Vychytávky na zimu

Spotřebiče

Byť v mírném pásu žádná krutá zima nejspíše nečeká, jeden nikdy neví. Je moudré se na zimu včas a řádně připravit spoustou vychytávek. Nesmí mezi nimi chybět kvalitní přímotopy, čím dál oblíbenější vyhřívací dečky anebo šikovný espressovač pro přípravu lahodného horkého nápoje.

Medvědi to mají snadné. Jediná jejich starost je dobře se ve svém pelechu zásobit jídlem a pak většinu zimy prospat a na počasí nemyslet. Lidé si musejí věci zařídit jinak. Naštěstí oproti medvědům mají v obchodech mnohem širší nabídku produktů, které k přečkání zimy dopomohou.

Přímotopy

Primárním zdrojem tepla v zimních měsících jsou často přímotopy. Dokáží spolehlivě zahřát a to i v místech bez elektřiny. Jejich snadná přenositelnost a malé rozměry z nich dělají velmi šikovné pomocníky při topení. Lze je rozdělit do několika skupin:

  • olejové radiátory představují přechod mezi přímotopnými a akumulačními topidly. Díky olejové náplni dokáží vydávat teplo jen chvíli po zapnutí a poté ještě nějaký čas po vypnutí přístroje. Jejich výhodou je bezpochyby snadná manipulace a možnost využití na chatě či chalupě.
  • akumulační kamna jsou využitelná tam, kde není zaveden plyn a netopí se tuhými palivy. Jednou z hlavních výhod je fakt, že v době nízkého tarifu elektřiny akumulují teplo a díky tomu poté vydrží topit i několik hodin. Jejich princip fungování je založen na ohříváním magnezitového akumulačního jádra. Následně je akumulační teplo sáláním za pomoci termostatu řízeného ventilátorem uvolňováno do prostor.
  • plynová topidla jsou nejlepší alternativou pro opravdu levné vytápění. A to co se týká pořizovacích i provozních nákladů. Mají velmi jednoduchou instalaci i obsluhu.
  • levnou a velmi přizpůsobitelnou alternativou jsou přenosné teplovzdušné ventilátory. Jejich výhodou je snadná použitelnost kdekoliv. Hodí se především do menších místností, ovšem jejich pořizovací cena je natolik nízká, že kolikrát je vhodná kombinace několik takových přímotopů.

Ohřívací deky a dečky

Více tepla není na škodu. Obzvláště v dobách, kdy ještě není topná sezóna a venku se náhle ochladí. To přijdou na řadu šikovné ohřívací deky a dečky.

Ohřívací deky slouží k ohřívání postele nebo sedadla, aby poskytovala teplo a pohodlí. Tyto deky jsou vybaveny elektrickými prvky, které generují teplo a umožňují regulovat teplotu podle osobních preferencí uživatele. Ohřívací deky jsou obvykle vyrobeny z měkkých a pohodlných materiálů, jako je flanel nebo mikrovlákno, což zvyšuje komfort a příjemnost používání.

Některé ohřívací deky mají různé teplotní nastavení, takže si lze zvolit silnější i slabší teplo. Některé moderní modely dokonce obsahují časovače, které umožňují nastavit dobu, po kterou má deka zůstat zapnutá, a následně se automaticky vypne.

Ohřívací deky jsou oblíbené zejména v chladnějších měsících, kdy mohou poskytnout teplý a útulný spánek nebo posezení. Mohou také být užitečné pro ty, kdo cítí bolest svalů nebo kloubů, nebo kteří se potýkají s nepříjemným pocitem chladu v posteli. Při používání ohřívacích dek je však důležité dodržovat bezpečnostní pokyny a nesmírně důležité je dbát na to, aby nedošlo k přehřátí nebo poškození deky.

Populární jsou mimo jiné „obyčejné“ deky Široko, recenze o nich pějí samou chválu.

Espressovač

Když už je tepla dostatek, poblíž je zapnutý radiátor, ještě to nemusí být všechno, čím se lze rozmazlit. Teplo po těle je potřeba vyvážit teplem přímo v těle a to nejlépe lahodným nápojem. Toho lze docílit díky nabídce kávovarů a rychlovarných konvic.

Jedny z nejoblíbenějších položek jsou bezpochyby espressovače. Dokáží připravit mnoho druhů lahodných nápojů včetně espresa, café lunga, cappuccina, latté macchiata anebo chococina.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang