Huawei

Značky

Huawei Technologies Co., Ltd. e čínská nadnárodní technologická korporace se sídlem v Šen-čenu v Kuang-tungu v Číně.

Navrhuje, vyvíjí a prodává telekomunikační zařízení, spotřební elektroniku a různá chytrá zařízení. společnost Huawei je podle Společného výzkumného střediska EU (JRC) v žebříčku investic do průmyslového výzkumu a vývoje EU za rok 2021 druhým největším investorem do výzkumu a vývoje na světě a podle studie IFI Claims Patent Services společnosti Fairview Research je na pátém místě na světě v počtu patentů v USA.

Korporaci založil v roce 1987 Ren Zhengfei, bývalý zástupce velitele pluku v Lidové osvobozenecké armádě, který se původně zaměřoval na výrobu telefonních přepínačů, Huawei rozšířil své podnikání na budování telekomunikačních sítí, poskytování provozních a poradenských služeb a zařízení podnikům v Číně i mimo ni a výrobu komunikačních zařízení pro spotřebitelský trh.Huawei má k prosinci 2019 více než 194 000 zaměstnanců.

Společnost Huawei své produkty a služby nasadila ve více než 170 zemích a oblastech, v roce 2012 předstihla společnost Ericsson na pozici největšího výrobce telekomunikačních zařízení na světě a v roce 2018 předstihla společnost Apple na pozici druhého největšího výrobce chytrých telefonů na světě, hned za společností Samsung Electronics, v roce 2018 společnost Huawei uvedla, že její roční tržby činily 108 USD. 5 miliard EUR.

V červenci 2020 společnost Huawei poprvé předstihla společnosti Samsung a Apple a stala se nejlepší značkou chytrých telefonů (podle počtu dodaných telefonů) na světě. k tomu přispěl především pokles celosvětových prodejů společnosti Samsung ve druhém čtvrtletí roku 2020 v důsledku dopadu pandemie COVID-19.

Ačkoli je společnost Huawei na mezinárodním poli úspěšná, na některých trzích se potýká s problémy kvůli tvrzením o nepatřičné státní podpoře, vazbám na Lidovou osvobozeneckou armádu a obavám z kybernetické bezpečnosti – především ze strany vlády Spojených států -, že infrastrukturní zařízení společnosti Huawei může umožňovat sledování čínskou vládou.

V souvislosti s rozvojem bezdrátových sítí 5G se objevily výzvy ze strany USA a jejich spojenců, aby se společností Huawei a dalšími čínskými telekomunikačními společnostmi, jako je například ZTE, neuskutečňovaly žádné obchody.

Společnost Huawei tvrdila, že její produkty nepředstavují „větší riziko pro kybernetickou bezpečnost“ než produkty jiných dodavatelů a že neexistují žádné důkazy o tvrzeních USA o špionáži.

Otázky týkající se vlastnictví a kontroly společnosti Huawei, stejně jako obavy ohledně rozsahu státní podpory, rovněž zůstávají.

Společnost Huawei byla také obviněna z napomáhání při sledování a masovém zadržování Ujgurů v internačních táborech v Sin-ťiangu, což vedlo k sankcím ze strany ministerstva zahraničí Spojených států.

Společnost Huawei testovala umělou inteligenci pro rozpoznávání obličeje, která je schopna rozpoznat etnicky specifické rysy, aby upozornila vládní orgány na příslušníky etnické skupiny.

Uprostřed probíhající obchodní války mezi Čínou a Spojenými státy bylo společnosti Huawei omezeno obchodování s americkými společnostmi kvůli údajnému předchozímu úmyslnému porušování amerických sankcí proti Íránu.

Dne 29. června 2019 dosáhl americký prezident Donald Trump dohody o obnovení obchodních jednání s Čínou a oznámil, že zmírní výše uvedené sankce vůči společnosti Huawei.

Společnost Huawei v červnu zrušila 600 pracovních míst ve svém výzkumném centru v Santa Claře a v prosinci 2019 zakladatel Ren Zhengfei uvedl, že centrum přesouvá do Kanady, protože omezení by jim znemožnila interakci se zaměstnanci v USA.

Dne 17. listopadu 2020 podle technologického blogu Engadget společnost Huawei souhlasila s prodejem značky Honor společnosti Shenzen Zhixin New Information Technology, aby „zajistila své přežití“, poté, co proti ní USA zavedly sankce. 23. července 2021 společnost Huawei údajně najala Tonyho Podestu jako konzultanta a lobbistu s cílem pečovat o vztahy společnosti s Bidenovou administrativou.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang