
Již po osmé se letos slaví na Vyšehradě Bodaidžu macuri, svátek lip.
Bohatý program začne v pátek v 19 hodin. Původně měl být podle plánu zahájen na náplavce, ale místo bude vzhledem k povodni asi přesunuto na sušší místo opodál, případně přímo na Vyšehrad ˜– vše by mělo být včas oznámeno na stránkách macuri.cz. Na louce za bazilikou Petra a Pavla na Vyšehradě je přichystána rituální lukostřelba kjúdó, hra na šamisen, krátká buddhistická liturgie,vystoupení samurajů, bubenické skupiny Taiko, představení ve stylu japonského divadla kjógen a další.
Sobotní program bude ještě bohatší; ranní ptáčata mohou začít meditací již v 6.30, pamlsky se budou nabízet od 10 hodin a průběžně se můžete zapojit do nabízených aktivit a stát se diváky a posluchači jednak frašek kjógen, jednak stylového vystoupení japonské hudební skupiny Die Milch http://www.macuri.cz/?node=die-milch, která letos navštívila Českou republiku a přijala pozvání ke koncertu od 14 hodin.
Podrobné informace: viz http://www.macuri.cz/
POZOR! Vzhledem k povodním nelze vyloučit změnu programu macuri. Sledujte prosím web/twitter. Finální rozhodnutí o průběhu svátku padne ve čtvrtek ve 14 h.
A toto o akci napsal organizátor:
Ve stínu svěže zelených stromů na staroslavném Vyšehradě, blahosklonně shlížejícím na metropoli, se koná již osmý ročník japonské oslavy jara se symbolickým označením „Bodaidžu macuri“ neboli „svátek lip“. Chvála požehnané moci přírody se spojuje s úctyvzdáním prastarým kulturním tradicím i zbožným nasloucháním hlasu posvátného místa. Tak jako byly do starověkého Japonska uvedeny rituály z kontinentu, aby poskytly materiál pro vyjádření niterných pocitů japonského člověka i oporu jeho snahám o povzbuzení vlastní kulturní tradice, obracíme se dnes my s podobným očekáváním k obřadnosti japonské. Věříme, že v ní můžeme najít dostatek podnětů pro naši vlastní radost, vděčnost, paměť, hrdost, souhru i obětavost, že nám může pomoci nalézt naše vlastní místo v kultuře, jejímiž jsme dědici i tvůrci zároveň…
Festival Bodaidžu macuri pořádá Česko-japonská společnost ve spolupráci s Velvyslanectvím Japonska v ČR, Národní kulturní památkou Vyšehrad a Sdružením Japonců v ČR – Nihonjinkai