Jak vybrat stan

Stan je přístřešek z nepromokavého materiálu, který se staví a napíná pomocí konstrukce tvořené tyčemi, popřípadě jinými konstrukčními prvky. Nejčastěji bývá konstrukce stanů vnitřní, ale setkat se můžete i s typy stanů, které jsou zavěšeny pomocí konstrukce vnější. V některých případech jde i o kombinaci obou výše zmíněných konstrukčních metod. Nejběžnější využití stanů je rekreační, nicméně se stany se můžete setkat i v podobě provizorních přístřešků pro nejrůznější účely, pro sportoviště, letní kina, obchodní prostory atd.  My se vám pokusíme pomoci s výběrem kvalitního stanu vhodného pro pobyt v přírodě.

Na našem současném trhu najdete širokou nabídku nejrůznějších druhů a typů stanů od různých výrobců a také samozřejmě v různých cenových relacích. Nejlevnější stany pořídíte v některých supermarketech již za několik set korun. Ale sami zvažte, zda je toto pro vás ta správná volba.

Správný výběr stanu je velmi důležitý. Než si nový stan pořídíte, měli byste si promyslet dvě podstatné věci - podmínky, ve kterých hodláte stan používat, a jeho účel.

Nejdražší stan není vždy nejlepší a naopak. Pro běžnou turistiku není určitě nutné pořizovat extrémní stany určené pro horolezce, kteří se s nimi vydávají do vysokých nadmořských výšek. Ve většině případů jednotliví výrobci nabízejí tentýž typ stanu v několika variantách materiálu, který je závislý právě na tom, v jakých podmínkách se bude používat. Z toho vyplývá, že pro běžné kempování a klasickou turistiku si můžete vybírat ze stanů té nejnižší třídy, jestliže však plánujete nocování na otevřených pláních a horských hřebenech, budete muset vybírat mezi stany z nabídky ve střední nebo vyšší třídě.

CO TO TEN STAN VLASTNĚ JE? A Z ČEHO SE SKLÁDÁ?

Jak to, že stojí

Nosné konstrukce stanů jsou tvořeny pevnými nebo ohebnými tyčemi, pruty. Pevné tyče se staví kolmo, např. u „áčkových“ stanů (stany ve tvaru písmene A), ohebné tyče/pruty z pružného materiálu (laminát, dural) se vypínají do oblouku.

Pruty (nemyslíme rybářské)

Pruty (tyče) se dnes běžně vyrábí ze dvou materiálů, duralu nebo laminátu. Duralové tyče jsou dražší a bývají součástí stanů, které jsou určeny do náročnějších podmínek. Pokud plánujete stanovat pouze v kempech, jsou pro vás vhodným řešením levnější plastové (laminátové) tyče.

Vlastní stan

Vlastní stan tvoří textilie, která se napíná na konstrukci, nosný systém. U jednoduchých jednoplášťových stanů je tato textilie proti promokání chráněna impregnací, stan (vnitřní vrstva) dvouplášťových typů je naopak tvořen prodyšnými materiály, popř. síťovinou.

Aby neulítnul

Stanové kolíky a šňůry jsou určeny k ukotvení stanu do země a jeho vypnutí. Jejich hlavním úkolem je zajištění odolnosti stanu vůči povětrnostním vlivům.

Podlážka

Podlážka stanu se vyrábí z voděodolné textilie, která pokrývá obytnou část země uvnitř stanu. Podlážka může být pevná nebo samostatná. Pevná podlážka je součástí vnitřního stanu, samostatná podlážka se potom vypíná dovnitř konstrukce.

Co je tropico

Tropico je součást dvouplášťových stanů a jedná se o vrchní nepromokavou plachtu z voděodolného materiálu, která slouží k zachycování srážek venkovních, ale i vnitřní kondenzující vlhkosti.

DRUHY STANŮ

Ve své podstatě můžeme rozlišit tři základní druhy stanů - stany turistické, stany rodinné (obytné, campingové) a pro extrémní nadšence stany outdoorové.

Turistické stany

Do první kategorie patří tzv. lehké stany, které jsou současně i malé a jsou určené pro přepravu pomocí vlastních sil, tj. v batohu, na kole, na lodi apod. Pokud tedy preferujete turistiku a rádi během své dovolené jezdíte z místa na místo, je pro vás turistický stan ideální volbou. Tento typ stanů se hodí jako přístřeší pro jednu až čtyři osoby. Hlavní kritéria, která by každý turistický stan měl splňovat, jsou nepromokavost, odolnost proti větru, nízká hmotnost a nenáročnost z hlediska jeho postavení/sbalení. To by měla bez větších problémů snadno zvládnout jedna osoba v poměrně krátkém časovém úseku.

Rodinné stany

Rodinné stany jsou ty, pro které je typická vyšší hmotnost a pro jejich přepravu je nutné využít aut. Jsou vhodné pro přenocování většího počtu osob, snadno a pohodlně se do nich vejde i více než pět dospělých osob. Tento typ stanů je pravděpodobně nejrozšířenější a hodí se pro ty z vás, kteří plánují strávit dovolenou na jednom místě. Rodinné stany se obvykle skládají z předsíňky určené pro uskladnění batohů, kol, popřípadě kempingového nábytku a jedné nebo dvou oddělených ložnic. Nevýhodou těchto velkých stanů je, jak již bylo zmíněno, jejich poměrně vysoká hmotnost, což vylučuje jejich přenášení v batohu a vyšší nároky na jejich stavbu a balení.

Outdoorové stany

Do této poslední skupiny se potom řadí stany, které jsou určené do extrémních podmínek (vysoké hory) a důraz je u nich mimo jiné kladen prioritně na vysokou stabilitu.

TYPY STANŮ Z HLEDISKA KONSTRUKCE

Jednoduché (jednoplášťové) stany

Jednoduché neboli jednoplášťové stany jsou tvořeny pouze jednou nepromokavou vrstvou, která zahrnuje střechu i podlážku. Obecně tyto stany patří k velmi levným a jsou vhodné např. pro přespání na zahradě. Pro turistiku se nedoporučují.

Dvouplášťové stany

Tyto stany jsou kvalitnější a skládají se, jak již napovídá sám jejich název, ze dvou částí, z ložnice (vnitřní stan) a z tropica. Vrchní vrstva (vnější stan), tzv. tropico, má za úkol zajistit nepromokavost. V prostoru mezi vnitřní a vnější části stanu cirkuluje vzduch, který umožňuje vysoušení stanu.

Jednoduché stany s tropickou stříškou

Toto je typ stanů, který je kombinací stanů jednoplášťových s těmi dvouplášťovými. V praxi to znamená, že přes vrchní vrstvu stanu (jednoplášťového) je přetažena nepromokavá látka, pod kterou je v některých případech umístěn větrací otvor.

TYPY STANŮ PODLE JEJICH TVARU

Pod pojmem tvar stanu se rozumí tvar tropica, tj. vrchní vrstvy stanu u dvouplášťových variant, popř. celkový vzhled u stanů jednoplášťových. Každá varianta tvaru má své výhody i negativa.

Klasické „áčko“

Tvar tohoto, ve valné většině případů jednoplášťového stanu, z čelního pohledu připomíná písmeno A. Konstrukce tohoto stanu tvoří dvě pevné tyče nesoucí vrcholy stanu, přední a zadní. Celý stan je vypnut pomocí lanek a kolíků. Jedná se o typ stanu, se kterým se dnes již příliš často nesetkáváme, jeho výroba je silně omezená, plnohodnotně ho nahrazují stany typu kopule.

Tunelový stan

Tvar tunelového stanu připomíná z předního pohledu písmeno U. Pro tento typ stanů je typický obdélníkový půdorys a při jeho stavbě si vystačíte pouze se dvěma krátkými tyčemi. Jedná se o typ stanu, který má největší užitnou plochu, patří k těm nejlehčím, ale jeho stabilita je díky tomu nižší než ta, kterou poskytuje stan kopulový. Tunelový stan je vzhledem ke své konstrukci méně odolný vůči bočnímu větru, proto je před jeho stavbou nutné zvážit směr větru, popř. vybudovat provizorní větrné bariéry.

Kopulový stan

Tento stan patří v dnešní době k nejrozšířenějším typům turistických stanů. Svým tvarem připomíná eskymácké iglú. Konstrukci tohoto stanu tvoří dvě ohebné tyče, které vychází z rohů podlážky a protínají se v nejvyšším bodu. Zásadní rozdíl mezi jednotlivými kopulovými stany vychází z počtu a provedení jejich předsíní. Klasické kopule, tj. ty, jejichž konstrukce jsou tvořeny pouze dvěma pruty, disponují pouze malou předsíňkou, tzv. apsidou. V případě, že součástí tohoto typu stanu je vetší předsíň, musí být použita ještě další ohebná tyč, která podporuje její konstrukci. Takováto předsíň je potom prostorem, kde lze skladovat různé věci (batohy, obuv, oblečení), popř. je možné ji využít i k vaření v případě špatného počasí. K hlavním výhodám kopulových stanů patří rychlá a nenáročná stavba a v neposlední řadě jejich dobrá stabilita a nízká hmotnost.

Asymetrické (geodetické) kopulové stany

Tento typ stanů je určen pro tu nejnáročnější klientelu. Asymetrické kopule jsou vhodné pro ty z vás, kteří vyrážejí do míst, kde se očekávají extrémní klimatické podmínky (silný vítr, sníh), popř. tam, kde není možnost stan dobře ukotvit. Konstrukci asymetrických kopulí tvoří nejčastěji tři ohebné tyče (pruty), které se nekříží v jednom místě, díky tomu jsou potom stabilnější než kopule běžné.  Oproti klasickým kopulovým stanům mají ovšem vyšší hmotnost, na jejich stavbu budete potřebovat mnohem více času a v neposlední řadě je podstatně vyšší i jejich cena. Vysoká cena souvisí s tím, že každý výrobce tyto stany vyrábí z těch nejkvalitnějších materiálů, nejodolnějších a zároveň nejodlehčenějších.

PODLE ČEHO TEDY VYBRAT TEN SPRÁVNÝ STAN?

Při výběru se soustřeďte na dispoziční řešení stanu, důležité je vybrat správnou velikost a typ stanu. Typ konstrukce pak volte podle toho, kde ho budete nejčastěji využívat.

 • Velikost, výška a hmotnost stanu

  Velikost stanu se udává podle toho, pro kolik osob je určen.  Na trhu jsou k dispozici stany jednomístné i vícemístné. Turistické stany jsou nejčastěji určeny pro 1, 2, 3 nebo až 4 osoby, naopak velké rodinné stany nabízí ubytování pro 5 i více osob. Velikost stanu (vždy se udávají vnitřní rozměry) volte podle počtu osob a také nároku na vnitřní prostory.

  Podle výšky stanu pak zjistíte, zda je ve stanu možné pouze ležet, klečet nebo se dokonce i postavit.

  Hmotnost stanů je velice variabilní. Nejvyšší hmotnost mají samozřejmě stany rodinné, campingové. Průměrná hmotnost turistických stanů se pohybuje mezi dvěma a třemi kilogramy a úzce souvisí s jejich velikostí a typy materiálů, ze kterých jsou vyrobeny.

 • Počet vchodů a úložných prostor

  Kromě klasických stanů s jedním vchodem jsou v nabídce také stany s více vchody. Pokud uvažujete o pořízení stanu pro více osob, je volba dvou a více vchodů velmi praktická. Dva vchody vám totiž umožní vytvoření průvanu a snadnější vyvětrání stanu. Pokud můžete, určitě zvolte vchod zakrytý, díky němuž máte možnost odvětrávání a mimo to tím získáte i další prostory vhodné k ukládání věcí.  Běžnou součástí vchodů bývají moskytiéry.

 • Vodní sloupec (nepromokavost)

  Vodní sloupec je hodnota, která určuje odolnost stanu proti tlaku vody. Nepromokavost tropica (vrchní vrstvy) by se měla v běžných, tj. méně náročných podmínkách, pohybovat okolo 2 000 mm vodního sloupce.  Při obyčejné bouřce v našich klimatických podmínkách by měl být dostatečný i vodní sloupec 1 500 mm.  Pokud se ale chystáte do míst, pro které jsou typické drsnější klimatické podmínky, měl by váš stan mít vodní sloupec 5 000 – 6 000 mm. U podlážky, která je vystavena většímu tlaku, by měl být vodní sloupec vyšší, ideálně cca 5 000 mm, v extrémních podmínkách pak oceníte vodní sloupec 8 000 – 10 000 mm.

 • Řešení švů

  Než si stan koupíte, měli byste si všimnout i toho, jak jsou řešeny jeho švy. Za ideální se pokládá, pokud jsou švy přelepeny nepromokavou páskou. Existují ale i jiné způsoby zajištění švů proti propustnosti vody.

NA CO NEZAPOMENOUT

V každém případě doporučujeme ke stanu zakoupit tzv. opravnou sadu, pokud ji výrobce nedodává společně se stanem. Tuto sadu jistě využijete, neboť i ten nejodolnější stan se může poškodit. Může dojít k jeho protržení, popř. se může zlomit nějaká část konstrukce.

Znáte to, ne vždy vyjde počasí na sto procent. Zkušený fanda stanování potvrdí, že není nic horšího, než déšt, když zrovna balíte. A zkušený fanda vám také doporučí nepromokavý obal na tropico. Oceníte ho právě v okamžiku, kdy jste nuceni svůj stan balit po nebo při dešti. V případě, že obal nemáte a zabalíte obě části stanu společně, vnitřní část od tropica navlhne.

TOP VÝROBCI

Doporučujeme nakupovat stany od kvalitních a prověřených výrobců, jako jsou například značky Coleman nebo Jurek. O jejich kvalitě značí i přidaná prodloužená záruka k většině modelů.

Coleman

Značka Coleman má více než stoletou tradici, vznikla na počátku dvacátého století a patří mezi přední světové výrobce campingového vybavení, stanů, spacích pytlů, luceren atd. Značka Coleman se soustřeďuje na veškeré vybavení pro ty, kteří rádi tráví svůj volný čas v přírodě. Historie značky se píše od roku 1901, kdy Američan William C. Coleman vyrobil několik kusů prvních přenosných petrolejových lamp. Dnes je firma Coleman věhlasným producentem kvalitního outdoorového vybavení, která používá nejmodernější technologie. A proč volit právě stan nesoucí logo Coleman? Všechny modely stanů této firmy podléhají systému tzv. třífázového testování, které spolehlivě prověřuje jejich funkčnost. Stany se testují v laboratorních, simulovaných i reálných podmínkách. Dlouholeté zkušenosti této společnosti jsou zárukou kvality i spokojenosti zákazníků.

Jurek S+R s.r.o.

Jurek S+R s.r.o. je tuzemská firma s rodinnou tradicí, která byla založena na začátku 90. let minulého století a na trhu s outdoorovým vybavením úspěšně působí již více než dvacet pět let. Kromě stanů, jejichž výrobou činnost této firmy začínala, najdete dnes v jejich katalogu také spací pytle, karimatky a mnohé další vybavení, které je určené pro pobyt v přírodě.  Jurek nabízí svým zákazníkům kvalitní, spolehlivé a trvanlivé vybavení a k němu i celoživotní servis.

Nakupka.cz - Zahrada, Dílna, Bílé elektro, Audio - Video, Autodoplňkyvše pro vaši domácnost
Nákupní košík
je zatím prázdný

V košíku zatím nemáte žádné produkty.


Rádi vám s výběrem pomůžeme info@nakupka.cz.

Můžete také využít některý z naších vyhledávačů:

↑ Nahoru