Jak vybrat sekačku na trávu

Krásný trávník zvyšuje líbivost zahrady o několik řádů, proto pokud vám na vašem trávníku záleží, bez kvalitní sekačky na trávu se jednoduše neobejdete. Na trhu dnes ale existuje nespočet různých typů, vychytávek a různých technologií, že je poměrně jednoduché se okamžitě ve všech parametrech a odlišnostech ztratit. Proto jsme pro vás připravili přehledného rádce, který vám pomůže se v problematice sekaček zorientovat. Budete tak dobře vybaveni, abyste si dokázali tu pravou sekačku pro vás najít.

Co potřebujete před nákupem vědět

Sekačka na trávu není zrovna zařízení za pár korun, proto je samozřejmé, že od svého stroje vyžadujete, aby dokonale sednul vašim potřebám a nárokům. Jednotlivé modely sekaček se od sebe ale velmi výrazně liší, ať už z hlediska pohonu, mechaniky sečení, konstrukce nebo různých doplňkových funkcí apod. Každá tato odlišnost má využití pro jiné potřeby.

Ale ačkoli je mezi sekačkami mnoho typů a možností, ve výsledku se při rozhodování o nich vychází z několika základních informací. Před výběrem si tak odpovězte na následující otázky:

  • Jaká je velikost plochy, se kterou se bude muset sekačka na trávu vypořádat? Jaká je její členitost, povaha?
  • Jak často potřebujete/můžete danou plochu sekat?
  • Kdo bude se sekačkou pracovat?

Máte-li vyjasněné tyto otázky, pak máte solidní základ pro většinu nezbytných rozhodnutí o tom, jaká by vaše sekačka na trávu měla být a co by měla umět.

Vybíráme typ sekačky podle pohonu

V první řadě je potřeba rozhodnout, jaký typ pohonu bude u vaší sekačky vhodnější vzhledem k vašim potřebám a nárokům. Podle typu pohonu můžeme rozdělit sekačky do tří hlavních kategorií - benzínové, elektrické a akumulátorové sekačky. Jaký typ pohonu vybrat, to do značné míry ovlivňuje právě velikost a obtížnost sečené plochy - například tam, kde nám všude dosáhne elektrická šňůra, tam můžete zvolit elektrickou sekačku, na větší zahrady už budete muset sáhnout po sekačce benzínové apod.

Podívejme se na jednotlivé typy podrobněji:

Elektrické sekačky

Elektrická sekačka je vhodným typem pro vás zejména v situaci, kdy potřebujete stroj k péči o menší zahradu, kde máte přístup ke zdroji elektřiny po celé její ploše. Ve srovnání s benzínovými sekačkami mají elektrické sekačky nižší výkon a jsou tedy opravdu vhodné spíše pro menší plochy s maximální rozlohou do 650 m² (maximálně do 1000 m²). Každopádně umožňují i sekání prudkých svahů. Velkými výhodami elektrických sekaček je jejich nižší pořizovací cena, dále také nízká hmotnost a v neposlední řadě tichý chod, který přispívá k dobrým sousedským vztahům. Navíc elektrické sekačky neprodukují žádné zplodiny a nejsou náročné na údržbu. Kaňkou na kráse je jen trochu obtížnější manipulace, tedy alespoň ze začátku, než člověk získá cvik. Kvůli nutnosti stálého připojení do elektřiny je totiž potřeba při sekání neustále počítat s kabelem, který se samozřejmě rád šmodrchá a čechrá záhony.

Benzínové sekačky

Sekačky s benzínovým pohonem jsou tedy typ pro vás, pokud máte rozlehlejší zahradu nad 600 m² a nemůžete počítat s dosažitelností elektrické zásuvky po celé ploše. Anebo jednoduše potřebujete upravit travnatou plochu v místech zcela bez elektřiny. Benzínové sekačky by obecně měly být schopné zvládnout posečení plochy o velikosti až do 2000 m², navíc mají oproti elektrickým sekačkám i vyšší výkon, a tak si dokáží poradit i s náročnějším trávníkem. Jen je potřeba zdůraznit, že benzínová sekačka se nedoporučuje používat na svažitých plochách - to kvůli konstrukci motoru, který by se při prudším náklonu mohl zadřít. Kvůli motoru mají benzínové sekačky každopádně mnohem vyšší hmotnost, a proto nemusí být manipulace s nimi snadná úplně pro každého - rozhodně v jejich případě stojí za úvahu pořídit si stroj s pojezdem. Při koupi benzínové sekačky je nicméně potřeba počítat už s vyššími nároky na údržbu. Každoročně je například potřeba vyměnit olej, vzduchový filtr a na konci sezóny vylít benzín.

Velmi důležitým parametrem je u benzínové sekačky výkon motoru. Obvykle se výkon motoru pohybuje v rozmezí 3,5 - 7 HP (horsepower = koňské síly). Nároky na výkon motoru rostou společně s vahou sekačky, pojezdem, velikostí sečené plochy, její kopcovitostí a členitostí a v neposlední řadě délkou a hustotou sečené trávy. Pokud budete chtít sekačku bez pojezdu a jen pro malou zahrádku, pak postačí motor s výkonem 3,5 - 4 HP. Pro náročnější terény s hustší trávou anebo v případě sekaček s pojezdem (kdy motor musí zvládnout i pohon koleček) se už doporučují motory s výkonem 4,5 HP a vyšší. Pro velké plochy o rozloze nad 1500 m² už se raději poohlédněte po motoru s výkonem 6 HP.

Akumulátorové sekačky

Sekačky na akumulátorový pohon v sobě kombinují výhody sekaček elektrických a benzínových - tichý chod a volný pohyb bez otravného kabelu. Velkou devízou je jejich nízká hmotnost a snadná obsluha. Je to typ pro všechny, kteří si potřebují odbýt sekání zahrady co nejrychleji a bez jakýchkoli zdržování. S akumulátorovými sekačkami vám odpadá pracné sklízení a manipulace s kabelem jako v případě sekaček elektrických, a ani nevyžadují takovou pozornost z hlediska údržby jako benzínové sekačky. Stačí jen zasunout nabitý akumulátor a sekačka je připravena k použití.

Akumulátorové sekačky využijete při údržbě menších ploch v rozsahu přibližně 300-500 m². Provoz tohoto typu sekaček je časově omezen, a to výdrží akumulátoru na jedno nabití. Samozřejmě, že čím vyšší kapacita akumulátoru, tím na jedno nabití zvládne delší dobu provozu. Výrobci by u svých modelů měli uvádět jak časovou výdrž akumulátoru, tak přibližnou velikost plochy, kterou by měla sekačka zvládnout posekat právě na jedno nabití. Ta ale samozřejmě kromě kapacity akumulátoru ještě závisí na hustotě a délce trávníku. U akumulátoru dále platí, že s výškou napětí roste výkon motoru.

Vybíráme sekačky podle typu sečení

Sekačky se také dále dělí podle typu žacího ústrojí, které se každé hodí pro úpravu jiného typu trávníku. Nejrozšířenějším typem jsou rotační sekačky, které jsou takovým všeumělem. Ale existují i další typy, které už jsou úžeji zaměřené na více specifičtější potřeby a nároky uživatelů.

Rotační sekačky - Jsou naprostou klasikou, kterou zná opravdu každý a pod pojmem sekačka na trávu si představíte nejčastěji právě tento typ. Rotační sekačka má v šasi umístěný horizontální nůž, který svým rotováním seká trávu. Rotační sekačky jsou vhodné pro sekání trávníku na běžnou délku mezi 3-5 cm. Rotační sekačka může být poháněna jak elektřinou, tak akumulátorem nebo benzínovým motorem. Tento typ se hodí pro travnaté plochy všech velikostí a jak náročný terén a velkou plochu zvládne, to určuje vybraný typ pohonu (viz výše).

Bubnové sekačky - Jak napovídá název, má tato sekačka otáčecí buben s noži umístěnými na spodní části bubnu. Pohybem bubnu nože sekají trávu - bubnová sekačka je ideální pro zkrocení trávníku na výšku 5-10 cm. Bubnové sekačky jsou poměrně masivní stroje na benzínový pohon, které si umí poradit s opravdovou džunglí - není pro ně problém prosekat se i více než metrovou travou. Proto jsou zejména vhodné pro sekání luk a sadů s vysokou trávou. Navíc bubnová sekačka složí trávu do řádků a ta může být využitá třeba na sušení. Bubnová sekačka si poradí i s členitým, svažitým či jinak obtížným trávníkem, ale pro svou robustnost se příliš nehodí pro péči o zahradní trávníky, opravdu spíše ke zkrocení divoce porostlých travnatých ploch.

Lištové sekačky - Pro vysokou trávu a obtížný terén se také hodí lištové sekačky. I tyto jsou poměrně těžké stroje, ale s pohonem a velkými koly jsou na svou velikost snadno ovladatelné. Tento typ sekačky pracuje na principu pohybu dvou protichůdných lišt, případně kmitající lišty mezi ochrannými prsty. Podobně jako bubnové sekačky se optimálně hodí pro úpravu divokého trávníku na výšku 5-10 cm.

Ruční (vřetenové) sekačky - Tento typ nespoléhá na elektřinu, ani na benzín, ale na vaši vlastní sílu. Jde o mechanické sekačky na trávu, které trávu nesekají, ale naopak stříhají bez roztřepených listů. Stébla trávy se dostávají mezi dvě ostří, která se pohybují proti sobě. K trávníkům je vřetenová sekačka maximálně šetrná.  Ruční (vřetenové) sekačky se hodí zejména na údržbu menších (do 150 m²), okrasných trávníků nízkého vzrůstu. Pokud je vaším snem reprezentativní anglický trávník, pak je vřetenová sekačka přesně typ pro vás.

Strunové sekačky - Konstrukčně jsou strunové sekačky nosné tyče s rukojetí na jednom konci a žacím zařízením s jednou či dvěma rychle rotujícími strunami na konci druhém. Jejich přednostmi jsou štíhlá konstrukce, nízká hmotnost a snadná obsluha. Strunové sekačky se nehodí pro úpravu větších ploch, ale nejlépe je využijete pro úpravu špatně dostupných míst. Jsou ideální na dokončení práce po klasických sekačkách, kdy je na pozemku potřeba upravit například okraje u plotu, zídky apod., kam se větší sekačky nedostaly. Pokud se jedná o zdroj energie, setkat se na trhu můžete jak s benzínovými strunovými sekačkami, tak elektrickými i akumulátorovými.

Robotické sekačky - Robotické sekačky jsou posledním výkřikem techniky, kde tuto sekačku jednoduše naprogramujete a o sekání se nemusíte starat. K jejich výhodám patří samozřejmě úspora času a jen minimální náklady na provoz. Navíc neprodukují travní odpad, protože maličké useknuté kousíčky trávy se stávají výrazným zdrojem živin, čímž trávník o to více vynikne. Z automatiky přirozeně vyplývají ale i určitá omezení, robotické sekačky lze prakticky využít výhradně pro údržbu nízkých trávníků v nečlenitém a nikterak náročném terénu.

Jakou vybrat šířku záběru

Větší šířka záběru znamená, jak velkou plochu zvládne sekačka zpracovat na jedno projetí - zjednodušeně řečeno, čím vyšší šířka, tím méně času budete na posečení dané plochy potřebovat. S větší šířkou záběru roste váha stroje, jeho spotřeba a nároky na výkon, o obtížnějším skladování a přenášení nemluvě. Zároveň se také sekačka bude hůře pohybovat v náročnějších a členitějších terénech, proto je dobré volit šířku záběru podle plochy (její velikosti, členitosti a povahy), o kterou bude muset sekačka pečovat. Každá zahrada je sice specifická, tak není možné poskytnout přesná rozmezí, ale zde přinášíme alespoň orientační hodnoty:

  • Menší plochy do 300 m², případně členitější plochy - šířka záběru 30-38 cm
  • Středně veliké plochy (300 -  800 m²) - šířka záběru 35 - 46 cm
  • Velké plochy (800 m² a více) - šířka záběru nad 46 cm

Nároky na šířku záběru rozhodně nepodceňujte. Na větší plochy potřebujete větší šířku záběru a na větší šířku záběru zase budete potřebovat adekvátně vyšší výkon motoru. Rozhodně se nedoporučuje sekačku přetěžovat, protože tím dlouhodobě snižujete její životnost a hrozí riziko poškození motoru. Proto pamatujte na jednoduché pravidlo: Každých deset centimetrů sekacího nože vyžaduje oporu výkonu jedné koňské síly (1 HP). Tedy například máte-li šíři záběru 40 cm, budete potřebovat motor o výkonu minimálně 4 HP.

Výška sečení

U tohoto parametru je právě klíčová odpověď na otázku, jak často budete potřebovat trávník posekat. Každá sekačka na trávu má různě nastavitelnou výšku sečení. Jinou výšku budete potřebovat pro pravidelně zastřihovaný trávník u vašeho domu, jinou zase pro chatu, kam se příliš často nedostanete. Běžně se trávník seká na výšku 3-5 cm, ale pokud sekáte vzrostlý trávník jednou za čas, je dobré poohlédnout se po modelu s vyšší výškou sečení.  Obecně lze výšku sečení nastavit v rozmezí přibližně 15-85 mm, tyto hodnoty se nicméně u jednotlivých modelů liší. U výšky sečení klaďte důraz především na jednoduchost ovládání. V ideálním případě by měla sekačka mít možnost centrálního nastavení - tedy nastavení prostřednictvím jedné páčky či tlačítka. Ostatní řešení jako například nastavení pomocí os kol je komplikovanější a celkový proces sekání znepříjemňuje.

Potřebuji sekačku s pojezdem?

Sekačka s pojezdem má poháněná kola a pohybuje se sama,  zatímco vy jen korigujete směr. Při absenci pojezdu u sekačky je její pohyb doslova ve vašich rukách. Se sekačkou s pojezdem se v každém případě mnohem lépe manipuluje. Výběr sekačky s pojezdem má  smysl zejména u větších ploch. Pojezd můžete oželet u malých, nečlenitých zahrad a travnatých ploch. Volbu, zda sekačka s pojezdem či bez, provádějte i s ohledem na to, kdo bude se sekačkou operovat. Pokud sekačku budou obsluhovat ženy či děti, se sekačkou s pojezdem jim půjde práce výrazně lépe od ruky.

Na trhu se lze nicméně setkat s modely, u kterých máte na výběr jak verzi bez pojezdu, tak s pojezdem, přičemž cenový rozdíl není nikterak závratný. U kvalitnějších modelů nabízejí výrobci i pojezd s možností nastavení více rychlostí podle potřeby s ohledem na členitost terénu a výšku trávníku. To ještě zvýší komfort, každopádně se tato možnost zase trochu odrazí na celkové ceně sekačky. Poháněna mohou být buď přední nebo zadní kolečka. S poháněnými předními kolečky se sekačka ovládá s mnohem větší jistotou, poháněná zadní kolečka jsou zase trochu komfortnější. Sečení trávníku se sekačkou s pojezdem je každopádně výrazně jednodušší, takže pokud máte možnost, sáhněte po modelu s pojezdem.

Materiál konstrukce

Při potýkání se s terénem je tělo sekačky samozřejmě namáháno, tím spíše u větších ploch. Proto pokud se nemusíte starat pouze u malý proužek trávníku před domem, ale pečujete už o větší trávník, kritérium kvalitního materiálu šasi (skeletu/kostry) by pro vás mělo být velmi důležité, a ještě tím spíše pokud je terén členitější, náročnější. Na výběr máte zejména mezi skeletem z plastu nebo kovu - nejčastěji oceli nebo slitin hliníku.

Plastový skelet je samozřejmě mnohem lehčí a cenově příznivější, ale za tato dvě pozitiva se platí daň v podobě nižší životnosti. Plast jako použitý materiál má smysl pořizovat v situaci, kdy opečováváte pouze menší zahradu s nikterak členitým terénem. Kovový skelet má samozřejmě vyšší hmotnost, nicméně ruku v ruce s vyšší trvanlivostí. Kov snese mnohem více, ale má přirozeně i vyšší cenu. Ocelový skelet se vypořádá s náročným a členitějším terénem, jeho vyšší hmotnost je však opravdu znát. Nejvyšší kvalitou se vyznačují šasi ze slitin hliníku, které jsou nejen odolné, ale zároveň i lehké, a tak se s nimi snadno a lehce manipuluje.

Sběrný koš

Koš je už dnes běžně dodáván jako standardní součást vybavení sekačky. Sběrný koš řeší otázku, co s posečenou trávou. Posekaná tráva je do koše sbírána a nemusíte ji tak shrabávat, což u větších ploch jistojistě potěší. Případně jej nemusíte vůbec použít a nechat sekačku trávu odhazovat.

Posekanou trávu je pak možné využít i při tzv. mulčování - sekačka rozemele trávu na maličkaté kousíčky, které jsou rozesety zpět do trávníku. Slouží jako hnojivo a trávník výrazně vyživují. Mulčování tak v sobě kombinuje to nejlepší v péči o trávník - šetří čas a zároveň posiluje trávník.

Sběrné koše se zejména vyrábí plastové, látkové nebo v kombinaci těchto dvou materiálů. Výhodou látkových je lepší proudění vzduchu, plastové mají jednodušší čištění. Všímejte si každopádně velikosti koše, koš by měl být dostatečně velký, abyste nemuseli sekání každou chvíli přerušovat a vynášet posečenou trávu. Velikost koše ale vybírejte i s ohledem na vlastní sílu, přeci jen plně naložený koš již něco váží - nechcete přece, aby se z vysypávání koše stala nepříjemná anabáze. U malých sekaček je objem sběrného koše kolem 50 litrů, větší sekačky už mívají koš o obsahu 70 litrů.

Myslete na (nejen zadní) kolečka

Na kolečkách do značné míry závisí plynulost pohybu, snadnost ovládání a komfort sekání obecně, proto není od věci se u vybíraných modelů podívat kolečkům blíže na zoubek. Nejlevnější variantou jsou kolečka plastová s pouzdry, u těch je však třeba očekávat sníženou životnost. Ale je rozhodně lepší, jsou-li kolečka větší, širší a z lepších materiálů, kvalitní sekačky navíc vždy disponují kolečky s kuličkovými ložisky.

Top výrobci

Specialistů na travní sekačky je nepřeberné množství. Záleží na konkrétním typu, který poptáváte, a na vašich individuálních preferencích. Z nejprodávanějších můžeme ale zmínit například značky VeGA, Hecht či Bosch.

V našem malém rádci jsme se snažili nabídnout vhled do problematiky výběru sekačky na trávu právě pro vás. Doufáme, že se v tomto tématu nyní lépe orientujete a dokážete si ze široké nabídky snadněji vybrat tu správnou. Budeme rádi, když se podíváte i na naši širokou nabídku sekaček na trávu. Věříme, že tu správnou najdete právě u nás.

Nakupka.cz - Zahrada, Dílna, Bílé elektro, Audio - Video, Autodoplňkyvše pro vaši domácnost
Nákupní košík
je zatím prázdný

V košíku zatím nemáte žádné produkty.


Rádi vám s výběrem pomůžeme info@nakupka.cz.

Můžete také využít některý z naších vyhledávačů:

↑ Nahoru