Půjčka od soukromé osoby – na směnku, na OP

Půjčky

Půjčky od soukromých osob umožňují získávat peníze efektivněji a rychleji. Soukromé osoby jsou běžní občané, kteří mají volné finanční prostředky a jsou ochotni je nabízet na trhu. Jak půjčky od soukromých osob fungují? A na co si dát pozor?

Půjčky od soukromých osob jsou prakticky totožné půjčky, jako nabízejí nebankovní instituce, jenom s tím rozdílem, že smluvní vztah vzniká mezi dvěma fyzickými osobami, a nikoliv mezi firmou a dlužníkem.

Jedná se o standardní soukromou půjčku, jakou může člověk získat třeba od svého známého, kamaráda nebo rodinného příslušníka.

Princip soukromé půjčky

Půjčky od soukromých osob fungují velice jednoduše na principu nabídky a poptávky. Nabídku půjčky na směnku určují soukromé osoby, které mají peníze a chtějí je půjčit.

Tyto soukromé osoby jednají buď samy za sebe, nebo vystupují pod nějakou společností, prostřednictvím které nabízejí své služby.

Poptávku po soukromých půjčkách tvoří potenciální dlužníci, tedy klienti, kteří chtějí nějakou půjčku získat. Obvykle jde o půjčky v řádu několika tisíc až několika desítek tisíc v závislosti na tom, na co je půjčka potřeba a jak rychle je nutné půjčku vyřídit.

Soukromé půjčky ihned

Řada nebankovních poskytovatelů se zaměřuje na soukromé půjčky ihned, které jsou schváleny a vyřízeny téměř okamžitě.

O podobnou půjčku od soukromé osoby lze zažádat online přes jednoduchý formulář, který je k dispozici na webu poskytovatele. Formulář je automaticky vyhodnocen během několika minut a žadatel tak rychle získá informaci, zda je žádost o půjčku schválena.

Schválenou soukromou půjčku ihned lze získat během několika hodin přímo na bankovní účet. Poskytovatel odesílá částku téměř okamžitě a záleží na bance žadatele, za jak dlouho peníze na účet dorazí. Peníze ihned získá žadatel v případě, že má účet veden u banky, která bankovní transakce vyřizuje okamžitě.

Soukromé půjčky bez podvodu

Sektor nebankovních soukromých půjček láká mnoho poskytovatelů, kteří se pohybují na hraně nebo za hranou zákona. Každý žadatel chce samozřejmě získat soukromé půjčky bez podvodu, a proto je třeba se vyhnout půjčkám od soukromé osoby na směnku, soukromým půjčkám od lichvářů o podobně.

Pro získání soukromé půjčky bez podvodu je třeba opatrného a obezřetného jednání a pečlivého výběru poskytovatele. Důvěryhodný soukromý investor směnky nenabízí a zároveň poskytuje férové podmínky a rozumně vysoké úroky.

Jak půjčku od soukromé osoby získat

Půjčky od soukromých osob jsou rychlé, efektivní a diskrétní půjčky. Takovou možnost mohou nabídnout pouze půjčky z tohoto segmentu, protože čím méně lidí o půjčce ví, tím lépe. Inzerce půjček od soukromých osob je běžně dostupná na internetu.

Žádost o půjčku lze provést pomocí krátkého online formuláře. Do tohoto formuláře je potřeba vyplnit osobní údaje a hlavní je telefonický kontakt. Na tento telefon následně zavolá poskytovatel peněz a domluví všechny detaily.

Půjčka od soukromé osoby na OP

Někteří poskytovatelé nabízejí půjčky od soukromé osoby na OP. Žadatelům o půjčku tak stačí předložit pouze platný občanský průkaz či jiný doklad totožnosti.

Půjčka od soukromé osoby na OP se obvykle týká jen velmi nízkých částek a její splatnost se pohybuje jen v horizontu dnů či týdnů. Půjčka na OP ihned je zpravidla vyřízena v rámci 24 hodin, peníze má klient na svém bankovním účtu téměř okamžitě.

Půjčka na směnku od soukromé osoby

Žadatelé se čas od času setkávají s nabídkou půjčky na směnku od soukromé osoby. Směnka je cenný papír, na kterém se dlužník zavazuje věřiteli, že v určité době splatí určitou částku. Se směnkami se dá obchodovat, věřitel se tak může v průběhu času změnit.

Půjčka na směnku od soukromé osoby musí obsahovat tyto údaje:

  • výslovné vyjádření, že jde o směnku, a to přímo v textu listiny
  • jasný slib či příkaz zaplatit přesně stanovenou částku
  • datum splatnosti
  • místo splatnosti
  • identifikaci reminenta
  • datum a místo vystavení směnky
  • identifikaci a podpis výstavce

Směnka musí obsahovat všechny zákonem dané údaje, jinak může být půjčka na směnku od soukromé osoby obtížně vymahatelná.

Půjčka od soukromé osoby na směnku je nelegální

V některých případech je půjčka od soukromé osoby na směnku postavena mimo zákon. Jedná se o půjčku od soukromé osoby na směnku pro jinou soukromou osobu a k soukromým účelům.

Půjčka na směnku pro podnikatelské účely je v pořádku, běžný spotřebitelský úvěr na směnku je ovšem zakázán již od roku 2013.

Půjčky pro dlužníky v insolvenci od soukromé osoby

Zadlužení lidé, kteří se ocitnou v exekuci či insolvenci, mají obecně velký problém se získáním půjčky. Úvěr od klasické banky je pro tyto dlužníky zcela nemyslitelný. Přesto mají šanci si peníze půjčit u soukromého poskytovatele.

Půjčky pro dlužníky od soukromé osoby jsou velmi rizikové především pro věřitele. Proto bývají zpravidla pojištěny ručením, nejčastěji jde o zástavu nemovitosti či ručení jiným majetkem.

Půjčka od soukromých osob – na co si dát pozor

Na poli půjček od soukromých osob se pohybuje mnoho lidí, jejichž úmysly nejsou čisté. Mnohdy se dají označit za podvodníky a lichváře. Jejich jediným cílem je vydělat co nejvíce a pokud možno bez námahy.

Takoví lidé často zneužívají špatnou finanční i osobní situaci žadatele, který je ochotný přistoupit na jakékoliv podmínky.

Půjčky od soukromých osob proto mívají vysoké úroky, poplatky a hlavně sankce za prodlení. Často je také vyžadována zástava majetku, a to i při půjčení nižších částek.

Než si tedy člověk půjčku od soukromé osoby vezme, měl by si ji prověřit a dobře se seznámit s podmínkami půjčky.

Půjčka od soukromé osoby – recenze

Nejlepší způsob, jak si prověřit poskytovatele, je pročtení recenzí a názorů klientů. Recenze na půjčky od soukromých osob jsou dohledatelné na internetu, zvlášť pokud jsou to důvěryhodní poskytovatelé.

Pokud daná půjčka od soukromé osoby žádné recenze nemá, měl by žadatel zpozornět a raději najít jiného poskytovatele soukromé půjčky. Nebankovní půjčky recenze jsou velmi důležitým zdrojem informací.

Soukromý investor – půjčka P2P

Pokud chce člověk konsolidovat dluhy, financovat velký nákup nebo pokrýt mimořádné výdaje, může být půjčka soukromého investora užitečná. Mnoho věřitelů v případě soukromých půjček však vyžaduje, aby dlužníci měli dobrou nebo vynikající bonitu, což ztěžuje získání půjčky.

Pokud je bonita žadatele o půjčku u soukromého investora příliš nízká, může mít větší šanci získat půjčku – a lepší úrokovou sazbu – ve spolupráci s peer-to-peer věřitelem.

P2P věřitelé spolupracují s řadou soukromých investorů, což zvyšuje šance žadatele na získání půjčky. Žádost lze obvykle podat online a rozhodnutí přijde rychle. V případě schválení může být půjčka vyplacena během několika dní.

Peer-to-peer půjčky však mohou mít vyšší úrokové sazby a více poplatků než tradiční půjčky, proto je třeba pečlivě prostudovat podmínky půjčky soukromého investora.

Soukromý poskytovatel půjček

Soukromý poskytovatel půjček je nejvhodnější pro dlužníky, kteří mohou mít problémy se získáním půjčky od tradičních bank a věřitelů. Soukromí poskytovatelé půjček mají mírnější požadavky na dlužníky, takže je pravděpodobnější, že žadatel soukromou půjčku získá.

Soukromý investor pro poskytování úvěru může být také vhodným řešením pro dlužníky, kteří si potřebují půjčit peníze a kteří nejsou způsobilí pro jiné typy financování.

Například podnikatelé, kteří rozjíždějí malé podniky, se pravděpodobně nekvalifikují pro tradiční podnikatelské úvěry, takže půjčky od soukromého investora pro poskytování úvěru mohou být cennou alternativou.

Při rozhodování, který typ půjčky od soukromé osoby je nejvhodnější, je dobré mít na paměti, že půjčky od soukromého poskytovatele mohou mít nadprůměrné úrokové sazby a další poplatky, například za poskytnutí půjčky, které mohou zvýšit celkové náklady.

Soukromý investor, který opravdu půjčí

Často vyhledávaným pojmem v oblasti půjček je heslo „soukromý investor, který opravdu půjčí“. Takového investora hledají především zájemci s horší bonitou nebo podnikatelé s riskantním podnikatelským záměrem.

Soukromý investor, který opravdu půjčí i rizikovým klientům, si za své nadstandardní služby nechává zaplatit, proto jsou tyto půjčky obecně dražší. To znamená, že mají vysoké úroky a RPSN.

Půjčka na OP – soukromý investor

Půjčka na OP od soukromého investora je opět řešení pro dlužníky, kterým nikdo jiný nepůjčí. Často se jedná o lidi na pokraji dluhové pasti. Další půjčka však situaci často ještě více zkomplikuje. Stejně tak je tomu v případě půjčky na směnku od soukromého investora.

Lidé potýkající se s dluhy mohou svou situaci řešit jinak než další půjčkou. Existuje několik neziskových organizací, které pomáhají zadluženým vyrovnat se se svou situací a dostat se z bludného kruhu dluhů.

Půjčka od soukromé osoby ihned a její alternativy

Úvěr inzerovaný jako půjčka od soukromé osoby ihned nebývá nejlepším řešením finančně napjaté situace. Půjčky od soukromých osob ihned bývají drahé a navíc jsou často nelegální, proto je rozhodně nelze doporučit.

Mnohem lepším řešením je požádat o pomoc rodinu či přátele, či se ještě lépe obrátit na jednu z neziskových organizací, které nabízejí pomoc lidem ve finanční nouzi.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang