Jak vybrat notebook

Notebook neboli přenosný počítač je přístroj, který by měl kompletně nahradit osobní stolní počítač (desktop) v těch případech, kdy je nezbytná jeho mobilita. Hlavní výhodou notebooků oproti počítačům stolním je právě jejich snadná přenositelnost, schopnost relativně dlouho pracovat bez elektrické energie, nižší hmotnost a menší rozměry, tišší chod i nižší spotřeba. Za nevýhodu naopak lze pokládat jejich menší výpočetní výkon, vyšší pořizovací náklady a fakt, že displej notebooku je nedílnou součástí samotného přístroje a není možné jej zpravidla oddělit.

Notebooky se v poslední době staly neodmyslitelnou součástí běžného života téměř každého z nás, používáme je dnes a denně. Jejich nabídka na trhu stále roste a určitě se v  tomto směru neočekává v nejbližších  letech  žádné zpomalení, spíše naopak. Notebook se ve své podstatě stal synonymem pro výraz počítač. Stolní počítače už si do domácnosti totiž pořizuje jen málokdo, výjimku tvoří už asi jen tzv. „hráči“. Nespornou  výhodou notebooků je právě možnost jejich snadného přenášení. Bez problémů je odnesete do školy, odvezete na chalupu či na dovolenou, pracovat na nich můžete doma i v zaměstnání. Výhody přenosného počítače oceníte i v případě, že ho budete používat jen doma, třeba vleže na gauči.

Vybírat nový notebook není pro běžného uživatele vůbec jednoduchý úkol, a proto bychom vám ho rádi trochu zjednodušili. Nabídka je velmi široká a výběr je ovlivněn celou řadou faktorů. Než si nový notebook koupíte, je důležité odpovědět na několik základních otázek, které vám posléze umožní vybrat pro vás ten nevhodnější „stroj“. Také byste si měli ujasnit, jak jste v práci s notebookem zdatní a co konkrétně od něj očekáváte.

Výpočetní technika se stále velmi rychle posouvá vpřed, proto je výhodné kupovat přístroj o stupeň lepší, než momentálně nezbytně nutně potřebujete. Budete tak déle „in“ bez potřeby brzké výměny za novější typ.

PROČ HO CHCI

Toto je jedna z nejpodstatnějších otázek, na kterou je třeba znát jednoznačnou odpověď. Existuje totiž několik základních kategorií notebooků, ze kterých si budete vybírat, a určitě je žádoucí, aby konečný produkt maximálně vyhovoval vašim požadavkům.

K práci v kanceláři

Kategorie kancelářských notebooků je určena především pro zpracování různých dat pomocí textového (MS Word) či tabulkového (MS Excel) procesoru, pro prohlížení internetu a komunikaci.

Pro domácí potřeby

U tohoto typu notebooků se očekává především práce se středně náročnými programy, multimediální zábava, prohlížení internetu a komunikace.

Jsem hráč

Herní notebook, jak už samotný název napovídá, umožní hrát i vysoce náročné hry, 3D hry. Notebooky z této kategorie samozřejmě disponují náročnou grafikou, proto si můžete také užít například sledování filmů či seriálů v nejvyšší možné kvalitě.

Profesionální notebooky

Profesionální notebooky patří k tomu nejlepšímu, co si můžete pořídit. Samozřejmostí je jejich vysoký výkon, vyrobeny jsou z vysoce kvalitní materiálů. Ve většině případů na ně výrobce poskytuje delší záruku.

TECHNICKÉ PARAMETRY - CO MÁM NEJVÍC ŘEŠIT

Procesor

Procesor bývá nezřídka označován jako mozek či srdce počítače. Bez procesoru počítač není schopen pracovat. V souvislosti s procesorem byste se měli zajímat především o to, kolik má jader (jedno či více) a jaké frekvence dosahuje. Frekvence se udává v GHz (gigahertzích). V současnosti se na trhu prezentují  dva hlavní výrobci procesorů, Intel a ADM. Intel svým zákazníkům nabízí pokročilejší technologie, ale v porovnání s ADM je pochopitelně dražší.

Procesory se dále dělí, jak již bylo zmíněno, podle počtu jader a frekvence. U obojího platí, čím vyšší, tím výkonnější a rychlejší. Pokud je pro vás prioritou opravdu vysoká výkonnost vašeho notebooku, budete muset volit mezi procesory Core i3, i5 nebo i7. Jestliže však v označení procesoru najdete písmeno Y, pak vězte, že se jedná o jeho úspornější verzi, která má nižší výkon. Rozdíly mezi jednotlivými Core procesory nejsou však nijak zvlášť výrazné.

Operační paměť

Také z hlediska operační paměti (RAM - Random Access Memory), která slouží pro dočasné ukládání zpracovaných dat a spuštěných programů, platí pravidlo, čím více, tím lépe. Nedostatečně velká operační paměť vede při současném spuštění více programů ke znatelnému zpomalení vašeho notebooku. U paměti obraťte svou pozornost především na její kapacitu, která se uvádí v GB (gigabytech) a frekvenci, která se udává v MHz (megahertzích). Čím jsou tyto ukazatele vyšší, tím bude váš notebook výkonnější. Většina dnešních notebooků má operační paměť o velikosti 4 GB, u notebooků kancelářských byste měli dbát na to, aby jejich paměť nebyla nižší než 8 GB. Doporučujeme nepořizovat si počítač, jehož paměť je nižší než 2 GB.

Operační paměti pro notebooky nesou označení SO-DIMM a dělí se na typy DDR, DDR2 a DDR3, přičemž typ DDR je již zastaralý a dnes se již vůbec nepoužívá, na ústupu je také typ DDR2. Za standard se současně považuje verze DDR3.

Pevný disk

Existují dva základní typy pevných disků, interní a externí. Každý notebook je opatřen pevným diskem interním, jehož kapacita se udává v GB (gigabytech). Čím je kapacita disku vyšší, tím více máte prostoru pro vaše data, tj. obrázky, videa, hudbu atd. Běžná kapacita pevných interních disků se pohybuje v rozmezí přibližně od 160 do 750 GB.

V případě, že je pro vás kapacita pevného interního disku nedostatečná, máte dvě možnosti. Buď můžete stávající disk vyměnit za disk s kapacitou vyšší, nebo si navíc pořídit ještě externí pevný disk.

Klasické pevné disky, které se označují HDD, jsou vybaveny mechanickými plotnami. Tyto se při práci otáčejí a v důsledku toho dochází k jejich opotřebení. Většina notebooků už je dnes však osazena diskem SSD (alternativa HDD disku), který mechanické plotny neobsahuje. SSD disk je v porovnání s HDD diskem spolehlivější a má delší životnost. Za jeho nedostatek je možné považovat jeho vyšší cenu, ale především nižší kapacitu.

Kapacita SSD disků je trochu problematická, protože je stále nižší, než u pomalých plotnových disků. Kapacita disku o rozsahu 64 GB se považuje za poměrně nedostatečnou, pro kancelářské typy notebooků by měla být dostačující kapacita 128 GB. Pokud si pořídíte stroj s kapacitou 256 GB, nebude problémem instalace několika náročnějších programů současně, ale i v tomto případě bude nutné občas něco odinstalovat.

Mějte ovšem na paměti, že i v rychlostech SSD disků existují určité rozdíly. Běžné maximum rychlosti u SSD disků pro přenos dat se pohybuje okolo 460 MB  za sekundu, u PCle SSD je to pak rychlost 1000 MB za sekundu.

V některých případech se doporučuje kombinace SSD disku s diskem plotnovým. Tato varianta bývá nejčastěji využívána například u herních notebooků.

Displej

Velikost displeje, kterou si zvolíte, záleží čistě na vašich požadavcích a odvíjí se od toho, co od svého notebooku očekáváte. Velikost displeje se udává úhlopříčně v palcích (podobně jako např. u televizních obrazovek) a pohybuje se rozmezí od 10″ do 19″ (palců).

Velmi důležitým parametrem, který je u displeje nutné sledovat, je jeho rozlišení, které se uvádí v pixelech. Čím je rozlišení větší, tím je lepší obraz. Nejmenší rozlišení je HD Ready (1366 x 768), následuje rozlišení Full HD (1920 x 1080) a nejvyšší je potom Ultra HD (3840 x 2160). Nejběžněji se u notebooků setkáte s rozlišením HD Ready 1366 x 768 bodů (pixelů), pokud ale chcete jasnější a ostřejší obraz, potom je pro vás tou správnou volbou rozlišení Full HD 1920 x 1080 pixelů.

Kromě toho se displeje notebooků dále ještě liší podle povrchové úpravy, rozlišují se displeje lesklé a matné (antireflex a antiglare).

Akumulátor

Z hlediska akumulátoru vás bude zajímat údaj, který se udává v jednotkách Wh (watthodina) a podává informaci o tom, kolik skutečné energie akumulátor obsahuje. V praxi tato hodnota není až tak důležitá, protože se jedná o výrobci udávanou hodnotu, která je dosažitelná pouze za ideálních podmínek.

Spotřeba energie u notebooků je následující. Ty nejúspornější mají v klidovém režimu spotřebu 5 W, výkonnější 10 W, notebooky s dedikovanou grafickou kartou, kterou lze vypínat okolo 15 W, ty které ji mají stále zapnutou, vykazují  spotřebu přibližně 20 W. Na spotřebu energie má vliv také například jas displeje a některé další ukazatele. V zátěži se spotřeba může pohybovat od 20 do 70 W, záleží na typu notebooku.

Akumulátor o kapacitě 50 Wh je při spotřebě 10 W schopen pracovat 5 hodin.

Grafika

Grafická karta (GPU – graphics prosessing unit) je v notebooku  buď  integrována přímo,  nebo je dedikovaná (samostatná), popřípadě je tu možnost kombinace obou těchto variant.

Valná většina notebooků, které jsou momentálně na trhu, má v procesoru zabudovanou standardní grafickou kartu, která je plně dostatečná jak pro kancelářskou práci, tak pro sledování filmů. Nicméně celá řada výrobců nabízí ještě tzv. dedikovanou grafickou kartu. Tu se vyplatí instalovat, pokud rádi a často hrajete různé hry. V takovém případě vám doporučujeme zakoupení dedikovaných grafických karet  NVIDIA nebo AMD.

Zvuk

Všechny moderní notebooky jsou osazeny zvukovou kartou a vestavěnými reproduktory. Počítejte ovšem s tím, že z hlediska kvality se vestavěné reproduktory nedají srovnávat s těmi samostatnými. Mimo to mají notebooky ve své výbavě také konektory určené pro připojení sluchátek a mikrofonu, u některých modelů bývá mikrofon již zabudovaný.

Rozhraní

Běžnou součástí notebooků jsou různé typy portů, které slouží k tomu, abyste k počítači mohli snadno připojit různé příslušenství:

  • USB port slouží k připojení myši, flash disku nebo externího pevného disku.
  • Porty HDMI, VGA, DVI a Display Port jsou vhodné pro připojení vašeho notebooku k monitoru či televizi.
  • FireWire vám poslouží k propojení vašeho notebooku s digitálním fotoaparátem, kamerou nebo pevným diskem.
  • eSATA port umožňuje připojení externího pevného disku.
  • Díky portu RJ-45 dosáhnete propojení notebooku s domácí sítí.

Ve všech případech je ale nezbytně nutné, aby všechna zařízení, která chcete propojit, měla stejný typ konektoru.

Operační systém

Operační systém je nezbytný k tomu, abyste mohli notebook ovládat. Nový notebook je možné zakoupit jak bez operačního systému, tak i s ním. Pokud zvolíte první možnost, potom si operační systém sami zvolíte a sami doinstalujete. Za lepší variantu považujeme, pokud si nový notebook pořídíte s již předinstalovaným operačním systémem a OEM licencí, která je vždy spojena pouze s jediným počítačem a není možné ji přenášet.

Na trhu jsou v současnosti k mání čtyři hlavní operační systémy: Microsoft Windows, macOS, GNU/Linux a Google Chrome OS. Nejčastěji používaným operačním systémem je Microsoft Windows. Operační systém Linux funguje na unixovém jádru, díky tomu je možné ho volně šířit, kopírovat, upravovat a sdílet. S operačním systémem macOS  se můžete setkat pouze v přístrojích značky Apple, pro které je výhradně určený. Operační systém Google Chrome OS funguje na linuxovém jádru a je zaměřen především na práci s webem. Stejně jako v případě Linuxu je možné jej volně šířit, jedná se o tzv. open-source software.

Klávesnice

Klávesnice u notebooků je z pochopitelných důvodů menší, než u běžných stolních počítačů. Jednotlivé klávesy jsou rovněž menší, popřípadě některé z nich mohou být přesunuty z důvodu omezeného prostoru jinam. Proto vám doporučujeme před vlastní koupí u vámi vybraného modelu klávesnici důkladně prozkoumat. Všechna tlačítka na klávesnici by měla být snadno dostupná a lehce stlačitelná.

Někteří výrobci nabízejí podsvícené klávesnice, setkat se ale můžete i s voděodolnými klávesnicemi, které váš počítač dokáží ochránit před rozlitou tekutinou.

Rozměry notebooků

Velikost notebooku úzce souvisí s velikostí displeje (obrazovky), kterou je vybaven. Rozměr displeje se udává v palcích a na jeho základě se notebooky dělí do několika kategorií – malé notebooky, ultrabooky, střední notebooky, velké notebooky, notebooky konvertibilní a poslední kategorií jsou notebooky 2v1.

Pokud víte, že hodně cestujete a notebook potřebujete mít stále k dispozici, pak je pro vás určitě lepší zvolit přístroj menší a lehčí, proto se pro vás nejlépe hodí tzv. ultrabooky či malé notebooky, velikost  jejich obrazovky se pohybuje mezi 11″ - 13″, nejčastěji mají rozlišení HD Ready, ale mohou mít i vyšší.

Pokud předpokládáte, že s notebookem nebudete manipulovat až tak často, je pro vás lepší vybírat z modelů větších, tj. takových, které mají rozměr displeje okolo 15 palců. Jedná se o tzv. standardní notebook, který je vhodný pro celou škálu použití. Tyto středně velké notebooky se prodávají nejvíce a vykazují dobrý poměr výkon/cena. Jejich rozlišení bývá nejčastěji Full HD, ale najdou se i modely s rozlišením vyšším, tedy Ultra HD.

Následuje kategorie notebooků s úhlopříčkou 16 – 18 palců, tzv. velké notebooky, které jsou díky velkému displeji vhodné pro sledování filmů nebo třeba práci s náročnější grafikou. Rozlišení mívají  Full HD a Ultra HD.

V případě konvertibilních a 2v1 notebooků se ve své podstatě jedná o klasické přenosné počítače, jejichž zvláštností je skutečnost, že jejich displej můžete otočit o 180º, popřípadě ho můžete kompletně odpojit a notebook potom používat jako tablet. K jejich standardnímu vybavení patří dotykový displej.

Ještě něco?

Existuje celá řada dalších parametrů, se kterými se můžete setkat a které vám práci s notebookem zpříjemní a usnadní. Uvedeme alespoň některé z nich.

  • Webkamera vám poslouží při on-line komunikaci například prostřednictvím programu Skype.
  • Wi-Fi je bezdrátová síť určená pro příjem internetu. Dnes mají Wi-Fi už všechny notebooky, které jsou na trhu nabízeny.
  • Bluetooth je bezdrátová technologie, která vám umožní propojení dvou Bluetooth zařízení. Tímto způsobem můžete s notebookem propojit např. mobilní telefon nebo třeba Bluetooth myš.
  • LAN (Local Area Network) je lokální síť, ke které je notebook možné připojit prostřednictvím síťového konektoru RJ-45.
  • Pokud má notebook integrovaný TV tuner, tak na něm můžete sledovat televizní programy.

CO NA TO PENĚŽENKA

Cena notebooku je ukazatel, který zajímá většinu zákazníků (málokdo má neomezené finanční prostředky) a který v mnoha případech hraje podstatnou roli při výběru konečného modelu.

Levné notebooky

Uživatelé, kteří si chtějí pořídit notebook hlavně za účelem brouzdání na internetu, sledování zpravodajství, na posílání emailů a nejjednodušší práci s dokumenty, popřípadě pro děti, vyhledávají notebooky nejnižší cenové kategorie. Levný notebook můžete pořídit za cenu do 10 000 korun. Nutno ale upozornit, že ne všechny levné notebooky jsou stejné. I mezi těmito modely lze nalézt značné rozdíly. Ty hlavní se týkají rozměrů a rozlišení obrazovky.

Zcela jistě u nejlevnějších notebooků nemůžete ale očekávat vysokou kvalitu materiálů ani dokonalost z hlediska jejich  zpracování. Nejčastěji jsou použity levné plasty a tak jim nesvědčí časté přenášení a manipulace s nimi. Také kategorie levných notebooků nabízí výjimky, o čemž se můžete přesvědčit po prostudování nejrůznějších dostupných recenzí nebo testů. Důležité je výběr nepodcenit a věnovat mu dostatek času a energie.

Nejlevnější notebooky jsou zpravidla prodávány bez operačního systému, popřípadě s operačním systémem Linux, který nevyžaduje licenci. Notebooky s operačním systémem Windows bývají sice o něco málo dražší, ale tato investice se vám určitě vyplatí. Pokud si totiž budete operační systém pořizovat individuálně, zaplatíte nemalou částku už jen za jeho licenci.

Notebooky do 15 tisíc

Nejoblíbenější a nejvíce prodávané notebooky patří do cenové kategorie 10 – 15 000 Kč. Jedná se o spolehlivé standardní přístroje, které bez problémů zvládají běžné úkony a  požadavky svých uživatelů, jejich obrazovka má nejběžněji rozměr okolo 15″.  V této cenové relaci najdete notebooky s nejlepším poměrem cena/výkon. Výkon i výbava jednotlivých  notebooků  v této kategorii jsou hodně podobné. Zde se musíte zaměřit spíše na podrobnosti a především na fakt, k jakému účelu vy osobně notebook potřebujete. Preference jednotlivých zákazníků se totiž liší, někdo potřebuje větší disk, jiný například dokonalejší grafiku apod.

TOP VÝROBCE

Poslední věc, kterou byste při nákupu nového notebooku měli vzít v potaz, je jeho značka. Na trhu nabízí své přístroje celá řada výrobců, od těch méně kvalitních po opravdu špičkové. K těm opravdu nejlepším značkám, na které se můžete bez obav spolehnout a které za sebou mají kvalitní zázemí dlouhodobě prosperující firmy, patří bezesporu značka HP.

HP

Firma HP, celým názvem Hewlett-Packard, je nadnárodní společnost, která úspěšně působí na trhu v oblasti informačních technologií již dlouhou řadu let. Ve svém oboru patří mezi největší a nejznámější firmy nejen ve Spojených státech, odkud pochází, ale i v ostatních zemích na celém světě. Značku HP pochopitelně nejvíce proslavily produkty, jako jsou notebooky, počítače nebo tiskárny, zanedbatelný není ale ani vývoj softwaru, na který se firma rovněž zaměřuje. Hewlett-Packard se zaslouženě pyšní prvenstvím v prodeji osobních počítačů, jejichž je největším světovým prodejcem. Vzhledem k tržnímu postavení není žádným překvapením, že výdělky společnosti dosahují astronomických čísel. Konkrétně se pohybují v řádech desítek až stovek miliard amerických dolarů ročně, což značku Hewlett-Packard (HP) mezi softwarovými firmami řadí na páté místo na světě.

Nakupka.cz - Zahrada, Dílna, Bílé elektro, Audio - Video, Autodoplňkyvše pro vaši domácnost
Nákupní košík
je zatím prázdný

V košíku zatím nemáte žádné produkty.


Rádi vám s výběrem pomůžeme info@nakupka.cz.

Můžete také využít některý z naších vyhledávačů:

↑ Nahoru