
Vzhledem k tomu, že se o pozornost zákazníků ucházejí vynikající nové vlajkové lodě společností Apple, Google a Samsung a navíc desítky kvalitních možností pro ty, kteří mají omezený rozpočet, nebyl výběr správného smartphonu nikdy tak náročný. Jak si s ním poradit?
Náš průvodce nákupem chytrého telefonu obsahuje vše, co je potřeba vědět před nákupem, včetně operačního systému, velikosti obrazovky, fotoaparátu a procesoru.
Operační systém: Android nebo iOS?
Systém Android dominuje celosvětovému prodeji chytrých telefonů, a to z dobrého důvodu. Pokud jde o design, velikost displeje, specifikace, schopnosti a cenu, najdete zde mnohem více možností než u systému iOS. Android je navíc otevřený operační systém, což znamená, že je snadnější jej přizpůsobit pomocí úžasných launcherů a widgetů.
V nejnovější verzi Androidu 8.0 Oreo nyní Google nabízí vyšší výkon, funkci obraz v obraze pro otevření dvou aplikací najednou a oznamovací tečky pro rychlé zobrazení novinek.
Když však přijde nová verze systému Android, může trvat několik měsíců (nebo i déle), než se aktualizovaný operační systém dostane do vašeho telefonu. Existují dvě výjimky: Pixel 2 a Pixel 2 XL, které dostávají bezpečnostní a softwarové aktualizace přímo od společnosti Google. V opačném případě se podívejte, zda výrobce telefonu neoznámil, kdy (a zda vůbec) plánuje aktualizovat svá zařízení na nejnovější verzi systému Android.
Na všech nejnovějších iPhonech – včetně iPhonu 8, iPhonu 8 Plus a iPhonu X, ale i na starších telefonech, jako je iPhone SE – běží nejnovější verze operačního systému Apple. iOS 11 nabízí několik vylepšení, včetně užitečnějšího ovládacího centra, úpravy živých fotografií, aplikace pro skutečné soubory (konečně) a přepracovaného obchodu s aplikacemi.
Mezi největší důvody, proč se rozhodnout pro zařízení se systémem iOS, patří jeho snadné používání, přístup k aktualizacím operačního systému, jakmile jsou k dispozici (na rozdíl od většiny telefonů se systémem Android), a schopnost bezproblémově spolupracovat se zařízeními Apple (jako je iPhone a Mac). iOS je také bezpečnější než Android.
Do obchodu App Store společnosti Apple se obvykle dostanou nejžhavější aplikace a hry dříve než do Androidu, částečně proto, že vývojáři se snáze zaměřují na menší soubor zařízení s podobnými specifikacemi.
Velikost obrazovky
Ačkoli jsou v módě větší obrazovky, stále najdete širokou škálu velikostí displejů. A velikost je jen částí příběhu, protože užší poměry stran usnadňují používání telefonů s velkou obrazovkou jednou rukou.
Hlavním důvodem pro koupi smartphonu s malou obrazovkou je jeho kompaktní design. Nebudete muset natahovat palec, abyste na něco dosáhli, a telefon se snadno vejde do kapsy. Malé telefony, jako je 4,7palcový iPhone 8 a 5palcový Google Pixel 2, jsou kompaktní a výkonné.
Telefony v tomto velikostním rozmezí jsou vhodné pro lidi, kteří chtějí dobrou rovnováhu mezi designem, který je vhodný do přední kapsy, a pohlcujícím zážitkem ze zábavy. Dobrým příkladem je 5,3palcový LG X power díky dlouhé výdrži baterie a výhodné ceně, stejně jako stárnoucí, ale stále solidní Samsung Galaxy S7 (5,1 palce). ZTE Axon M je velmi zajímavý malý telefon, protože se jedná o 5,2palcové zařízení, které se rozloží a poskytne vám dvě obrazovky.
Chytré telefony s displejem 5,5 palce nebo větším, jako je 5,5palcový iPhone 8 Plus a 6,2palcový Galaxy S8 Plus, se nazývají phablety, protože mají téměř velikost tabletu. Tyto telefony se skvěle hodí ke sledování videí, čtení elektronických knih a spouštění dvou aplikací vedle sebe. Výrobci smartphonů navíc vymýšlejí způsoby, jak minimalizovat rámečky, takže můžete získat velkou obrazovku v poměrně kompaktním provedení, jako je tomu například u iPhonu X a LG V30.
Kvalita displeje
Velikost obrazovky je pouze jedním z hledisek. Věnujte velkou pozornost jasu, kvalitě barev a pozorovacím úhlům smartphonu.
Nejprve se ujistěte, že smartphone, který si kupujete, má dostatečně jasný panel, abyste jej mohli číst venku na přímém slunečním světle.
Dalším důležitým faktorem je to, jak barevná je obrazovka; telefony s obrazovkami AMOLED, jako je řada Samsung Galaxy a iPhone X, obvykle nabízejí bohatší odstíny než telefony s obrazovkami LCD, stejně jako hlubší úrovně černé a širší pozorovací úhly. Pokud chcete mít v telefonu co nejvíce barev, hledejte model, který podporuje HDR. Tato technologie také umožňuje vynikající kontrast ve filmech a televizních pořadech. Amazon i Netflix nabízejí určitý obsah v HDR.
Pokud jde o rozlišení telefonu, doporučujeme minimálně Full HD (1920 x 1080 pixelů). Většina špičkových telefonů dnes nabízí rozlišení quad-HD, tedy 2560 x 1440 pixelů. Několik telefonů se může pochlubit rozlišením 4K, například Xperia XZ Premium (3840 x 2160), ale je nepravděpodobné, že byste si pixelů navíc všimli.
Design
Definice dobrého nebo špatného designu smartphonu je velmi subjektivní, ale pokud vám záleží na kvalitě provedení a estetice, hledejte kovový nebo skleněný design, případně telefon, který nabízí obojí. Existují levné telefony, které mají plastová těla, ale obecně bychom se jim vyhnuli, pokud vaším hlavním hlediskem není úspora peněz. (Jednou z výhod skleněných zad je, že umožňují bezdrátové nabíjení telefonu, ale měli byste si ověřit, zda je tato funkce nabízena).
Pokud vám záleží na odolnosti, ujistěte se, že je telefon voděodolný. Typická specifikace, se kterou se setkáte, je IP67, což znamená, že telefon by měl být schopen přežít ponoření do vody o hloubce 3 stop (asi 1 metr) po dobu 30 minut. Jinými slovy, nebudete se muset obávat, že by se telefon v případě namočení poškodil.
Několik telefonů, jako například Moto Z2 Force, je vybaveno nerozbitným skleněným displejem. Přinejmenším byste však měli nakupovat telefon s displejem Gorilla Glass, který by měl zařízení ochránit před krátkými pády (i když i s tím vám pomůže ochranné pouzdro).
Fotoaparát
Ve vývoji chytrých telefonů jsme dospěli do bodu, kdy na fotoaparátu záleží více než na procesoru, zejména s ohledem na to, že většina lidí používá své telefony jako primární fotografické přístroje. Stále více smartphonů se může pochlubit fotoaparáty s rozlišením alespoň 12 megapixelů, ale neřiďte se pouze touto statistikou. Místo toho věnujte pozornost kvalitě obrazu, cloně, rychlosti a funkcím.
Například iPhone 8 Plus a iPhone X zaujmou duálními fotoaparáty na zadní straně, které nabízejí skutečný 2× optický zoom a režim Portrét pro rozostření pozadí (přidání bokeh efektu). iPhone X jde ještě o krok dál díky TrueDepth fotoaparátu na přední straně, který umožňuje pořizování portrétů.
Google Pixel 2 nabízí Portrétní režim bez dvou fotoaparátů, protože využívá umělou inteligenci a software k vytvoření stejného efektu pomocí zadního a předního fotoaparátu. Co nás však zaujalo ještě více, je výkonnost Pixelu 2 a Pixelu 2 XL při slabém osvětlení. Široká clona telefonu f/1,8 (čím nižší číslo, tím širší clona) v kombinaci s pokročilou technologií HDR společnosti Google překonala nejnovější iPhony v interiéru.
Pokud jde o video, věnujte pozornost nejen rozlišení, ale také snímkové frekvenci. Rozlišení 4K při 60 snímcích za sekundu je považováno za špičkové. Klíčová je ale také stabilita těchto záběrů, takže hledejte objektivy, které nabízejí optickou (a ne digitální) stabilizaci.
Pokud je to možné, otestujte telefon, který plánujete koupit, abyste se ujistili, že snímky pořizuje dostatečně rychle; některé telefony střední a nižší třídy trpí zpožděním. A pokud plánujete pořizovat spoustu fotografií a videí, hledejte telefon se slotem na kartu microSD.
Procesor
Dobrý procesor uvnitř telefonu by se měl projevit rychlejším otevíráním aplikací, plynulejším hraním her a rychlejší úpravou fotografií, ale nemusíte věnovat pozornost jádrům nebo taktovací frekvenci. Lepší je podívat se na výsledky výkonu v našich recenzích, jako je Geekbench, který měří celkový výkon, a také na námi prováděné testy v reálném světě.
V tuto chvíli je (zdaleka) nejrychlejším mobilním čipem procesor Apple A11 Bionic, který je uvnitř iPhonu X, iPhonu 8 a iPhonu 8 Plus. Například střih 4K videa trval procesoru A11 pouhých 42 sekund, zatímco u Pixelu 2 to byly téměř 3 minuty a u Galaxy S8+ více než 4 minuty.
Mezi telefony s Androidem je procesor Snapdragon 835 vedoucím čipem ve své třídě. Je to procesor, který si pořiďte, pokud chcete co nejlepší výkon ve virtuální realitě a hrách a také lepší efektivitu, což se projeví delší výdrží baterie.
Řada Snapdragon 600 pohání smartphony střední třídy, jako je například Moto G5 Plus. Tyto procesory nabízejí celkově dobrý výkon, ale nečekejte, že si s nimi zahrajete nejnáročnější hry bez zpoždění nebo že si užijete skvělou VR.
Mezi další procesorové hráče patří Huawei, jehož osmijádrový procesor Kirin poskytuje pokročilé možnosti umělé inteligence v modelu Mate 10 Pro. Fotoaparát je například natolik inteligentní, že v reálném čase rozpozná, zda fotíte květiny nebo jídlo, a za chodu upraví své nastavení.
Paměť RAM
Zde je jednoduchý pohled na paměť RAM smartphonů, která je rozhodující pro multitasking. Snažte se vyhnout telefonům s pouhým 1 GB systémové paměti. U zařízení střední třídy jsou 2 GB dobré a standardní. U nejnovějších vlajkových lodí však často najdete 4 GB a u ultraprémiových telefonů, jako je Galaxy Note 8, 6 GB.
Vnitřní úložiště
Vzhledem k tomu, že některé hry mohou snadno zabrat více než 1 GB úložiště – nemluvě o tom, kolik fotografií a videí ve vysokém rozlišení majitelé smartphonů pořizují -, důrazně doporučujeme zvolit co největší interní úložiště.
Minimum u většiny prémiových telefonů je v dnešní době 32 GB. Doporučujeme 64 GB, pokud pořizujete hodně fotografií a videí, a 128 GB, pokud rádi nahráváte video ve 4K a stahujete spoustu her.
Úložiště můžete rozšířit pomocí karty microSD. Je k dispozici v mnoha telefonech se systémem Android, ale telefony Apple tuto možnost nenabízejí.
Výdrž baterie
O tom, jak dlouho smartphone vydrží na jedno nabití, rozhoduje mnoho faktorů – včetně velikosti obrazovky, procesoru a operačního systému. Zákazníci, kteří hledají co nejdelší výdrž, by se však měli podívat na náš seznam šampionů ve výdrži baterie.
Za velmi dobrý považujeme každý telefon, který vydrží déle než 10 hodin přímého surfování po síti 4G LTE.
Kapacita baterie je údaj, který může pomoci určit potenciální výdrž telefonu, ale není tak spolehlivý jako výsledky našich testů. Nicméně pokud chcete mít co největší šanci na dlouhou výdrž, hledejte baterii telefonu s kapacitou alespoň 3 000 mAh.
Rychlé nabíjení
Pokud chcete mít možnost telefon rychle dobít, zkontrolujte, zda váš telefon nabízí rychlé bezdrátové nabíjení. Například Google uvádí, že Pixel 2 vám poskytne 7 hodin energie za pouhých 15 minut. Pokud si kupujete telefon se systémem Android, můžete si ověřit, zda podporuje rychlé nabíjení Qualcomm Quick Charge 4.0 (nebo starší verzi standardu).
Nejnovější iPhony rychlé nabíjení také nabízejí, ale v balení rychlonabíječku nemají. Musíte investovat do samostatného napájecího adaptéru USB-C (asi 45 USD) a kabelu USB-C na Lightning (25 USD), což je škoda.
Odnímatelná baterie
Vyjímatelné baterie upadly u většiny výrobců smartphonů v nemilost, zejména proto, že stále více uživatelů vyžaduje odolnost vůči vodě. Tento druh konstrukce má však některé výhody. Jakmile vaše stávající baterie přestane držet nabití stejně dlouho jako v době, kdy byla čerstvá, můžete jednoduše vyměnit novou, aniž byste museli platit za náhradní službu nebo nový telefon.
Bezdrátové nabíjení
Poté, co Apple u iPhonu 8, iPhonu 8 Plus a iPhonu X konečně přijal bezdrátové nabíjení, je této funkci věnována mnohem větší pozornost. Jde o to, abyste své zařízení položili na kompatibilní podložku pro bezdrátové nabíjení.