Jak vybrat střešní box

Chystáte se vyrazit na dovolenou a víte, že budete mít velké množství zavazadel? Plánujete zimní dovolenou, na kterou budete potřebovat přepravit lyže, snowboardy a další nutná zavazadla? Potom je pro vás ideální volbou střešní box, v některých případech označovaný také jako autobox nebo rakev na auto, který vám umožní pohodlný převoz nejen sportovního vybavení, pro který je primárně určen, ale i dalších nutných zavazadel. Střešní box, autobox, patří do kategorie autopříslušenství, o jehož koupi se určitě vyplatí přemýšlet, pokud rádi a hlavně často cestujete.  V případě pouze příležitostného využití střešního boxu, nebo v případě, že nemáte dostatek prostoru vhodného pro jeho bezpečné uskladnění, nabízí se možnost jeho zapůjčení v některé z půjčoven střešních nosičů a autoboxů. My se nyní pokusíme soustředit vaši pozornost na několik podstatných ukazatelů, které byste při výběru a koupi tohoto produktu měli mít na paměti, a které by vám měly vaše rozhodnutí týkající se pořízení nového střešního boxu co nejvíce usnadnit.

Střešní box Thule Motion XT XL

Základní informace o střešních boxech

Na současném trhu naleznete širokou nabídku kvalitních střešních boxů od nejrůznějších výrobců, k těm nejznámějším bezesporu patří značky Thule, Neumann nebo Hakr. Nespornou výhodou všech střešních boxů je skutečnost, že dokážou několikanásobně zvýšit přepravní kapacitu každého automobilu, kromě toho udržují náklad v suchu a čistotě a v neposlední řadě také zaručují bezpečnost všech převážených předmětů. Buďte si jisti, že s kvalitním střešním boxem se bezpochyby zvýší komfort vašeho cestování. S využitím střešních boxů se nejčastěji setkáte při cestě na hory, ale výjimkou není v žádném případě ani jejich využití při cestě za sluncem, k moři či kamkoliv jinam. Střešní boxy jsou univerzální, jejich výběr není omezen typem auta. Dbát musíte ovšem na to, aby vámi vybraná rakev na auto na žádné straně výrazně vozidlo nepřesahovala, aby nevyčnívala přes čelní sklo ani záď vozidla. Důležité je, aby byla eliminována veškerá omezení při manipulaci, otevírání/zavírání kufru automobilu.

Jak již bylo řečeno, koupě kvalitního střešního boxu vám ušetří mnoho starostí a problémů při přepravě většího množství zavazadel, lyží nebo snowboardů. Výběr nového střešního boxu není limitován značkou ani stářím vašeho vozu.

Před vlastní koupí nového autoboxu se nejprve zamyslete nad tím, k přepravě čeho a jak často jej budete používat a odpovězte si na několik následujících základních otázek. Budete převážet výhradně jen krátké lyže a snowboardy, nebo budete přepravovat i lyže delší, běžky? Jaký typ zavazadel plánujete ve střešním boxu přepravovat nejčastěji? Jak často budete box montovat a poté opět demontovat? Jak důležitým faktorem je pro nás pořizovací cena, případně exkluzivní vzhled střešního boxu?

Střešní box Thule Excellence XT

Materiál a zpracování střešních boxů

Již na první pohled by vás měl střešní box na auto upoutat kvalitou svého zpracování. Vyroben by měl být z kvalitního a odolného materiálu, plastu.  Současně je důležité, aby použitý plast nebyl příliš těžký. Vysoká hmotnost střešního boxu by se totiž nepříznivě projevila nejen při jeho uchycení na vozidlo ale i při samotné manipulaci s ním. Než se rozhodnete pro konkrétní typ střešního boxu, zjistěte, jaká je hodnota nosnosti vašeho automobilu. Tato informace je dostupná v technickém průkazu vozidla.

Střešní boxy vyšší třídy bývají obvykle vyráběny z ABS plastu, který se běžně vyrábí v karbonové imitaci nebo ve stříbrném provedení. Bylo prokázáno, že u některých levnějších modelů vyrobených z méně kvalitních plastů může docházet k prasklinám a proražení čelní části autoboxu. Toto zjištění vyplývá z tzv. „crash testů“, které se provádějí při rychlosti 30 km/h. Důležitá je kvalita materiálu na všech částech střešního boxu.

Velikost střešních boxů

Velikost střešního boxu musíte přizpůsobit nejen velikosti svého automobilu, ale v neposlední řadě musí odpovídat především vašim požadavkům z hlediska toho, co hodláte nejčastěji přepravovat. V žádném případě si nepořizujte box na auto, jehož rozměry jsou větší než plocha střechy vašeho automobilu. Rakev by nikdy neměla omezovat váš výhled z okna, aby nebyla ohrožena bezpečnost jízdy nebo omezovat manipulaci se zadními, pátými, dveřmi vozu. Každý prodejce by vám měl být schopen podat informaci i o vnitřních rozměrech boxu, které mohou být v závislosti na tloušťce použitého materiálu o něco menší než ty vnější. Běžně se udávají vnější rozměry střešního boxu, vnitřní rozměry boxu, vlastního úložného prostoru, potom bývají zpravidla o 8 až 10 centimetrů menší.  Běžně můžete vybírat ze střešních boxů o objemu od 350 do 650 litrů.

Střešní box Thule Ranger 500

Rozdělení střešních boxů podle tvaru

Extra velké a široké střešní boxy

Pokud chcete opravdu velký box, do kterého naložíte vše, na co si vzpomenete, tak zvolte extra velký box.

Dlouhé střešní boxy

Dlouhé a úzké boxy jsou ideální především pro přepravu dlouhých lyží. Pokud jste milovníky běžeckého lyžování, je pro vás box tohoto typu správnou volbou. V létě můžete kromě tohoto typu autoboxu na střechu svého vozu umístit ještě i dva nosiče na kolo, které se tam pohodlně vejdou.

Středně velké střešní boxy

Střešní boxy se středně velkým objemem jsou vhodné jako prostředek pro zvětšení zavazadlového prostoru. Boxy tohoto rozměru jsou rovněž plně dostačující pro převoz sjezdových lyží a snowboardů.

Krátké střešní boxy

Majitelé malých aut naopak ocení krátké a široké boxy. Pokud navíc nemáte příliš místa ani doma, můžete zapřemýšlet o nákupu speciálního střešního boxu, který lez snadno uložit do skříně. Jedná se o autoboxy značky Thule, konkrétně o modely Ranger.

Střešní box Thule Ranger 90

Délka střešních boxů by se měla odvíjet od charakteru převážených předmětů. Krátké střešní boxy kolem 150 centimetrů neumožňují převážení lyží a jsou tudíž vhodné spíše na letní provoz. Hodí se pro přepravu zavazadel. Jsou širší a dovolují objem zavazadel více rozložit do stran. Naopak boxy určené hlavně na zimní provoz, jsou užší a pochopitelně také delší. Pro extra dlouhé lyže nabídce naleznete i boxy dlouhé až 220 centimetrů.

Aerodynamika střešních boxů

Další velmi důležité kritérium, na které byste při koupi nového střešního boxu v žádném případě neměli zapomenout, je skutečnost, že by měl obstát při vysokých rychlostech. Tuto skutečnost dokládá potvrzení, že autobox splňuje veškerá požadovaná aerodynamická kritéria. Není totiž nic horšího, než když během dlouhé a náročné cesty musíte poslouchat nepříjemné hučení. S kvalitní aerodynamikou střešních boxů částečně souvisí i jeho odolnost vůči vodě, dešti.  Některé střešní boxy nejsou vůči dešti dostatečně odolné.

Zamykání střešních boxů

S bezpečným používáním střešního boxu během cest úzce souvisí také jeho zamykání. Bezpečně box uzavřít znamená bezpečně cestovat. Určitě doporučujeme vybírat střešní boxy, které disponují centrálním zámkem. Díky němu je potom vaše cesta bezpečná a nehrozí otevření autoboxu za jízdy, např. při silném větru apod. Výběr kvalitního střešního boxu od prověřených výrobců, které splňují veškeré testy bezpečnosti, se vám vždy vyplatí. Nikdy nebudete litovat.

Před nákupem nového produktu si tedy vždy důkladně prohlédněte a prostudujte zámek střešního boxu. Střešní boxy otevíratelné zezadu jsou opatřené jedním zámkem. Boxy, které se otevírají ze strany, mají obvykle více samostatných zámků. Za nejbezpečnější je pokládán zámek centrální, který má několikabodovou fixaci, tzn. je schopen uzamknout box na několika místech současně, rovněž vám neumožní otočení klíčem, pokud není víko dokonale uzavřeno.

Systém otevírání střešních boxů

Pohodlí z hlediska otevírání víka boxu je zajištěno prostřednictvím vzpěr. Existují dvě základní varianty těchto vzpěr, plynové nebo mechanické. Mechanické vzpěry lze považovat vysoce spolehlivé a bezporuchové. Bezproblémově fungují i při velmi nízkých teplotách.

Vzhled střešních boxů

Designové zpracování střešního boxu je parametr, který sice nemá vliv na jeho funkčnost, ale i on má jistě svůj význam. Mějte na paměti, že střešní box je naprosto viditelným doplňkem vašeho auta a velmi výrazně mění jeho vzhled.

Způsob uchycení střešních boxů

Valná většina všech moderních střešních boxů má k dispozici tzv. rychloupínací systém, s jehož pomocí lze autobox rychle a snadno připevnit ke střešnímu nosiči vašeho automobilu. Boxy, které tento rychloupínací systém nemají, se uchycují na střechu vozidla prostřednictvím U-profilu, který bývá nedílnou součástí balení nového střešního boxu. Konstrukce střešního boxu by měla být jednoduchá. Montáž i demontáž střešního boxu byste měli snadno zvládnout sami, bez odborné pomoci.

Rychlost jízdy se střešním boxem

Pokud je váš střešní box bezpečně upevněn a uzamčen, neměl by být problém jet rychlostí okolo 160 km/h. Vždy je ale samozřejmě nutné respektovat silniční předpisy. Výrobci střešních boxů neudávají maximální možnou rychlost při jízdě s boxem.

Spotřeba pohonných hmot při jízdě se střešním boxem

I přesto, že je u současných střešních boxů kladen vysoký důraz na jejich design a aerodynamiku, je spotřeba při jejich použití vyšší. Pokud patříte mezi ty, kteří na spotřebu pohonných hmot kladou důraz, doporučujeme s autoboxem jezdit rychlostí 110 - 130 km/h. Při vyšších rychlostech dochází k nárůstu aerodynamického odporu i spotřeby. Střešní box se nedoporučuje vozit stále a nevyužitý, ale montovat ho pouze v případě potřeby.

Střešní nosiče

Aby bylo možné střešní box na automobil uchytit, jsou nutností základní střešní nosiče nebo příčníky.

Příčníky jsou nosiče pro ty vozy, které již od výrobce disponují podélnými střešními nosiči, právě na ty se příčníky umísťují.

Střešní nosič se skládá ze dvou dlouhých nosných tyčí neboli příčníků a z patek, které tvoří zakončení tyčí a jsou upevněny ke střeše automobilu.  Přímo na tyče se potom montují střešní boxy, nosiče kol, lyží apod. Nosné tyče se rozdělují podle délky, která je dána šířkou střechy vozu, dále se potom liší podle svého profilu. Vybírat můžete z klasických ocelových tyčí nebo z tyčí hliníkových.

Střešní nosiče se dělí podle způsobu uchycení. Uchycení pod lem střechy je nejběžnější způsob pro vozy, které nemají nainstalovány podélné nosiče přímo od výrobce, popř. předpřipravené pevné montážní body na střeše automobilu. Druhým způsobem je upevnění do předem připravených pevných montážních, tzv. fixačních bodů neboli fixpointů. Tyto body najdete na střeše pod plastovými krytkami, popř. po otevření dveří pod jejich horním lemem. Poslední možností je uchycení na podélné nosiče, tzv. hagusy,  které jsou na střeše vozidla již umístěny přímo z výroby, popř. se dají namontovat dodatečně. Na hagusy se poté snadno připevňují samotné střešní nosiče.

Střešní nosiče se liší podle materiálu, v nabídce naleznete čtyřhranné ocelové příčníky i hliníkové tyče s moderním aerodynamickým profilem. Ocelové příčníky jsou základní, levnější variantou a oproti hliníkovým jsou podstatně hlučnější. Hliníkové profily mívají zpravidla aerodynamický tvar, jejich předností je minimální odpor vzduchu a velmi nízká hlučnost. Moderní hliníkové příčníky jsou navíc opatřeny tzv. T-drážkou, do které se snadno a rychle nasune a upne jakékoliv příslušenství, ať už nosič kol, lyží nebo střešní box.

Střešní nosiče doporučujeme vybírat i podle možnosti jejich uzamčení. U zamykatelných variant předejdete nepříjemným a zbytečným krádežím.

Nosnost střešních nosičů se pohybuje v závislosti na typu a výrobci v rozmezí od 50 do 100 kilogramů.

Střešní nosič Compass

TOP výrobci

Thule

Švédská společnost Thule je na trhu již dlouhá léta známou tváří, byla založena již v první polovině dvacátého století, konkrétně v roce 1942. Firma se už od svých začátků zaměřovala především na to, aby její produkty co nejlépe vyhovovaly požadavkům zákazníků, a to jak po vzhledové, tak i po praktické stránce. Střešní boxy Thule se vyznačují vysokou kvalitou i moderním designem. Právě tyto atributy řadí firmu Thule mezi nejoblíbenější a nejvyhledávanější prodejce střešních boxů nejen v Evropě, ale i na světě.

Střešní box Thule Dynamic 900

Neumann

Firma Neumann je další velice vyhledávanou značkou v oblasti střešních boxů. Podobně jako společnost Thule i firma Neumann klade při výrobě důraz na vysoce kvalitní materiály, které jsou odolné vůči nepříznivým klimatickým jevům (velmi vysoká nebo naopak velmi nízká teplota, silný déšť atd.).  Střešní autoboxy společnosti Neumann se právem pyšní vysokou bezpečností a dlouhou životností. Do budoucna se firma plánuje ještě více zaměřit na zdokonalování designu svých produktů, zvýšení praktičnosti i vnitřního vybavení střešních boxů. Z tohoto důvodu společnost Neumann rozvíjí bohatou spolupráci s předními vývojovými středisky v oblasti automobilového průmyslu.

Střešní box Neumann NPB1804CCR

Nakupka.cz - Zahrada, Dílna, Bílé elektro, Audio - Video, Autodoplňkyvše pro vaši domácnost
Nákupní košík
je zatím prázdný

V košíku zatím nemáte žádné produkty.


Rádi vám s výběrem pomůžeme info@nakupka.cz.

Můžete také využít některý z naších vyhledávačů:

↑ Nahoru