky opět odčerpá a následuje poslední krok, kterým je sušení.

NA CO SE HLAVNĚ ZAMĚŘIT

Mezi hlavní ukazatele, na které byste měli při volbě nové myčky brát ohled, patří především velikost myčky a její provedení, spotřeba elektrické energie, spotřeba vody, hlučnost a v neposlední řadě samozřejmě také její cena. V potaz musíte brát ale i mnoho dalších faktorů, mezi které patří např. vybavení myčky různým příslušenstvím.

VELIKOST MYČKY

Myčky se prodávají obvykle v několika velikostech. Běžná myčka má výšku 85 cm, hloubku 60 cm a standardní šířka myčky na nádobí je buď 60 cm, nebo 45 cm. Velikost myčky vybírejte podle počtu osob ve vaší domácnosti a také podle toho, jak často vaříte. Menší myčky, tj. myčky o šířce 45 centimetrů jsou vhodné pro nižší počet lidí, pro jednu, popř. dvě osoby, ale vystačit si s ní může i větší rodina, která bývá často mimo domov. Klasická čtyřčlenná rodina by určitě měla volit myčku širokou, tj. myčku se šířkou 60 centimetrů. Od šířky myčky se odvíjí, kolik sad nádobí se do ní vejde. Sada nádobí zahrnuje talíře, hrníčky, sklenice a příbory, její součástí ale nejsou hrnce a další věci, na které budete myčku používat a které zaberou dost místa. Malé myčky (šířka 45 cm) jsou určené pro 8 až 9 sad nádobí, velké (šířka 60 cm) pojmou 12 – 14, některé dokonce až 15 sad nádobí.

Zvláštní kategorii myček na trhu představují tzv. stolní myčky (minimyčky) a potom také tzv. nekompromisní myčky.

Do minimyček neboli stolních myček se vejde jen cca 6 sad nádobí a spotřebují okolo 7 litrů vody. Jsou to přístroje, pro které nemusíte volit speciální prostor, můžete je nechat, jak napovídá samotný název, na stole, popř. na polici. Stolní myčky jsou vhodné například na chalupu nebo pro osoby, které žijí samostatně.

Nekompromisní myčky mají šířku větší než standardních 60 centimetrů a snadno se do nich vejde minimálně třináct sad nádobí a vhodné jsou tam, kde je v permanenci velké množství nádobí.

KDE BUDE PRACOVAT

Z hlediska provedení myčky můžete volit ze tří základních typů, podstavné myčky, vestavné myčky a volně stojící myčky.

Podstavné myčky nádobí

U tohoto typu myček je možné odstranit jejich horní desku a přístroj snadno umístit pod pracovní plochu kuchyňské linky. Jejich ovládací panel se nachází na přední straně dveří, tudíž není problém na jeho displeji sledovat veškeré informace o průběhu probíhajícího mytí.

Vestavné (vestavěné) myčky nádobí

Vestavné myčky jsou v posledních letech velmi populární a hodí se do moderních kuchyní, kde je kladen velký důraz na design. Tyto myčky totiž nenarušují celkový vzhled kuchyně. Vestavěné myčky se dodávají bez horní desky, bez bočních stěn a současně také bez krytu dvířek, který je posléze nahrazen deskou, která má design stejný jako zbytek kuchyně. Ovládací panel vestavných myček nádobí se nachází buď na vnější straně dvířek, nebo je plně integrovaný. Plně integrovaný panel je ten, který je ukrytý v horní hraně dvířek a vidět je pouze při otevření myčky. Výhodou tohoto panelu je, že dvířka myčky lze kompletně obložit stejným dekorem jako zbytek kuchyně. Za nevýhodu je možné pokládat to, že během mycího procesu vám chybí podrobné informace o jeho průběhu, např. informace o zbývajícím čase mytí a podobně. Vyšší modely myček na nádobí tento nedostatek řeší laserovým paprskem, který vysílá nezbytně důležité informace na podlahu vaší kuchyně.

Volně stojící myčky nádobí

Volně stojící myčky na nádobí jsou ve své podstatě podobné těm podstavným s tím rozdílem, že z nich nelze odebrat vrchní desku a není možné je umístit pod kuchyňskou linku. Tento typ myček má místo jako volně stojící komponent ve vaší kuchyni. V současné době jsou volně stojící myčky na ústupu, mnohem častěji se používají ostatní dva typy myček nádobí.

SPOTŘEBA ENERGIE

Energetická náročnost myčky na nádobí je jeden z velmi důležitých ukazatelů, na který byste při výběru nového přístroje měli zaměřit svou pozornost. Energetickou náročnost myčky naleznete na tzv. energetickém štítku, kterým musí být označena. Najdete na něm informaci o energetické náročnosti provozu. Označení písmenem A znamená, že přístroj se řadí do kategorie velmi úsporných spotřebičů, poslední třídu pak tvoří výrobky skupiny G, což jsou výrobky málo úsporné. Kromě toho energetický štítek obsahuje informace o spotřebě energie v zapnutém a vypnutém stavu. Spotřeba nejúspornějších myček A+++ se pohybuje okolo cca 180 kWh za rok, což je přibližně 800 Kč. U levnějších myček je potom potřeba počítat s vyšší spotřebou.

SPOTŘEBA VODY

Spotřeba vody na jeden mycí cyklus je další parametr, který je třeba mít na zřeteli. U levnějších variant myček se tato spotřeba pohybuje mezi 14 – 18 litry, nikdy by však neměla přesáhnout 25 litrů. Naopak ty nejlepší myčky mají spotřebu vody pouze okolo 7 litrů na jeden mycí cyklus. Průměrná roční spotřeba vody myček nádobí se v závislosti na jejich kvalitě pohybuje od cca 2000 litrů u těch nejlepších modelů do přibližně 4500 litrů u těch nejlevnějších.

U každé myčky platí pravidlo, že nejúspornější mytí probíhá v momentě, kdy je kompletně zaplněná, ne však přetížená. Špičkové myčky potom navíc disponují funkcí SenzorLogic, což znamená, že jsou schopny rozlišit konkrétní množství nádobí v myčce a podle toho přizpůsobit spotřebu vody a energie. Myčky s tímto senzorem spotřebují jen tolik vody a energie, kolik je nezbytně nutné.

JAK JE TO S HLUČNOSTÍ

Hluk je další ukazatel, který je při výběru myčky důležitý a může ovlivnit vaše rozhodování. V moderních bytech či domech je totiž často kuchyň propojena s obývací částí, proto není žádoucí, aby vás hluk pracující myčky rušil například při sledování televize. Obzvlášť pokud myjete nádobí především ve večerních hodinách. Nejtišší myčky vydávají hluk okolo 39 db, nejhlučnější okolo 59 db, což už může být značně omezující. Nejběžnější udávána hodnota hlučnosti je okolo 50 db.

NA KONSTRUKCI ZÁLEŽÍ

Než se rozhodnete pro jakýkoliv model myčky, podrobně jej prozkoumejte. Důležitá je snadná manipulace s  koši uvnitř myčky, drátěná mřížka by měla být tak hustá, aby jí nepropadávaly menší kusy nádobí a u držáků na nádobí (na talíře) sledujte jejich rozestupy. Malé rozestupy totiž zabraňují dostatečné cirkulaci vody, nádobí potom není dobře umyté. Praktické je, pokud si můžete nastavit umístění horního koše podle typu nádobí. Koš je možné nastavit pomocí klipu nebo ho jednoduše přesunout do jiné drážky. Určitě oceníte i sklápěcí trny, díky kterým můžete nádobí do myčky pohodlně umístit na základě momentální potřeby. V každé myčce by měl být umístěn také samostatný držák na příbory.

PROGRAMY

Každá myčka na nádobí má obvykle šest základních programů – předmytí, mytí, intenzivní program, autoprogram, smíšený program a rychlý program.

Hlavní program

Hlavní program je vhodný pro každodenní mytí nádobí, doporučená teplota vody při jeho použití je 50 – 70 ºC.

Úsporný EKO program

Úporný program má nižší spotřebu energie, ale jeho mycí cyklus trvá podstatně déle, teplota vody je u tohoto programu 45 – 55 ºC.

Intenzivní program

Tento typ programu se používá pro velmi špinavé nádobí a teplota vody se při něm pohybuje od 70 do 75 ºC.

To je vše?

Samozřejmě, že ne! Nabídka nadstandardních programů a funkcí je velmi rozmanitá. Funkce, které u nové myčky preferujete, by se měly odvíjet od vašich konkrétních požadavků na její použití a od vašeho životního stylu:

  • Fuzzy Logic je funkce, kdy je myčka sama schopna určit míru znečištění nádobí a jeho množství a podle toho zvolit typ a délku vhodného programu i nastavení teploty vody.
  • Funkce Aquasafe zabezpečuje vnitřní ochranu myčky, zaměřuje se na jakoukoli ztrátu vody z vnitřního oběhu myčky. V případě, že dojde k úniku vody, myčka se vypne a voda z ní je odčerpána.
  • Funkce Aquastop má za úkol vnější ochranu myčky, což znamená, že brání úniku vody z přívodní hadice. Jestliže taková situace nastane, funkce aquastop myčku vypne a vyčerpá z ní vodu.
  • Funkce Multizone nabízí možnost mytí nádobí v zónách, můžete zvolit mytí v horním nebo dolním koši.
  • Anti-bacteria je program, který by vám měl zaručit odstranění 99,9 procent bakterií z nádobí.
  • Odložený start je program, který využijete např. v případě, kdy požadujete, aby se myčka uvedla do chodu, když nejste doma.

MYCÍ PROSTŘEDKY

Pro mytí nádobí v myčkách se používají speciální tablety, kapsle či gely do myčky.

Do myčky je potřeba pravidelně doplňovat také sůl, nejlépe granulovanou. Sůl by se měla zpravidla doplňovat po cca třiceti mytích, některé inteligentní myčky nedostatek soli dokáží vyhodnotit samy a uživatele na tuto skutečnost upozornit.

Dále do myčky pravidelně doplňujete také leštidlo - nezapomeňte u něj nastavit stupeň odebírání, pokud nastavení daná myčka vyžaduje. Odebírání nadměrného množství leštidla vede k tomu, že na nádobí (především na skle) zůstávají skvrny. Ideální samozřejmě není ani použití příliš malé dávky leštidla.

ČIŠTĚNÍ A ÚDRŽBA MYČKY

Čištění myčky není složité, ale měli byste dodržovat některá základní pravidla jejího používaní. Na talířích nenechávejte velké kusy jídla, dávejte pozor na pecky od ovoce a kosti, tyto nečistoty se pak zachycují ve filtrech, které je nutné pravidelně čistit. Čištění filtrů je snadné, stačí je důkladně propláchnout.

Jednou za měsíc se doporučuje myčku umýt, tj. nechat myčku pracovat naprázdno s čističem myčky.  Čistič myčky odstraňuje mastnotu a vodní kámen, čistí filtry, opad i sprchová ramena myčky.

CO NA TO PENĚŽENKA

Cena myček na nádobí je faktor, který při koupi zajímá asi každého. Cena základních modelů myček se pohybuje okolo 12 tisíc korun. Tyto myčky jsou sice relativně spolehlivé, jejich provoz je však dražší a nemůžete u nich očekávat žádné nadstandardní funkce. Nejširší výběr myček na nádobí naleznete v cenovém rozpětí od 12 do 20 tisíc korun. Modely myček spadající do této kategorie disponují dobrou výbavou, snadnou obsluhou a pohodlným ovládáním. Myčky, jejichž cena je vyšší než 20 000 korun mají nejmodernější technologie, výjimkou u nich není bohatá výbava ani nadstandardní funkce. Takové myčky jsou plně řízeny pomocí elektronických senzorů a poskytují uživateli maximální komfort.

TOP VÝROBCI

Myčky nádobí jsou dnes neodmyslitelnou součástí skoro všech moderních domácností a jejich popularita stále stoupá.  Na internetových stránkách dTest se můžete seznámit s výsledky rozsáhlého testu myček, které náš trh nabízí. Testovány byly myčky různých výrobců i různých cenových kategorií. My bychom vaši pozornost rádi obrátili na výrobky značek Bosch, Beko, AEG a Whirlpool.

Bosch

Německá firma Bosch byla založena v roce 1886 a během své dlouholeté existence si právem získala renomé společnosti, která je zárukou kvality. Cena výrobků firmy Bosch je zpravidla vyšší, než cena konkurenčních výrobků stejné kategorie, ale je kompenzována jejich špičkovou kvalitou, výkonem a dlouhou životností. Pokud zvolíte myčku nádobí značky Bosch, určitě s ní budete spokojeni. Spolehnout se můžete na její technickou dokonalost a výkonnost.

Beko

Beko je jedna z předních značek domácích spotřebičů, která působí v Evropě i v České republice. Základní strategií značky Beko je poskytovat zákazníkům výrobky, které jsou šetrné k životnímu prostředí, mají moderní design a obsahují mnoho moderních technologií za přijatelnou cenu.

Značka AEG

AEG (Allgemeine Elektricitäts-Gesellschaft) byla původně německá firma, která byla založena v roce 1883 a zabývala se výrobou elektronických a elektrických zařízení. Historie této společnosti je dlouhá a rozmanitá, v roce 1996 byla divize domácích spotřebičů firmy AEG prodána firmě Elektrolux. V roce 2005 Elektrolux koupil obchodní jméno AEG. Produkty značky AEG jsou už více než sto let vyvíjeny tak, aby tvarem i funkcí splňovaly požadavky svých klientů. Hlavní krédo značky je: Jednoduchý v obsluze a elegantní ve vzhledu!

Whirlpool

Společnost Whirlpool působí na českém, popř. československém trhu od roku 1991. Po celou dobu své více než dvacetileté existence si udržuje na českém trhu pozici lídra v oblasti bílé techniky.  Hlavním motem společnosti je heslo – Poznáte rozdíl, které vyjadřuje obchodní strategii firmy. Se značkou Whirlpool je spojen i pojem 6. smysl, který představuje jakýsi „inteligentní mozek“ všech spotřebičů této značky.  V současnosti je značka Whirlpool na českém trhu jedničkou z hlediska podílu prodeje bílé techniky, v její nabídce najdete více než 300 spotřebičů.

Nakupka.cz - Zahrada, Dílna, Bílé elektro, Audio - Video, Autodoplňkyvše pro vaši domácnost
Nákupní košík
je zatím prázdný

V košíku zatím nemáte žádné produkty.


Rádi vám s výběrem pomůžeme info@nakupka.cz.

Můžete také využít některý z naších vyhledávačů:

↑ Nahoru