Průvodce nákupem GPS hodinek

Recenze

Hodinky pro sledování aktivity jsou určeny k monitorování každého pohybu, ale hodinky s GPS slouží k jinému účelu: lokalizují uživatele ve světě bez ohledu na jeho aktivitu. Jak si poradit s výběrem GPS hodinek?

Hodinek GPS je na výběr poměrně dost. Nejdražší zařízení (a není jich málo) však nemusí být vždy ty nejvhodnější. Zde je uvedeno, co je důležité vědět, než investujete do GPS hodinek.

GPS hodinky vs. fitness trackery

Fitness trackery jsou dnes všudypřítomné a i ta nejjednodušší zařízení sledují kroky, kalorie a vzdálenost během vašeho dne. Některé dokonce zaznamenávají, jak dobře spíte.

Většina GPS hodinek sice sleduje vzdálenost, ale pouze tehdy, když je aktivujete. Je to proto, že získání a udržení signálu GPS vyžaduje mnohem větší výdrž baterie než akcelerometry používané fitness náramky bez GPS. V důsledku toho se hodinky GPS obvykle používají ke sledování diskrétních aktivit, jako je běh, pěší túra nebo místo, kde se nacházíte na golfovém hřišti. Technologie GPS také poskytuje mnohem přesnější údaje o ujeté vzdálenosti a dokáže měřit i nadmořskou výšku.

Vzhledem k tomu, že zařízení GPS se mohou lépe spojit se satelity venku, je jednou z nejdůležitějších věcí, kterou je třeba vědět, jak často plánujete trénovat venku. Pokud často běháte po okolí, podnikáte výlety do hor na pěší túry nebo trénujete v různých prostředích, mohou pro vás být vhodnější GPS hodinky než fitness tracker.

Monitor srdečního tepu

Některé GPS hodinky mají zabudovaný optický monitor srdečního tepu, který vám poskytne více údajů a další pohodlí, ale bude vás stát více.

Voděodolnost

Hodinky GPS musí být vyrobeny tak, aby odolaly povětrnostním vlivům. Většina, ne-li všechny, jsou alespoň odolné proti stříkající vodě, ale i některá nejlevnější zařízení nabízejí větší ochranu. Hodinky Garmin Forerunner 10 se mohou ponořit do vody v hloubce 165 stop (hodnocení 5 ATM). Jeho nejnovější větší bratr, Garmin fēnix 3, přežije ponoření až do 330 stop vody, tedy 10 ATM.

Voděodolnost však neslouží jen k ochraně. GPS hodinky, jako jsou Suunto Ambit3 Sport , které jsou určeny pro triatlonisty, odolají vodě 10 ATM a sledují plavecké metriky včetně času, vzdálenosti, tempa a frekvence a typu úderů.

Výškoměr

Pro dosažení nových výšek poskytne větší přesnost vestavěný barometrický výškoměr. Jedná se o snímač, který měří změny nadmořské výšky měřením barometrického tlaku a spolupracuje s výškoměrem GPS. Pokud hodně běháte v terénu nebo jezdíte na kole, případně jste častými turisty, bude vám tento přístroj měřit, jak vysoko během každého tréninku vystoupáte.

Přehrávání hudby

Vzhledem k tomu, že chytré telefony mají zabudovanou technologii GPS, nepotřebujete při cvičení hodinky s GPS ani chytrý telefon. Poslech hudby při běhu však vyžaduje chytrý telefon a bohužel ne mnoho GPS hodinek nabízí ovládání hudby. Jedná se spíše o funkci chytrých hodinek, kterou najdete v univerzálních zařízeních, jako je Fitbit Surge. Připravovaný Garmin vívoactive, který má GPS, bude fungovat i jako ovladač hudby.

Výdrž baterie

Hodinky s GPS mají obvykle dvě hodnocení výdrže baterie: jedno během pohotovostního režimu a druhé během aktivního sledování GPS. Některá zařízení, jako například Garmin Forerunner 15, vydrží jako přímé hodinky i několik měsíců. Komunikace se satelity je však náročná a při neustálém používání této funkce výrazně snižuje výdrž baterie: V režimu GPS vydrží Forerunner 10 na jedno nabití až 5 hodin.

Víceúčelová zařízení mají ještě kratší výdrž, protože energie je využívána k podpoře dalších funkcí, jako je sledování aktivity, monitorování srdečního tepu a oznámení ze smartphonu. Náramek Microsoft Band začíná s pouhými dvěma dny výdrže baterie a tato doba se zkrátí na pouhých několik hodin, pokud neustále používáte GPS.

Zařízení, jako jsou GPS hodinky Garmin Forerunner 15 a TomTom Runner, se v režimu GPS dostanou minimálně na 6 až 8 hodin a jsou ideální pro celodenní túry, běh a jízdu na kole.

Hodinky jako Garmin fēnix 3, které jsou určeny pro extrémnější outdoorové aktivity, jako je lyžování a horolezectví, vydrží v režimu GPS až 20 hodin.

Bluetooth

Věřte tomu nebo ne, ale Bluetooth není v hodinkách GPS všudypřítomné. Zařízení nižší třídy, jako je Garmin Forerunner 10, nepodporují bezdrátovou synchronizaci; pro přenos dat o aktivitách do účtu Garmin je nutné hodinky připojit k počítači.

© 2023 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang