Jak vybrat osobní váhu

Vlastnictví kvalitní a spolehlivé osobní váhy není důležité jen v případě hlídání tělesné hmotnosti v období, kdy se snažíte zhubnout. Správná osobní váha je schopna sehrát důležitou úlohu i z hlediska vašeho zdraví, dokáže vám totiž poskytnout celou řadu údajů, které se týkají skladby vašeho těla. Dnes už není problém pořídit si váhu, která kromě obvyklého měření hmotnosti dokáže určit podíl tuku a vody v těle, index tělesné hmotnosti (BMI) nebo i množství kalorií, které byste měli denně spotřebovat pro udržení či snížení současné tělesné hmotnosti. Sortiment osobních vah na současném trhu je opravdu velmi široký. My se vám pokusíme výběr správné osobní váhy usnadnit.

Základní typy osobních vah

Základní rozdíl mezi jednotlivými osobními váhami se skrývá v množství funkcí, kterými disponují. Než si tedy půjdete koupit svou novou osobní váhu, zamyslete se nad tím, co je vaše priorita, jaké úkony a jakou přesnost od ní očekáváte.

Klasické mechanické (analogové) osobní váhy

Pokud používáte váhu jen zřídka, o Vánocích nebo před letní dovolenou, a stačí vám pouze informace o základní hmotnosti, pak si určitě vystačíte s obyčejnou mechanickou osobní váhou. Mějte ale na paměti, že mechanická osobní váha vám ukáže pouze orientační hmotnost a to v rozmezí +/- 3 kilogramy. Váhu ukazuje pomocí ručičky na ciferníku a nemá žádné další funkce. Tento typ vah patří k těm nejstarším a jejich nabídka je již poměrně hodně omezená.

Digitální mechanické osobní váhy

Neboli také digitální osobní váhy s mechanickým jádrem jsou typem osobních vah, které ještě nejsou plně digitální. V porovnání s klasickými mechanickými váhami mají navíc pouze elektronický displej, na kterém se zobrazuje hmotnost, z vizuálního hlediska jsou tedy líbivější. Jinak fungují na stejném principu, a proto se potýkají i se stejnými problémy ohledně nepřesnosti měření.

Digitální osobní váhy

Digitální váhy jsou z uživatelského hlediska jistě příjemnější a pohodlnější, hmotnost zobrazují na digitálním displeji a jejich přesnost je na stovky gramů.  Dnešní digitální váhy vám spolehlivě zjistí podíl tuku na celkové skladbě těla, podíl svalové hmoty, hmotnost kostí a mnoho dalších ukazatelů, které jsou důležité hlavně pro sportovce, ale i pro osoby, které se zajímají o svůj zdravotní stav. Některé digitální váhy lze propojit s počítačem a díky tomu můžete podrobně sledovat své pokroky a změny ohledně vlastní hmotnosti.

Digitální osobní váhy čtyřbodové

Tento typ osobních vah je považován za velice kvalitní a jejich měření hmotnosti je velmi přesné. Měřící čidla mají tyto váhy umístěna v jednotlivých rozích.  Díky této skutečnosti je eliminováno nestejnoměrné zatížení v jednotlivých částech váhy a samotné měření hmotnosti a jeho výsledek je potom přesný.

Digitální osobní váhy jednobodové

Jednobodové osobní váhy k měření využívají, jak již napovídá samotný název, čidlo jedno. To je umístěno uprostřed váhy. Za hlavní nevýhodu tohoto druhu jinak vysoce kvalitních digitálních vah je považována absence analyzátoru. Důsledkem toho je, že jednobodová digitální váha je schopna změřit pouze osobní hmotnost, nic víc.

Multifunkční (víceúčelové) digitální osobní váhy

Součástí multifunkčních osobních vah je počítač, který je na základě zadaných informací, výšky, pohlaví, věku a aktuální naměřené hmotnosti, schopen vypočítat procentuální podíl tuku v těle. Stejným způsobem potom dokáže vypočítat i množství vody v těle. Za nadstandardní potom lze pokládat funkce měřící svalovou hmotu, tj. obsah kosterního svalstva, hladké svaloviny a vody v těchto svalech obsažené, kostní hmotu (hmotnost kostí v těle) a BMI (body mass index). BMI neboli index tělesné hmotnosti je zkratka, která vám prozradí, zda trpíte nadváhou, podváhou nebo zda je vaše hmotnost ideální. Dále vám některé typy vah dokážou spočítat BMR, bazální metabolický výdej, což je ve své podstatě údaj o minimálním množství kalorií, které je nezbytné k udržení základních životních funkcí (srdeční činnost, dýchání) nebo AMR, aktivní metabolický výdej, což je součet BMR a počtu kalorií, které potřebujete k základnímu pohybu a aktivitě. Měření u tohoto typu vah je prováděno na základě elektrického impulzu, který na sobě vůbec nepocítíte. Ale pozor, použití multifunkčních vah je nepřípustné pro osoby s kardiostimulátorem, který by mohl být právě díky elektrickému impulzu poškozen.

Při měření tuku, ale i dalších parametrů musíte mít na zřeteli, že měření osobní váhou není nikdy tak přesné jako jsou hodnoty, které se získávají naměřením medicínským přístrojem, odchylka může být i deset procent.

Speciální typy osobních vah

Mluvící osobní váhy

Mluvící osobní váhy jsou „vychytávkou“ poslední doby. Jedná se modely, součástí kterých je tělesná analýza. Mluvit dokážou několika jazyky, ze kterých si uživatel vybere ten, který mu vyhovuje nejvíce.

Solární osobní váhy

Solární váhy ocení ti z vás, kteří patří mezi příznivce zdravého životního prostředí, neboť svou energii čerpají ze světla, tudíž nemusíte řešit problém s nákupem baterií. Solární váhy mohou využívat sluneční i umělé osvětlení. Používat je lze i v méně osvětlených prostorech, pro jejich provoz je dostatečné osvětlení o síle 15 LUX (uměle osvětlená koupelna má obvykle 60 LUX). Přístroje tohoto typu v sobě mají zabudované malé solární panely, které se zapínají poté, co na ně stoupnete a po delší době nečinnosti se automaticky vypínají.

Nejdůležitější parametry

Vzhled osobních vah

Vzhledově nenaleznete mezi jednotlivými typy vah příliš výrazné rozdíly. Ve své podstatě se téměř ve všech případech jedná o přístroj čtvercového tvaru, který se zpravidla umísťuje na zem a jeho primární funkcí je určování hmotnosti. Hlavní vizuální rozdíl mezi osobními váhami je v jejich barvě, designu a rozměrech a potom také samozřejmě v jejich výbavě, tj. v počtu funkcí, které svému uživateli nabízejí. Vybírat si můžete i z různých materiálů, na trhu jsou v nabídce váhy plastové, skleněné i kovové.

Rozměry osobních vah

Rozměr osobní váhy je parametr, který hraje důležitou roli z hlediska jejího praktického využití. Určitě neprohloupíte, pokud si váhu před samotným nákupem osobně vyzkoušíte a zjistíte tak, jestli vám plně vyhovuje. Některé líbivé designové kousky mohou být totiž příliš malé. Tento fakt je možná z pohledu estetiky sice přitažlivý, nicméně je tím do značné míry omezeno praktické využití přístroje. Může totiž snadno dojít k situaci, že se vám na daný model pohodlně nevejdou obě nohy a samotné vážení, o které jde, je potom zkreslené a nepřesné.

Nosnost osobních vah

Nosnost osobní váhy je další z ukazatelů, na který byste při výběru osobní váhy měli brát zřetel. Na trhu jsou v nabídce osobní váhy s nosností do 100150 a dokonce i do  200 kilogramů.

Paměť a aplikace

V případě, že je vaše rodina, popř. počet potenciálních uživatelů osobní váhy, početnější, tak byste určitě neměli zapomenout ověřit skutečnost, kolik uživatelů je přístroj schopen si zapamatovat. Chytrá osobní váha s pamětí by měla být schopna uchovat údaje až dvanácti uživatelů.

Jestliže jste příznivci smart technologií, tak se před vlastním nákupem nové osobní digitální váhy zajímejte o to, zda je vámi vybraný přístroj schopen spolupracovat s vaším mobilním telefonem, popř. tabletem. Některé multifunkční osobní váhy jsou schopné komunikovat přes wi-fi, jiné pouze přes bluetooth.

Ovládací prvky osobních vah

Způsob používání je velice důležité kritérium, které má výrazný vliv na manipulaci s osobní váhou. V ideálním případě by všechny informace měly být zobrazovány na dostatečně velkém LCD displeji. Tlačítka určená k ovládání jednotlivých funkcí, které váha nabízí, by měla být označena velkými a srozumitelnými písmeny (nápisy), tak abyste při jejich použití nemuseli používat lupu.

Cena

Pro výběr osobní váhy jsou důležité nejen všechny výše zmíněné parametry ale samozřejmě také vaše finanční možnosti.  Nejlevnější mechanické osobní váhy je možné zakoupit už za cenu okolo dvou set korun. Bohužel vám ale neposkytnou vysokou přesnost měření. Pokud do nákupu nového přístroje investujete částku okolo tisíce korun, můžete si být jisti, že v takovém případě už získáte kvalitní víceúčelovou osobní váhu.

Servis

Jestliže chcete mít jistotu, že vaše váha stále ukazuje přesné hodnoty, měli byste ji každý rok podrobit kontrole u odborníka. U osobních vah by se měla kontrolovat jejich kalibrace, která by měla odhalit odchylky při vážení. Zjištěné odchylky se potom upravují tak, aby dodržovaly specifikované standardní podmínky pro vážení.

TOP výrobci

A na úplný závěr bychom vaši pozornost soustředili ještě na značky osobních vah, které při výběru jistě také hrají svoji roli a které pokládáme za kvalitní a spolehlivé.

Značka Beurer

Beurer je německá firma, která se může pochlubit dlouholetou tradicí, na trhu se pohybuje již devadesát let a to je jistě zárukou její kvality. Od jejího samotného počátku je pro ni hlavním hnacím motorem inovace. Dlouhodobý úspěch může být zajištěn jen cestou neustálé inovace a vytvářením nových výrobků. Do portfolia firmy Beurer patří komplexní zdravotní a well-being výrobky. Dnešní sortiment Beurer představuje více než 120 druhů produktů, mezi které patří kromě osobních a kuchyňských vah také tlakoměry, nožní masáže, inhalátory a mnohé další.

Značka Omron

Firma Omron byla založena již v roce 1933 jako Tateisi Electric Manufacturing a od svého úplného začátku průmysl podporovala prostřednictvím inovativních řešení a vyspělých technologií.  Původ názvu značky Omron je spojen s okresem Omuro ve městě Kyoto, kde pan Tateisi firmu usídlil. Hlavním krédem značky i celé společnosti jsou inovace a kreativita. V současné době je možné značku Omron považovat za synonymum kvality po celém světě. Omron Healthcare patří k předním společnostem, které se zabývají produkcí medicínských zařízení zaměřených na terapii a sledování zdravotního stavu. V sortimentu této firmy naleznete kromě kvalitních osobních vah i celou řadu dalších přístrojů zaměřených na prevenci a zlepšování běžných zdravotních problémů.

Značka Sencor

Sencor je japonská značka, která se může pyšnit dlouholetou tradicí. Je to značka o tisíci srdcích (sen – japonsky tisíc, cor – latinsky srdce). K tradiční japonské kázni, pracovitosti a profesionalitě se tedy přidalo ještě odvážné srdce. V logu značky je znázorněno rudé slunce (červený puntík). Prioritou firmy Sencor je šíře jejího sortimentu, která je opravdu výjimečná. Sencor dodává své výrobky do více než 25 zemí světa a neustále reaguje na všechny podněty současného světa a v návaznosti na ně rozšiřuje portfolio svých produktů, kterých je dnes už více než tisíc. Tyto produkty jsou rozděleny do šesti základních kategorií – spotřební elektronika, tablety a telefony, kancelářská technika, autoelektronika, kuchyň a domácnost a zdraví a krása. Stále přibývají nové.

Nakupka.cz - Zahrada, Dílna, Bílé elektro, Audio - Video, Autodoplňkyvše pro vaši domácnost
Nákupní košík
je zatím prázdný

V košíku zatím nemáte žádné produkty.


Rádi vám s výběrem pomůžeme info@nakupka.cz.

Můžete také využít některý z naších vyhledávačů:

↑ Nahoru