Jak vybrat vysokotlaký čistič

Vysokotlaký čistič, tlakový čistič nebo tlaková myčka jsou synonyma, která se zcela běžně používají pro označení jednoho a téhož přístroje. Nejčastěji se u nás však setkáte s názvem wapka, popř. vapka, který se užívá pro všechna vysokotlaká čistící zařízení nehledě na jejich značku. Málokdo si totiž uvědomuje, že originální wapka je pouze jedna a pochází od německého výrobce vysokotlaké techniky WAP Reinigungsysteme GmbH, jejímž nástupcem je dánská firma Nilfisk-ALTO.

Pokud tedy chcete vlastnit originální wapku, musíte si ji pořídit právě od této značky. Ne každý z nás si pod pojmem vysokotlaký čistič dokáže vybavit ten správný přístroj, ale pokud se řekne wapka, tak si už téměř všichni představí přístroj, který má opravdu široké využití především při úklidu v okolí domu a na zahradě. Vysokotlaká čistička snadno zvládne všechny práce okolo domu, chalupy i dílny. Dokáže vyčistit zablácené kolo i zbavit dlažbu prachu, umýt zahradní nábytek nebo třeba vyčistit omítku vašeho domu, pomůže při čištění bazénu, je nenahraditelným pomocníkem při mytí vašeho auta, využít ji ale můžete také v interiéru.

Vysokotlaké čističe, které jsou dokonalým pomocníkem pro rychlý a dokonalý úklid, tak můžete použít pro vnější i vnitřní povrchy. Silný proud vody pracuje s minimálním množstvím chemických přídavků a rychle odstraňuje špínu a nečistoty. Jedním přístrojem umyjete okna, dveře, podlahy, ale i venkovní plochy, zahradní nábytek apod.

Ceny a výkon jednotlivých wapek nabízených na našem trhu jsou velmi rozdílné. Existuje celá řada parametrů, které byste při výběru měli mít na paměti.

Prvním základním kritériem, podle kterého byste se při výběru měli orientovat, je konkrétní využití vapky a předpokládaná frekvence jejího používání. Dále se před koupí nové vysokotlaké myčky musíte zaměřit na tlak a průtok vody, kvalitu čerpadla a celkové zpracování vysokotlakého čističe a v neposlední řadě nezapomínejte ani na dodávané příslušenství.

Jak vysokotlaká myčka funguje

Hlavní součástí wapky je čerpadlo, které stlačuje vodu na tlak 100 – 200 bar, což je tlak mnohem vyšší (asi dvacetkrát až padesátkrát) než je běžný tlak ve vodovodním potrubí. Takovýto tlak vytlačuje vodu tryskou na předmět, který je potřeba vyčistit a odstraňuje z něj veškeré nečistoty. Při nesprávné manipulaci s vysokotlakým čističem může v  některých případech dokonce dojít i k poškození čištěného předmětu.

Vysokotlaké čističe jsou běžně napojeny na vodovodní rozvod.  Setkat se ale můžete i s přístroji, které dokáží pracovat bez tlakové vody na vstupu, což v praxi znamená, že mohou být napojeny např. na sud s vodou nebo jiný zásobník vody.  Aby tento typ vapky mohl bezproblémově pracovat, musí být zdroj vody umístěn výše než samotná vysokotlaká myčka, kterou je nutné před uvedením do provozu dokonale zavodnit.

Pokud použijete vysokotlaký čistič, tak ušetříte čas, energii a také vodu. Spotřeba vody je při použití wapky přibližně o 80 procent nižší, než při manipulaci s běžnou zahradní hadicí.

Čerpadlo vysokotlakého čističe

Kvalitní čerpadlo je pro vysokotlakou čističku jedním z nejdůležitějších komponentů. Při výběru a koupi nové vapky se určitě zaměřte na výkon a materiál čerpadla.  Obecně platí, že čím vyšší je tlak čerpadla, tím je mytí a odstraňování veškerých nečistot efektivnější a účinnější. Dále také platí, že čím větší je průtok čerpadla, tím je práce s vapkou rychlejší.

Čerpadla u vysokotlakých čističů se zpravidla vyrábějí ze dvou základních materiálů, z odolných plastů nebo z odolných slitin hliníku a mosazi.

Čerpadla z odolných plastů

Čerpadla z odolných plastů najdete především u levnějších a méně výkonných modelů vapek. U tohoto typu čerpadel se předpokládá méně časté používání.  Životnost těchto vysokotlakých čističek je tak pochopitelně nižší. Jestliže tedy plánujete vaši novou wapku používat jen několikrát za rok, je pro vás takovýto model plně dostačující.  Investice do dražšího výrobku se vám s největší pravděpodobností nevyplatí.

Čerpadla z odolných slitin hliníku nebo mosazi

Vysokotlaké myčky, které mají čerpadla vyrobena z odolných slitin hliníku nebo mosazi jsou samozřejmě kvalitnější, mají delší životnost a počítá se s jejich častějším a delším zatížením. Tato čerpadla najdete u myček vyšší třídy. Jejich cena je samozřejmě vyšší.

Tlak čerpadla

Vysokotlaké myčky určené pro hobby použití nabízejí modely s tlakem čerpadla od 100 barů u těch nejběžnějších až po modely, které pracují s tlakem do cca 160 barů, tyto se už považují za vysoce výkonné.

Průtok čerpadla

Dalším ukazatelem, který je u čerpadla potřeba sledovat, je jeho průtok. Průtok čerpadla se udává v litrech za hodinu (l/hod.). Aby bylo čištění opravdu účinné, především se to týká čištění větších ploch, je nutné, aby byl průtok čerpadla dostatečný, tedy vyšší. Průtoky menších čerpadel se pohybují v rozmezí od 300 do 400 litrů za hodinu. Čerpadla s průtokem 400 – 650 litrů za hodinu jsou určena pro mytí ploch o rozloze 100 m2 a více. Pokud ale nemáte k dispozici dostatečně dimenzovaný přívod vody, nemá smysl pořizovat vapku s vysokým výkonem.

Příkon motoru čerpadla

Čerpadla běžných hobby vysokotlakých čističek i profesionálních strojů jsou poháněna klasickými elektromotory, jejichž příkony jsou závislé na velikosti čerpadla.  Menší čerpadla jsou osazena elektromotory o příkonu 1 300 – 1 500 W (wattů), větší potom disponují motory o příkonu až 2 800 W.

V poslední době se také u vysokotlakých čističů můžete setkat s moderními bezuhlíkovými indukčními motory, které se pyšní nízkou spotřebou a vysokým výkonem. Ty jsou však zatím k mání pouze u strojů profesionálních.

Příslušenství pro vysokotlaké myčky

Součástí vysokotlaké myčky není jen standardní vybavení, tj. hadice, čerpadlo a tryska, ale i celá řada potřebných doplňků. Bohaté příslušenství je pro vapku velmi důležité a v mnoha případech je už součástí ceny přístroje. Někteří výrobci nabízejí své modely ve výhodných sadách se speciálním příslušenstvím. Jedná se např. o sady určené pro mytí aut či venkovních fasád, sady na čištění okapů a odpadů a apod. Pro každý druh čištění se vyrábí speciální příslušenství, speciální kartáče, nástavce a přípravky, které konkrétní činnosti zkvalitní a urychlí. 

Pořídit si můžete např. různé trysky (rotační, napěňovací), teleskopická madla, kartáče, nádoby na saponáty a mnohé další.

Ohřev vody

Hobby vysokotlaké čističe vlastní ohřev vody sice nemají, ale některé z nich je možné napojit na zdroj teplé vody. Teplota vody by ovšem neměla v takovém případě přesahovat 50 ºC.  V případě, že využijete této možnosti a wapku napojíte na zdroj teplé vody, bude čištění mnohem efektivnější.

Dávkování saponátu

Pokud plánujete využívat vysokotlaký čistič na mytí aut, motocyklů či k odstraňování mastnoty, tak jistě oceníte možnost dávkování saponátu, kterou některé modely nabízejí. Levnější vysokotlaké myčky mají nádoby určené pro saponát umístěny samostatně, u dražších modelů je tato nádoba již zabudovaná do myčky samotné.

Údržba vysokotlakých myček

Pokud chcete, aby vaše vysokotlaká myčka zůstala co nejdéle v dobrém stavu, musíte se o ni správně starat.

Wapku nikdy neuvádějte do provozu, pokud není kompletně napuštěna vodou, zavodněna. Stroj vždy nejdříve připojte k vodě, stiskněte pistoli a počkejte, dokud voda nezačne protékat, poté můžete přístroj spustit.

Pokaždé, když dokončíte práci a vypnete motor, vypněte přívod vody a vypusťte zmáčknutím pistole tlak ze soustavy. Vodu z čističe nevylévejte.

Počet zapnutí a vypnutí wapky se snažte co nejvíce omezit. Opakované  zapínání/vypínání v krátkých intervalech totiž přístroji škodí.  Dochází ke zbytečnému přetěžování motoru i čerpadla, což negativně působí na jejich životnost.

Vždy používejte čistou vodu, na přívod vody se doporučuje aplikovat vstupní filtr, který nečistoty zachytí a ochrání tak vaši wapku před zbytečným poškozením.

V zimním období může vlivem mrazu snadno dojít k poškození vaší vysokotlaké čističky, proto je před zimou nutné celou čističku, včetně čerpadla, zbavit vody.

Bezpečnost při práci s wapkou

Vysokotlaké čističky sice pracují „pouze“ s vodou, ale při vysokém tlaku. Před prvním použitím wapky si tedy pozorně pročtěte návod na obsluhu a dbejte na veškerá bezpečnostní pravidla stanovená výrobcem. Při práci používejte ochranné pomůcky, brýle a rukavice. Nikdy s tlakovou pistolí nemiřte na žádné osoby ani na zvířata. Nikdy vapku nepoužívejte pro mytí elektrických zařízení pod napětím.

TOP značky

V současné době každá větší značka, která se zabývá výrobou zahradních strojů, nabízí i svou vlastní řadu vysokotlakých myček. Vybírat si můžete z přístrojů od oblíbených renomovaných výrobců, ke kterým bezpochybně patří značky Kärcher nebo Bosch, ale také z výrobků levnějších, např. od značky Riwall.

Kärcher

Firma Kärcher jednoznačně patří ke světové špičce mezi výrobci v oblasti čistících systémů. První hobby vysokotlaký čistič z dílny této firmy se objevil na trhu již před 25 lety. Jedná se o firmu s mezinárodní činností, je to největší výrobce vysokotlakých čističů na světě a držitel mnoha patentů. Firma Kärcher disponuje nejširším sortimentem vysokotlakých myček na světě a to jak v kategorii domácích, hobby produktů, tak i v oblasti strojů profesionálních. K jejím hlavním odběratelům patří autoservisy, úklidové firmy, hoteliéři, průmyslové podniky ale i privátní uživatelé. Společným jmenovatelem všech výrobků této značky je jejich vysoká funkčnost a zajímavý design, za což již získala mnohá významná ocenění. Všechny výrobky firmy Kärcher mají kvalitní zpracování, jsou vyráběny z kvalitních materiálů a jejich konstrukce vznikají na základě vlastního vývoje a výzkumu v mateřském závodě ve Winnendenu, poté následuje dlouhé testování, které je zakončeno přísnou výstupní kontrolou. Mimo jiné byla firma Kärcher jako první podnik ve svém oboru certifikována podle DIN EN ISO 9001.

Bosch

Firma Bosch si za dobu své dlouholeté existence (více než sto let) získala renomé firmy, která je producentem výrobků vysoké kvality, jejichž cena je sice o něco vyšší než cena výrobků konkurenčních, ale její výrobky zaručují maximální výkonnost, dlouhou životnost a vysokou spolehlivost.

Vysokotlaké čističe Bosch disponují takovým výkonem, aby snadno odstranily jakékoli nečistoty.  Čističe této značky mají sice robustní konstrukci, ale manipulace a práce s nimi je velmi snadná. Modely této značky totiž mají kolečka a tak je můžete jednoduše převážet a přesunovat z místa na místo. Kromě toho mají k dispozici i celou řadu zajímavých doplňků a funkcí, které při práci s nimi jistě oceníte, např. držák na hadici, regulaci tlaku apod.  V nabídce firmy Bosch jsou i přístroje, které spadají do kategorie profesionálních, ty se pro větší přehlednost vyznačují modrou barvou.

Riwall

Začka Riwall nabízí svým zákazníkům za přijatelnou cenu kvalitní stroje, které mimo jiné mají i pěkný vzhled. Snahou značky je vyrábět mohutné stroje z kvalitních komponentů, dodávat jim atraktivní vzhled a dokonalý servis. Nižší cena tlakových myček Riwall není dána použitím nekvalitních součástek, ale je dosažena díky minimální poruchovosti a minimálním nákladům na servis a také díky moderním procesům při vývoji a výrobě. Všechny nové modely podléhají důkladné kontrole a testování. Proto se na ně konečný zákazník může plně spolehnout.

A co říci závěrem? Tlakovou myčku si vybírejte především podle toho, na co a jak často ji plánujete používat. Určete si částku, kterou do ní chcete investovat a podle toho zvolte kategorii, ve které budete vybírat ten správný typ. Nezapomeňte prostudovat nabídku příslušenství a pečlivě prostudujte parametry čerpadla. K výběru vhodného přístroje vám mohou pomoci i výsledky z různých nezaujatých testů tlakových myček.

Vysokotlakou myčku nepotřebujete, dokud ji sami nevyzkoušíte. Potom se bez ní už neobejdete.

Nakupka.cz - Zahrada, Dílna, Bílé elektro, Audio - Video, Autodoplňkyvše pro vaši domácnost
Nákupní košík
je zatím prázdný

V košíku zatím nemáte žádné produkty.


Rádi vám s výběrem pomůžeme info@nakupka.cz.

Můžete také využít některý z naších vyhledávačů:

↑ Nahoru