Jak vybrat vyžínač

Vyžínač trávy je zahradní přístroj, který je vhodným doplňkem (někdy dokonce i plnohodnotnou náhradou) klasické sekačky na trávu. Podstatnou výhodou vyžínače je skutečnost, že se s ním snadno dostanete všude tam, kde to se sekačkou, ani tou nejdokonalejší, není možné. V podstatě na každé zahradě, velké nebo malé, se najdou místa, která jsou špatně dostupná, tj. místa kolem záhonů, obrubníků, stromů apod. Právě tady nachází své uplatnění vyžínač trávy, který je pro dočišťovací práce zcela ideálním pomocníkem každého zahrádkáře.

Strunové vyžínače trávy jsou přístroje, které ve své podstatě nahradily ruční kosy, které se ještě v ne úplně dávné minulosti používaly právě pro dosekání zahrady v málo přístupném terénu, tj. pro sekání trávy pod ploty, v příkopech u cest nebo například u okrasných obrub záhonů.

Strunové vyžínače pomáhají dotvářet perfektní vzhled zahrady a jejich základním pracovním nástrojem je nylonová struna (u sekačky na trávu je to ocelový nůž). Nylonová struna pracuje tak, že se při dosažení určitého počtu otáček  napne a funguje stejně jako ocelový nůž. Rozdíl je ale v technice sečení, zatímco kvalitní a ostrý nůž trávu usekne, nylonová struna travní porost trhá. A toto je také hlavní důvod toho, proč není vhodné vyžínače používat pro sekání velkých travnatých ploch.

Pro dočišťovací práce, na které je vyžínač určen, není nutný extrémně vysoký výkon. Důležité je, aby vyžínač byl lehký, dalo se s ním snadno manipulovat a jeho výkon byl odpovídající typu práce, na kterou je určen.

Než se dostaneme k vlastnímu výběru správného vyžínače trávy - můžete se také setkat s označením strunová sekačka trávy - rádi bychom vás upozornili na fakt, že mezi spotřebiteli velmi často dochází k nesprávné záměně tohoto pojmu s pojmem křovinořez. Z tohoto omylu posléze mohou pramenit problémy a nedorozumění související s výběrem a koupí toho konkrétního přístroje.

KŘOVINOŘEZ VS. VYŽÍNAČ

Název křovinořez bývá širokou veřejností velmi často zaměňován s názvem vyžínač, což může vyústit v omyl při výběru. Jedná se totiž o dva různé přístroje, které si uživatelé často pletou, a to i přesto, že rozdílů mezi nimi si lze všimnout už na první pohled - hlavní rozdíl mezi těmito dvěma zahradními pomocníky spočívá v jejich velikosti a účelu použití. Nicméně mezi nimi existují i další podstatné rozdíly, včetně jejich odlišné konstrukce.

Křovinořez

Křovinořez je i v souvislosti s jeho mohutnější konstrukcí a vyšší vahou určen především pro práci v těžkých špatně dostupných místech, je určen pro hrubé sekání. S jeho pomocí se vám celkem snadno podaří vyčistit prostory i od menších náletových dřevin s kmenem o průměru až šest centimetrů.

Výkon motoru je u křovinořezu přenášen přes pevnou hřídel, která zajišťuje stejný výkon motoru i sekací hlavy. Rukojeť a nosná trubka křovinořezu jsou chráněny před vibracemi.

Vyžínač

Vyžínač je předurčen zejména k dočišťování již posekané plochy, tj. k detailnímu dovedení vzhledu vaší zahrady, k maximální dokonalosti. Vyžínačem můžete snadno dosekat prostory například kolem záhonů či stromů apod.

Z hlediska konstrukce je pro vyžínač typická zahnutá trubka v jeho spodní části, výkon motoru se na strunovou hlavu přenáší prostřednictvím bowdenu. Na vyžínač není možné aplikovat pilový kotouč, sekání probíhá výhradně pouze strunou.

POHON VYŽÍNAČŮ

Elektrické motory

Elektrický vyžínač trávy (strunovou sekačku) můžete vybírat ze dvou typů provedení.

Za prvé jsou to vyžínače s klasickým elektrickým motorem, který je poháněn proudem ze sítě a je závislý na přívodním kabelu. Vyžínače s tímto typem pohonu jsou lehké, nevyžadují prakticky žádnou údržbu, mají nízké provozní náklady a v neposlední řadě mají i velmi příznivou pořizovací cenu.

Aku vyžínače pro svou činnost využívají akumulátor. Tento typ vyžínačů je  modernější a mezi klienty stále populárnější. Obecně lze konstatovat, že veškeré akumulátorové přístroje v zahradní technice zažívají velký „boom“. Akumulátorové vyžínače trávy se hodí všude tam, kde nemáte přístup k elektřině, nebo tam, kde by bylo přetahování přívodního kabelu problematické.

Hmotnost a výkon akumulátorových vyžínačů je ve své podstatě téměř srovnatelný s klasickými typy elektrických strunových vyžínačů. Jediným podstatným rozdílem zůstává jejich pořizovací cena, která je v případě aku přístrojů vyšší. Za vyšší vstupní investici ovšem získáte bonus v podobě neomezeného pohybu a snadné manipulace. Rovněž z hlediska údržby nejsou mezi oběma výše zmíněnými typy výrazné rozdíly.

Elektromotory, kterými disponuje většina vyžínačů, jsou předurčeny pouze pro nárazovou, ne příliš dlouho trvající práci. Velmi často jsou vyžínače osazeny ochrannou pojistkou, která má za úkol zamezit jejich přetížení. V případě, že je pro vás toto nedostačující, budete muset vybírat mezi benzínovými vyžínači.

Benzínové motory

Benzínový (motorový) vyžínač v hobby kategorii prakticky nepotkáte. Pokud ale vyžínač plánujete používat každodenně a dlouhodobě, i několik hodin v kuse,  musíte vybírat z modelů, které najdete výhradně v  kategorii profesionálních benzínových vyžínačů. Popřípadě zvažte možnost, zda by pro vás nebyla vhodnější koupě  křovinořezu.

VÝKON MOTORU

Současný trh nabízí strunové vyžínače s elektrickými motory, jejichž příkon se pohybuje v rozmezí od 250 do 1000 Wattů. Slabší motory jsou určeny výhradně pro drobné úpravy převážně v okrasných zahradách, modely s výkonnějšími motory lze použít pro sečení vyšší trávy a pevnějších bylin.

V každém případě je nutné při výběru strunového vyžínače počítat s jistou výkonovou rezervou, tj. volit přístroj s o něco vyšším výkonem, než je nezbytně nutné. Díky silnějšímu motoru budete moci pracovat déle a nebude hrozit jeho brzké přehřátí.

Pamatujte, pokud vybíráte aku vyžínač, platí následující. Čím vyšší je napětí akumulátoru, tím je také vyšší výkon jeho motoru. Čím vyšší má akumulátor kapacitu, tím déle je vyžínač schopen pracovat na jedno nabití.

Pokud ale potřebujete vyčistit zanedbanou část zahrady s vysokou trávou a náletovými dřevinami, budete muset použít křovinořez. Strunový vyžínač trávy by tuto práci prostě nezvládl.

ŠÍŘKA ZÁBĚRU VYŽÍNAČE

Jak již bylo řečeno, vyžínače patří do kategorie zahradního nářadí určeného pro dokončovací práce, proto také nemají příliš široký záběr. Lze konstatovat, že šířka záběru strunové sekačky odpovídá výkonu motoru.

Modely vyžínačů, které mají nižší výkon motoru, nejčastěji disponují šířkou záběru okolo 25 cm, u výkonnějších strojů se potom šířka záběru dosahuje až 40 cm.

STRUNY

Vyžínače trávy pracují na základě nylonové struny s kruhovým průřezem, která se nachází v zásobníku, který je umístěn uvnitř žací hlavy. Běžný průměr struny bývá 1,5 mm a více.

Aby bylo dosaženo lepšího žacího výkonu, tak se někdy používají struny se složitějším průřezem a více řeznými hranami.

Některé modely vyžínačů dokonce umožňují výměnu žací hlavy s klasickou strunou za hlavu se strunou extra silnou. S touto možností můžete ale počítat pouze u některých výkonnějších modelů. Průměr extra silných strun může dosahovat až 3,5 mm. Jedná se o typ strun, které nebývají navinuty na cívkách, nýbrž se upínají jednotlivě přímo na žací hlavy. Pokud dojde k opotřebení struny, je nutné ji celou vyměnit.

TYPY SEKACÍH MOTORŮ

Existují dva typy žacích systémů, se kterými se u vyžínačů můžete běžně setkat:

  • Jednostrunový žací systém
  • Při použití jednostrunového žacího systému se z cívky (zásobníku v žací hlavě) odvíjí pouze jeden konec struny. Sekání s pomocí tohoto systému je ideální pro měkkou trávu.

  • Dvoustrunný žací systém
  • V případě tohoto systému se z cívky odvíjí dva konce sekací struny. Jedná se o nejčastěji používaný sekací systém, který vykazuje vysokou efektivitu.

ZPŮSOB ODVÍJENÍ STRUNY ZE ZÁSOBNÍKU

Struna se z cívky v žací hlavě může odvíjet dvěma způsoby, automaticky a poloautomaticky.

Automatické odvíjení

Jak je patrné již z názvu, struna se z cívky na potřebnou délku odvíjí zcela sama, bez zásahu obsluhy.

Poloautomatické odvíjení

Pro poloautomatický systém odvíjení se používá označení „tap and go“ a funguje tak, že k odvinutí struny dojde po klepnutí žací hlavy o pevnou podložku a jejím následném roztočení.

SEKACÍ PLASTOVÉ NOŽE

U některých typů vyžínačů, např. u strunových sekaček značky Bosch, se můžete setkat se speciálním žacím systémem. Jedná se o systém, který pracuje na základě sekacích plastových nožů. Tyto plastové nože mají mnohem vyšší odolnost než běžné struny, jejich upínání a výměna je velmi jednoduchá.

Plastové sekací nože mají vyšší hmotnost než struny, proto se zpravidla používají u modelů, které mají minimálně střední výkon (např. model Bosch EasyGrassCut).

PŘÍSLUŠENSTVÍ VYŽÍNAČŮ

Teleskopické násady

Teleskopická násada je velmi praktická, neboť díky ní lze jednoduše nastavit délku vyžínače přímo na míru každému z vás. Sekačku s její pomocí můžete nastavit tak, že budete sekat ve vzpřímené poloze, což je velmi pohodlné. A v případě, že si vyberete model, který disponuje také nastavitelným držadlem, tak dosáhnete téměř dokonalé ergonomie.

Otočná žací hlava

Otočná žací hlava je další doplněk, který zvyšuje komfort a kvalitu práce s vyžínačem. Otočnou hlavu lze při vertikální práci vertikální  o 90º a plynule pokračovat v sekání, aniž by bylo nutné s vyžínačem manipulovat a otáčet ho celý.

Pojezdová kolečka

I malá lehká plastová kolečka vám práci se strunovým vyžínačem dokáží zpříjemnit. Ve většině případů se jedná o dvě plastová kolečka. U některých modelů vyžínačů se můžete setkat také s malým podvozkem opatřeným kolečky čtyřmi.

BEZPEČNOST PRÁCE

Na úplný závěr bychom vám ještě chtěli připomenout, že při práci se strunovým vyžínačem trávy byste určitě měli používat ochranné doplňky a dodržovat všechna bezpečnostní opatření. Při práci noste ochranné brýle, používejte vhodnou obuv i oblečení. I malý kousek struny, který během práce může odlétnout, je totiž schopen způsobit nepříjemné a vážné zranění.

TOP VÝROBCI

Výrobců strunových vyžínačů je celá řada. My doporučujeme vybírat hlavně výrobky značek Hecht, Bosch a Ryobi. Jedná se o značky, které nabízí prověřené, spolehlivé a kvalitní produkty, se kterými budete jistě spokojeni.

Hecht

Firma Hecht je specialista na zahradu a přední dodavatel zahradní techniky a dílenského vybavení.  Prioritní snahou značky Hecht je dodávat na trh originální a kvalitní produkty za nejnižší možné ceny. Kvalita výrobků je doložena mnoha oceněními, které byly výrobkům uděleny nejen v ČR, ale i v Evropě (především v Německu). Při vývoji svých produktů společnost Hecht klade důraz nejen na moderní trendy, technologie ale také na požadavky svých klientů. Své výrobky dodává na trh čtvrt století a může se chlubit mnoha spokojenými zákazníky. Produkty značky Hecht se staly příslušenstvím mnoha spokojených zákazníků, a tak neváhejte a vyberte si i vy.

Bosch

Německá firma Bosch byla založena v roce 1886 a během své dlouholeté existence si právem získala renomé společnosti, která je zárukou kvality. Cena výrobků firmy Bosch je zpravidla vyšší než cena konkurenčních výrobků stejné kategorie, ale je kompenzována jejich špičkovou kvalitou, výkonem a dlouhou životností. Pokud zvolíte jakýkoliv výrobek od značky Bosch, určitě s ním budete spokojeni. Spolehnout se můžete na jeho technickou dokonalost a vysokou výkonnost.

Ryobi

Ryobi je původně japonská společnost, která v současné době spadá do nadnárodního koncernu TTI, má ve své nabídce zahradní techniku a elektrické nářadí, které je určeno především pro náročnou klientelu. Škála nabízených produktů je velice široká, mimo to v jejich portfoliu naleznete unikátní aku systém ONE+, díky kterému máte možnost jedinou výkonnou aku baterii kombinovat se více než 30 druhy nářadí. Firma Ryobi klade vysoký důraz především na špičkový design, maximální kvalitu svých výrobků a v neposlední řadě také na příznivou cenu, která se pro zákazníky jeví jako velmi důležitá.

Nakupka.cz - Zahrada, Dílna, Bílé elektro, Audio - Video, Autodoplňkyvše pro vaši domácnost
Nákupní košík
je zatím prázdný

V košíku zatím nemáte žádné produkty.


Rádi vám s výběrem pomůžeme info@nakupka.cz.

Můžete také využít některý z naších vyhledávačů:

↑ Nahoru