SEZNAMTE SE. TECHNOLOGIE BUDOUCNOSTI BLUE-RAY DISK

Mobily, PC a kancelář

Poslední dobou se objevují domácí kina a přehrávače, které umí přehrát tzv. Blue-ray disky.Co to je? Je nazýván budoucností v ukládání dat. Je vytvořen jako již 3. generace optických disků, zapisujících do spirály, určených pro digitálních data.

A jakmile se může zaspisovat, musí se taky umět číst. S novou technologií zapisování přišli samozřejmě také různé přístroje, které je umění číst.

Možná se ještě neznáte. Možná ano. Tak či tak. Představujeme novou generaci audio-digi přístrojů, pro které je DVD stará babka. Technologie Blue-ray je šikovnějším nástupcem DVD. Data se na tento disk Blue-ray ukládají ve stopě tvaru spirály 0,1 mm pod povrch disku.

Pro čtení se používá modré laserové světlo – odtud název Blue-ray, tj. modrý paprsek. Novou technologii vyvinula japonská firma Sony, na vývoji se podílí také firma Philips.

Srovnání – DVD vs. Blue-ray

DVD i Blue-ray jsou stejně velké, tedy 12cm. DVD může nabídnout až 8,5 GB, když je oboustrané. Blue-ray nabízí 25 GB u jednovrstvého disku. A to není konec, dále 50 GB u dvouvrstvého a až 80 GB u oboustraného dvojvrstvého disku. Tomuto se musejí svou čtecí technologií přizpůsobit samozřejmě přehrávače. DVD je stále nejrozšířenější a tak uživatelé potřebují, aby jejich přehrávač přečetl DVD i Blue_ray. Blue-ray disponuje větší kvalitou rozlišení ukl.ádaného obrazu. A nejen obrazu, zatímco DVD standartně ukládá pětikanálový zvuk (5.1), Blue-ray nabízí kanálů až sedm (7.1).

Blue-ray disky se označují takto:

BD-ROM – disk pouze pro čtení BD-R – disk určený pro jednorázový zápis

BD-RE – disk přepisovatelný

Disky Blue-ray možná nejsou ještě tak moc rozšířené. Ale proč nebýt připravení. Můžete si lepší kvalitu obrazu a zvuku užívat již teď. Nač kupovat pouze DVD přehrávač a za rok či dva nový kvůli Blue-ray. Domácí kino Samsung HT-BD1255, Blue-ray je kompletní domácí sestava, která mimo jiné umí přehrát právě disky Blue-ray. Disponuje mnoha moderními technologiemi. Zážitek z filmu bude dokonalý a budoucnost vás nepřekvapí.

© 2023 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang