Sluchátka s potlačením hluku – Bose

Recenze


Bose QuietComfort 45 jsou nejnovějším přírůstkem do řady sluchátek, která již více než dvacet let pomáhají zákazníkům vychutnat si zvuk bez rozptylování. Co je nich potřeba vědět a jedná se o dobrou volbu?

Sluchátka od firmy Bose jsou známá svou vysokou kvalitou zvuku a pohodlným designem. Různé modely Bose sluchátek nabízejí různé funkce, včetně aktivního potlačení hluku, bezdrátového připojení a ergonomického designu.

Společnost Bose

Firma Bose Corporation je známým americkým výrobcem zvukového vybavení a elektroniky. Byla založena v roce 1964 Dr. Amarem G. Bosem, a od té doby získala uznání pro svou inovaci v oblasti zvukových technologií. Mezi produkty společnosti Bose patří sluchátka, reproduktory, domácí audio a video systémy, sluchátka s aktivním potlačením hluku, profesionální audio vybavení a další.

Společnost Bose byla poprvé průkopníkem sluchátek s potlačením hluku, která byla navržena tak, aby snižovala dopad hluku z letadel, na konci 80. let, ale teprve s vydáním původních sluchátek QuietComfort v roce 2000 se její technologie ANC dostala do hlavního proudu.

Od té dobyde uživatelé dočkali řady iterací vlajkových lodí společnosti v oblasti potlačení hluku, přičemž nejnovější model, ohromující QuietComfort 35 II, získal v roce 2017 naše prestižní ocenění Best Buy.

Čtyři roky jsou však v audioprůmyslu dlouhá doba a korunu pro sluchátka Bose s potlačením hluku přes uši od té doby získala sluchátka Sony WH-1000XM4. Model QC 45 se jej snaží získat zpět a v několika klíčových oblastech se svým soupeřům více než vyrovná, ale v několika dalších má stále co dohánět.

Bose QuietComfort 45

Sluchátka Bose QuietComfort 45 navazují na velmi úspěšná sluchátka QuietComfort 35 II amerického výrobce a jsou velmi podobná svým předchůdcům.

Velká lákadla zůstávají dvě: vysoce kvalitní aktivní potlačení hluku a mimořádně pohodlné uchycení přes uši, které se dokonale hodí pro dlouhý poslech. V obou těchto oblastech se QC 45 dočkala aktualizací, které však představují spíše drobné úpravy než rozsáhlé změny.

K dispozici je také nový režim „Aware“: nastavení, které přenáší okolní zvuk z externích mikrofonů sluchátek do sluchátek, takže můžete slyšet, co se děje kolem vás, aniž by bylo potřeba sluchátka sundávat. Několik možností potlačení hluku, které byly k dispozici u modelu QC 35 II, však bylo zrušeno: již nelze volit mezi vysokou a nízkou úrovní aktivního potlačení hluku nebo ANC zcela vypnout.

Výdrž baterie se slušně zvýšila, přibyl čtvrtý externí mikrofon pro zlepšení kvality hovorů a nabíjecí port microUSB byl nahrazen portem USB-C. Jinde byla aktualizována verze Bluetooth, přes kterou sluchátka fungují, z 4.1 na 5.1, ačkoli podpora kodeků zůstává omezena na AAC a SBC.

Pokud se někomu zdá, že jde o drobná, i když vítaná vylepšení, je to proto, že tomu tak je. Je nepravděpodobné, že by společnost Bose vždy zcela přehodnotila svůj vítězný vzorec, ale její rozhodnutí vydat takovouto postupnou aktualizaci je riskantní vzhledem k pokroku, kterého její konkurenti dosáhli v posledních několika letech.

Design a funkce

Jak již bylo zmíněno výše, na designu modelu QuietComfort 45 se toho příliš nezměnilo. Zůstávají extrémně lehká s hmotností 240 g, částečně díky kompaktním oválným náušníkům, které jsou menší než u mnoha sluchátek přes uši.

Čelenka je vyztužena nylonem plněným sklem, který ji pomáhá chránit a zabraňuje jejímu deformování, zatímco měkké polštářky ze syntetické kůže bez záhybů lemují vnitřní stranu čelenky a náušníků. Náušníky se k čelence připojují pomocí kovového závěsu, který umožňuje jejich snadné složení pro uložení do pevného pouzdra nebo do kapsy kabátu.

Řemeslnému zpracování ani kvalitě konstrukce nelze nic vytknout. Sluchátka QC 45 jsou dobře vyrobená a dostojí i části svého názvu Comfort. Relativně malé náušníky mohou být problémem pro ty, kteří mají větší uši, ale mně seděly perfektně a vytvářely účinné těsnění proti vnějšímu zvuku, aniž by je tlačily.

Společnost Bose se nesnažila udělat s fyzickými ovládacími prvky, které QC 45 nabízejí, nic zvláštního. Ve skutečnosti zůstává jejich uspořádání naprosto stejné jako u předchůdců. Posuvný vypínač na vnější straně pravého náušníku je vítaným návratem, zatímco tři tlačítka na spodní straně náušníku slouží k ovládání hudby a hovorů.

Prostřední tlačítko z této trojice má více funkcí: jedním stisknutím přehrajete/pozastavíte zvuk, dvojím stisknutím přeskočíte na další skladbu, trojím stisknutím přeskočíte skladbu zpět a jeho podržením přivoláte hlasového asistenta telefonu.

Ovládání hlasitosti mají na starosti tlačítka po obou stranách a vystupují o něco dále než středové tlačítko, což vám pomůže identifikovat, které je které, když máte QC 45 na hlavě. Na levém náušníku se nachází jediné tlačítko sloužící výhradně k přepínání mezi režimy Quiet (potlačení hluku) a Aware (průhlednost).

Stejně jako v případě modelu QC 35 II je i na levém náušníku QC 45 umístěn 2,5mm jack pro usnadnění kabelového poslechu a v balení je dodáván audiokabel z 2,5 mm na 3,5 mm. Nabíjecí port se stále nachází na pravém náušníku, ale tentokrát je to USB-C, nikoli micro USB, což je pozitivní změna.

Udávaná výdrž baterie nyní činí až 24 hodin na jedno nabití se zapnutým ANC při poslechu zvuku s 50% hlasitostí. To je o čtyři hodiny déle než u modelu QC 35 II, což není nic, co by stálo za řeč, ale stále je QuietComfort 45 o šest hodin kratší než Sony WH-1000XM4.

A tím nepříznivé srovnání s našimi oblíbenými sluchátky s potlačením hluku přes uši nekončí. Není tu nic podobného funkci Speak-to-Chat od Sony, která automaticky pozastaví zvuk, když rozpozná váš hlas, ani žádná detekce opotřebení, která by zastavila proces, když si QC 45 sundáte z uší.

Uživatel však získá možnost spárování se dvěma zařízeními Bluetooth současně, což je skvělé. Prostřednictvím aplikace Bose Music je k dispozici také několik dalších funkcí: můžete nechat sluchátka automaticky vypnout po určité době nečinnosti a můžete ovládat, jak hlasitě uslyšíte svůj vlastní hlas při hovorech.

Obě tyto funkce jsou užitečné, ale celkově jsou sluchátka Bose QC 45 ve srovnání se Sony WH-1000XM4 poněkud chudší na funkce.

Kvalita zvuku

Přestože jsou sluchátka Bose QC 45 neuvěřitelně pohodlná, jsou trochu zklamáním, pokud jde o funkce. Mohou však dohnat konkurenci, pokud jde o zvukový výkon?

V některých ohledech ano. Bose QC 45 jsou celkově dobře znějící sluchátka. Na rozdíl od mnoha sluchátek přes uši se vyhýbají pokušení zaměřit se na zvukový profil charakterizovaný nadměrnými basy. Nízké frekvence jsou trochu umírněné, ale jsou čistě artikulované, takže se nikdy necítíte zahlceni.

Pokud něco, Bose QC 45 přehánějí ve vyšších polohách. Ve zvukovém projevu jsou nejvýraznější střední a vysoké frekvence, což se velmi dobře hodí pro podcasty a skladby s výraznou vokální složkou.

Když byla QC 45 dotlačena na hranici jejich hlasitosti, ukázalo se, že se sluchátka stávají strohými. A to navzdory funkci Bose „Active EQ“, která je navržena tak, aby zajistila konzistentní výkon basů a výšek při každé úrovni hlasitosti a fungovala velmi dobře se sluchátky QuietComfort Earbuds.

Při středních hlasitostech takové problémy nenastaly a QC 45 tlumí vnější zvuk tak dobře, že jsem se jen zřídkakdy setkal s tím, že bych se musel odvážit vyšší hlasitosti než 80 %. Při těchto úrovních poskytují QC 45 zvuk, který je skvěle vyvážený, a je snadné vychutnávat si eklektickou směs hudebních žánrů celé hodiny bez únavy z poslechu.

Nechybí ani dostatek detailů, separace nástrojů je působivá (aniž by byla na úrovni referenčních sluchátek), a co je nejlepší, nepůsobí nijak přeplácaně. To, co jim chybí na jiskře, vynahrazují konzistentním a, troufám si říct, uklidňujícím zvukem.

Bohužel ti, kteří tomuto zvuku nepřijdou na chuť, nemají možnost si zvuk přizpůsobit. Nemůžete si vytvořit vlastní ekvalizér, ani v aplikaci Bose Music nejsou žádné přednastavené možnosti ekvalizéru. Nemáte ani možnost zesílit výšky nebo basy. Je to obzvláště zvláštní opomenutí, protože sluchátka Bose NC 700 nabízejí možnosti ekvalizéru prostřednictvím aplikace, stejně jako sluchátka QC Earbuds.

Potlačení hluku

Stejnou kritiku lze vznést i na implementaci aktivního potlačení hluku u sluchátek QuietComfort 45 od společnosti Bose.

Jak už jsme od průkopníků v oblasti potlačení hluku, společnosti Bose, zvyklí, nabídka ANC je vynikající.

Odvádí špičkovou práci při minimalizaci vlivu nízkých kmitočtů a odruší i překvapivé množství hluku ve středním pásmu. Dokonce i vyšší zvuky mají slušný útlum, což QC 45 řadí na první místo v žebříčku nejlepších sluchátek s potlačením hluku, která jsem testoval, pokud jde o potlačení okolního hluku.

Na rozdíl od svých předchůdců a stájových kolegů do uší však QC 45 nenabízejí různé úrovně potlačení hluku pro různé situace. Sluchátka QC 35 II mají úrovně ANC „High“ a „Low“ a umožňují je zcela vypnout, zatímco sluchátka QC Earbuds nabízejí deset různých úrovní ANC a tři z nich můžete přiřadit předvolbám. Podobný systém by nepochybně prospěl i modelu QC 45, ale zda jej společnost Bose může přidat prostřednictvím aktualizace, se teprve uvidí.

Nový režim „Aware“ je však velmi vítaný a funguje efektivně. Množství externího zvuku, které vám pustí do uší, skutečně zvyšuje vaši schopnost sledovat dění kolem sebe a nezní ani příliš uměle.

I přes tento doplněk nemohou sluchátka Bose QC 45 konkurovat úrovni chytrých funkcí nabízených sluchátky Sony WH-1000XM4, která umožňují vytvářet zvukové profily na míru, jež automaticky implementují určitou úroveň potlačení hluku podle toho, kde se nacházíte a co děláte.

Verdikt

Sluchátka pokračují v odkazu svých předchůdců, kteří poskytovali nejlepší pohodlí ve své třídě spolu s vysoce účinným potlačením hluku, a nabízejí kvalitu zvuku, která je bezvadně poslouchatelná. Kvůli nedostatku možností přizpůsobení, a to jak z hlediska zvuku, tak ANC, a jakýchkoli převratných funkcí je však těžké je doporučit oproti jejich velkým konkurentům.

Sluchátka Apple AirPods Max jsou sice mnohem dražší, ale mají podporu prostorového zvuku, zatímco sluchátka Sony WH-1000XM4 zůstávají díky své vynikající kvalitě zvuku, chytrým a uživatelsky přívětivým funkcím pro potlačení hluku na uších. Sluchátka QC 45 jsou možná nejlepší z hlediska pohodlí, ale jako celek jsou trochu slabší.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang