Sušit se dá i za deště

Spotřebiče

Máte nasbírané plné koše hub, z přepravek vám již přepadávají jablka a švestky se vám kutálí kam se podíváte? Na sušení sluníčkem už to nevypadá, tak neztrácejte ani minutu, a hlavně pečlivě nasbíranou úrodu a dejte se do efektivního sušení s pomocí sušičky!

A jakou vybrat? Sáhněte třeba po sušičce ovoce Concept SO-​1060 IN TIME. Její velkou výhodou je tvar. Hranaté provedení vám umožní sušičku snadno uklidit do skříňky či ji zasunout do rohu a bude vám tak zabírat mnohem méně místa než ty kulaté. Důležité jsou ale samozřejmě i funkce.

Nejvíce jistě oceníte digitální časovač, který vám umožní pohodlně nastavit dobu vysoušení a vy se tak můžete věnovat jiným činnostem. Díky plynulé regulaci teploty můžete dosáhnout perfektního usušení každého druhu ovoce či zeleniny. U sušičky Concept SO-​1060 IN TIME lze i lehce nastavit výši plátů, aby vysoušení bylo opravdu efektivní.

Sušit lze houby, ovoce, zeleninu, ale i maso a ryby. Usušte co vám přijde pod ruku a v zimě si dopřejte vynikající bramboračku nebo si přidejte do müsli vlastně nasušené ovoce!

Historie sušičky na potraviny

Sušičky na potraviny patří mezi nezbytné spotřebiče v každé moderní domácnosti. Tyto zařízení nám umožňují prodloužit trvanlivost potravin tím, že odstraní zbytečnou vlhkost z jejich struktury. Ale jak to vlastně začalo? Jaká je historie sušičky na potraviny?

Historie sušičky na potraviny sahá do pradávných časů. Již naši předkové si byli vědomi toho, že je možné potraviny sušit, aby zůstaly konzervačně stabilní i po delší dobu. První sušení potravin probíhalo na slunci nebo na ohni.

Ovoce, zelenina, maso nebo ryby byly vystaveny přímému slunečnímu světlu a teplu, což jim pomohlo odpařit vlhkost a prodloužit tak jejich trvanlivost. Tento proces se následně rozšířil na sušení potravin na otvorem větraných místech nebo v suchých prostorách.

První dokumentovaná zmínka o sušení potravin pochází z Číny, kde se tato metoda používala již před 4000 lety. Tehdy byly ovoce a zelenina sušeny na slunci, nebo ještě primitivnějšími metodami, jako například ve vzduchotěsných jíly nebo na bambusových matracích.

Další pokrok v oblasti sušení potravin nastal v Egyptě, kde bylo sušení masově využíváno pro uchování obilí během suchých období. Poté se tato technika rozšířila do Římské říše a v celé Středomoří. Vzrůstající obchod a potřeba uchovat potraviny na dlouhé cesty vedla k dalšímu zdokonalování metod sušení.

Rané formy sušiček na potraviny se objevovaly v Evropě již ve středověku. Jednalo se o jednoduché konstrukce, které umožňovaly tahání potravin nad otevřeným ohněm či větratelné prostředí. Když se v 18. století objevily první kameninové piece, začaly být sušičky na potraviny stále populárnější.

První moderní sušička na potraviny byla patentována v roce 1940 v USA. Tato sušička využívala principu větrání a tepla k odpaření vlhkosti z potravin. Postupem času se sušičky na potraviny staly stále sofistikovanějšími a efektivnějšími. V 20. století se do výroby sušiček zapojily významné společnosti, které přinesly inovace a technologické vylepšení.

Dnes máme k dispozici různé typy sušiček na potraviny, včetně sušiček s elektrickým ohřevem, sušiček s využitím sluneční energie nebo sušiček s tepelnými čerpadly. Tyto moderní sušičky umožňují nejen sušit ovoce a zeleninu, ale také bylinky, maso, ryby a další potraviny.

Historie sušiček na potraviny nám ukazuje, jaký význam má uchování potravin pro lidskou civilizaci. Sušení potravin nám umožňuje překonat omezení sezónních potravin a zajišťuje dostupnost potravin po celý rok. Sušičky na potraviny jsou tak důležitým nástrojem pro prevenci plýtvání potravinami a snižování jejich ekologické stopy.

V dnešní době je sušička na potraviny běžnou součástí mnoha domácností po celém světě. Je to jednoduchý a efektivní způsob, jak prodloužit trvanlivost potravin a uchovat jejich chuť, vitamíny a živiny. Sušičky na potraviny jsou příkladem toho, jak historické techniky mohou být modernizovány a přizpůsobeny současným potřebám.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang