Průvodce nákupem hoverboardu: Vše, co je potřeba vědět

Recenze

Čtenáři tohoto průvodce mají téměř jistě jednu zásadní věc společnou: zoufale se snaží vyznat v letošním nezastavitelném prázdninovém hitu, takzvaném hoverboardu. O co se jedná a co je o něm potřeba vědět?

Ačkoli nepanuje shoda v tom, jak tuto novou formu osobní dopravy nové generace nazvat, všichni, kdo si ji vyzkoušeli, se shodují, že jízda na ní je šíleně zábavná a (celkem) snadná. A radost vzbudí v každém, kdo ji dostane.

Háček je v tom, který model si koupit ─ za předpokladu, že už není vyprodaný. Na rozdíl od značkových vánočních nezbytností z minulosti neexistuje jediná položka, kterou byste museli shánět, protože trh zaplavily modely hoverboardů od doslova desítek společností. Ve skutečnosti se zdá, že prakticky všechny dostupné desky vycházejí z několika různých modelů, které se vyrábějí v několika čínských továrnách, jen s jinými nálepkami, krabicemi a názvy.

Zde je několik užitečných pokynů, které pomohou při rozhodování.

Co je hoverboard a jak funguje?

Pokud tento výrobek vůbec neznáte, dnešní hoverboardy/osobní transportéry jsou něco jako miniaturní Segwaye bez řídítek. Jezdci stojí s nohama rozkročenýma, chodidla mají u kola na obou koncích a díky šikovným zabudovaným senzorům dokáží hoverboardy téměř zázračně udržovat rovnováhu. Když se mírně nakloníte dopředu, dosáhnete rychlosti až 5 nebo 10 km/h, v některých případech až 15 km/h. Nakloňte se dozadu a zpomalíte nebo zařadíte zpátečku. K zatáčení dochází, když střídavě tlačíte jednou nohou dopředu a druhou dozadu.

Hoverboardy mají uvnitř dobíjecí baterii, která pohání jeden nebo někdy dva motory u kol. V závislosti na modelu mohou být vybaveny dalšími funkcemi, například systémem chytrých klíčů nebo dokonce aplikací pro zabránění ostatním v používání vaší jízdy.

Dnešní hoverboardy nejsou sci-fi zařízení, která byla zpopularizována ve filmech jako Návrat do budoucnosti. Existují společnosti, které pracují na prknech, která skutečně levitují a nepoužívají žádná kola, jako například Lexus a Hendo, ale nejsou na prodej.

Obavy o bezpečnost

Vážné obavy o bezpečnost vyvolaly hoverboardy, z nichž některé začaly hořet buď při nabíjení, nebo při jízdě. Národní asociace státních hasičů nedávno vydala doporučení, ve kterém varuje, že výbuchy „nejsou u hoverboardů ojedinělým jevem“. Komise pro bezpečnost spotřebitelských výrobků vyšetřuje deset požárů v devíti státech. V souvislosti s těmito obavami společnost Amazon nedávno stáhla ze svých stránek mnoho značek hoverboardů. Společnost Overstock přestala tuto kategorii výrobků prodávat.

Britské úřady od října zabavily více než 15 000 dovezených hoverboardů a následně je testovaly na závadné lithium-iontové baterie. Zjistily, že téměř 90 procent z nich bylo ohroženo přehřátím nebo výbuchem.

Před nákupem se podívejte na značku, o které uvažujete, zda není spojena s neštěstími hlášenými v Alabamě, na Floridě, v Louisianě a v Londýně. Rozhodně se vyhněte běžeckým botám Halford Air Runners, které byly staženy z trhu kvůli riziku vznícení.

Sdružení hasičů také vydalo několik rad, jak zabránit tomu, aby hoverboard vzplál. Například ho nenechávejte bez dozoru, když se nabíjí. Nenabíjejte ho nadměrně a nenechávejte ho zapojený přes noc. Organizace také doporučuje vyhnout se používání nabíječek třetích stran.

Doba nabíjení

Baterie jsou u hoverboardů v podstatě vším: Všichni jsou si rovni, určují, jak rychle můžete jet, jak daleko můžete dojet a také mohou hoverboardu přidat na váze. A doba nabíjení je také důležitým faktorem.

Rychlost a dojezd

Co se týče rychlosti, většina modelů nabízí podobný dojezd, od pomalé rychlosti kolem 2 km/h až po 10 km/h. Několik z nich dokáže jet o něco rychleji; modely PhunkeeDuck dosahují rychlosti 12 mph (to nezní moc rychle, ale vezměte v úvahu, že pro mnoho lidí je to rychlost sprintu, a to ani nehýbete nohama!).

Dojezd je těžké změřit, protože na to, jak dlouho a jak daleko můžete jet, má vliv řada faktorů – zejména terén, sklon, rychlost a hmotnost jezdce. Většina modelů se na rovném povrchu dostane na několik hodin nebo více typického používání, tedy na zhruba 10 až 15 kilometrů. Modely Swagway uvádějí dojezd až 20 mil, což závisí na jezdci a terénu.

Přenosnost

Pokud máte v plánu celý den jezdit po městě na raketách, bylo by dobré si ověřit, kolik váš hoverboard váží – ve skutečnosti se přece jen nevznáší a většina prken váží přes 20 kilogramů, mnohé se blíží 30 kilogramům. Pro člověka s průměrnou kondicí je to na krátkou dobu přijatelné, ale na velkou vzdálenost nebo delší dobu to bude zátěž.

Ceny

Zatímco naprostá většina hoverboardů je prakticky totožná, existuje několik výjimek s vylepšenými specifikacemi, které si ne náhodou říkají o špičkovou cenu. Kvalitnější modely mají pevnější rámy, které vydrží i těžší jezdce a nárazy a odřeniny z cesty; některé mají dva motory s přímým pohonem, které nabízejí větší výkon a dojezd; a některé mají dálkové ovládání na klíče pro zamknutí, když jste pryč (a některé mají nevyhnutelně zabudovaný Bluetooth pro streamování hudby, což velmi rozčiluje vaše sousedy). Mezi ně patří například hoverboardy IO Hawk a PhunkeeDuck.

Kredit: Hovertrax
(Obrázek: Hovertrax)
Není však hned jasné, jestli ceny, které jsou mnohonásobně vyšší než u low-endových modelů, stojí za investici, kromě klidu na duši. Pokud se tedy cítíte připraveni hodit opatrnost do větru, klidně vsaďte na generický model, pokud má podporu některého z prodejců, například Amazonu.

Právní šedá zóna

Ačkoli to může znít absurdně, v některých obcích platí zákony nebo místní vyhlášky, které mohou zakazovat používání jakýchkoli vozidel na chodnících, stejně jako nelicencovaných vozidel v ulicích. To znamená, že ve vaší lokalitě může být jízda na hoverboardu jinde než na parkovišti, příjezdové cestě nebo ve sklepě skutečně nezákonná. Několik známých příkladů: New York, kde si za jízdu na hoverboardu na ulici nebo chodníku můžete vysloužit pokutu 200 dolarů, a také Londýn, který od uvedení vozítka Segway na trh uplatňuje tvrdou politiku proti elektrickým vozidlům. A nezkoušejte na něm jezdit ve velkých obchodech – většina z nich už také rychle vypracovala pravidla, která je zakazují.

VÍCE: Připojené automobily: Průvodce novými technologiemi vozidel: Připojená vozidla: Průvodce novými technologiemi vozidel

Na druhou stranu Kalifornie přijala zákon, který má brzy vstoupit v platnost a podle kterého jsou hoverboardy legální na cyklostezkách, pokud jsou splněny věkové a bezpečnostní požadavky. Před investicí si rychle zavolejte na místní policejní oddělení a zjistěte, jaké zákony případně existují a jaké jsou plány na jejich prosazování, pokud se jedná o šedou zónu.

Pozor na padělky

Podívejte se na jakéhokoli internetového dodavatele hoverboardů a budete oslněni nevyzpytatelným množstvím značek, z nichž mnohé jsou v ohromně špatné angličtině. Když se podíváte blíže, zjistíte, že většina z nich jsou variace na jedno téma. Je to proto, že mnoho výrobků je doslova stejná deska s jinou nálepkou a názvem. Přesto se mnoho vnitřních prvků mění v závislosti na značce – to je jeden z důvodů, proč jsou takové cenové rozdíly. To může znamenat slabší baterii nebo méně citlivé gyroskopy či méně výkonné motory a podobně. S bateriemi může souviset i nebezpečí požáru.

Špatnou zprávou je, že to nemáte možnost snadno zjistit. Dobrou zprávou je, že v závislosti na prodejci můžete nakupovat s jistotou, že pokud by se něco zvrtlo, budete mít určitou ochranu. Při nákupu přímo nebo u autorizovaného prodejce některé ze známějších amerických značek, jako je Phunkeeduck nebo IO Hawk, získáte roční záruku. Zejména Amazon má velmi shovívavé podmínky pro vracení zboží – jen se ujistěte, že nakupujete přímo od společnosti, a ne od prodejce.

100+ nápadů na technické dárky pro muže, ženy a děti
Naše oblíbené televizory od 32 palců výše
Nejlepší reproduktory Bluetooth na doma i na cesty

© 2023 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang