AEG

Značky

AEG AG, bývalá německá společnost vyrábějící elektroniku a elektrotechniku. Jako jedna z předních německých průmyslových společností po většinu 19. a 20. století vyráběla AEG výrobky pro průmyslové i domácí použití.

Společnost byla založena v Berlíně v roce 1883, kdy průmyslník Emil Rathenau s finanční podporou společností Siemens a Halske, další významné německé elektrotechnické společnosti, založil Deutsche Edison Gesellschaft für Angewandte Electricität („Německá Edisonova společnost pro aplikovanou elektřinu“). V roce 1887 byla společnost přejmenována na Allgemeine Elektricitäts Gesellschaft (AEG), která se stala do značné míry odpovědnou za instalaci prvního německého systému elektrické energie. Před rokem 1900 natahovala přenosové vedení a budovala systémy elektrických trolejí po celém Německu.

V roce 1941 AEG koupila společnost Gesellschaft für Elektrische Unternehmungen AG, elektrický holding, a upevnila tak svůj vliv na německý trh s elektrickými zařízeními. V roce 1966 byla do společnosti AEG začleněna společnost Telefunken AG, dříve dceřiná společnost AEG, která vyráběla audio a elektronická zařízení, a v roce 1967 se název společnosti změnil na AEG-Telefunken.

V druhé polovině 20. století se společnost AEG-Telefunken potýkala s vážnými finančními problémy, které někteří analytici přičítali rozhodnutí společnosti pokračovat ve výrobě drahého zboží spotřební elektroniky (např. stereosystémů a televizorů) dlouho poté, co ceny společnosti Telefunken byly sníženy zahraničními konkurenty. Většina aktivit společnosti Telefunken byla prodána v roce 1983, další části byly prodány v roce 1985. Zbývající firma, přejmenovaná v roce 1985 na AEG AG, vyráběla elektrická a telekomunikační zařízení, elektronické komponenty, kancelářské stroje, počítače a domácí spotřebiče. V roce 1994 koupil řadu domácích spotřebičů AEG švédský výrobce spotřebičů AB Electrolux. Spotřebiče značky AEG zůstaly součástí divize spotřebního zboží společnosti Electrolux až do 21. století.

© 2023 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang