Sněhové frézy se chystají na zimní sezónu

Dílna, stavba a zahrada

Lopata? Sněhové hrablo? Ano, jsou to jistě užiteční pomocníci při odklízení sněhu. Ne ale už tak pohodlní. Přeci jenom to chce mít fyzičku. A pokud máte na starost zimní údržbu větší plochy, to už aby jste byli rovnou vrcholoví sportovci. Už jste někdy přemýšleli o jiné alternativě? Ne? Tak pojďte společně popřemýšlet o sněhové fréze…

Na úvod si sněhové frézy rozdělíme na jednostupňové a dvoustupňové. V případě jednostupňové sněhové frézy, která je poháněna samohybným šnekem se sníh dopravuje do odhozové skříně a odtud putuje komínem ven. Frézy dvoustupňové jsou navíc vybaveny přihrnovacím šnekem, který v první fázi přihrne sníh k turbíně a ve druhé fázi je sníh pomocí této turbíny vytlačen do výhozového komínku. Rozdílem je tedy čas. Dvoustupňová fréza dokáže zpracovat více sněhu za kratší čas.

Převážná většina sněhových fréz je benzínová, ale najdou se i elektrické výjimky. Ty jsou určeny především pro menší plochy. Někdo je tak nazývá elektrickým hrablem. Takovým příkladem je model ABG City Master se záběrem 32 cm. Ale pojďme se podívat zase zpátky na ty větší pomocníky.

Tím je například sněhová fréza MTD M 61. Je vybavena motorem Snow ThorX, které jsou nyní řazeny k nejlepším a nejspolehlivějším motorům, kterými se dnes dají sněhové frézy osadit. Fréza je vybavena pojezdem a šíře záběru je nemalých 61 cm. Za důležitý parametr se považuje výkon. Jedná se ale o relativní veličinu, která je často měřena různými způsoby a porovnání tak není zcela snadné.  U sněhových fréz MTD výrobce uvádí výkon při pracovních otáčkách, tedy ten, který zákazník skutečně využívá. Tato hodnota je v případě frézy MTD M 61 3,0 kW/4,0 HP.

Aby práce s frézou byla pohodlná i v rukavicích, má model MTD M 61 pár vychytávek. Je to například XXL rukojeť startovací šňůry, aby startování bylo možné i v rukavicích. Snadné doplnění paliva a oleje usnadňují i XXL hrdla. Komfort zvyšuje i ovládání komína přímo na řidítkách.

No a k čemu teď použít to sněhové hrablo, které máte doma? Třeba si s ním můžete prohrabat cestičku ke sněhové fréze…

© 2023 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang