Půjčka na auto a spotřebitelský úvěr

Půjčky

V současnosti se bez auta obejde jen málokdo. Jeho koupě však může představovat poměrně velký zásah do osobního či rodinného rozpočtu. Jak se zorientovat v dostupných autopůjčkách a na co si dát při sjednávání úvěru na auto pozor?

Koupě kvalitního osobního automobilu za rozumnou cenu a výhodných podmínek může být skutečným oříškem. Jeden ze způsobů, jak si i lidé, kteří nedisponují dostatečnou hotovostí, mohou pořídit vůz dle svých potřeb a přání, představuje autopůjčka.

Ojetá i nová auta na splátky

Autopůjčky patří mezi nejvyhledávanější finanční produkty. Příčina tkví především v cenách nových i ojetých aut, které se dlouhodobě drží vysoko. Současně jsou při nákupu kladeny na vozidla vyšší nároky než na jiné produkty. Všichni potřebují auto výkonné, současně však také bezpečné, spolehlivé a s rozumnou spotřebou.

Při výběru vozu je vedle ceny sledována řada dalších parametrů. Klíčový je především celkový technický stav. Pořízení lacinějšího poruchového kusu může zatížit rozpočet daleko více než dobře promyšlená koupě nového auta na splátky.

Ať už člověk přemýšlí o pořízení ojetého či nového auta na splátky, má celou řadu možností. Využít lze běžný spotřebitelský úvěr, půjčku 100 000 Kč, autopůjčku, klasický, případně také operativní leasing. K výběru té nejvýhodnější půjčky na auto může pomoci kalkulačka úvěru na auto.

Neúčelový spotřebitelský úvěr na auto

Jedním z nejčastějších důvodů ke sjednání neúčelového spotřebitelského úvěru, využitelného na cokoliv, je právě nákup automobilu. Tento typ úvěrů zprostředkovává množství bankovních i nebankovních společností, a proto je před uzavřením vhodné věnovat čas jejich základnímu srovnání.

Důležité je zvolit půjčku nejen výhodnou, avšak také bezpečnou. Ideální je použít při výběru spotřebitelského úvěru na auto kalkulačku. Po uvedení základních parametrů lze rychle zjistit výši měsíčních splátek, tedy zda si zájemce může půjčku dovolit, nebo by se měl raději poohlédnout po jiných možnostech.

U běžných spotřebitelských úvěrů, které jsou určeny široké veřejnosti, zpravidla není vyžadován ručitel (zejména u nižších částek), současně však pro ně bývá příznačná vyšší úroková sazba a mnohdy také kratší doba splatnosti.

U bankovních i nebankovních spotřebitelských úvěrů se vyplatí sledovat:

 • výši úroků
 • výši měsíčních splátek
 • dobu splatnosti
 • zpoplatnění možnosti odkladu splátek
 • zpoplatnění sjednání půjčky
 • výši pokut z prodlení

Tradiční bankovní instituce kladou důraz na budoucí schopnost dlužníka splácet, proto požadují zpravidla více dokladů než subjekty nebankovní. Vedle dvou dokladů totožnosti bývá potřeba doložit potvrzení o příjmu či daňové přiznání.

KB půjčka na auto

Při zvažování úvěru na auto se mnozí logicky obracejí na banku, u které mají zřízen běžný účet. Mezi společnosti s nejširší klientskou základnou patří v České republice Komerční banka. Tato tradiční bankovní instituce nenabízí přímo KB půjčku na auto, nicméně poskytuje Osobní půjčku, jež bývá využívána právě k zafinancování osobního automobilu.

Základní parametry Osobní půjčky (KB půjčky na auto):

 • možnost vyřízení půjčky online pro klienty KB
 • maximální výše úvěru činí 2 500 000 Kč
 • výši i datum splátky si nastavuje klient dle svých možností
 • možnost pojištění schopnosti splácet
 • úroková sazba od 6,9 %
 • RPSN 7,13 %

Osobní půjčka zajišťuje zdarma:

 • správu úvěru
 • předčasné splacení úvěru
 • změnu ve splátkovém kalendáři
 • elektronický výpis z úvěrového účtu

Na webu Komerční banky lze nalézt rychlou úvěrovou kalkulačku, kterou je možné využít rovněž jako kalkulačku půjčky na auto. Po zadání potřebné výše úvěru a doby splácení se prakticky okamžitě zobrazí měsíční splátka.

Osobní půjčku mohou využít i zájemci, kteří nejsou klienty Komerční banky. Úvěr si nicméně nemohou vyřídit online.

Účelový spotřebitelský úvěr na auto

Účelový či vázaný úvěr se v řadě parametrů výrazně neliší od běžného spotřebitelského úvěru. U vázaného úvěru je však předem stanoveno, na co jsou prostředky určeny, což musí být následně také náležitě doloženo. Mezi typické účelové úvěry patří spotřebitelské úvěry na auto, které zprostředkovává celá řada společností.

Podmínky dostupných autopůjček se mohou značně lišit. Výši úroků a celkovou RPSN zahrnují tabulky na webových srovnávačích. Tyto stránky nezřídka poskytují také kalkulačku úvěru na auto. Umožňují tak získání velmi rychlého přehledu o výhodnosti jednotlivých půjček a napomáhají k výběru nejlepší půjčky na auto.

ČSOB půjčka na auto

Mezi nejvyužívanější vázané úvěry patří Autopůjčka od ČSOB. Maximální výše úvěru není stanovena a je vyhodnocována individuálně dle možností klienta. Půjčku lze využít jak na osobní, tak na nákladní auta či motocykly.

Základní parametry Autopůjčky (ČSOB půjčky na auto)

 • úroková sazba od 6,99 % (u automobilů se spalovacím motorem okolo 10 %)
 • možnost vyplnění žádosti online
 • sjednání i vedení úvěru zdarma
 • doba splácení až 2–8 let
 • přizpůsobení splátek dle potřeb žadatele (Flexi splátka)
 • zajištění splátky pořizovaným vozidlem

Půjčka na auto ČSOB poskytuje zvýhodněnou nabídku financování vozidel s alternativními pohony (elektro, hybrid, plug-in, vodík). Půjčka na auto s čistou energií se vyznačuje úrokem již od 6,99 %, který je fixní po celou dobu splácení.

Díky jednoduché kalkulačce půjčky na auto, umístěné na webu banky, lze rychle zjistit, jak vysoká by byla případná měsíční splátka. Výpočet zohledňuje nejen požadovanou částku a plánovanou délku splácení, avšak také celkovou cenu vozidla, jeho stáří i typ pohonu.  

Na základě vypočítaných parametrů a jejich srovnání s údaji získanými od dalších subjektů zájemce snadno vyhodnotí, zda je pro něj zvažovaný úvěr od ČSOB tou nejvýhodnější půjčkou na auto.

AutoPůjčka od Raiffeisen bank / autopůjčka Equa bank

Autopůjčka Equa bank byla dlouhodobě vyhledávaným produktem, po sloučení s Raiffeisen bank je nyní možné tuto půjčku najít pod názvem AutoPůjčka. Equa bank autopůjčka poskytovala úrok již od 6,7 % p. a., což zůstalo zachováno. Rovněž nadále platí, že půjčku lze vyřídit kompletně online.

Základní parametry AutoPůjčky od Raiffeisen bank:

 • maximální výše úvěru 800 000 Kč
 • doba splácení 3 měsíce – 10 let
 • předčasné splacení zdarma
 • možnost pořízení pojištění schopnosti splácet
 • zřízení půjčky bez ručitele

Na rozdíl od jiných autopůjček banka nevyžaduje velký ani malý technický průkaz do zástavy, automobil od počátku patří klientovi, který řádně splácí sjednaný úvěr.

Auto na splátky všem

Ať už jde o spotřebitelský úvěr bezúčelný, či vázaný, banky se striktně drží řady pravidel, která neumožňují poskytnout auto na splátky všem. Tradiční bankovní domy totiž vyžadují potvrzení o příjmech a současně nahlížejí do registru dlužníků. Negativní záznam chápou jako jasnou překážku pro poskytnutí půjčky. Takový postup chrání jak věřitele, tak dlužníky.

Nebankovní subjekty jsou v poskytování úvěrů benevolentnější, mnohdy nevyžadují doložení příjmů. Nicméně zpravidla lze za takových podmínek dosáhnout maximálně na půjčku v řádu několika desítek tisíc korun. U vyšších částek bývá potvrzení o příjmu požadováno.

Nebankovní společnosti jsou však schopny vyřídit půjčku většího obnosu bez registru i zástavy, nicméně ani ony zpravidla neumožňují pořízení auta na splátky všem bez jakýchkoli záruk.

Kalkulačka nejlevnějších půjček na auto

Pro většinu obyvatel menších měst a vesnic je automobil naprostou nezbytností. Rodiny s dětmi si zpravidla také nevystačí s hromadnou dopravou. Auto však není lacinou záležitostí, a proto i lidé, kteří si nejsou zvyklí pořizovat věci na splátky, musí mnohdy učinit výjimku a začít hledat tu nejlepší půjčku na auto.

V základní orientaci může významně napomoci kalkulačka nejlevnějších půjček na auto. Některé kalkulačky vyžadují zadání kontaktních údajů, tedy telefonního čísla a e-mailové adresy. U jiných se srovnání zobrazí neprodleně po zadání základních údajů o zamýšlené půjčce.

Vedle zbytečných půjček, kam bývají řazeny úvěry na spotřební zboží, dárky a dovolené, patří půjčky na auto spíše k nezbytným investicím. V současnosti se však úrokové sazby drží poměrně vysoko. Aby člověk neplatil zbytečně navíc, může využít právě kalkulačku nejlevnějších půjček na auto.

Půjčka ručená autem

Pořízení nového automobilu je na jedné straně jedním z nejčastějších důvodů ke sjednání úvěru, na straně druhé může osobní vůz posloužit jako zástava pro získání potřebného finančního obnosu. Jedná se o tzv. půjčky ručené autem.

Jak tento druh půjčky funguje? Nebankovní společnost, která úvěr zprostředkovává, s ohledem na stáří, značku i typ vozidla provede odhad jeho ceny. Na základě této částky určí výši možné půjčky. U některých společností automobil do úplného splacení zůstává na hlídaném parkovišti, u jiných může dlužník vozidlo v zástavě nadále používat.  

Zprostředkovatelé nenahlížejí do registrů a peníze jsou schopni poskytnout ihned na ruku. Půjčky ručené autem jednoznačně cílí na ty, kteří se ocitli ve velmi obtížné finanční situaci. Podobně jako u krátkodobých úvěrů je pro půjčky ručené autem typická velmi krátká doba splatnosti, nezřídka jen čtyři týdny.

V případě, že se člověk dostane do dluhové spirály či pasti, je vždy dobré požádat co nejdříve o pomoc. V řadě neziskových společností působí odborníci, kteří jsou schopni lidem ve finanční tísni fundovaně poradit a vytvořit plán řešení.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang