Průvodce chytrou domácností: Co je potřeba vědět (a koupit)

Recenze

Dobrou zprávou je, že existuje nespočet způsobů, jak začít vytvářet chytrou domácnost, a že vytvoření chytrého domova nemusí stát mnoho. Jak si poradit s zařizováním chytré domácnosti?

V nejzákladnější definici může chytrá domácnost znamenat jakékoli zařízení nebo spotřebič připojený k internetu, který lze ovládat pomocí chytrého telefonu nebo jehož funkce se dá automatizovat.

Zařízení a služby, které dělají domácnost „chytrou“, se budou u každého jednotlivce lišit. Ve skutečnosti, ať už o tom víte, nebo ne, je pravděpodobné, že již nějaký typ zařízení chytré domácnosti máte. Máte LED žárovky, které můžete stmívat nebo zapínat pomocí chytrého telefonu? Hádejte co, máte chytrou domácnost. Vlastníte nainstalovanou webovou kameru, která monitoruje vaše okna nebo vchodové dveře, případně dětský pokoj? Příteli, máte chytrou domácnost.

Odtud se můžete dostat ke stále složitějším nastavením a propojit více zařízení dohromady tak, aby aktivace jednoho způsobila zapnutí nebo vypnutí všech ostatních v závislosti na vašich potřebách.

Zde jsou některé z různých komponent, které tvoří chytrou domácnost.

Chytrá světla

Co umí: Chytrá světla mohou pro začátek snížit vaše účty za energii. Všechna chytrá světla jsou LED diody, které spotřebují mnohem méně elektřiny než žárovky a dokonce i zářivky. Chytrá světla však lze ovládat i prostřednictvím chytrého telefonu a můžete si nastavit rozvrhy, kdy se mají tato světla zapínat a vypínat.

Doporučení: Philips Hue White A19 Starter Kit je pro většinu z nás dobrým začátkem. Obsahuje dvě žárovky a můstek pro připojení světel k routeru. Můstek může podporovat až 50 světel, která lze stmívat. Navíc fungují s celou řadou systémů chytré domácnosti, včetně Alexa a Apple HomeKit.

Chytré reproduktory

Co umí: Chytrý reproduktor vám umožní namísto vytahování telefonu k ovládání chytrých domácích zařízení pouze vyslovovat příkazy, aby vaše zařízení plnila vaše příkazy. Chytré reproduktory vám však mohou nejen sdělovat zprávy a předpověď počasí, předčítat recepty, ale dokonce i objednat pizzu nebo Lyft. A také přehrávají hudbu.

Doporučení: Amazon Echo byl prvním chytrým reproduktorem a jeho druhá generace, která je menší a atraktivnější, je stále nejlepší. Produkuje dostatečně dobrý zvuk na to, aby se stal hlavním reproduktorem pro byt nebo obývací pokoj. A hlasový asistent Alexa toho umí více než konkurence, a to díky tisícům dovedností třetích stran a obrovské škále chytrých domácích zařízení kompatibilních s Alexou, která můžete ovládat.

Chytré zástrčky

Co umí: Chytrá zástrčka nebo vypínač je nejjednodušší a nejlevnější způsob, jak udělat z jakéhokoli spotřebiče ve vaší domácnosti „chytrý“. Připojte například lampu k chytrému vypínači a poté vypínač zapojte do zdi a voilá, lampu budete moci ovládat z telefonu. Můžete také nastavit plány zapínání a vypínání zásuvek a propojit je s dalšími zařízeními chytré domácnosti.

Doporučení: Na trhu je mnoho dobrých chytrých zástrček, ale naším favoritem je TP-Link HS105. Spolupracuje se systémy Alexa, Google Home, Apple HomeKit, Samsung SmartThings a Nest. Navíc má funkci Home and Away, která zapíná a vypíná světla, aby to vypadalo, že jste doma.

Domácí bezpečnostní kamery

Co umí: Bezpečnostní kamera vám umožní sledovat dům a mít přehled o tom, kdo přichází a odchází, a to vše z telefonu, tabletu nebo notebooku. Lepší kamery mají také noční vidění a lze je propojit s dalšími zařízeními chytré domácnosti. To znamená, že kamera začne nahrávat, když opustíte domov, a přestane nahrávat, když se vrátíte.

Doporučení Arlo Q má vynikající kvalitu videa a detekci pohybu, flexibilní plánování a intuitivní uživatelské rozhraní. Navíc Arlo nabízí velkorysý sedmidenní cloudový záznam událostí až pro pět kamer zdarma.

Chytré zámky

Co umí: Chytrý zámek vám umožní nejen zamykat a odemykat dveře pomocí chytrého telefonu, ale také vydávat dočasné propustky ostatním a sledovat, kdo vaše dveře používá. Integrujte zámek s dalšími chytrými domácími zařízeními a můžete si nechat automaticky rozsvítit světla, když večer po návratu domů odemknete dveře.

Doporučení: Chytrý zámek August Smart Lock Pro spolupracuje s Alexou, Google Home a HomeKit, stejně jako s řadou dalších zařízení, jako je například kamera a klávesnice August Doorbell Cam.

Chytré domácí rozbočovače

Co umí: Chytrý domácí rozbočovač představuje jednotnou platformu, přes kterou můžete ovládat řadu chytrých domácích zařízení, která by spolu jinak nemohla komunikovat. Rozbočovače vám také umožní automatizovat spoustu procesů.

Můžete například nechat rozsvítit světla, změnit teplotu termostatu, spustit přehrávání hudby a spustit okenní žaluzie, když večer odemknete vchodové dveře. Je však důležité si uvědomit, že váš chytrý telefon může dělat mnoho věcí, které může dělat specializovaný rozbočovač, a že chytré reproduktory, jako je Amazon Echo, se stávají novým rozbočovačem.

Doporučení: Rozbočovač SmartThings Hub od společnosti Samsung nabízí největší počet integrací s dalšími zařízeními chytré domácnosti a jeho nastavení je poměrně snadné. V připravovaném produktu Samsung Connect Home společnost kombinuje svůj rozbočovač pro chytrou domácnost se síťovým routerem, čímž získáte dvě zařízení v jednom.

Chytré termostaty

Co umí: Jednou z nejzřejmějších výhod připojeného termostatu je, že vám umožní nastavit teplotu v domě na dálku pomocí chytrého telefonu. Pokud je však propojen s dalšími zařízeními chytré domácnosti, jako jsou snímače pohybu a světla, ušetří vám také v dlouhodobém horizontu peníze tím, že sníží náklady na vytápění a chlazení, protože nebudete spotřebovávat energii, když nejste doma.

Doporučení: Na základě našeho rozsáhlého testování je nejlepším chytrým termostatem Ecobee (5. generace). Jeho nejlepší vlastností je schopnost spolupracovat se vzdálenými čidly, takže celý váš domov je vytápěn nebo chlazen na správnou teplotu. A je vybaven funkcí Alexa, takže přístup k hlasovému asistentovi Amazonu bude snazší.

Chytré vypínače světel

Co umí: Pokud máte doma hodně žárovek, může se výměna všech za chytré žárovky rychle prodražit.

Cenově výhodnějším řešením může být instalace chytrého vypínače světel. Funguje jako běžný vypínač, ale lze jej ovládat i z chytrého telefonu a propojit s dalšími zařízeními chytré domácnosti. Na rozdíl od většiny ostatních produktů uvedených v tomto průvodci však instalace vypínače světla vyžaduje základní znalosti elektrotechniky, takže si možná budete muset najmout elektrikáře.

Doporučení: Líbí se nám spínač Leviton Decora. Nevyžaduje rozbočovač, podporuje třícestné spínače, má poměrně robustní aplikaci a spolupracuje s Alexou, Google Home a IFTTT.

Videozvonky

Co umí: Pokud máte videozvonek, který vysílá živý přenos do vašeho smartphonu nebo tabletu, když někdo stiskne tlačítko u vašich dveří, už nikdy nebudete muset hádat, kdo je u vašich dveří. Navíc funguje jako interkom, což je užitečné pro ty, kteří mají problém dostat se rychle ke dveřím. Jen mějte na paměti, že opravdu dobrá bezpečnostní kamera může pomoci monitorovat i vaše vchodové dveře.

Náš nejlepší výběr: Nest Hello měl nejlepší kvalitu videa ze všech zvonků, které jsme testovali. Dokáže také rozpoznat obličeje a také vám je oznámit.

Chytré detektory kouře

Co umí: Pokud se ve vašem domě objeví kouř (nebo požár), může připojený detektor kouře upozornit váš chytrý telefon, ať jste kdekoli. Navíc mohou automaticky zapnout chytrá světla, což vám nebo komukoli, kdo je ve vašem domě, usnadní bezpečný únik.

Doporučení: Nest Protect detekuje kouř i oxid uhelnatý, dá vám vědět, ve které místnosti hoří, a spolupracuje s celou řadou služeb chytré domácnosti.

Robotické vysavače

Co umí: Díky nim nebude vysávání taková otrava. I tak budete muset čas od času vytáhnout vysavač Hoover, ale robotický vysavač vám pomůže omezit každodenní hromadění prachu a zvířecích chlupů. A díky svému nízkému profilu se robotický vysavač dostane i do míst, kam se vy nedostanete, například pod postel nebo komodu.

Doporučení: Robotický vysavač Shark Ion Robot R85 si v našich testech vedl nejlépe a posbíral všechny druhy zvířecích chlupů, nečistot a vloček. Spolupracuje také se službami Alexa a Google Home a lze jej ovládat pomocí chytrého telefonu.

Univerzální dálkové ovládání

Co umí: Ovládejte všechna svá zábavní zařízení – televizor, stereo, kabelovku a další – pouze jedním zařízením. Některé univerzální dálkové ovladače vám navíc umožní ovládat i zařízení chytré domácnosti, jako jsou světla a termostat. A tyto ovladače lze propojit s Alexou, takže můžete přepínat kanály a další funkce pomocí hlasu.

Doporučení: Dálkové ovladače Harmony od společnosti Logitech jsou jediné, které stojí za zvážení. Model Harmony Elite je nejvyšší řadou, která umožňuje ovládat až 15 zařízení a také řadu chytrých domácích gadgetů.

Chytré otvírače garážových vrat

Co umí: Co vám pomohou: Přidání chytrých funkcí do garážových vrat znamená, že je můžete ovládat z telefonu, ale hlavně, že vás vrata mohou upozornit, pokud se otevřou, když nejste doma. Můžete je také propojit se světly a chytrými kamerami, které se aktivují, pokud se vrata otevřou.

Doporučení: Dveře Chamberlain MYQ-G0301 se připojují k síti Wi-Fi a spolupracují s celou řadou rozbočovačů a systémů chytré domácnosti. Získal také pozitivní uživatelské recenze na Amazonu, stejně jako na dalších stránkách s recenzemi produktů.

© 2023 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang