Jak vybrat televizor

Ať už vám vyhovuje označení televizor, televizní přijímač, televize nebo třeba telka, jisté je, že tento vynález je dnes již absolutně nedílnou součástí většiny domácností. A v některých dokonce ve větším počtu kusů :-). Prostřednictvím televize sledujeme televizní vysílání a (pokud nás aktuální nabídka televizních stanic nenadchne), jakýkoliv jiný program z jakéhokoliv jiného zdroje.

Dříve byly televizory opatřeny klasickou televizní obrazovkou na bázi katodové trubice (CRT), později je nahradily obrazovky plazmové a LCD obrazovky. V současné době jsou nejfrekventovanějším typem LED televize. Televize v dnešní době umožňují i hybridní způsob vysílání a přístup na internet, komunikaci s PC, prohlížení fotografií a videí uložených na flash disku. Samozřejmostí se již také stávají chytré telky disponující operačním systémem.

V tomto článku bychom vás rádi detailně seznámili s parametry, které hrají při výběru nového televizoru významnou roli.

NA VELIKOSTI ZÁLEŽÍ

Velikost televize je parametr, který většinu z nás zajímá na prvním místě. Délka úhlopříčky je podstatná, ne vždy více znamená lépe. Pokud si totiž do malého prostoru pořídíte televizor s příliš velkou obrazovkou, rozhodně váš pocit ze sledování programu nebude 100% komfortní.

Úhlopříčka televizí se udává v centimetrech nebo palcích (1“ = 2,54 cm). Velikost v palcích už téměř všichni výrobci zahrnují přímo do samotného označení (názvu) svého výrobku a uvádí se zpravidla hned na jeho začátku, např. LG 42LH7000 znamená, že televizor má úhlopříčku 42 palců, což je 106 centimetrů.

TIP: Jak zjistíte správnou velikost TV do daného prostoru? Nejprve změřte vzdálenost mezi prostorem, kam plánujete TV umístit, od prostoru pro sledování. Ideální pozorovací vzdálenost televize vypočítáte tak, že úhlopříčku televize vynásobíte 2,5x. Vzdálenost mezi vaším zrakem a obrazovkou by měla představovat dvojnásobek až trojnásobek velikosti úhlopříčky televize.

ROZLIŠUJME ROZLIŠENÍ

Jedním z hlavních kritérií, které udává kvalitu televize, je její rozlišení. Rozlišení se uvádí v pixelech, což je počet sloupců (horizontálně) x počet řádků (vertikálně), např. 1920x1080 a uvádí, kolik pixelů (bodů) je televize schopna zobrazit. Obecně platí, že čím je toto číslo vyšší, tím lepší rozlišení přístroj nabízí. Čím více pixelů, tím více detailů a tím dokonalejší obraz. Cílem navýšení počtu pixelů je maximálně věrné přiblížení se realitě. Televize, které jsou v nabídce na našem trhu, mívají následující rozlišení:

HD Ready – rozlišení 1366x768 je vhodné pro sledování běžného televizního vysílání

Full HD – televizory s rozlišením 1920x1080 pixelů jsou vhodné pro sledování filmů na Blu-ray a DVD discích, jejich výhodou je vyšší ostrost obrazu

UltraHD (UHD, 4 K) – v tomto případě se jedná o televizory se špičkovým rozlišením 3840x2160 pixelů, toto rozlišení je čtyřikrát vyšší než standard Full HD

KONTRAST

Kontrast je ukazatel, který udává poměr v zobrazování černé a bílé barvy. Stejně jako v případě rozlišení i tady platí, že čím vyšší je hodnota kontrastu, tím lepší je výsledný obraz.

JE TO JASNÉ, DŮLEŽITÝ JE I JAS

Jas je pojem, který vyjadřuje svítivost televize při zobrazení bílé barvy. A i tady platí, že čím je vyšší hodnota jasu, tím lepší je výsledný obraz a v souvislosti s tím i lepší divácký zážitek. Jas se udává v jednotkách cd/m2. U LCD televizí se za dostatečnou pokládá hodnota jasu okolo 500 cd/m2. Televizory s vyšší hodnotou jasu potom zajišťují lepší sledování obrazu za přímého slunečního světla.

ODEZVA

Odezva je parametr, který má vliv na plynulost obrazu a důležité je, aby nepřesahovala hodnotu 10 milisekund. Kvalitní odezva je podstatná především při sledování sportovních přenosů nebo rychlých akčních scén.

PLYNULOST OBRAZU

Mnoho televizí v dnešní době disponuje funkcí, která umožňuje zlepšení plynulosti obrazu, pro kterou se běžně používá několik označování, nejčastěji 200 Hz, Tru Motion, Motion flow, Motion Plus a další. Je to funkce, kterou ocení hlavně fanoušek při sledování sportovních přenosů nebo divák, jehož prioritou jsou rychlé akční scény. Díky využití této funkce můžete dosáhnout dojmu plynulého pohybu. Důležité ale je, na jaký stupeň účinnosti tuto funkci nastavíte. Pokud zvolíte její maximální stupeň, může docházet k obrazovým chybám, tzv. digitálním artefaktům. Pro některé diváky se však tato funkce jeví jako nepřirozená.

ZÁLEŽÍ I NA ÚHLU POHLEDU

Pozorovací úhel je ukazatel, který má vliv na kvalitu zobrazení. V okamžiku, kdy dojde k překročení hranice pozorovacího úhlu, může dojít ke ztmavnutí obrazu, ke ztrátě kontrastu a jasu. Standardní hodnota pozorovacího úhlu u LED a LCD televizí je 170 - 178º. Jestliže je pozorovací úhel větší, přináší tato skutečnosti divákovi větší pohodlí.

ZVUK

Vzhledem k tomu, že se usiluje o stále tenčí obrazovky, bývá zvuk v případě mnoha televizí jejich slabší stránkou. Hlavní příčina je v tom, že současné televize postrádají prostor pro umístění opravdu kvalitních reproduktorů. Stejný problém je možné pozorovat také u televizorů s menší úhlopříčkou. Ale pozor, v žádném případě nelze spoléhat na to, že větší televize automaticky znamená také lepší zvuk. Existují i výjimky. Pokud je pro vás zvuk hodně důležitý, můžete tento nedostatek snadno vyřešit připojením domácího kina či hi-fi systému. Doporučujeme však zkontrolovat zvukové výstupy, kterými je televize osazena.

KOMPATIBILITA

Všechny HD televize obsahují sdružený audio/video HDMI konektor, díky kterému je možné televizi propojit se zdroji HD obsahu, např. s blu-ray přehrávačem, herní konzolí nebo počítačem. Konektor VGA potom slouží k připojení starších zařízení (např. starších počítačových monitorů). Díky použití těchto konektorů bude vaše obrazovka sloužit jako monitor, na kterém bude možné například přehrát film z notebooku.

Většina televizí má k dispozici USB konektor nebo čtečku karet, díky nim jsou televize schopné zobrazit obrázky (fotky), ale také přehrávat videa a hudbu.

V případě, že televize disponuje síťovým rozhraním (kabelovým LAN/enthernetem nebo bezdrátovou WiFi), potom na ní můžete přehrávat hudbu, filmy a fotografie sdílené ve vaší domácí počítačové síti. Tuto funkci nabízejí televize mající certifikaci DLNA.

TYP TELEVIZNÍHO SIGNÁLU

Televizní signál je dalším velmi důležitým kritériem, na nějž musíte brát ohled při koupi nového televizoru. Základní funkcí televize je přenášet, zobrazovat to, co vysílají televizní stanice. Každá televize je vybavena zařízením určeným pro příjem a zpracování signálu z antény. Toto zařízení se nazývá TV tuner.

Existují tři základní druhy televizního vysílání: pozemní DVB-T / DVB-T2 (běžné), kabelové DVB-C (placené) a satelitní DVB-S.

Tunery určené pro pozemní a kabelové vysílání jsou dnes ve valné většině případů již součástí televizí, satelitní tunery ne. Pozemní tuner přijímá běžné televizní programy, je jich přibližně okolo dvaceti a televize si je dokáže naladit sama. K příjmu pozemního signálu vám bude stačit pokojová anténa. Kabelový signál není přenášen anténou, ale kabelem. Kabelový signál vám umožní přijímat desítky až stovky programů, záleží na vašem poskytovateli. V případě, že chcete sledovat satelitní vysílání, budete si muset pořídit satelitní anténu a k ní satelitní přijímač, popřípadě televizi, která má satelitní tuner zabudovaný.

CO NA TO EKOLOGIE

Z hlediska spotřeby jsou mnohem úspornější LED TV, než televize LCD nebo plazmové televize. Spotřeba televize je závislá na technologii podsvícení, která je u LED televizorů mnohem úspornější. Roční spotřeba se udává v kilowatthodinách a u tohoto druhu televizí se pohybuje přibližně v rozmezí mezi 30 kWh až 130 kWh.

DÁLKOVÉ OVLÁDÁNÍ

Některé "lepší" televize mají ve své výbavě dokonce dva dálkové ovladače. Jeden klasický ovladač určený k přepínání televizních kanálů, druhý s menším počtem tlačítek potom slouží k ovládání internetového prohlížeče a chytrých aplikací. Některé ovladače jsou vybaveny dotykovou ploškou, která funguje na stejném principu jako touchpad u notebooku. Kromě toho se můžete na některých ovladačích setkat s posuvným kolečkem, které znáte z počítačových myší. „Profi“ ovladače potom mívají na své zadní straně umístěnou klávesnici, která vám usnadní například psaní webových adres a podobně.

FUNKCE "HbbTV"

HbbTV je zkratka z anglického jazyka (Hybrid broadcast broadband TV), která se používá pro příjem hybridního televizního vysílání, díky kterému jsou televizní stanice schopné mimo běžného programu svým uživatelům poskytnout rozšířené služby přes internet. Konkrétně se to týká umožnění přístupu do online archivu, dokonalejšího teletextu a zpravodajství, podrobnějších informací o pořadech apod.

TECHNOLOGIE AMBILIGHT

Technologie Ambiligt je vychytávka, která umožňuje nastavení barevných světel, která se ze dvou stran odráží na stěnu za televizí a  tím u diváka vyvolávají pocit vystoupení obrazu z rámu televize.

NENÍ OBRAZOVKA JAKO OBRAZOVKA

Typ obrazovky je téma velmi diskutované a každý, kdo si chce pořídit novou televizi, se jím zabývá nejvíce. Dnešní výrobci nabízejí zákazníkům tři základní typy obrazovek: širokoúhlé LCD TV (ty vystřídaly původní CRT obrazovky), televize s LED podsvícením a plazmové televize. Kromě těchto tří základních typů se na trhu začínají zabydlovat také televize, které dokážou zobrazovat filmy a vysílání ve třech rozměrech, tzv. 3D televize a televize s OLED displeji. OLED je novinka s dokonalým obrazem, je velice podobná LED televizi, ale již nemá nic společného s LCD televizí. Obraz OLED televizí vychází přímo z diod, je maximálně reálný, také jeho barvy lze označit za maximálně reálné.

LCD

Základem LCD TV je LCD displej, technologii tohoto displeje tvoří tzv. tekuté krystaly (Liquid Crystal Display), které jsou uloženy mezi dvěma elektrodami a dvěma polarizačními filtry. LCD obrazovky jsou dnes velmi oblíbené a už téměř vytlačily klasické CRT televize. LCD televizory jsou k dispozici v mnoha velikostech, mají naprosto plochý a kvalitní obraz a nabízejí zářivé barvy. LCD televize jsou relativně lehké, manipulace s nimi není náročná a snadno se dají uchytit na zeď pomocí speciálních držáků. Za nevýhodu LCD televizí je možné považovat větší dobu odezvy, horší zobrazení černé barvy a horší pozorovací úhly.

LED

LED televizory jsou ve své podstatě stále televizory s LCD displejem, tj. s displejem tvořeným tekutými krystaly, ale je u nich navíc ještě použito LED podsvícení. LED podsvícení má sloužit k dosažení lepších výkonnostních parametrů. Rozdíl mezi LCD a LED modely televizorů spočívá především v tom, že u LED televizorů se pro podsvícení používají místo několika zářivých trubic stovky světélkujících diod.  U televizí, které mají označení Edge-LED se diody nachází pouze na okrajích obrazovky a světlo je rozptylováno prostřednictvím speciálního systému. V praxi to znamená, že je použito méně diod a tím pádem jsou tyto televizory ještě tenčí. Tento typ televizí se může pochlubit vyšším dynamickým kontrastem a nulovým únikem světla. Dalším kladem této technologie je její pozitivní vliv na  životní prostředí, LED televize jsou energeticky úspornější a ekologičtější. V porovnání s LCD televizemi totiž neobsahují rtuť. LED televizory se vyrábějí ve velikostech úhlopříček od 19 do 80 palců.

PLAZMA

Plazmové televize využívají naprosto jiné zobrazovací technologie než LCD a LED TV. Základ technologie tohoto typu televizí tvoří vzácná plazma, ionizovaný plyn, který má vliv na výsledný obraz. Plazmové televize mají jasnější obraz, vyrábějí se ve větších úhlopříčkách než dva předchozí typy a mají rychlý posun obrazu.

PROHNUTÉ TV

Prohnuté televize jsou designovou novinkou současného trhu. Tato technologie se snaží udržet rovnoměrnou vzdálenost diváka od všech bodů obrazovky a zdokonalit tak divákův prožitek. Problém ovšem nastává ve chvíli, kdy tento typ obrazovky sleduje současně více diváků. Ti, kteří sedí na kraji, sledují relativně zdeformovaný obraz. Pro dosažení maximální kvality u tohoto typu obrazovek používá rozlišení 4K (Ultra HD).

CHYTRÉ TELEVIZE

Pojem Smart TV je v poslední době velmi frekventovaný, tzv. „chytré“ televize svými funkcemi do jisté míry připomínají tablet. Chytrá televize je připojená k internetu, disponuje vlastním internetovým prohlížečem, je schopna stahovat různé aplikace, které umožňují přístup k online službám jako jsou např. Youtube či Facebook a ovládají se pomocí grafického menu.

V SÍTI

WiFi = bezdrátové připojení přes domácí síť. Pro zprovoznění stačí do televize zadat heslo k vašemu routeru. Televize, které jsou označeny WiFi Ready potřebují pro příjem USB adaptér, který musíte dokoupit.

Ethernet - možnost připojení Smart TV přes UTP kabel, tj. kabel, který vede do síťové karty počítače.

Sdílení dat – chytré televize dokážou sdílet data se SmartPhony, tablety i počítači.

Internetový prohlížeč - navigace je v tomto případě totožná s prohlížečem na počítači, týká se to zadávání adres, vyhledávání na internetu nebo přihlašování k emailu. Pro lepší komfort doporučujeme pořídit si bezdrátovou myš a klávesnici.

NA ZDI?

V případě, že svou novou televizi toužíte umístit na zeď, nezapomeňte také na kvalitní nástěnný držák. Výběr se řídí velikostí televize, tedy délkou její úhlopříčky, a pak je také potřeba zvážit, zda budete potřebovat TV prostorově natáčet či naklápět. Držáky, které umožňují prostorové natáčení, využijete v případě, že televizi budete sledovat z různých koutů místnosti, ve které je umístěna.

TOP VÝROBCI

Při výběru televize samozřejmě rozhoduje i značka, která je zárukou kvality a spolehlivosti. My bychom vám rádi doporučili především dvě značky, Samsung a LG. Jsme přesvědčeni, že pokud si zvolíte produkty právě těchto známých světových značek, nebudete určitě zklamáni.

Samsung

Skupina Samsung je největší společností v Jižní Koreji, skládá se z mnoha mezinárodních společností, které spojuje právě značka Samsung, včetně Samsung Electronics, která je největší světovou společností v oblasti elektroniky. V roce 2005 se Samsungu dokonce podařilo v oblasti spotřební elektroniky předstihnout jejího největšího rivala, japonskou světoznámou a uznávanou společnost Sony.

Hlavním mottem společnosti Samsung Electronics je heslo: „Inspirovat svět, vytvářet budoucnost!“

LG

LG Group je stejně jako Samsung jihokorejská společnost, založena byla v roce 1947 a své sídlo má ve městě Soul. Firma se dlouhé roky zabývá výrobou elektroniky, chemikálií a telekomunikačních produktů.  LG  Group má své pobočky více než v osmdesáti zemích celého světa a patří mezi ně společnosti jako LG Electronics, LG Telecom, Zenith Electronics nebo LG Chem.

Společnost LG Electronics je průkopníkem v oblasti technologie, její prioritou jsou inovační nápady a trvalý růst, LG se stává globální značkou budoucnosti. Ve 21. století tato společnost představila mnoho nových výrobků, aplikovala celou řadu nových technologií ve formě mobilních zařízení a digitálních televizí a neustále usiluje o upevnění své pozice na trhu, což se jí poměrně úspěšně daří.

NĚCO PRAKTICKÉHO NA ZÁVĚR

Při vybírání televize v obchodě mějte na paměti fakt, že je zde mnohem více světla, než bude ve vašem obýváku. Na většině televizí jsou v prodejnách promítány speciální klipy, které jsou vytvořené speciálně právě pro účely prezentace. V důsledku toho uvidíte veškeré detaily a jasné barvy, ale běžný výkon televizoru vám zůstane ve své podstatě utajen. Abyste poznali skutečnou kvalitu televize, kterou plánujete koupit, sledujte dané parametr. A nebo požádejte obsluhu, aby vám pustila běžné televizní vysílání :-).

Nakupka.cz - Zahrada, Dílna, Bílé elektro, Audio - Video, Autodoplňkyvše pro vaši domácnost
Nákupní košík
je zatím prázdný

V košíku zatím nemáte žádné produkty.


Rádi vám s výběrem pomůžeme info@nakupka.cz.

Můžete také využít některý z naších vyhledávačů:

↑ Nahoru