Průvodce nákupem pračky

Spotřebiče

V zásadě se velké množství praček liší z hlediska vlastností, kapacity a náplně a funkcí. Jak si poradit s výběrem pračky?

Pračky mají také jedinečné funkce, jako je rychlé praní, prací programy, ochranná krysí síťka, dětská pojistka, kontrola teploty/teploty praní, digitální displej a tak dále.

Poloautomatická pračka

Poloautomatické pračky jsou považovány za pračky základní úrovně. Obvykle mají poloautomatické pračky dvě vany, jednu na praní a druhou na sušení.

Pro praní vložte oblečení do prací vany, po vyprání musíte oblečení ručně přesunout do vany pro sušení. Celkově poloautomatická pračka vyžaduje mnoho lidských zásahů a ruční práce.

Plně automatická pračka

Plně automatické pračky se dělí na dvě kategorie, a to podle formy, kdy se oblečení, prádlo vkládá z horní nebo přední strany:

  1. Pračka s horním plněním
  2. Pračka s předním plněním

Plně automatické pračky umožňují, aby byl proces praní plně automatický a zásah člověka nominální. Má pouze jednu vanu pro praní i sušení. Stačí vložit oblečení do pračky a spustit pračku, to je vše. Není třeba nalévat vodu na praní nebo máchání a přesouvat oblečení z prací vany do vany na sušení. Jediné, k čemu se musíte po spuštění pracího cyklu dostat, je vyjmout oblečení z pračky. Více informací naleznete v našem příspěvku o poloautomatické Vs plně automatické pračce.

Pračka s horním plněním

Jak název napovídá, oblečení se vkládá z horní strany, protože vana je v pračce umístěna vertikálně. Má jedinou trubici pro praní i sušení, není třeba přenášet oblečení mezi vanami. Pračka s horním plněním je připojena k přívodnímu kohoutku vody, pračka kontroluje, kdy má odebrat nebo zastavit vodu, aby se udržela požadovaná hladina vody. Ve srovnání se svým protějškem pračkou s předním plněním má méně pracích programů, které se však snadno používají a jsou nejúspornější.

Pračka s předním plněním

Jak název napovídá, prádlo se do takové pračky vkládá z přední strany, protože její buben je umístěn vodorovně. Pračka s předním plněním je v dnešní době pračkou s pokročilou technologií. Pračky s předním plněním jsou vybaveny spoustou pokročilých funkcí, jako je časovač, kdy pračku spustit a zastavit, namáčení prádla, přívod horké vody, více než 30 pracích programů a pokročilý dětský zámek.

Pračka s horním plněním vs. pračka s předním plněním

Pračky s předním plněním poskytují lepší kvalitu praní, počet pracích programů, ale jsou vysoce drahé, zatímco pračky s horním plněním poskytují lepší kvalitu praní, několik pokročilých funkcí v rámci malého rozpočtu.

Kapacita pračky

Kapacita pračky závisí na počtu osob ve vaší rodině. Kapacita pračky se měří v kilogramech, přímo souvisí s hmotností oblečení, které plánujete prát. Některé oděvy jsou lehké, ale zabírají hodně místa, jako například přikrývka, zatímco některé jiné oděvy, výška váha, ale zabírají málo místa, jako například džíny. Doporučuje se, abyste buben naplnili pouze z jedné třetiny, aby se oblečení mohlo snadno pohybovat a poskytovalo lepší kvalitu praní. Další informace o tom, jak rozhodnout o velikosti pračky, najdete v našem dalším oblíbeném příspěvku.

Pokud máte dům plný lidí a perete oblečení jednou nebo dvakrát za týden, pak jděte pro pak jděte do pračky s velkou kapacitou. Zatímco v případě častého praní jednou za den nebo jednou za dva dny si vyberte pračku střední velikosti. Pokud však zvolíte n pračku s malou velikostí, není to velký problém. Musíte rozdělit oblečení do více pracích cyklů. Jediným problémem je, že praní všech oděvů trvá dlouho.

Věci, které je třeba mít na paměti před nákupem pračky

Vana je vyrobena z nerezové oceli, porcelánového smaltu nebo plastu. Plastová vana vydrží déle než smaltovaná, která se může odštípnout a zrezivět. Nicméně vany z nerezové oceli jsou nejlepší vzhledem k tomu, že ca vydrží vysoké otáčky odstřeďování a mají největší životnost.

Nastavení praní – Některé z dostupných praček jsou vybaveny pracími programy, jako jsou alternativní úrovně vody a šetrné praní pro křehké prádlo. U každé z těchto praček je možné si přizpůsobit a uložit oblíbená nastavení, která lze upravit prostřednictvím dotykového displeje, dotykového panelu nebo otočných ovladačů. Pračky s nastavením praní jsou nejlevnější.

Cyklus odstřeďování – Tato funkce se používá pro sušení prádla a určuje se jako počet otáček za minutu. Všimněte si skutečnosti, že čím vyšší jsou otáčky za minutu, tím lépe se prádlo usuší, v závislosti na typech oblečení, které chcete sušit. Cyklus odstřeďování pro křehké oblečení je 300-500 otáček za minutu, zatímco cyklus odstřeďování pro silnější oblečení, jako jsou džíny, je přibližně 1 000 otáček za minutu.

Fuzzy logic – Jedná se o funkci, která automaticky vybírá nejlepší prací podmínky v závislosti na kvalitě praného oblečení. Kromě toho si fuzzy logika všímá hmotnosti prádla a následně stanoví, kolik času, pracího prostředku a vody je potřeba k vyprání náplně. Proto vám odpadají starosti týkající se nastavení pračky.

Regulace teploty – Jedná se o funkci, která vám pomůže regulovat teplotu vody, pokud je pračka vybavena vestavěným topným tělesem. Regulace teploty je velmi užitečná v zimním období. Kromě toho horká voda vyčistí vaše oblečení lépe než voda studená. Existuje také řada praček s nastavením páry, které rovněž pomáhají v boji proti skvrnám a nečistotám.

Časové zpoždění – Poskytuje vám možnost vložit pračku s tím, že ji spustíte až poté. Funkce časového zpoždění je výhodná, pokud se chcete vyhnout hluku v určitých časech. Na druhou stranu funkce předběžného máchání umožňuje namočit oblečení na určitou dobu, než se automaticky spustí prací cyklus.

© 2023 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang