Jak vybrat rychlovarnou konvici

Rychlovarná konvice je součástí každé kuchyně. Je to jeden z mnoha malých elektrických spotřebičů, který neodmyslitelně patří ke každodenním pomocníkům a neobejde se bez ní prakticky žádná domácnost. Mnoha lidem dokáže zpříjemnit život a současně ušetřit i několik minut vzácného času v dnešní uspěchané době. Varnou konvici využijete pro rychlou přípravu kávy, čaje nebo jiného teplého nápoje, ale také při vaření. A proč je ohřívání vody ve varné konvici lepší než na plotně? Použití rychlovarné konvice je energeticky úspornější, ale hlavní předností je však rychlost. Další výhodou varné konvice je, že se sama vypne, když voda dosáhne bodu varu.

Vzhledem k tomu, že je rychlovarná konvice využívána opravdu každý den, doporučujeme soustředit se před samotným nákupem na volbu opravdu kvalitního přístroje. Trh s rychlovarnými konvicemi je široký. Vybírat můžete z různých velikostí, různých designů, typů i značek. My se vám pokusíme poradit, na co se při výběru orientovat, na která kritéria a parametry obrátit pozornost, abyste vybrali konev, která bude plně vyhovovat vašim požadavkům a potřebám. Na samotném začátku byste si měli rozmyslet, zda od konvice požadujete pouze funkčnost nebo jestli vám současně záleží i na jejím vzhledu, designu. Základní funkce jsou totiž u většiny značkových rychlovarných konvic srovnatelné.

Parametry

Objem rychlovarné konvice

Prvním důležitým technickým parametrem, na který je při výběru nutné brát zřetel, je objem. Na trhu můžete najít rychlovarné konvice o objemu 0,5 – 3,5 litru, nejběžnější jsou ale konvice o objemu 1l, 1,5 l nebo 1,7 l. Cenu, tento aspekt, na rozdíl od jiných, nijak výrazně neovlivňuje, takže záleží pouze na vás, kterou si zvolíte. Dříve než si konev koupíte, zhodnoťte, kolik lidí ji bude běžně používat. Jestliže jste dvoučlenná domácnost, bude pro vás naprosto dostatečná konev o objemu 1 – 1,2 litru. V případě, že konev bude používat více lidí, např. v kanceláři, měli byste určitě volit přístroj objemnější.

Příkon rychlovarné konvice

Rychlovarnou konvici si pořizujete hlavně kvůli rychlému a pohodlnému a ohřevu vody. Příkon rychlovarné konvice je parametr, který udává rychlost ohřevu vody. Čím vyšší příkon, tím rychleji bude voda ohřátá.  Běžně jsou k dostání konvice s příkonem od 800 do přibližně 3 000 W (Wattů). Doporučujeme vybírat konvice s příkonem okolo 2 200 W, který je považován za ideální. Rychlost ohřevu vody na bod varu je u takto dimenzovaného přístroje přibližně 3 minuty a je spojena s přiměřenou spotřebou.

Vzhled a tvar rychlovarné konvice

Při výběru nové rychlovarné konvice hraje významnou roli také její tvar a vzhled, na které mnoho uživatelů klade velký důraz. Záleží na každém detailu. V první řadě byste ale měli dbát na to, aby konvice byla pohodlná do ruky. S konvicí by se vám mělo pohodlně manipulovat i při maximálním množství vody, což je parametr, který při nákupu jen těžko vyzkoušíte, a tak se musíte v tomto případě spolehnout jen na svou intuici. Důležitý je v tomto ohledu např. i tvar a řešení držadla, které by vám mělo sedět. Velkou předností, kterou oceníte jistě už při prvním použití, je protiskluzová povrchová úprava držadla. Kromě účelnosti je pro rychlovarnou konvici velmi důležitý i její design a barevné provedení. V tomto směru jsou výrobci opravdu velice kreativní a výběr je opravdu bohatý. Často si ovšem právě za design musíme připlatit. Základní volba vás čeká mezi plastovou a nerezovou konvicí. V současné době patří k nejoblíbenějším nerezové rychlovarné konvice, které nabízí elegantní luxusní vzhled.  Plastové konvice vám nabízí širokou škálu barevných kombinací, které vám umožní dokonalé sladění s vaší kuchyní.  Originálním doplňkem vaší kuchyně pak může být elegantní keramická konvice. Nabízené keramické rychlovarné konvice mají nejčastěji tvar klasických čajových konvic. I zde můžete vybírat z celé škály barev a motivů.

Topná spirála rychlovarné konvice

Setkat se můžete se dvěma typy uložení topné spirály u rychlovarných konvic. Starší typy konvic mají topnou spirálu přímo uvnitř konvice a nebývá ukrytá.  Tato varianta není příliš vhodná, protože na spirále se často vytváří vodní kámen, což je pro uživatele nepříjemné, neboť musí řešit jeho odstraňování pomocí odvápňovacích tablet, popř. octa či citronové vody. Poslední dvě uvedené možnosti nejsou příliš praktické, protože způsobují zápach, kterého se budete těžko zbavovat. Usazený vodní kámen mimo jiné snižuje i účinnost ohřevu vody, což se samozřejmě odráží i na době ohřevu.

Naopak nové modely rychlovarných konvic, tzv. bezspirálové rychlovarné konvice, jsou řešeny mnohem lépe. Topnou spirálu mají ukrytou pod nerezovou plochou na dně konvice, což také nepatrně prodlužuje dobu ohřevu. Nicméně snadnější údržba, delší životnost a možnost ohřevu i jiné kapaliny než jen vody tuto malou nevýhodu eliminují.

Materiály rychlovarných konvic

Pro výrobu rychlovarných konvic se nejčastěji používá plast, nerez, sklo, keramika a někdy dokonce i porcelán.  Často se jednotlivé materiály kombinují. Plastové varné konvice jsou nejlevnější a ve většině případů u nich není kladen tak vysoký důraz na design.  Plastové rychlovarné konvice se více deformují a praskají, což má vliv i na elektrické části a bezpečnost. Vzhledem k tomu, že konvice je spotřebič, který po jeho použití neuklízíte, měla by se do vaší kuchyně hodit. Měli byste tedy zvolit takový design, který vkusně doplní váš interiér. V poslední době jsou například velmi oblíbené a moderní rychlovarné konvice v retro stylu.

Funkce rychlovarných konvic

Bezpečnostní prvky

Samozřejmostí je u každé konvice zabudovaný termostat, který je určen k tomu, aby se konvice po uvaření vody sama vypnula. Další pojistka zajistí, aby se konvice vypnula v okamžiku, kdy je sice zapnutá, ale uživatel do ní nenačerpal dostatek vody. Jedná se o tepelnou pojistku, která chrání výrobek před zničením a okolí před požárem v případě přehřátí konvice.  Dále je z hlediska bezpečnosti velmi užitečná pojistka víka, která brání tomu, aby došlo k jeho otevření působením tlaku vody při výraznějším naklonění konvice nebo při jejím převržení. Pro rychlou kontrolu stavu konvice se používá světelná kontrolka činnosti. Ta svítí, pokud topné těleso ohřívá, v opačném případě zhasne. Poslední pojistka, na kterou chceme upozornit je ta, která přeruší/vypne ohřívání vody v okamžiku, kdy konvici zvednete z jejího stojanu.

Filtr proti vodnímu kameni

Velmi užitečným doplňkem je jemné odnímatelné sítko, které se umisťuje do nalévacího otvoru konvice. Úkolem tohoto vyjímatelného filtru je zabránit tomu, aby se do vašeho hrnku s nápojem dostaly nečistoty z konvice (např. vodní kámen).

Zvuková signalizace

Některé konvice disponují funkcí zvukové signalizace, tj. po uvaření vody vydají zvukový signál, který vás upozorní, že je voda již připravena k následnému použití.

Regulace teploty ohřevu

U novějších modelů konvic, tzv. rychlovarných konvic s regulací teploty, najdete na jejich displeji funkci, která slouží k nastavení teploty, na kterou má být tekutina ohřátá. Některé značky umožňují regulaci teploty vody v rozmezí od 70 do 100 ºC.  Tuto funkci ocení např. milovníci kávy, neboť instantní káva se má zalévat vodou kolem 80 ºC, nikoli vroucí, jak je běžné.

Otočná základna konvice

Tato funkce vám umožní libovolné odložení konvice na základnu. Při vaření a dalších činnostech, které v kuchyni současně provozujete, je to velmi pohodlné a ulehčí vám to práci.

Oboustranný vodoznak

Vodoznak vám umožňuje kontrolu nad množstvím vody v konvici. Oboustranný vodoznak je pak velmi praktický zejména pro leváky, kteří při manipulaci s konvicí mohou sledovat zůstatek vody v konvici.

Údržba rychlovarné konvice

Údržba rychlovarné konvice je snadná a nenáročná.  Na čistění povrchu varné konvice používejte vlhké jemné utěrky s trochou prostředku na mytí nádobí, nikdy naopak nepoužívejte písky nebo jiné agresivní prostředky, došlo by k jejich poškození. Rychlovarné konvice se nesmí umývat v myčkách na nádobí.

Životnost rychlovarné konvice

Výdrž rychlovarné konvice je úzce spojena s její kvalitou a samozřejmě také s četností jejího používání. Správný výkon konvice a dobrou kvalitu nápojů zajistíte, pokud budete dodržovat základní pokyny výrobce pro její provoz, především se jedná o dodržení limitů pro minimální a maximální objem ohřívané vody. Důležité je, abyste ze své konvice pravidelně odstraňovali usazený vodní kámen. Ten konvici poškozuje, ale současně také negativně ovlivňuje chuť vody a potažmo i nápojů, které z ní připravujete.  K čistění v drogeriích seženete speciální odvápňovací prostředky určené přímo pro rychlovarné konvice.  Tím také předejdete dalším zbytečným poruchám.

Bezdrátová konvice

Jedná se o typ spotřebiče, kdy je základna konvice zabudovaná do kuchyňské linky, kabel tak není vidět. Tento typ konvice by mohl být zajímavý pro ty z vás, kteří plánujete zařízení nové kuchyně.

iKettle

iKettle je „chytrá konvice“, kterou můžete ovládat mobilem přes wi-fi, tj. můžete ji uvést do chodu z jakéhokoliv místa.  Jedná se o „vychytávku“, kterou určitě ocení hlavně technologičtí nadšenci.

Nejdražší neznamená nejlepší

Cenu rychlovarné konvice tvoří především design a značka, která je garantem spolehlivosti a komfortu. Vliv na cenu má pochopitelně i množství funkcí, které konkrétní výrobek nabízí.  Základní požadavky na funkčnost splňují konvice okolo 500 Kč. Cena standardních rychlovarných konvic střední třídy v plastovém provedení s řadou funkcí se pohybuje v rozmezí cca od 700 Kč do 1 700 Kč. Některé značky, např. Bosch či Sencor nabízejí i v této třídě konvice nerezové. Top kategorii rychlovarných konvic představují designové přístroje s celou řadou funkcí, jejich cena je samozřejmě vyšší, cca 1 500 – 3 500 Kč. Některé značky mohou nabízet i dražší rychlovarné konvice.

Výběr

Při výběru nové rychlovarné konvice vám mohou napovědět výsledky testů. U testovaných konvic byly sledovány nejrůznější parametry. Kromě konvic samotných byla v laboratoři prověřena i uvařená voda, aby se zjistilo, jestli se do ní neuvolňují nežádoucí látky a zda není následně ovlivněna její chuť.  Na výsledné známce testovaných konvic se podílela mimo jiné také spotřeba energie, hlučnost a bezpečnost.

TOP výrobci

Výběr značky rychlovarné konvice je velmi subjektivní záležitostí a záleží na vás, kterou značku máte oblíbenou. My bychom vás rádi upozornili na rychlovarné konvice Sencor, rychlovarné konvice Concept, rychlovarné konvice Bosch a v neposlední řadě také na rychlovarné konvice ETA. Jedná se výrobce, jejichž produkty byste při výběru neměli opomenout.

Sencor

Sencor vznikl roku 1969 v Japonsku a jedná se o značku o tisíci srdcích (sen – japonsky tisíc a cor – latinsky srdce).   K japonské kázni, pracovitosti a perfekcionalismu se přidalo také odvážné srdce, touha a jasná vize. V logu se objevilo malé rudé slunce (písmeno „O“). Pro Sencor byl tenhle „červený puntík“ zároveň závazkem: „Kvalita našich výrobků bude brzy srovnatelná s naprostou světovou špičkou“ (tu tenkrát představovala firma Blaupunkt s legendárním modrým puntíkem v logu).

Dnes firma Sencor sází na několik trendů, díky kterým se na světovém trhu vyjímá. V první řadě je to šířka sortimentu. Sencor dnes dodává své výrobky do více než 25 zemí světa. Zatímco ostatní značky o inovacích neustále mluví, Sencor je pravidelně promítá do své nabídky.

Stejně podstatný je i design. Výrobků samotných i jejich obalů. U některých skupin výrobků nabízí Sencor bezkonkurenčně nejširší barevnou škálu, navíc dokonale sladěnou. Pokud si tedy zakoupíte více různých spotřebičů, například ve žluté barvě, můžete si být jisti, že barevný odstín všech ostatních spotřebičů bude naprosto stejný. Sencor se rozhodl skoncovat s unylými a konzervativními bledými kuchyněmi a byty. Vnáší do nich barvu a individualitu. V cenové politice razí Sencor pravidlo: Kvalita za odpovídající cenu – ani koruna navíc! Také obaly výrobků jsou netradiční a individualizované, protože na nich můžete vidět přesné vyobrazení daného spotřebiče, včetně barevného provedení.

Concept

Společnost Jindřich Valenta – Concept patří mezi přední výrobce a dodavatele domácích elektrospotřebičů. Nejprve působila pouze na českém trhu, ale svou pevnou pozici má i na trhu slovenském, polském a rozšiřuje se i do dalších zemí. Prioritou společnosti je lidem v dnešní uspěchané době usnadnit a změnit život. Proč by domácí práce či povinnosti měly být „otravnou“ částí dne? Cílem je, aby tyto každodenní úkoly všem přinášely radost, užitek a zdraví.

Společnost se může pochlubit nejširší nabídkou rychlovarných konvic, sušiček a vysavačů. S jejich výrobky se můžete setkat téměř všude. V sortimentu firmy Concept naleznete především produkty, které ušetří váš čas a energii. Uspokojí nejen milovníky zdravého životního stylu, ale také gurmány a fajnšmekry, které potěší, že si díky produktům mohou pochutnat na tradičních dobrotách, ale i následovat nejnovější kuchyňské trendy.

Značka Concept nepředstavuje pouze technické produkty, které plní svůj účel, ale jedná se také o neokoukané designové kousky. Jednotlivé spotřebiče se snažíme ladit do designových setů tak, aby perfektně zapadly do každé domácnosti a tvořily v ní kompaktní celek. V neposlední řadě je důležitá i technická kvalita. U výrobků dbáme i na praktické hledisko. Díky centrálnímu servisu máme přehled i o tom, co se děje se spotřebičem po jeho prodeji.

Bosch

Bosch je celosvětově známá značka, kterou není třeba nijak zvlášť představovat. V roce 1886 založil Robert Bosch ve Stuttgartu „Dílnu pro jemnou mechaniku a elektrotechniku“ a položil tím základy dnes celosvětově aktivní společnosti Robert Bosch GmbH. Od samého začátku historie společnosti jsou jejím charakteristickým znakem inovace a sociální angažovanost.

ETA

ETA je pravděpodobně nejznámější tuzemskou společností v oblasti domácích spotřebičů. Aktuálně zásobuje náš trh produkty, jako jsou rychlovarné konvice, žehličky, vysavače, stejně jako mixéry nebo fény. Lehce zabředává také do oblasti zahradního nářadí. Založena byla již v roce 1929, ale moderní historie firmy se začala psát až v roce 1943. Především díky své tradici, ale i mnoha získaným oceněním se tak firma ETA stává ideální volbou pro toho, kdo hledá kombinaci kvality a jistoty skutečně tuzemské firmy.

Nakupka.cz - Zahrada, Dílna, Bílé elektro, Audio - Video, Autodoplňkyvše pro vaši domácnost
Nákupní košík
je zatím prázdný

V košíku zatím nemáte žádné produkty.


Rádi vám s výběrem pomůžeme info@nakupka.cz.

Můžete také využít některý z naších vyhledávačů:

↑ Nahoru