Jak vybrat žehličku na vlasy

S žehličkou na vlasy je začátek nového dne krásnější a snazší. Nevěříte? Tak schválně spočítejte kolikrát se vám stalo, že jste se ráno probudila s vysloveným hnízdem místo vlasů a ono to ne a ne učesat? Správně, to spočítat ani nejde - ale stokrát určitě. A nyní si představte tu úlevu a duševní harmonii, když místo krizové situace hnízdo snadno a rychle zkrotíte a s klidem buddhistického mnicha pokračujete v přípravách na krásný, nový den. To by bylo, že? A ona k tomu vlastně není potřeba žádná kouzelná hůlka, ale jednoduše kvalitní žehlička na vlasy, která zlořečeným vlasům vrátí požadovaný tvar a krásu. Ale jak jen onoho mírotvůrce vybrat, to může být oříšek. A protože jsme si dali za cíl vnést do českých domácností ranní pohodu, přinášíme vám praktického rádce, jak vybrat správnou žehličku na vlasy.

Dříve než se pustíme do návodu, jak vybrat, musí na tomto místě zaznít jedna velmi důležitá věc: vlasy se pomocí žehliček upravují za vysokých teplot, proto je na místě vyhnout se levným, nekvalitním žehličkám. Raději investujte více peněz do jisté kvality, protože špatná volba může vaše vlasy nenávratně poškodit!

Vybírejte žehličku na vlasy podle typu vlasů

A jak můžeme poškození vlasů předejít? Tím, že vybíráme žehličku podle našeho typu vlasů.  Kudrnaté, husté, případně hrubé vlasy budou potřebovat žehličku, kterou jde nahřát na opravdu vysokou teplotu. Ale u vlasů jemných, lámavých, řídkých - jednoduše u vlasů více náchylných na poničení - bude vhodné použít žehličku se snadnou, nejlépe elektronickou regulací teploty a která má displej s přesným vyobrazením aktuální teploty. Tím se vyhneme poškození vlasů v důsledku použití nesprávné teploty. Zkrátka pamatujte, že typ vašich vlasů je nejdůležitějším kritériem, podle kterého žehličku vybírat, mnohem důležitějším než cena, značka atd. Není od věci se v této věci i poradit s vaší kadeřnicí/kadeřníkem, kteří vám pomohou identifikovat vlastnosti vašich vlasů a při výběru žehličky tak půjdete více najisto.

Jaký vybrat materiál povrchu destiček

Nyní pozor, pokračujeme. Parametrem, kterému budeme nejdříve věnovat pozornost, je povrch destiček u žehličky. Povrch destiček je jedním z nejdůležitějších parametrů, protože právě špatně zvolený materiál ponese vinu za poškození vlasů. Dobrým nápadem u kvalitních modelů jsou pracovní plochy napuštěné navíc výživnými látkami - skvělým příkladem za všechny budiž žehličky na vlasy s keratinem, který zajišťuje obnovu a výživu vlasů. Níže najdete přednosti a zápory jednotlivých používaných materiálů, úmyslně ale neuvádíme železo, před kterým naopak varujeme! Nepoužívejte žehličky s železnými povrchy, ty jsou k vlasům velice nešetrné a snadno je mohou poškodit.

Keramika

Zřejmě nejpoužívanější jsou dnes žehličky s keramickou žehlící plochou, a to pro rovnoměrné rozložení teploty po povrchu, její stálost a rychlé nahřátí. Rovnoměrný rozvod tepla po žehlící ploše je velmi důležitý, zajišťuje rychlejší narovnání vlasů za jejich minimálního poškození. U keramiky najdeme skutečně mnoho kvalitních modelů, navíc se keramika hodí pro všechny typy vlasů. Velký pozor ale dávejte, aby se nejednalo o žehličky s pouhým keramickým pokrytím jinak železných kleští. Keramická vrstva se totiž po určitém čase odloupne a vaše vlasy jsou tak vydány napospas zdraví-vlasů-škodlivému železu.

Titan

Dalším poměrně hojně používaným materiálem je titan. Předností, vyplývající z jeho povahy, je vysoká odolnost, žehličky s titanem mají ze všech povrchů jednoznačně nejdelší životnost. Titanový povrch se nahřeje ještě rychleji než v případě keramiky a výborně drží teplotu. Titan má také iontový náboj, díky kterému se žehlička mnohem lépe popasuje s uhlazením vašich vlasů a dodá jim hebkost a hladkost. Titan ale není vhodný pro každého, pokud máte spíše jemné vlasy, titanový povrch je může velmi snadno sežehnout. Proto je využijí spíše majitelé/majitelky hustých, kudrnatých a silných vlasů.

Turmalín

Turmalín je minerální krystal s (podobně jako titan) ionizačními vlastnostmi. U žehliček jej většinou najdete v kombinaci s nějakým dalším typem materiálu povrchu. Předností turmalínu je jeho velká šetrnost k vlasům. Dále s ním nebudou vlasy elektrizovat a krepatět, násobí lesk a snadno s ním uhladíte a upravíte každou neposednou kadeř. Vlastnostmi se žehličky s turmalínovým povrchem nejvíce hodí pro jemné a křehké vlasy.

Teflon

Také teflon patří mezi kvalitní materiály, který zajistí snadné a rychlé vyžehlení vlasů (zajišťuje snadný skluz žehličky po vlasech) a brání jejich krepovatění. Teflon zajišťuje rovnoměrné rozložení teploty na žehlící ploše a zvolenou teplotu také stabilně drží. Výhodou teflonu také je, že - jak známe z teflonových pánví - nic se na něj nepřipaluje. U žehliček tak telfon dobře chrání vlasy před negativními účinky žáru při žehlení a zabraňuje připalování použitých stylingových vlasových přípravků.

TIP: Velkým kladem u žehliček je, pokud u povrchu žehlících ploch jednotlivé materiály kombinují, čímž v sobě klady jednotlivých materiálů spojují. 

Jak zvolit šířku žehličky

Šířka ramen je parametr, který ovlivňuje jak dobře se s žehličkou vlasy upravují a co s nimi žehlička vlastně dokáže. Nejrozšířenější jsou destičky s šířkou okolo 2,5 cm. Ty využijete pro všechny typy vlasů a kromě klasického žehlení zvládnou i vlnění. Širší destičky už na tom s vlnami nejsou příliš dobře, pro svou velikost se více hodí pro dlouhé, husté a těžce zkrotitelné vlasy, protože si s nimi lépe a hlavně mnohem rychleji poradí. Pokud máte naopak vlasy kratší, jemné a spíše rovnější, poohlédněte se po žehličkách s úzkými rameny. S narovnáním vlasů nebudete mít obtíže a navíc budete moci svoje vlasy v případě potřeby i zvlnit.

S žehličkou se musí dobře manipulovat

U žehličky na vlasy se také zaměřte na to, aby se vám s ní pohodlně zacházelo - rukojeť padla pohodlně do ruky, měla jednoduché ovládání a nízkou hmotnost (přeci jen s těžkou žehličkou bude úprava vlasů namáhavý proces, což je ta poslední věc, kterou člověk po ránu nebo při přípravách do společnosti potřebuje). Velká váha a robustní rozměry obecně příliš nepotěší, protože si žehličku také často chceme vzít s sebou na cesty. V takovém případě by možná stál za úvahu i některý kvalitní model mini žehličky na vlasy.

A v neposlední řadě si nezapomeňte pozkoumat kabel. Špatný kabel nám může přichystat řadu mrzutostí, které z žehlení vlasů učiní noční můru. Pokud hodláte používat žehličku také k vlnění vlasů, oceníte například otočný kabel, který se při protáčení nebude zamotávat. A hlavně zkontrolujte u napájecího kabelu jeho délku, zdali je dostatečně dlouhý, aby od zásuvky s rezervou dosáhnul k zrcadlu.

Jak je to s teplotami

Některé žehličky mají možnost nastavení pouze jedné teploty, ale to je zcela nepraktické a dokonce nevhodné. Jak už jsme zmínili na začátku, pro každý typ vlasů se hodí jiná žehlička. Ale je důležité také vědět, že se kvalita vašich vlasů může proměňovat, proto vybírejte žehličku s více programy, u kterých si teplotu můžete nastavit svým vlasům v daném období přesně na míru. Běžně se rozmezí teplot pohybuje mezi 100-230 °C. Jaká je optimální teplota pro vaše vlasy zjistíte při prvním použití. Vyzkoušejte postupně teplotu pokaždé na jednom pramínku a teplotu hlavně zvyšujte postupně a opatrně. Poznáte tak, která teplota je pro vás ideální. Nakonec ke svým vlasům budete nejvíce šetrná, pokud je budete žehlit při nejnižší možné teplotě. Ale pro obecnou představu uvádíme přibližné teploty pro jednotlivé typy vlasů:

100-160 °C : jemné vlasy 160-180 °C : normální a barvené vlasy (rovněž melír) 180-230 °C : silné, husté, kudrnaté vlasy. V tomto případě se také poohlédněte po žehličkách s možností žehlení za mokra, tuto možnost by měla mít daná žehlička uvedenou v parametrech. Nemusíte tak své husté vlasy sáhodlouze sušit, ale upravujete vlasy pomocí žehličky rovnou. Zde ale opravdu velký pozor! Nikdy toto nezkoušejte s běžnou žehličkou, ta by mokré vlasy zničila.

V obecné rovině mívají nižší teploty keramické žehličky, naopak s vyššími teplotami se setkáme u žehliček titanových - proto se titanové žehličky více hodí pro žehlení hustých, silných a hůře poddajných vlasů. Důležitým kritériem může být doba nahřátí - za jak dlouho se žehlička zahřeje na nastavenou teplotu. Pamatujte, že po ránu většina z nás nemá zrovna času nazbyt, a proto oceníte, dokáže-li se žehlička zahřát nejdéle do 30 sekund. Rovněž velmi oceníte, má-li žehlička zámek teploty - vybraná teplota se nastaví, zafixuje a nebude se v průběhu žehlení měnit.

Užitečné funkce a vlastnosti

Moderní doba samozřejmě přináší u žehliček spoustu vychytávek, které nám mohou proceduru rovnání a úpravy vlasů podstatně usnadnit nebo zkrátit. Pokud vybíráte mezi několika modely, extra funkce přidávají danému modelu významné plusové body.

Signalizace nahřátí a teploty

Optimální je, pokud žehlička disponuje vestavěným displejem. Vestavěný displej je velmi praktickým pomocníkem, protože při používání nám ukazuje momentální teplotu a víte tak přesně, při jaké teplotě své vlasy upravujete, což je nezbytné pro co nejšetrnější péči o vlasy. Méně uživatelsky přívětivou variantou oproti displeji je diodová signalizace nahřátí. Ta je zejména u žehliček, které disponují několika možnostmi pevně stanovených teplot. Dioda buď stabilně svítí při dosažení teploty nebo bliká, pokud se teprve na danou hodnotu zahřívá. Jak z hlediska bezpečnostního, tak i z hlediska správné úpravy vlasů, je nezbytné ale znát aktuální teplotu žehličky. Je to důležitá informace pro optimální péči o vlasy, proto modely posuzujte i z tohoto hlediska.

Ionizace

Kladně nabité ionty ve vlasech způsobují vysušování vlasů, které jsou tím pádem náchylnější k lámání. Pokud má žehlička funkci ionizace, kladně nabité ionty neutralizuje, čímž dodává vlasům vlhkost, lesk, hladkost a takové vlasy neelektrizují. Je to užitečná funkce, kterou ocení zejména kudrnaté vlasy, ale nenechte při posuzování modelu tuto funkci zastínit další, mnohem významnější parametry jako např. materiál destiček.

Rychlé nahřívání

Vlastnost rychlého nahřívání oceníte zejména v situaci, kdy své vlasy upravujete pomocí žehličky každé ráno nebo velmi často. Dnes se většina žehliček zahřívá velmi rychle - obecně snad všechny žehličky jsou nahřáté na danou teplotu pod jednu minutu. Ty nejlepší ale dokáží dosáhnout nastavené teploty během několika sekund. Tuto funkci tedy oceníte zejména v každodenním ranním spěchu, kdy je každá ušetřená minuta velmi drahá.

Automatické vypnutí

Automatické vypnutí je výborná bezpečnostní pojistka, kterou lze doporučit každému. Kdo z nás může říct, že dokáže ve shonu příprav udržet za každých okolností myšlenku na vypnutí žehličky? To si snad netroufne nikdo. Proto přijde každému vhod funkce automatického vypnutí. Máme hned jistotu, že žehlička se sama od sebe po určité době vypne. Svůj domov tak budeme opouštět s klidným svědomím.

TOP výrobci

Při pohledu na aktuální pole výrobců žehliček na vlasy můžeme konstatovat, že jejich řada se neustále rozrůstá. Pokud však chcete vsadit na jistotu, jednoznačně doporučujeme značky BaByliss a Remington.

Francouzská značka BaByliss se již od svého vzniku zaměřuje především na produkty pro profesionální použití. Aktuálně je, jako součást koncernu Conair, jedničkou na celosvětovém trhu v péči o vlasy. Na český trh přináší nejen úspěšné produkty pro ženy, ale také zastřihovače vlasů či vousů pro muže.

Světovým leaderem v poli produktů pro péči o vlasy, zastřihování, holení i depilaci je výrobce Remington. Jeho počátky se datují k roku 1816 a do historie se zapsal jako první výrobce elektrického holicího strojku vůbec. Řada výrobků Remington je velmi dlouhá, od fénů, přes žehličky na vlasy, holicí strojky a zastřihovače až například k epilátorům či zubním kartáčkům.

Závěrem

V našem malém rádci jsme se snažili poradit, jak a podle čeho vybírat ideální žehličku na vlasy. Doufáme, že se v problematice již mnohem lépe orientujete a dokážete si ze široké nabídky vybrat tu správnou. Budeme rádi, když se podíváte i na naši širokou nabídku žehliček na vlasy. Věříme, že tu správnou snadno najdete i u nás.

Nakupka.cz - Zahrada, Dílna, Bílé elektro, Audio - Video, Autodoplňkyvše pro vaši domácnost
Nákupní košík
je zatím prázdný

V košíku zatím nemáte žádné produkty.


Rádi vám s výběrem pomůžeme info@nakupka.cz.

Můžete také využít některý z naších vyhledávačů:

↑ Nahoru