Jak vybrat sendvičovač

V čem si připravit rychlou, chutnou a zdravou svačinku či lehký oběd? Sendvičovač je rozhodně adeptem na výhru ve výběrovém řízení. Je skladný, jeho použití je jednoduché a díky novým modelům v něm můžete získat multifunkčního pomocníka. Pokud ho ještě ve vaší kuchyňské sbírce nemáte a uvažujete o jeho pořízení, máme pár tipů, na co při výběru nezapomenout.

Sendvičovač neboli toustovač je malý kuchyňský elektrospotřebič, díky kterému vyrobíte tolik oblíbené toasty. Příprava toastů je s pomocí tohoto domácího pomocníka rychlá a snadná. Mezi dva plátky toastového chleba vložíte šunku, sýr, zeleninu či další ingredience dle vlastní chuti, zapečete a během chvilky máte chutnou snídani, svačinu nebo pohoštění pro nečekanou návštěvu. Pokud jste zastánci zdravé stravy, stačí klasický bílý toastový chléb vyměnit za celozrnnou nebo jinou variantu a dietní zázrak je na světě :-).

Při výběru nového sendvičovače, stejně jako při výběru jiných kuchyňských spotřebičů, je třeba zohlednit několik důležitých parametrů. Všechny sendvičovače, které jsou  v nabídce současného trhu, dokáží bez problémů zapéct naplněné pečivo, ale i přesto jsou mezi nimi některé podstatné rozdíly. K těm hlavním patří tvar finálního výrobku, rychlost zapékání a v neposlední řadě také pohodlí při ovládání přístroje.

Pokročilejší modely sendvičovačů můžete využít i pro přípravu dalších pokrmů - třeba palačinek, lívanců nebo vaječných omelet, některé dokonce také ke grilování.

Než se pustíme do podrobnějšího rozboru jednotlivých typů sendvičovačů, chtěli bychom vás upozornit na možnost záměny dvou zcela odlišných produktů - sendvičovačů/toastovačů vs. topinkovačů. Ten nejpodstatnější rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že topinkovače pečivo pouze opékají, zatímco úkolem sendvičovačů je pečivo s náplní zapéct. Do sendvičovačů se plátky chleba vkládají horizontálně, do topinkovačů vertikálně.

NA VELIKOSTI ZÁLEŽÍ

Na samotném začátku by bylo vhodné si položit otázku, pro kolik osob budete toasty, sendviče připravovat.

Nejběžněji dostupnou variantou jsou sendvičovače, které jsou uzpůsobeny pro vyhotovení dvou kusů zapečených toastů. Najít ale můžete i takové, které zvládnou přípravu čtyř toastů současně.

Jedna či dvě osoby si  bohatě vystačí s toustovačem se dvěma plotýnkami, čtyřčlenná rodina ocení přístroj, který dokáže vyrobit čtyři i více kousků sendvičů naráz.

Všechny typy toustovačů jsou vesměs uzpůsobeny pro použití toastového chleba, který má zpravidla stejnou velikost.

A NA VZHLEDU TAKY!

Sendvičovače se řadí do kategorie drobných domácích elektrospotřebičů, které jsou často skladovány na viditelném místě kuchyně. Design je proto pro mnohé zákazníky velmi důležitým ukazatelem, který do značné míry ovlivňuje jejich volbu.

Výrobci dnes nabízí zákazníkům v případě toustovačů širokou barevnou škálu. Není tak problém vybrat přístroj, který dokonale zapadne do interiéru vaší kuchyně. Kromě barvy můžete vybírat také materiál, ze kterého je toustovač vyroben a pro náročnější klienty je tu i bohatá nabídka nadstandardních tvarů.

NENÍ PLOTÝNKA JAKO PLOTÝNKA

Setkat se můžete se dvěma základními typy povrchů plotýnek. Jedná se o povrch litinový nebo teflonový.

Nejlevnější modely sendvičovačů mívají povrch plotýnek litinový. Tento typ povrchu je náchylný k poškrábání a následnému připalování toastů.

Druhou, mnohem praktičtější možností, jsou nepřilnavé teflonové povrchy, které lze snadno udržovat čisté a nepoškrábané.

U plotýnek doporučujeme pozornost soustředit ještě na další dva velmi důležité parametry, kterými jsou jejich hloubka a těsnění. Pokud má plotýnka dostatečnou hloubku a navíc disponuje i kvalitním těsněním, vyhnete se při přípravě toastu nežádoucímu vytékání některých ingrediencí, například kečupu, roztaveného sýru a podobně.

Pro zapékání toastu lze využít ještě teflonové sáčky, do kterých vložíte naplněné plátky chleba a zapékáte. Díky těmto sáčkům se zcela vyhnete vytečení obsahu toastu a znečištění plotýnek.

Při čištění plotýnek se speciální nepřilnavou úpravou je třeba dbát zvýšené opatrnosti, aby nedošlo k jejich poškrábání, popřípadě k jinému mechanickému poškození. Pokud si chcete usnadnit práci při mytí, vybírejte z modelů, které mají plotýnky vyjímatelné. V případě, že dojde k silnému znečištění,  například k připečení potravin, můžete takovou plotýnku snadno vyjmout, nechat odmočit, vyčistit a posléze umístit zpět do toustovače.

VÝKON

Výkon toustovačů se udává ve Wattech (W) a platí, že čím vyšší výkon je, tím rychleji dokáže toustovač výsledný sendvič připravit. Při vyšším výkonu se zkracuje doba nezbytná k nahřátí samotného spotřebiče.

Celková doba nutná pro přípravu sendvičů se standardně pohybuje okolo tří minut. Ale může být o něco delší i kratší, záleží pouze na vás, jak hodně propečené sendviče preferujete.

RUKOJEŤ

Rukojeť u sendvičovače volte raději ocelovou, neboť je bytelnější a v porovnání s rukojetí plastovou má podstatně delší životnost.

TVAR SENDVIČŮ

Tvary sendvičů jsou různé. Obvykle mají sendvičovače k dispozici dvě až čtyři plotýnky ve tvaru čtverce, popřípadě trojúhelníku. Někteří výrobci pak nabízejí výrobu sendvičů i jiných tvarů, například různých pohádkových postaviček. Z pohledu funkčnosti není tvar nijak důležitý, záleží tedy čistě na vaší preferenci.

FUNKCE A VYBAVENÍ

I když je sendvičovač poměrně jednoduchý přístroj, následující funkce by mu rozhodně neměly chybět:

 • Signalizace ohřátí je funkce, kterou disponují i ty nejlevnější typy toustovačů. Dosažení dostatečné teploty může být signalizováno světelně či zvukově.
 • Spuštění sendvičovače se provádí buď pouhým zastrčením přívodního kabelu do zásuvky, to se týká především levnějších modelů, nebo k tomuto účelu existuje speciální tlačítko.
 • Téměř všechny sendvičovače nabízejí svým uživatelům velmi snadnou obsluhu. Všechny mají dvě světelné kontrolky, které informují o zapojení a zahřátí spotřebiče.
 • Svou pozornost obraťte i na přívodní kabel, který by měl být dostatečně dlouhý, abyste nebyli při manipulaci se sendvičovačem omezováni. Praktické je, pokud je v těle spotřebiče místo určené pro navíjení kabelu.
 • Pokud nemáte v kuchyni dost místa, potom se zajímejte o to, zda má sendvičovač nožky určené pro skladování ve svislé poloze.
 • MULTIFUNKČNÍ VYUŽITÍ

  Některé moderní sendvičovače kromě základního zapékání nabízejí svým uživatelům i další možnosti využití. V takovém případě pak hovoříme o toustovačích či sendvičovačích, které bývají označovány jako dva, tři nebo někdy dokonce až čtyři v jednom.

  U těchto sofistikovaných spotřebičů lze vyměnit základní zapékací plochu za jinou a krom běžných plněných toastů pak můžete vytvářet například vafle, panini, vaječné omelety a další pokrmy. Tvar těchto vyměnitelných plotýnek je přizpůsoben tomu, aby do nich bylo možné snadno vkládat například větší kusy pečiva a podobně.

  Toustovač 2v1 zpravidla slouží obvykle kromě vytváření klasických sendvičů také k přípravě oblíbených vaflí.

  Velmi žádanou variantou poslední doby je sendvičovač 3v1. Toustovač 3v1 oproti předešlému modelu 2v1 disponuje ještě navíc nástavcem určeným pro grilování. Nejedná se však o gril klasický, proto není vhodné ho přeceňovat a vkládat do něj syrové maso. Určen je spíše pro grilování zeleniny a předvařeného masa.

  BEZPEČNOST PŘEDEVŠÍM!

  Vzhledem k tomu, že se sendvičovač během svého provozu zahřívá, je důležité pracovat s ním opatrně, aby nedošlo k popálení.

  Pokud chcete předejít zbytečným zraněním, je dobré vybírat z modelů, které mají dvojitý tepelně izolovaný plášť, což v praxi znamená, že povrch přístroje v době provozu není horký.

  ÚDRŽBA A ČIŠTĚNÍ

  Z hlediska správné údržby je toastovač nejlepší čistit po každém použití. A pokud nechcete nevratně poškodit nepřilnavý povrch plotýnek, nikdy byste k jeho čištění neměli používat kovové škrabky, nože či podobné nástroje. Ideální jsou nástroje dřevěné. Využívat můžete také různé chemické prostředky k tomuto účelu určené.

  Pokud i přes veškerou péči dojde ke zničení plotýnky, pak vězte, že někteří výrobci nabízejí možnost plotýnku dokoupit samostatně.

  NA KOLIK TO VYJDE

  Cenově patří sendvičovače do kategorie domácích elektrospotřebičů, které jsou snadno dostupné. Nejedná se o drahé přístroje. Nejlevnější z nich pořídíte už za několik set korun. Složitější multifunkční přístroje jsou potom pochopitelně dražší.

  TOP VÝROBCI

  Jak již bylo zmíněno, současný trh nabízí velké množství sendvičovačů, které disponují různou kvalitou, provedením, spolehlivostí a spadají do různých cenových kategorií. Pokud si chcete pořídit toustovač, který vám bude dlouho a spolehlivě sloužit, potom vám radíme vybírat mezi produkty značek Sencor a Domo.

  Sencor

  Značka Sencor sází na několik trendů, díky kterým se na světovém trhu vyjímá. V první řadě je to šířka sortimentu. Sencor dnes dodává své výrobky do více než 25 zemí světa. Zatímco ostatní značky o inovacích neustále mluví, Sencor je pravidelně promítá do své nabídky. Stejně podstatný je i design výrobků samotných i jejich obalů. U některých skupin výrobků, mezi které patří i sendvičovače Sencor, nabízí bezkonkurenčně nejširší barevnou škálu, navíc dokonale sladěnou, takže koupí-li si někdo deset různých spotřebičů například v barvě lila, může si být jist, že dostane naprosto stejný odstín. Sencor se rozhodl skoncovat s unylými a konzervativními bledými kuchyněmi a byty. Vnáší do nich barvu a individualitu. V cenové politice razí Sencor pravidlo: Kvalita za odpovídající cenu – ani koruna navíc! Také obaly výrobků jsou netradiční a individualizované. Na obalu prostě vidíte přesně ten výrobek, který je uvnitř, včetně jeho přesné barevnosti.

  Domo

  Belgická značka Domo byla založena koncem osmdesátých let minulého století a od té doby se na evropském trhu těší velké oblibě. Firma Domo, jejímž stěžejním sortimentem jsou moderní výrobky určené pro domácnost, usiluje  o neustálou inovaci svých produktů a také o vývoj produktů nových. Hlavním cílem společnosti Domo je uspokojit potřeby všech zákazníků, i těch nejnáročnějších. Produkty značky Domo jsou neustále kontrolovány a zdokonalovány. Velký důraz je kladen také na servis.

  Nejen pro sendvičovače Domo je typickým znakem vynikající poměr mezi kvalitou, cenou, dokonalou funkčností a v neposlední řadě také jejich nápaditým designem.

  Nakupka.cz - Zahrada, Dílna, Bílé elektro, Audio - Video, Autodoplňkyvše pro vaši domácnost
  Nákupní košík
  je zatím prázdný

  V košíku zatím nemáte žádné produkty.


  Rádi vám s výběrem pomůžeme info@nakupka.cz.

  Můžete také využít některý z naších vyhledávačů:

  ↑ Nahoru