Průvodce nákupem iPhonu: Jaký telefon Apple je ten pravý?

Recenze

Řada iPhonů Apple pro příští rok byla představena a je načase srovnat různé varianty, které se v současnosti na trhu nabízejí. Jak si poradit s výběrem mobilního telefonu od značky Apple?

Ačkoli iPhone XS, XS Max a XR mohou sklízet veškerou pozornost, nejsou to jediné iPhony, které si od Applu ještě lze koupit. Společnost si ponechává několik svých starších modelů, snižuje ceny a sází na to, že touha platit méně převáží nad potřebou mít nejnovější a nejlepší specifikace. Bohužel jedním z těchto levnějších stárnoucích iPhonů není iPhone SE, který byl z nabídky Applu vyřazen. Stále však můžete najít několik modelů iPhonů, které se cenou nepřibližují stratosférickým výšinám iPhonu XS.

iPhone XR

iPhone XR nabízí nižší cenu než XS a XS Max. Uživatelé ovšem budou muset udělat několik kompromisů – zejména LCD displej, jen jeden zadní fotoaparát místo dvou objektivů a žádnou podporu gigabitového LTE. Ale ostatní funkce, které zvýrazňují novou řadu iPhonů Apple – procesor A12 Bionic a vylepšený fotoaparát – si přesto našly cestu i do levnějšího modelu Apple. Můžete si také vybrat z širší nabídky barev.

Výhody: Stejný čip A12 Bionic jako v dražších iPhonech; Barevný a jasný LCD displej; Vynikající výkon fotoaparátu.

Nevýhody: Žádný 2x optický zoom; Portrétní režim funguje jen s lidmi; Příslušenství pro rychlé nabíjení je třeba dokoupit zvlášť.

Kdo by si ho měl koupit: iPhone XR je skutečně nejlepší volbou pro většinu zákazníků, kteří si kupují iPhone, s výjimkou těch, kteří dávají přednost telefonu s 2× optickým zoomem nebo velkým OLED displejem. Jinak má tento barevný telefon stejný procesor jako dražší iPhony a jeho baterie také vydrží déle.

iPhone XS

Nástupce loňského iPhonu X si zachovává stejný 5,8palcový OLED displej, ale nabízí rychlejší procesor, vylepšený fotoaparát a jasnější displej. Díky těmto vylepšením se iPhone XS etabloval jako vynikající prémiový telefon s odpovídající cenovkou 999 dolarů. Ale vzhledem k tomu, že dva další modely nabízejí větší obrazovky a (v případě iPhonu XR) nižší cenu, nemusí být pořízení iPhonu XS nutně jednoznačným rozhodnutím tak, jako tomu bylo před rokem u iPhonu X.

Výhody: Rychlý procesor A12 Bionic; celkově dobrý výkon fotoaparátu; jasný, živý displej; gigabitové LTE

Nevýhody: Nevýrazná výdrž baterie; Drahý, zejména pokud rozšiřujete úložiště; Funkce rychlého nabíjení vyžaduje dokoupení dalšího příslušenství.

Kdo by si ji měl koupit: Pokud vás nový vzhled iPhonu X zaujal, ale nechtěli jste na sebe vzít rizika spojená s předčasným přijetím, už nemusíte váhat. iPhone XS přebírá vše dobré z původního iPhonu X a vylepšuje to, zejména díky větším možnostem fotoaparátu.

iPhone XS Max

Vše, co jsme řekli o iPhonu XS, platí dvojnásob pro iPhone XS Max, který se může pochlubit většinou stejných specifikací a funkcí jako jeho menší sourozenec. (Procesor A12 Bionic, vylepšený fotoaparát a gigabitové LTE jsou tu stejně jako u modelu XS). Rozdíl mezi oběma prémiovými telefony Apple spočívá v obrazovce, přičemž XS Max se může pochlubit rozsáhlým 6,5palcovým displejem, díky kterému jsme si připadali, jako bychom měli v kapse mini kino. Jen se připravte, že si na tento telefon, jehož cena začíná na 1 099 dolarech, vyhradíte pořádný balík peněz.

Výhody: Telefon je vybaven speciálními funkcemi, které umožňují jeho používání: Rychlý procesor A12 Bionic, celkově dobrý výkon fotoaparátu, gigabitové LTE.

Nevýhody: Ještě dražší než iPhone XS; Skromné úložiště v základním modelu; Funkce rychlého nabíjení vyžaduje dokoupení dalšího příslušenství.

Kdo by si ho měl koupit: Pokud chcete co největší obrazovku, pořiďte si iPhone XS Max, jehož displej je větší než cokoli, co nabízí Samsung nebo Google. Jen se připravte na to, že za OLED displej a optický zoom v modelu Max zaplatíte oproti iPhonu XR velký příplatek.

iPhone 8

Příchod nových iPhonů v září znamenal snížení ceny loňského top modelu. Největší kompromis, který budete muset udělat, pokud se rozhodnete pro tento levnější model, je spokojit se s loňským procesorem. A11 Bionic, který iPhone 8 pohání, však stále překonává zařízení se systémem Android s novějšími čipsety. Rámečky kolem LCD displeje iPhonu 8 jsou také docela mohutné – ve své době to bylo přijatelné designové rozhodnutí, ale nyní, kdy jsme v éře smartphonů s rozsáhlými obrazovkami, je poněkud zastaralé.

Klady: Procesor A11 Bionic je stále nejvýkonnější; nižší cena než při debutu; podpora bezdrátového nabíjení; nadprůměrná výdrž baterie.

Nevýhody: Stárnoucí design s příliš velkým rámečkem; Obrazovka je ve srovnání s novějšími iPhony malá a má nízké rozlišení; Rychlé nabíjení vyžaduje samostatné příslušenství; Žádný optický zoom

iPhone 8 Plus

Sleva z ceny iPhonu XR není tak výrazná, pokud se podíváte na iPhone 8 Plus. Model Plus s úhlopříčkou 5,5 palce stojí 699 dolarů, tedy jen o 50 dolarů méně než XR. Jedinou výhodou tohoto staršího iPhonu oproti XR může být soustava dvou zadních objektivů schopná poskytnout 2× optický zoom. Přesto fotoaparáty iPhonu 8 Plus postrádají další vylepšení, která umožňuje novější procesor uvnitř iPhonu XR. Pozitivní je, že po modelu XR je iPhone 8 Plus na základě výsledků testů baterie v časopise Tom’s Guide iPhonem s nejdelší výdrží.

Výhody: iPhone iPhone X je nejnovějším modelem iPhone X, který se může pochlubit skvělým výkonem: Fotoaparát se dvěma objektivy a podporou optického zoomu; procesor A11 Bionic stále funguje dobře; podpora bezdrátového nabíjení; skvělá výdrž baterie

Nevýhody: Nevelká sleva z ceny iPhonu XR; Zastaralý design; Rychlé nabíjení vyžaduje samostatné příslušenství.

Kdo by si ho měl koupit: Upřímně řečeno, jediný důvod, proč si v tuto chvíli pořídit iPhone 8 Plus, je, pokud prostě musíte mít 2x optický zoom, ale nechcete platit nejvyšší cenu za iPhone XS nebo XS Max. Jinak minimální sleva z ceny iPhonu XR opravdu neospravedlňuje kompromisy, které budete muset udělat s designem, velikostí obrazovky a výkonem.

iPhone 7

Absolutně nejlevnějším iPhonem, který si můžete koupit, je iPhone 7, poprvé uvedený na trh v roce 2016. To znamená poměrně zastaralé specifikace, které odpovídají jeho stárnoucímu vzhledu s těžkými rámečky. iPhone 7 běží na čipu Apple A10 Fusion a v základní konfiguraci má 32 GB. I levné iPhony mají svou cenu.

Výhody: Odolnost proti vodě IP67; cena pod 500 dolarů; běží na iOS 12

Nevýhody: Dva roky starý procesor; Ještě starší design; Žádné bezdrátové nabíjení; Jeden zadní fotoaparát

Kdo by si ho měl koupit: iPhone 7 by mohl ocenit každý, kdo chce iPhone za absolutně nejnižší částku, kterou lze za nový model zaplatit, zejména proto, že na něm lze spustit nejnovější verzi operačního systému Apple. Procesor A10 iPhonu 7 je však o dvě generace pozadu za nejnovějším čipem Apple, a pokud potřebujete větší kapacitu než 32 GB, připravte si dalších 100 dolarů za 128GB model.

iPhone 7 Plus

Pokud se rozhodnete pro iPhone 7 Plus, získáte několik výhod navíc, včetně dvou zadních fotoaparátů s podporou portrétních efektů a dvojnásobného optického zoomu a většího 5,5palcového displeje.

Výhody: Větší obrazovka než 4,7palcový iPhone 7.

Nevýhody: Starý procesor a design; Žádné bezdrátové nabíjení

Kdo by si ho měl koupit: Lidé, kteří nechtějí za telefon příliš utrácet a zároveň využívat výhod dvou zadních fotoaparátů, by se mohli nechat zlákat iPhonem 7 Plus. Pokud však potřebujete funkce, jako je výkonnější procesor, bezdrátové nabíjení nebo pohlcující displej, měli byste se poohlédnout po dražších modelech Apple.

© 2023 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang