Jak vybrat vinotéku

Kvalitní, oku i chuťovým buňkám lahodící víno je velmi oblíbeným nápojem, který si mnoho z nás spojuje s představou ideálně stráveného večera po náročném pracovním dni. Abychom si dobré víno mohli opravdu vychutnat, je velmi důležité jeho správné a vyhovující uskladnění. A pokud toužíme mít zásoby dobrého a chutného vína neustále po ruce, bezesporu ideálním rozhodnutím je pořízení domácí vinotéky.

Než k nákupu vinotéky přistoupíte, je vhodné se podrobněji seznámit s aktuální nabídkou a alespoň částečně se zorientovat v těch ukazatelích, které jsou při nákupu lednice na víno považovány za nejdůležitější - jako je například kapacita vinotéky, počet zón, spotřeba energie, způsob umístění, klimatická třída, rozměry, hlučnost a v neposlední řadě design. My se vám v tomto článku pokusíme výběr nové chladničky na víno co nejvíce usnadnit.

Konec skladování vína v ledničce nebo dokonce komoře! Stop vystavování vína zbytečným vibracím, nežádoucím zápachům, nevhodné teplotě a jiným kazičům! Pořízením vinotéky - speciální chladničky na víno - se vašemu tekutému pokladu dostane maximální možné péče, kterou následně ocení každý správný gurmán.

CO TO VLASTNĚ VINOTÉKA JE

Vinotéka je ve své podstatě speciální druh lednice, chladničky na víno, která  dnes sice ještě nepatří k běžnému vybavení většiny domácností, nicméně její obliba mezi spotřebiteli v poslední době stále stoupá. Pokud jste milovníky vína a nevlastníte vinný sklípek, určitě se vám pořízení vinotéky vyplatí. Díky vinotéce budete moci své zásoby lahodného moku skladovat v ideálních podmínkách, především pak v ideálních teplotních podmínkách. Každé víno totiž má při skladování jiné požadavky a nároky. Některé moderní vinotéky dokonce dokáží svým prostředím umožnit i dozrávání specifických druhů vín.

KAM S NÍ

Prvním a tím nejzákladnějším krokem při výběru nové vinotéky, především v případě, že se jedná o první spotřebič tohoto typu pro vaši domácnost, je volba prostoru, kam chcete novou chladničku na víno umístit. Z hlediska umístění domácí vinotéky máte dvě možnosti. První variantou, kterou můžete zvolit, je spotřebič vestavný, druhou možností je potom volně stojící vinotéka. Pokud máte v této otázce jasno, můžete se začít následně zabývat jejím vzhledem, designem.

Vestavná vinotéka

Vestavné vinotéky, jak již vyplývá z jejich označení, jsou zakomponované do interiéru, nejčastěji do interiéru kuchyně, ale není to podmínkou. U vestavných vinoték má z hlediska designu význam především jejich čelní část, která v případě vhodné volby dokonale zapadne do vašeho interiéru a nebude narušovat jeho vzhled. Nejčastěji se můžete setkat s vinotékami, jejichž přední část je tvořena nerezovými panely. Zvolit můžete ale například i čelní panel z černého skla, který se blíží vzhledu trouby, nebo ten, který svým vzhledem připomíná myčku na nádobí.

Volně stojící vinotéka

Pokud počítáte s umístěním domácí vinotéky jinam než do kuchyně, ve většině případů budete vybírat mezi volně stojícími chladničkami na víno. Volně stojící vinotéky se hodí hlavně do obývacích pokojů a běžně bývají přístupné ze tří stran. Proto je v jejich případě velmi důležitým faktorem vzhled. U volně stojících vinoték můžete volit různé materiály. Důležité je, aby vámi vybraná varianta co nejlépe korespondovala se zbytkem vašeho interiéru. Možností je mnoho, plast, tmavé sklo, které je velmi elegantní, imitace dřeva či oblíbený nerez. Záleží pouze na vás a vašem vkusu.

KOLIK LAHVÍ SE TAM VEJDE

Kapacita vinotéky se obvykle udává dle počtu kusů lahví, výjimečně se můžete setkat i s údajem, který je v litrech. Kapacita chladničky na víno úzce souvisí s její celkovou velikostí, s jejími rozměry. Záleží pouze na vašich požadavcích, jak velký spotřebič si vyberete.

Současný trh v tomto ohledu nabízí opravdu širokou škálu domácích vinoték. Chladničku na víno si můžete pořídit s kapacitou od 4 až přes 120 ks lahví. Velikost, kterou zvolíte, by se měla odvíjet od toho, jaké množství vína plánujete běžně skladovat. Někdo považuje za dostatečné množství osm až deset lahví, které se mu pohodlně vejdou do vestavné vinotéky, jiný využije velké volně stojící spotřebiče s kapacitou vyšší než sto lahví.

POČET POLIC

Počet polic v domácích vinotékách úzce souvisí s jejich kapacitou, množství lahví odpovídá počtu polic. Standardně se vyrábějí vinotéky se třemi až třinácti policemi různé šířky. Existují takové lednice na víno, jejichž šířka police odpovídá pouze jedné lahvi vína, ale i takové, do nichž vyskládáte lahví podstatně více.

Dřevěné nebo raději kovové?

Police jsou v domácích vinoték ve většině případů vyjímatelné a nejčastěji jsou buď kovové, chromované nebo dřevěné.

Chromované police jsou finančně dostupnější a jsou prohnuté tak, aby do nich bylo možné snadno umístit lahev vína.

Dřevěné police jsou nejčastěji vyrobeny za dřeva dubového, bukového, teakového či třešňového. V porovnání s policemi chromovými jsou dražší, nicméně se jedná o designové kousky, které mají ještě jednu velmi důležitou přidanou hodnotu. Dřevo je schopno udržovat ideální vlhkost, což je pro skladování vína velmi podstatná vlastnost.

ZÓNY

Dalším důležitým kritériem, které je vhodné při výběru domácí vinotéky zohlednit, je otázka, jaké víno budete skladovat. Od toho se následně odvíjí počet zón, které pro vás budou nezbytné.

Každý druh vína (bílé, červené, růžové), totiž vyžaduje jinou skladovací teplotu. Jestliže víte, že budete skladovat pouze jeden druh vína, potom je pro vás určitě lepší volbou vinotéka jednozónová. V opačném případě vybírejte mezi dvou a vícezónovými vinotékami, které nabízejí samostatné ovládání teploty v každé jednotlivé zóně.

Vinotéka dvouzónová je poměrně běžnou a často využívanou variantou, pokud ovšem uvažujete také o archivaci vína, neměli byste litovat vyšší investice a měli byste si pořídit vinotéku třízónovou. Mějte na paměti, že při archivaci, která probíhá dlouhodobě, dokáže skladovací teplota velmi výrazně ovlivnit chuť vína.

Současný trh nabízí také možnost vinoték, u nichž nejsou jednotlivé chladící zóny odděleny. Tento typ chladniček na víno funguje tak, že uvnitř lednice dochází ke snižování teploty směrem odshora dolů. Z tohoto vyplývá, že nahoře je třeba skladovat víno červené, poté bílé a nejnižší řada je vhodná například pro skladování sektu a podobně.

Mezi vinotékami s rozdílným počtem chladících zón jsou poměrně výrazné rozdíly v ceně, proto je skutečně vhodné zohlednit, jaké druhy vína chcete skladovat. V případě, že máte v oblibě pouze jeden typ vína, jednozónová vinotéka vašim účelům poslouží velmi dobře.

Pro vaši lepší orientaci, co kterému víno vyhovuje, vězte, že červená vína by měla mít teplotu 15 – 18 ºC, bílá 7 – 12 ºC, perlivá 8 – 10 ºC a šumivá vína 5 – 7 ºC. Důležité je také udržování správné vlhkosti, která by se měla pohybovat kolem 75 %. Víno je nutné skladovat naležato, díky čemuž bude korek stále v kontaktu s vínem, nebude vysychat a dojde k eliminaci oxidačních procesů.

SYSTÉM CHLAZENÍ

Kromě chladících zón je pro chlazení vína velmi podstatný další faktor, způsob chlazení. Jedná se o technický parametr, který má vliv na to, jakým způsobem dochází k samotnému chlazení vína. Způsob chlazení se odráží na pořizovací ceně samotné vinotéky, na provozních nákladech a v neposlední řadě na fungování vinotéky obecně.

Současný trh nabízí zájemcům dvě možné varianty chlazení: chlazení probíhající prostřednictvím termoelektrického článku a chlazení pomocí kompresoru.

Chlazení pomocí termoelektrického článku

K hlavním výhodám domácích vinoték, které disponují chlazením uskutečňovaným pomocí termoelektrického článku, patří nižší pořizovací cena, ekologický provoz, nižší hlučnost, kterou oceníte především v případě, že je vinotéka umístěna v obytném prostoru, a velmi nízké vibrace.

Nevýhodou tohoto typu chlazení je nižší výkon a s tím související i vyšší spotřeba elektrické energie.

Chlazení pomocí kompresoru

Chladničky na víno, které využívají pro chlazení kompresor, jsou obecně pokládány za lepší variantu. Nevýhodou je v jejich případě pouze vyšší cena, která se vám ovšem brzy vrátí díky nízké spotřebě, a také vyšší hlučnost. Tímto výčet záporů končí. Vinotéky využívající kompresorovou technologii disponují mnohonásobně vyšším chladícím výkonem a výrazně nižší spotřebou elektrické energie.

NA SPOTŘEBĚ ZÁLEŽÍ

Spotřeba energie je v případě domácí vinotéky ukazatel, který byste určitě měli pečlivě sledovat, neboť má výrazný vliv na provozní náklady. Chladnička na víno je spotřebič, který musí být v nepřetržitém provozu, aby byla zajištěna správná teplota vína, proto je spotřeba energie velmi podstatný parametr. Energetická spotřeba jednotlivých lednic na víno je vyjádřena energetickými třídami, které jsou označeny, podobně jako u jiných spotřebičů, písmeny A – G, přičemž nejnižší spotřebu mají výrobky označené písmeny A a B, u všech následujících se spotřeba energie zvyšuje.  Pořídit si můžete i vinotéky úspornější, ty potom nesou označení A+ nebo A++. Zaměřte se také na údaj, který poskytuje informaci o denní spotřebě a udává se v kWh/24 hod. A nezapomínejte na to, že díky nižší spotřebě energie nebudete spořit pouze svoje finance, ale také životní prostředí :-).

A CO NA TO KLIMA

Klimatická třída je informace, která úzce souvisí s teplotou v prostředí, kde je vinotéka umístěna. Obecně platí, že čím vyšší je teplota interiéru, tím více se zvyšuje potřeba chlazení a díky tomu stoupá spotřeba a v souvislosti s tím i náklady. Existují čtyři klimatické třídy, které se značí SN (10 – 32 ºC), N (16 – 32 ºC), ST (18 – 38 ºC) a T (18 – 43 ºC)

ŠPUNTY DO UŠÍ?

Domácí vinotéky bývají ve většině případů umístěny v obývacích prostorách, popřípadě v kuchyních a proto je u nich nutné sledovat hlučnost, která by se měla pohybovat na takové úrovni, aby vás výrazně nerušila. Jak již bylo zmíněno dříve, méně hlučné jsou vinotéky, u kterých napájení probíhá pomocí termostatického článku. Nejčastěji se u vinoték setkáte s hlučností, která se pohybuje v rozmezí 25 – 50 dB.

DETAILY TVOŘÍ CELEK

Kromě výše uvedených základních parametrů mají moderní domácí vinotéky k dispozici celou řadu praktických doplňků a příslušenství, které se vám mohou hodit a zpříjemnit jejich používaní. Na některé z nich vás nyní upozorníme.

Vnitřní osvětlení

Hlavním požadavkem, který souvisí s vnitřním osvětlením vinotéky,  je skutečnost, že nesmí zahřívat uskladněné lahve. Jestliže netrváte na permanentním osvětlení, potom se vám jistě bude hodit funkce „touchlight“ neboli osvětlení dotykem například na madle. V praxi to znamená, že vinotéku díky tomu osvětlíte na určitou dobu, kterou potřebujete například pro výběr vhodné lahve a nemusíte ji přitom otevírat.

Pokud kladete důraz na design, můžete si pořídit lednici na víno s LED vnitřním osvětlením, které stále svítí, ale nehřeje, což je, jak víme, při skladování vína velmi podstatný fakt.

LED displej

Na LED displeji, který je dobře viditelný i při zavřené chladničce, se zobrazují všechny podstatné informace, které potřebujete znát, tedy zejména aktuální teplota a vlhkost.

UV filtr

UV filtr bývá instalován v prosklených dveřích vinotéky a jeho úkolem je zamezit průniku slunečních paprsků, které by svým působením mohly některé druhy skladovaných vín znehodnotit.

AirFreshFilter

AirFreshFilter je doplněk, který by měl ve vaší vinotéce zajišťovat stále čerstvý vzduch a odstraňovat nežádoucí pachy.

Vychytávek, které si můžete dopřát, je skutečně mnoho: například zámek, antibakteriální ochrana, funkce superchlazení, prostor na karafu, uhlíkový filtr a další. Záleží čistě na vás, jaké máte požadavky a preference.

KOLIK ZA TO POTĚŠENÍ

Jak již bylo zmíněno, vybírat můžete různě velké vinotéky s různou kapacitou, s různým vybavením a funkcemi. Toto vše má vliv na pořizovací cenu. Rozpětí cen, za které je možné vinotéku pořídit, je opravdu velmi široké. Trh nabízí chladničky na víno za cenu pohybující se okolo tří tisíc korun, ale i opravdu dokonalé a designové kousky, jejichž cena se může vyšplhat na stovky tisíc.

Při nákupu nové domácí vinotéky se zaměřte na poměr cena/výkon. Zpravidla se můžete spolehnout na to, že za vyšší cenu dostanete vyšší kvalitu. Sami si musíte ujasnit, zda si vystačíte se základním levnějším modelem nebo raději investujete více finančních prostředků, za které získáte výrobek spolehlivější  a kvalitnější. Dražší výrobky ve většině případů nabízejí i déle trvající záruku.

Vinotéky do 5000 Kč

Do této kategorie se řadí domácí vinotéky, které jsou vhodné pro méně náročné uživatele. Nejčastěji se jedná o volně stojící, jednozónové chladničky na víno, které pojmou cca 8 – 18 lahví vína. Nelze u nich očekávat žádnou nadstandardní výbavu a ani z hlediska designu nepatří mezi výjimečné kousky.

Vinotéky od 5000 do 10000 Kč

Chladničky na víno pohybující se v této cenové relaci disponují větší kapacitou, lze v nich skladovat až 50 lahví vína, ale ani zde ještě nemůžete očekávat žádný nadstandard z pohledu jejich vybavení a vzhledu.

Vinotéky od 10000 Kč výš

Vinotéky, jejichž pořizovací cena začíná na deseti tisících korunách, už vám kromě vyšší kapacity umožňující skladovat více než 50 lahví vína, nabídnou i celou řadu funkcí a vybavení. V neposlední řadě také nižší provozní náklady. Platí, že tím vyšší cena, tím vyšší nadstandard a komfort.

TOP ZNAČKY

Při pořizování nové vinotéky, nehledě na výši pořizovací ceny, doporučujeme vybírat spotřebiče od renomovaných výrobců a značek, které jsou schopny zaručit kvalitu, bezproblémový provoz a v neposlední řadě také dlouhou životnost svých výrobků. K takovým značkám, které určitě bezezbytku splní vaše očekávání a nepřinesou vám zklamání, patří Philco, Haier a Guzzanti.

Philco

Tato značka byla založena v roce 1892 v USA, ve Philadelphii pod názvem Helios Electric a jejím prvním výrobkem byla akumulátorová baterie. Od roku 1906 tato společnost nese název Philco.

Značka Philco je po celou řadu let symbolem vysoké kvality celé řady elektrospotřebičů, která je podtržena tím, že výrobce na své produkty poskytuje pětiletou záruku. Kromě kvality se výrobky této značky mohou pyšnit i vstřícným přístupem k zákazníkovi a v neposlední řadě také šetrným přístupem k životnímu prostředí. Velký důraz je mimo jiné kladen i na funkčnost, technickou dokonalost a komfortní ovládání.

Haier

Haier je čínská nadnárodní společnost, která se zaměřuje na oblast spotřební elektroniky a domácích spotřebičů. Hlavní činností této značky, jejíž hlavní sídlo se nachází v Číně ve městě Qingdao, je návrh, vývoj, výroba a prodej produktů jako jsou kuchyňské spotřebiče, televizory, mobilní telefony a další. Výhradním dovozcem produktů této firmy pro Českou republiku je od roku 2007 společnost FAST ČR a.s.

Vinotéky od společnosti Haier mají elegantní vzhled a hodí se do každé domácnosti, do každého obýváku i kuchyně. Důraz je v jejich případě kladen i na dokonalé vnitřní uspořádání a v neposlední řadě také na vysokou kvalitu skladování vína, která uživatelům přináší maximální požitek při konzumaci.

Guzzanti

Italská firma Guzzanti svým zákazníkům po celém světě nabízí domácí spotřebiče vysoké kvality a vysoký důraz klade nejen na dokonalé zpracování a moderní líbivý design, ale také na cenu, která je přijatelná pro širokou škálu spotřebitelů.

Nakupka.cz - Zahrada, Dílna, Bílé elektro, Audio - Video, Autodoplňkyvše pro vaši domácnost
Nákupní košík
je zatím prázdný

V košíku zatím nemáte žádné produkty.


Rádi vám s výběrem pomůžeme info@nakupka.cz.

Můžete také využít některý z naších vyhledávačů:

↑ Nahoru