Průvodce nákupem herního počítače: 7 věcí, které se hodí vědět

Recenze

Ti, co se rozhodli, že si chtějí zahrát Assassin’s Creed Origins nebo Star Wars Battlefront II v nádherném rozlišení 4K potřebují pořádný herní počítač. Co je o herních počítačích potřeba vědět a jak si poradit s jejich výběrem?

Než člověk investujete hromadu peněz do nového herního systému, měl by nahlédnout do tohoto průvodce, který poradí, jak si pořídit herní stolní počítač.

Rychlé tipy

Zde je několik rychlých tipů na začátek:

  1. Pokud si to můžete dovolit, pořiďte si grafický procesor AMD řady 500 nebo Nvidia řady 10. To vám umožní hrát nejnovější hry s hedvábně plynulou snímkovou frekvencí.
  2. Tisíc dolarů je sladká hranice pro herní stolní počítače. Ale již od ceny kolem 699 dolarů můžete získat slušnou sestavu, která bude mít základní až střední specifikace.
  3. Pokud můžete, kupte si systém připravený na VR. Tím si zajistíte budoucnost nákupu, pokud se rozhodnete pořídit si Oculus Rift nebo HTC Vive.
  4. Pokud je to možné, rozhodněte se pro konstrukci vhodnou pro upgrade. Hledejte systém, který můžete otevřít pomocí několika nástrojů nebo bez nich.
  5. Plánujte, že v budoucnu vyměníte některé součásti. Nový grafický procesor nebo SSD disk se snadno nainstaluje a je mnohem levnější než koupě nového počítače.
  6. Nekupujte menší provedení, pokud vám nevadí, že za dva až tři roky budete kupovat další jednotku. V menším systému toho můžete upgradovat jen tolik, takže se snažte pořídit počítač, u kterého lze vyměnit CPU, RAM a GPU.
  7. Ujistěte se, že máte porty USB typu C a Thunderbolt. Díky tomu získáte šířku pásma pro připojení dvou monitorů s rozlišením 4K najednou.

Co je při výběru herního stolního počítače důležité?

Design

V závislosti na svém rozpočtu si můžete pořídit stolní počítač, který je stejnou měrou výstavním kouskem i herní sestavou. Společnosti jako Maingear a Origin PC vám umožní vylepšit si systém vlastním lakováním, kapalinovým chlazením, průhlednými okny a barevnými kabely, abychom jmenovali alespoň některé možnosti. Za všechny tyto ozdoby však zaplatíte pěkný peníz.

Záleží na velikosti počítače?

Stolní počítače se vyrábějí v několika různých velikostech (full tower, mid tower, mini tower, small form factor a desktop), které zabírají různě mnoho místa. Průměrně velký full tower, jako je Maingear Rush Super Stock, má na výšku 24 palců a stojí svisle na podlaze, zatímco stolní počítač, jako je Alienware Alpha, lze snadno schovat do nějakého koutu nebo zákoutí.

Jakou velikost byste si tedy měli vybrat? Upřímně řečeno, to záleží na velikosti místnosti, ve které bude váš počítač sídlit, a také na tom, jaké specifikace chcete do skříně nacpat. Full tower vám dává volnost v přístupu ke komponentám jako z kuchyňského dřezu: znáte to, rozšířená základní deska ATX, tři grafické procesory a úložiště v zábavných konfiguracích RAID, se spoustou ventilátorů a možná i nějakými trubkami kapalinového chlazení a osvětlením.

Počítače s malým rozměrem se dodávají v různých tvarech a velikostech a mnohé z nich můžete zasunout do svého zábavního centra stejně jako PS4 nebo Xbox One. A přestože stolní počítače nenabízejí mnoho prostoru pro upgrade, stále můžete hrát výkonnější PC tituly, aniž byste museli obětovat značnou část místnosti herním bohům.

Další věc, kterou je třeba mít na paměti, je, že větší věže, zejména ty ověšené tunou zboží, mohou rozhodně stát ruku, nohu a prvorozeného. Po zvážení všech okolností bych většině spotřebitelů doporučil mid nebo mini tower, protože za rozumnou cenu získáte slušné množství solidních specifikací a ve svém herním doupěti budete mít místa nazbyt.

Výkon

Pro máslově plynulé snímkové frekvence v tradičních i virtuálních hrách bych vřele doporučil investovat do grafických procesorů Polaris od AMD (RX 550, 560, 570 nebo 580) nebo Pascal od Nvidie (GTX 1060, 1070, 1080 nebo 1080 Ti). Jsou sice dražší, ale budete mít k dispozici výkon, který budete potřebovat po mnoho let. Navíc se vyplatí je pořídit, když uvážíte, že chcete udržet 90 fps potřebných k odvrácení simulační nemoci ve VR.

Pokud jde o video RAM, měli byste sáhnout alespoň po 8 GB. Tituly jako Battlefield 1 a Zaklínač 3 mohou být velmi náročné na procesor a k dosažení vyšších snímkových frekvencí budete potřebovat trochu paměti RAM.

Co potřebujete pro VR?

Řekněme, že si chcete hrát s jednou z těch sladkých souprav pro VR. Minimální požadavky na specifikace Oculus Rift zahrnují procesor Intel Core i3-6100 nebo AMD FX 3450, 8 GB paměti RAM s grafickým procesorem Nvidia GeForce GTX 960 nebo AMD Radeon RX 470 a minimálně systém Windows 8. Počítač CyberPower Gamer Ultra za 749 dolarů je dobrým výchozím bodem pro Oculus.

HTC Vive s Asus ROG G20CB. Foto: Jeremy Lips/Tom’s Guide
HTC Vive s Asus ROG G20CB. Foto: Jeremy Lips/Tom’s Guide
Vive má vyšší vstupní úroveň, vyžaduje alespoň Intel Core i5 4590 nebo AMD FX 8350 nebo vyšší, grafický procesor Nvidia GeForce GTX 970 nebo AMD Radeon 290 se 4 GB RAM a Windows 7.

Možnost upgradu

Vzhledem k současnému cyklu obnovy základních desek, grafických procesorů, úložišť a paměti RAM budete v určitém okamžiku chtít vyměnit jednu nebo dvě součástky, abyste udrželi krok s dobou. A až taková příležitost nastane, určitě raději utratíte pár stovek za novou nablýskanou kartu AMD nebo Nvidia, než abyste kupovali celou další předkonfigurovanou skříň.

Při koupi počítače se ujistěte, že máte snadný přístup do jeho vnitřku, včetně základní desky, operační paměti, grafického procesoru, pozic pro disky a ventilátorů. Počítače Alienware Aurora a Dell XPS Tower jsou skvělými příklady počítačů vhodných pro upgrade, protože je můžete snadno otevřít a vyměnit součástky, aniž byste museli vytahovat nářadí.

Porty

U stolního počítače je vždy lepší více portů. Mezi monitory, periferními zařízeními a náhlavními soupravami VR budete chtít systém s alespoň šesti porty USB 3.0, třemi porty DisplayPort a portem HDMI.

Možná byste si také měli pro jistotu pořídit systém s porty USB typu C a Thunderbolt, abyste mohli využít těchto vysokých přenosových rychlostí a připojit 4K nebo 5K monitor, pokud ho máte po ruce.

© 2023 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang