Průvodce nákupem pračky

Spotřebiče

V zásadě se velké množství praček liší z hlediska vlastností, kapacity a náplně a funkcí. Jak si poradit s výběrem pračky, pokud ta stará dosloužila nebo pokud si mladý člověk zařizuje svoji první domácnost?

Pračky mají jedinečné funkce, jako je rychlé praní, různé prací programy, ochranná síťka, dětská pojistka, kontrola teploty praní, digitální displej a tak dále.

Poloautomatická pračka

Poloautomatické pračky jsou považovány za pračky základní úrovně. Obvykle mají poloautomatické pračky dvě vany, jednu na praní a druhou na sušení.

Pro praní se oblečení vloží do prací vany, po vyprání musí člověk oblečení ručně přesunout do vany pro sušení. Celkově poloautomatická pračka vyžaduje mnoho lidských zásahů a ruční práce. Tento typ pračky již nevyhovuje současným nárokům domácnosti.

Plně automatická pračka

Plně automatické pračky se dělí na dvě kategorie, a to podle formy, kdy se oblečení a prádlo vkládá z horní nebo přední strany:

  1. Pračka s horním plněním
  2. Pračka s předním plněním

Plně automatické pračky umožňují, aby byl proces praní plně automatický a zásah člověka mininální. Má pouze jednu vanu pro praní i sušení. Stačí vložit oblečení do pračky a spustit pračku. Není třeba nalévat vodu na praní nebo máchání a přesouvat oblečení z prací vany do vany na sušení. Jediné, co se musí po spuštění pracího cyklu člověk udělat, je vyjmout vyprané oblečení z pračky.

Pračka s horním plněním

Jak název napovídá, oblečení se vkládá z horní strany, protože vana je v pračce umístěna vertikálně. Má jedinou trubici pro praní i sušení, není třeba přenášet oblečení mezi vanami. Pračka s horním plněním je připojena k přívodnímu kohoutku vody.

Pračka kontroluje, kdy má odebrat nebo zastavit vodu, aby se udržela požadovaná hladina vody. Ve srovnání se svým protějškem s předním plněním má méně pracích programů, které se však snadno používají a jsou nejúspornější.

Pračka s předním plněním

Prádlo se do takové pračky vkládá z přední strany, protože její buben je umístěn vodorovně. Pračka s předním plněním je v dnešní době pračkou s pokročilou technologií. Pračky s předním plněním jsou vybaveny spoustou pokročilých funkcí, jako je časovač, namáčení prádla, přívod horké vody, více než 30 pracích programů a pokročilý dětský zámek.

Pračka s horním plněním vs. pračka s předním plněním

Pračky s předním plněním poskytují lepší kvalitu praní, počet pracích programů, ovšem jsou dražší, zatímco pračky s horním plněním poskytují lepší kvalitu praní, několik pokročilých funkcí v rámci malého rozpočtu.

Kapacita pračky

Kapacita pračky závisí na počtu osob v rodině. Kapacita pračky se měří v kilogramech, přímo souvisí s hmotností oblečení, které je v plánu prát. Některé oděvy jsou lehké, avšak zabírají hodně místa, jako například přikrývka, zatímco jiné oděvy jsou těžší, ovšem zabírají málo místa, jako například džíny.

Doporučuje se, aby byl buben naplněn pouze z jedné třetiny, aby se oblečení mohlo snadno pohybovat a pračka poskytovala lepší kvalitu praní.

Pokud je dům plný lidí a domácnost pere oblečení jednou nebo dvakrát za týden, pak je vhodnější pračka s velkou kapacitou. Zatímco v případě častého praní jednou za den nebo jednou za dva dny je lepší zvolit pračku střední velikosti.

Věci, které je třeba mít na paměti před nákupem pračky

Buben je vyroben z nerezové oceli, porcelánového smaltu nebo plastu. Plastová vana vydrží déle než smaltovaná, která se může odštípnout a zrezivět. Nicméně bubny z nerezové oceli jsou nejlepší vzhledem k tomu, že vydrží vysoké otáčky odstřeďování a mají největší životnost.

Nastavení praní – Některé z dostupných praček jsou vybaveny pracími programy, jako jsou alternativní úrovně vody a šetrné praní pro jemné prádlo. U každé z těchto praček je možné si přizpůsobit a uložit oblíbená nastavení, která lze upravit prostřednictvím dotykového displeje, dotykového panelu nebo otočných ovladačů.

Cyklus odstřeďování – Tato funkce se používá pro sušení prádla a určuje se jako počet otáček za minutu. Čím vyšší jsou otáčky za minutu, tím lépe se prádlo usuší, v závislosti na typu oblečení. Cyklus odstřeďování pro jemné prádlo je 300-500 otáček za minutu, zatímco cyklus odstřeďování pro silnější oblečení, jako jsou džíny, je přibližně 1 000 otáček za minutu.

Fuzzy logic – Jedná se o funkci, která automaticky vybírá nejvhodnější prací program v závislosti na kvalitě praného oblečení. Kromě toho si fuzzy logic všímá hmotnosti prádla a následně stanoví, kolik času, pracího prostředku a vody je potřeba k vyprání náplně.

Regulace teploty – Jedná se o funkci, která pomůže regulovat teplotu vody, pokud je pračka vybavena vestavěným topným tělesem. Regulace teploty je velmi užitečná v zimním období. Kromě toho horká voda vyčistí oblečení lépe než voda studená. Existuje také řada praček s nastavením páry, které rovněž pomáhají v boji proti skvrnám a nečistotám.

Časovač – Poskytuje možnost zapnout pračku později. Funkce časovače je výhodná, pokud se rodina chce vyhnout hluku v určitých časech. Dále funkce předběžného máchání umožňuje namočit oblečení na určitou dobu, než se automaticky spustí prací cyklus.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang