Jak vybrat plotostřih

Plotostřih (popř. se také používá označení plotové nůžky) je zahradní nástroj, který slouží ke stříhání, upravování a tvarování okrasných keřů a živých plotů. V případě, že potřebujete pravidelně zastřihávat a upravovat živý plot, je pro vás plotostřih tou správnou volbou.  Práce s plotostřihem je nenáročná, rychlá a především mnohem snadnější a přesnější než práce s klasickými zahradními nůžkami. Na trhu najdete celou řadu plotostřihů, ze kterých si můžete vybírat. Plotostřihy nabízejí jak renomovaní světoví výrobci, z nichž můžeme zmínit např. značku Bosch, tak i firmy menší, např. tuzemská firma Hecht.

Výrobci zvučných jmen kladou u svých produktů důraz především na jejich dlouhou životnost a vysoké zatížení a s tím samozřejmě souvisí i jejich vyšší cena, naopak u výrobků pocházejících z dílen menších firmem jsou ceny pro zákazníka příznivější. V obou případech se však můžete spolehnout na vysokou kvalitu a profesionalitu. Pokud budete pečlivě a správně vybírat, určitě najdete i vy ty nejvhodnější plotové nůžky pro vaši zahradu.

Plotostřih Greenworks GWHT 5056 E

Dříve než začnete s vlastním výběrem konkrétního plotostřihu, sami si položte několik základních otázek a následně si na ně odpovězte. Na jaký typ živých plotů plánujete plotostřih používat nejčastěji? Je váš živý plot dlouhý, nízký nebo vysoký? Je vaší prioritou tvarování okrasných keřů?

V okamžiku, kdy budete znát odpovědi na tyto otázky, můžete začít s vyhledáváním nejvhodnějšího přístroje, který se stane vaším spolehlivým pomocníkem při práci na zahradě. Jednotlivé typy plotostřihů jsou určeny pro různou činnost.

Typy plotostřihů

Otázku, zda si pořídit elektrické nebo benzínové (motorové) plotové nůžky, je třeba vyřešit hned na samotném začátku. Hlavní rozdíl mezi nimi je nejen ve výkonu a v pořizovací ceně, ale také v jejich váze. Ten, kdo není zvyklý na takovýto typ práce, by v každém případě měl volit přístroj s lehčí konstrukcí. Je dobré si uvědomit, že plotostřih je při práci nutné držet ve výšce a v takové situaci je potom každý kilogram navíc znát.

Elektrický plotostřih

Pokud již máte jasno a rozhodli jste se, že si pořídíte elektrický plotostřih , musíte se soustředit na následující faktory. Prvním z nich je bezpochyby dostupnost elektrické sítě, velikost živého plotu a také vaše finanční možnosti. Čeká vás totiž ještě jedno rozhodnutí. Volit můžete mezi elektrickým plotostřihem s kabelem a aku plotostřihem.

Elektrický plotostřih s kabelem

Pro běžné a nepříliš náročné stříhání a upravování zahradního porostu se za dostatečný považuje plotostřih s elektromotorem o výkonu 400 – 550 W. Výhodou těchto strojů je jejich přijatelná, relativně nízká cena, menší hmotnost a v neposlední řadě také tichý motor. Hlavní nevýhodou kabelových elektrických plotostřihů je jejich závislost na elektrické síti a délka prodlužovacího kabelu, který vás při práci značně omezuje v pohybu. V některých případech bývá manipulace s kabelem komplikovaná, např. díky složitému terénu a v určitých mezních situacích může dokonce dojít i k jeho přestřihnutí, což je velmi nepříjemné.

Elektrický plotostřih Hecht 611

V nabídce kabelových elektrických plotostřihů můžete najít plotové nůžky s automatickým navijákem přívodního kabelu, který je možné připnout například na opasek. V takovém případě je kabel pod neustálou kontrolou obsluhy, mírně se napíná pomocí pružiny a nemůže tudíž dojít k jeho přestřihnutí.

Akumulátorový plotostřih

Výše zmíněné nevýhody elektrického plotostřihu eliminujete, pokud si pořídíte aku plotostřih. Základní rozdíl mezi kabelovými a akumulátorovými modely, který vás bude zajímat, je v jejich pořizovací ceně. Akumulátorové plotostřihy jsou dražší, ale jejich velkou předností je, že vás přívodní kabel neomezuje v pohybu. Velikost živého plotu je faktor důležitý z hlediska doby nutné pro jeho stříhání.  Čím je plot větší a delší, tím více času budete potřebovat na jeho střih a úpravu. Zde je namístě sledovat životnost baterie. Baterie u akumulátorových plotostřihů vydrží na jedno nabití pracovat přibližně hodinu (některé déle, jiné méně), pak musíte baterii vyměnit nebo práci přerušit a počkat, dokud nedojde k jejímu opětovnému dobití. V případě, že jste omezeni dostupností elektrické sítě a jste nuceni použít aku plotostřih, volte baterii s dostatečným výkonem. Vědět byste měli také to, že výrobci dnes nabízejí akumulátorové programy, kdy jejich akumulátory (baterie) můžete použít k různým přístrojům, nejen zahradním. V praxi to znamená, že můžete mít více aku nástrojů na jeden typ akumulátoru a nabíječky.

Aku plotostřih Bosch AHS 54-​20 LI

Pro baterii platí následující obecné pravidlo. Čím vyšší je napětí baterie (18 V, 36 V, 48 V , atd.), tím vyšší výkon budou vaše plotové nůžky mít. Čím větší je kapacita (3 Ah, 5Ah, atd.) baterie (akumulátoru), tím déle vydrží pracovat na jedno nabití.

Benzínové plotostřihy

Benzínové plotostřihy se používají pro velké zahrady a tam, kde se očekává profesionální práce a maximální výkon. Plotostřihy s benzínovým motorem jsou dražší a jejich váha je výrazně vyšší než u přístrojů elektrických. Počítat musíte také s výrazně vyšší hlučností.

Plotostřih AL-​KO HT 440 Basic Cut

Další rozdělení plotostřihů

Oboustranné plotostřihy

Oboustranný plotostřih se hodí pro stříhání vysokých živých plotů a je ideální pro i pro jejich tvarování.

Jednostranné plotostřihy

Tento typ plotostřihů je vhodný pro stříhání rovných úseků nižších živých plotů.

Teleskopické plotostřihy

Teleskopické plotostřihy neboli plotostřihy na tyči se vám vyplatí při stříhání a úpravě velmi vysokých či naopak nízkých plotů.  Teleskopické plotostřihy najdou své uplatnění v okamžiku, kdy chcete živý plot ostříhat ze země a nedosáhnete na něj. Teleskopické plotostřihy jsou schopné dosáhnout až do výšky 4,5 metru a k dispozici mají polohovatelnou střižnou lištu, kterou lze nastavit u některých modelů až do šesti poloh.

Teleskopický plotostřih Hecht 675

Parametry pro výběr plotostřihu

Před nákupem plotostřihu doporučujeme obrátit pozornost především na tyto tři základní parametry: výkon motoru, délka stříhací lišty a maximální průměr dřeva, který lze lištou přeříznout, aniž by došlo k zastavení motoru.

Délka lišty plotostřihu

Základem každého plotostřihu je nožový list s ostrými protiběžnými trojúhelníkovými zuby, které kmitají na vodicí liště s ochrannými palci po obou stranách. Mezera mezi palci omezuje tloušťku stříhaných větví, čímž plotostřih chrání před přetížením, tzv. „zakousnutím“.  Délku lišty plotostřihu byste měli vybírat podle druhu živého plotu a keřů, které budete stříhat a tvarovat. Délka lišt se obvykle pohybuje v rozmezí od 20 do 70 centimetrů. Čím kratší je délka lišty, tím se s přístrojem lépe manipuluje. Přístroje s krátkými lištami se hodí na úpravu krátkých a ne příliš vysokých živých plotů a okrasných keřů. Pro zahrady, které disponují živými ploty o výšce 150 – 180 cm se doporučují plotostřihy s lištou o délce cca 50 – 60 cm. Délka lišty okolo 55 cm je pro běžné zahrádkáře považována za plně dostatečnou. S délkou lišty potom úzce souvisí i výkon stroje.

Na každých deset centimetrů délky lišty by mělo podle odborníku připadnout 100 Wattů výkonu. Kvalita střihu je ovlivněna nejen výkonem plotostřihu, ale také i vzdáleností mezi jednotlivými zuby na vodící liště. Čím větší je vzdálenost mezi zuby, tím větší průměr větve je plotostřih schopen bez problému zpracovat. Dalším podstatným faktorem, který je potřeba sledovat, je hloubka střihu. Hloubku střihu udává vzdálenost od okraje zubu k hraně lišty.

Ergonomie

Ergonomie, další důležité kritérium, na které byste při výběru nového přístroje v žádném případě neměli zapomenout. Než si nový plotostřih koupíte, vyzkoušejte, jak vám „sedí“ v ruce.  Přístroj by měl být vyvážený tak, abyste při jeho zvedání neměli problémy s jeho převažováním na stranu motoru nebo naopak na stranu lišty.

Rukojeť plotostřihu

Plotostřihy mají dvě rukojeti. Prakticky všechny plotostřihy, na které na našem trhu narazíte, nezávisle na výrobci, nabízejí možnost otočení zadní rukojeti.  Na této zadní rukojeti je umístěno ovládací tlačítko, které je palcem snadno dosažitelné. Po jeho stisknutí je možné rukojeť vytočit tak (do obou stran), aby bylo zlepšeno postavení rukou při práci.  Tuto funkci, která usnadňuje držení nůžek, jistě oceníte například při úpravě svislých ploch, kdy plotové nůžky držíte horizontálně, ale lišta je nastavena vertikálně.

Přední rukojeť má většinou tvar písmene „U“ a spínač se nachází po celé její délce. Díky tomu můžete snadno měnit úchop přístroje podle aktuální potřeby. Existují ale i přístroje, u kterých je přední rukojeť ve tvaru písmene „T“, ty vám neumožní úchop měnit, neboť mají spínač pouze v horní části.

Ochrana při práci s plotostřihem

Ochranný kryt vodící lišty

Na konci vodící lišty bývá umístěn kryt, který má za úkol zabránit najetí na kůl nebo na drátěný plot, který bývá ve většině případů za živým plotem schovaný.

Ochranný štít

Plastový ochranný štít bývá zpravidla umístěn na převodové skříni, ve které se nachází elektromotor, a chrání vás před poraněním od pichlavých větví, popř. trnů.

Dvouruční držení plotostřihu

Za nejúčinnější ochranu vašich prstů je považován způsob držení plotostřihu, tj. držení oběma rukama. Nože na vodící liště jsou uvedeny do provozu pouze tehdy, když stisknete spínače obou rukojetí.

Rychlobrzda

Dražší modely plotostřihů bývají ještě vybaveny tzv. rychlobrzdou, která funguje tak, že v momentě, kdy uvolníte některý ze spínačů na rukojeti (přední nebo zadní), nože se okamžitě zastaví a tím zabrání zbytečnému zranění obsluhy.

Údržba plotostřihu

Údržba plotostřihu není náročná. Aby vám dlouho a spolehlivě sloužil, postačí, když mu budete věnovat alespoň minimální péči, tj. nezapomínejte ho čas od času vyčistit, namazat a nabrousit.

Nejlepší výrobci

Jak již bylo zmíněno v úvodu, na našem trhu je opravdu široká nabídka plotostřihů od různých výrobců a v různých cenových relacích.

Bosch

Pokud chcete špičkový přístroj, na který se můžete spolehnout, volte plotostřihy od německého výrobce Bosch. Nářadí této světoznámé značky s dlouholetou tradicí je známé svou vysokou kvalitou, precizním zpracováním a dlouhou životností.  Zahradní technika značky Bosch vám ušetří čas a námahu, její přístroje se velmi jednoduše ovládají a snadno je zvládají i ženy či senioři. V nabídce této značky najdete výrobky pro hobby zahrádkáře, ale i pro profesionály.

Plotostřih Bosch AHS 65-​34

Hecht

Kvalitní zahradní techniku za přijatelné ceny najdete i v nabídce tuzemské firmy Hecht Motors. Hecht je přední dodavatel zahradní techniky a dílenského nářadí. Prioritou této značky je dodávat na trh originální a kvalitní výrobky za co nejpříznivější ceny. O kvalitě výrobků značky Hecht svědčí i mnohá ocenění, která získala v České republice, ale také v EU, především v Německu, kde jsou její produkty velmi oblíbené a často se umísťují na předních příčkách v hodnocení společnosti Heimwerker-test. Společnost Hecht Motors s.r.o. vychází z moderních trendů, technologií, svých vlastních zkušeností a v neposlední řadě také z požadavků svých klientů.

Plotostřih Hecht 9275 PROFI

Nakupka.cz - Zahrada, Dílna, Bílé elektro, Audio - Video, Autodoplňkyvše pro vaši domácnost
Nákupní košík
je zatím prázdný

V košíku zatím nemáte žádné produkty.


Rádi vám s výběrem pomůžeme info@nakupka.cz.

Můžete také využít některý z naších vyhledávačů:

↑ Nahoru