Jak vybrat odšťavňovač

Čerstvá šťáva z ovoce či zeleniny se do našich jídelníčků prokousává čím dál tím častěji - na úkor kupovaných džusů, jimiž si sice ušetříme trochu práce, ale nemáme jistotu, že obsahují přesně to, po čem naše tělo touží. Pro některé z nás jsou čerstvé šťávy neodmyslitelnou součástí zdravého a moderního stylu stravování. Obzvlášť (ale nejen) od jara do podzimu, kdy je čerstvého ovoce a zeleniny nejvíc. A díky moderní době je získání tekutých vitamínů skutečně jednoduché.

Odšťavňovač je přístroj, díky kterému každý z nás během několika málo minut dokážete vyrobit chutnou, lahodnou šťávu z jakéhokoli čerstvého ovoce nebo zeleniny. Výběr správného a kvalitního odšťavňovače není pro laika úplně snadný. Před výběrem je potřeba zohlednit celou řadu faktorů.  Současný trh totiž nabízí velmi bohatou škálu těchto přístrojů, které mají různé funkce, možnosti i široké cenové rozpětí.

Odšťavňovač můžete pořídit už za několik set korun, ale i za několik tisíc korun. Do desítek tisíc korun se potom šplhají ceny odšťavňovačů určených pro komerční použití. Rozhodně ale neplatí, že nejlepší a nejkvalitnější odšťavňovač je ten nejdražší. Před výběrem a samotnou koupí nového odšťavňovače je ale i tak třeba brát ohled nejen na finanční investici, ale především na investici do vlastního zdraví, která je tou nejdůležitější.

Jedna z hlavních otázek, které je vhodné si položit, zní: Co od svého nového odšťavňovače očekávám a na co ho plánuji používat nejčastěji? Každý druh ovoce a zeleniny má totiž jiné vlastnosti, takže vyžaduje odlišný způsob odšťavnění. Odšťavnit například takové jablko je úplně jiný oříšek než v případě pomeranče... o mrkvi nebo salátu ani nemluvíme :-).

Je tedy dobré určit si priority a podle nich spustit výběrové řízení. Při výběru odšťavňovače vám  určitě mohou pomoci výsledky různých nezávislých testů nebo třeba postřehy a zkušenosti ostatních uživatelů, které vychází z jejich vlastní praxe.

OTÁZKA PRVNÍ: JAK ČASTO

Jak často plánujete odšťavňovač využívat, se může jevit jako otázka nepodstatná, ale opak je pravdou. Z praxe totiž vyplývá, že pokud odšťavňovač používáte často, minimálně jednou denně, je pro vás lepší volbou přístroj jednodušší, tj. takový, který se skládá z méně dílů. Tuto skutečnost určitě oceníte při čistění a umývání přístroje. Doporučujeme zakoupit takový přístroj, který má snadnou obsluhu a čištění, aby vás příprava čerstvé šťávy neodradila ještě dříve, než s ní začnete. Běžné odšťavňovače se skládají ze 4 až 7 dílů. Pokud používáte myčku nádobí, volte odšťavňovač, který je vhodný pro tento způsob mytí.

OTÁZKA DRUHÁ: CO MI NEJVÍC CHUTNÁ

Tedy jaký druh ovoce či zeleniny preferujete? Typ suroviny, kterou budeme chtít odšťavňovat nejčastěji, totiž hluboce ovlivňuje konkrétní typ odšťavňovače, který bychom měli zvolit.

Odšťavňovače je možné rozdělit do tří základních kategorií, jedná se o odstředivé odšťavňovače neboli tzv. centrifugy, tlakové odšťavňovače založené na principu šnekové šroubovice a klasické lisy, tzv. dvouhřídelové odšťavňovače. Hlavní rozdíl mezi jednotlivými typy spočívá ve způsobu, jakým dochází k oddělování šťávy od vlákniny. Kromě elektrických odšťavňovačů, kterých je samozřejmě většina, se na trhu můžete setkat i s přístroji mechanickými (ručními).

ODSTŘEDIVÉ ODŠŤAVŇOVAČE

Tento typ odšťavňovačů pracuje tak, že ovoce nebo zeleninu nejdříve nastrouhají na diskovém struhadle a posléze rozmělněnou hmotu přemístí na jemné sítko. Pomocí vysoké odstředivé síly, cca 3 – 15 tisíc otáček za minutu, dojde k  odšťavnění nastrouhaného suroviny a vy tak velmi rychle získáte stoprocentní čerstvý džus. Hlavní roli zde hraje rychlost.

Odstředivé odšťavňovače disponují velkým vstupním otvorem a vysokou rychlostí zpracování vložených surovin, což je jejich hlavní výhodou. Za nevýhodu je možné u tohoto typu odšťavňovačů pokládat omezení z hlediska volby vhodného ovoce (zeleniny) určeného ke zpracování. Odstředivé odšťavňovače rychle připraví šťávu z tvrdých plodů, jablek, mrkve řepy. Naopak nejsou příliš vhodné pro získávání šťávy z bylinek, listové zeleniny a bobulovin.

Příprava šťávy v odstředivém odšťavňovači je, jak již bylo řečeno, velmi rychlá, ale výtěžnost je nižší. Šťáva z odstředivých přístrojů je poměrně hodně napěněná, je více vodová a náchylná k rychlejšímu znehodnocení, oxidaci.

I údržba a čištění odstředivých odšťavňovačů se může zdát náročnější, ale vše je samozřejmě věcí cviku.

ŠNEKOVÉ ODŠŤAVŇOVAČE

Šťáva se u šnekových (nebo také tlakových) odšťavňovačů získává vylisováním surovin pomocí jedné hřídele. Takové odšťavňovače jsou velmi univerzální, dokáží zpracovat širokou škálu surovin a šťáva, kterou z nich získáte, je vynikající. Jedná se pravděpodobně o nejkvalitnější způsob produkce čerstvé šťávy v domácích podmínkách.

Šnekové odšťavňovače v porovnání s odstředivými pracují sice pomaleji, ale pyšní se vysokou výtěžností a jsou schopny vyrobit šťávu i z bylin, listové zeleniny a také z bobulí.

Rozlišujeme horizontální a vertikální šnekové odšťavňovače. U vertikálních šnekových odšťavňovačů, které disponují velkým plnícím otvorem, není nezbytné, aby byly suroviny před jejich použitím nakrájeny, je možné je do přístroje vkládat vcelku.

Na rozdíl od centrifug (odstředivých odšťavňovačů), které dokážou pracovat nepřetržitě, jsou šnekové odšťavňovače schopny pracovat maximálně 30 minut. Za tuto dobu však vyprodukují takové množství džusu, které je dostatečné pro celou rodinu.

Údržba a čištění šnekových odšťavňovačů bývá velmi snadná.

KLASICKÉ LISY

Klasické lisy, tedy dvouhřídelové odšťavňovače, jsou přístroje, které vám umožní nejen přípravu šťávy, ale můžete díky nim snadno připravit například i dětskou výživu, ovocnou zmrzlinu, nápoje na hubnutí, oříškové máslo a další. Nejlepší jsou na listovou a kořenovou zeleninu a běžné odšťavnění ovoce jako jsou jablka, citrusy nebo hrozny.

Klasické lisy využívají při práci dvouhřídelové technologie s bio-magnety, které slouží ke zvyšování obsahu minerálů. Pracují při nízkém počtu otáček, jsou tiché, využívají jemná síta a snadno se čistí.

MECHANICKÉ ODŠŤAVŇOVAČE

Ruční odšťavňovače se hodí pro příležitostné odšťavnění, popřípadě na cesty, kdy neočekáváte žádné velké množství vyprodukované šťávy. U těchto přístrojů ale musíte být nachystáni na větší množství vynaložené námahy a také musíte počítat s tím, že výroba džusu je v takovém případě podstatně pomalejší než v případě moderních elektrických pomocníků.

CITRUSOVAČE

Citrusovače neboli odšťavňovače na citrusy tvoří samostatnou kategorii, která zahrnuje elektrické i manuální lisy na citrusy. Citrusy se do nich obvykle vkládají rozpůlené a prostřednictvím tlaku a rotace se z nich pak lisuje šťáva.

Citrusovače bez přítlačné páky

Odšťavňovače na citrusy bez přítlačné páky jsou závislé na tlaku ruky. Fungují tak, že se do vrchního otvoru vloží rozpůlený citrus (citron, pomeranč…), poté se přístroj uvede do chodu a pomocí tlaku ruky na otočný hrot se lisuje šťáva, která je bohatá na vitamíny. Poté, co je ovoce odšťavněno, dojde k automatickému vypnutí lisu.

Citrusovače s přítlačnou pákou

Citrusovače s přítlačnou pákou, na rozdíl od výše zmíněných, nevyžadují tlak lidské ruky. Plod vložený do odšťavňovače se lisuje pomocí tlaku přítlačné páky (ramene), páka tlačí citrus na hrot, který automaticky spíná lisování plodu.

PÁR PARAMETRŮ = NA CO PŘI VÝBĚRU KOUKAT

Příslušenství

Většina odšťavňovačů kromě přístroje samotného obsahuje v rámci dodávky i řadu praktického příslušenství, které usnadní práci a manipulaci s přístrojem. Doporučujeme proto při výběru zohlednit i šíři příslušenství, pokud předpokládáte univerzálnější způsoby využívání odšťavňovače v domácnosti.

Výkon

Celkový výkon odšťavňovačů se pohybuje od 0 W (Wattů) u ručních přístrojů po 2 000 W u těch nejvýkonnějších.

Doba chodu

Každý typ odšťavňovače má určitou maximální dobu provozu, jejíž překračování výrobce nedoporučuje z důvodu přehřívání motoru. Při přehřátí motoru může dojít i k nevratnému poškození přístroje.

Hlučnost

Hlučnost je parametr, který výrobci odšťavňovačů příliš často nezohledňují, ale pro mnohé je velmi důležitý. Obecně platí, že čím více otáček za minutu, tím je hlučnost přístroje vyšší, ale existují samozřejmě i výjimky.

Automatické čištění

Při výrobě šťáv samozřejmě vzniká odpad, tzv. vláknina, kterou je nutné průběžně odstraňovat. U kvalitních výrobků se odstraňování vlákniny děje automaticky pomocí odstředivé síly.  Modely, které jsou levnější, tedy méně kvalitní, je nutné zastavovat a provádět mechanické čištění.

Plnící otvor

Plnící otvor je faktor, který není závislý na typu přístroje a obecně platí, že úzký otvor snižuje uživatelský komfort a prodlužuje dobu, která je nezbytná k přípravě konečného produktu. Za vysoce komfortní lze považovat rozměr přes sedm centimetrů.

Nádobky na šťávu a odpad

Nádoba na šťávu mívá obsah 0,35  - 2 litry, obsah nádobky na odpad se obvykle pohybuje v rozmezí od 0 do 3 litrů.

Rychlostní stupně

Nejčastější jsou pro odšťavňovače dva rychlostní stupně, ale  platí, že čím více rychlostních stupňů, tím vyšší konečná cena přístroje.

Velikost a hmotnost odšťavňovače

Tento parametr byste měli sledovat z hlediska jeho skladnosti a praktičnosti používání. Velikosti odšťavňovačů jsou velmi rozmanité, hmotnost se potom pohybuje cca od 1 kg do 10,5 kg.  Toto je parametr, na který byste se měli zaměřit, pokud víte, že budete muset přístroj často přenášet.

Odolnost a trvanlivost

Záruka odšťavňovačů, na které se můžete spolehnout, bývá delší než povinná dvouletá, kterou určuje zákon. Nejčastěji výrobci opravdu kvalitních odšťavňovačů nabízej prodlouženou pětiletou záruku.

Výtěžnost

Výtěžnost je ukazatel, který velmi úzce souvisí s cenou přístroje. Mějte na paměti, že díky kvalitnímu odšťavňovači budete schopni ze stejného množství surovin vyrobit více čerstvého džusu, dokonce až o jednu čtvrtinu. Z toho jasně vyplývá, že koupě levného, méně kvalitního stroje se vám časem prodraží ve formě „drahého odpadu“.

A co cena?

Ceny jednotlivých odšťavňovačů se samozřejmě liší. Vliv na konečnou cenu přístroje má bezpochyby výrobce a renomé značky. Důležitou roli hrají rovněž použité materiály a funkce, které ten který konkrétní přístroj nabízí. Pokud je to pro vás přijatelné, vybírejte si mezi kvalitními odšťavňovači v cenové hladině od 5000 korun, pokud chcete přístroj levnější, věnujte se jeho výběru velmi pečlivě, abyste co nejvíce eliminovali pozdější problémy a zklamání.

NEJPRODÁVANĚJŠÍ ZNAČKY

Odšťavňovače nabízí celá řada renomovaných zahraničních i tuzemských firem. My bychom vaši pozornost rádi obrátili především na značky Catler, Philips, Sencor a Concept. Nabídka těchto firem je bohatá a vybrat si z ní může každý zákazník.

Catler

Australská značka Catler působí na světovém trhu už dlouhou řadu let a některé její výrobky byly oceněny za špičkový design. Na našem trhu se tato značka poprvé objevila v roce 2008. Hlavní doménou výrobků této světoznámé značky je propojení nejmodernějších technologií a dokonalého designu. Produkty Catler kladou důraz na jednoduché tvary a materiály, z nichž preferují především broušený kov a nerez. Kuchyňské spotřebiče značky Catler s vámi komunikují prostřednictvím inteligentních displejů a jejich obsluha je snadná. Prioritou  kuchyňských pomocníků této značky je zdravá a rychlá příprava nápojů a pokrmů a nenáročná údržba.

Philips

Nizozemská společnost Koninklijke Philips Electronics N.V., běžně známá spíše pouze pod označením Philips, patří mezi nejznámější světové firmy, které nabízejí širokou škálu výrobků, jejichž hlavním cílem je zdokonalování lidských životů prostřednictvím inovace spotřebitelského životního stylu. Společnost založili společně Frederik Philips se synem Gerardem v roce 1891 ve městě Eindhoven. Philips se zabývá především výrobou elektroniky a elektrotechniky a také věří v sílu ovoce a zeleniny, a proto vám nabízí svou řadu kvalitních odšťavňovačů, ze které si můžete vybrat.

Sencor

Sencor vznikl roku 1969 v Japonsku a jedná se o značku o tisíci srdcích (sen – japonsky tisíc a cor – latinsky srdce). K japonské kázni, pracovitosti a perfekcionalismu se přidalo také odvážné srdce, touha a jasná vize. V logu se objevilo malé rudé slunce (písmeno „O“). Pro Sencor byl tenhle „červený puntík“ zároveň závazkem: „Kvalita našich výrobků bude brzy srovnatelná s naprostou světovou špičkou“ (tu tenkrát představovala firma Blaupunkt s legendárním modrým puntíkem v logu).

Dnes firma Sencor sází na několik trendů, díky kterým se na světovém trhu vyjímá. V první řadě je to šířka sortimentu. Sencor dnes dodává své výrobky do více než 25 zemí světa. Zatímco ostatní značky o inovacích neustále mluví, Sencor je pravidelně promítá do své nabídky.

Stejně podstatný je i design. Výrobků samotných i jejich obalů. U některých skupin výrobků nabízí Sencor bezkonkurenčně nejširší barevnou škálu, navíc dokonale sladěnou. Pokud si tedy zakoupíte více různých spotřebičů, například ve žluté barvě, můžete si být jisti, že barevný odstín všech ostatních spotřebičů bude naprosto stejný. Sencor se rozhodl skoncovat s unylými a konzervativními bledými kuchyněmi a byty. Vnáší do nich barvu a individualitu. V cenové politice razí Sencor pravidlo: Kvalita za odpovídající cenu – ani koruna navíc! Také obaly výrobků jsou netradiční a individualizované, protože na nich můžete vidět přesné vyobrazení daného spotřebiče, včetně barevného provedení.

Concept

Společnost Concept patří mezi přední výrobce a dodavatele domácích elektrospotřebičů. Nejprve působila pouze na českém trhu, ale svou pevnou pozici má i na trhu slovenském, polském a rozšiřuje se i do dalších zemí. Prioritou společnosti je lidem v dnešní uspěchané době usnadnit a změnit život. Proč by domácí práce či povinnosti měly být „otravnou“ částí dne? Cílem je, aby tyto každodenní úkoly všem přinášely radost, užitek a zdraví.

Společnost se může pochlubit nejširší nabídkou rychlovarných konvic, sušiček a vysavačů. S jejich výrobky se můžete setkat téměř všude. V sortimentu firmy Concept naleznete především produkty, které ušetří váš čas a energii. Uspokojí nejen milovníky zdravého životního stylu, ale také gurmány a fajnšmekry, které potěší, že si díky produktům mohou pochutnat na tradičních dobrotách, ale i následovat nejnovější kuchyňské trendy.

Značka Concept nepředstavuje pouze technické produkty, které plní svůj účel, ale jedná se také o neokoukané designové kousky. Jednotlivé spotřebiče se snažíme ladit do designových setů tak, aby perfektně zapadly do každé domácnosti a tvořily v ní kompaktní celek. V neposlední řadě je důležitá i technická kvalita. U výrobků dbáme i na praktické hledisko. Díky centrálnímu servisu máme přehled i o tom, co se děje se spotřebičem po jeho prodeji.

Nakupka.cz - Zahrada, Dílna, Bílé elektro, Audio - Video, Autodoplňkyvše pro vaši domácnost
Nákupní košík
je zatím prázdný

V košíku zatím nemáte žádné produkty.


Rádi vám s výběrem pomůžeme info@nakupka.cz.

Můžete také využít některý z naších vyhledávačů:

↑ Nahoru