Pohyb litosférických desek bez zemětřesení? S hlavolamem Země jistě

Domácnost a nábytek

Aniž bychom chtěli nějak snižovat tragickou událost, která se stala na Haiti, každoročně se po světě takto silných zemětřesení stane několik. Důvodem tomu je fakt, že naše planeta neustále žije a vyvíjí se stejně jako jakýkoliv živočich či rostlina pobývající na ní.

Neustále dochází k pohybu litosférických desek pod povrchem, které formují vzhled planety, tedy rozmístění jednotlivých kontinentů a oceánů. Vždyť ještě “nedávno” existoval pouze jediný superkontinent Pangea a nějaký pátek před tím Rhodinia. A věřte nebo ne, za pár desítek až stovek milionů let nám opět takový super velký kontinent hrozí.

Tohle nás asi zrovna netrápí, ovšem projevy takovýchto pohybů ano. Zkuste si je bezpečně doma na našem hlavolamu Země.

Litosférické desky se pohybují neustále a ani o tom nevíme. Poznáme to pouze tehdy, dojde-li k nahromadění energie v důsledku například toho, že dvě desky se potkaly a začaly se přetahovat “kdo z koho”. Ať z nich vyhraje kdokoliv, poražení jsme nakonec bohužel vždy my. A znamená to při nejlepším poničené budovy a silnice, v horších případech to znamená i oběti na životech. S hlavolamem Země vám žádné neštěstí nehrozí. Leda neštěstí osobní a to takové, že se vám hlavolam nepodaří složit. Tento hlavolam věrně nekopíruje zemské litosférické desky. Těch má planeta 7 hlavních a hlavolam se skládá z 8 dílů. Tomu však neubírá na jeho zábavě.

Zkuste se si s naší planetou řádně pohrát, aniž by kdokoliv pocítil následky. Vypadá to jednoduše, ale věřte, že alespoň na chvíli vás tento hlavolam potrápí.

Pokud jste fanoušky nejrůznějších hlavolamů, určitě si zabrouzdejte nabídkou našho internetového obchodu důkladněji. Nalézt můžete hlavolamy v podobě fotbalového míče, basketbalového míče, ve tvaru lidského mozku, tzv. “tangle” hlavolam, netradiční hlavolam a hračku zároveň, neocube a celou řadu dalších. Neváhejte a potapte mozkové závity své i vašich přítel.

© 2023 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang