Co je lepší – Android nebo iPhone?

Recenze

Star Wars versus Star Trek. Marvel versus DC. Některé debaty nikdy neskončí. Jednou z těchto debat je pak ta o mobilních telefonech – je lepší Android nebo iPhone?

Ach, ten starý spor Android versus iPhone, debata, která se vede od roku 2008, kdy debutovalo první zařízení s operačním systémem společnosti Google. Jaký typ telefonu by si měl člověk pořídit – zařízení se systémem Android nebo iPhone?

Kde Android vítězí

Android je velmi přizpůsobitelný. Protože společnost Google vytvořila operační systém Android jako otevřený, můžete si telefon upravit a vyladit, jak jen chcete. To zahrnuje výběr nového launcheru, který přidá telefonu nové možnosti, přidání zvýšení výkonu nebo některou z řady úprav, které pro majitele iPhonu jednoduše nepřipadají v úvahu. Sakra, je dost snadné proměnit Galaxy S8 nebo LG G6 v zařízení se stock Androidem bez jakéhokoli rootování. Android je sen každého kutila.

K dispozici je širší – a vítaná – nabídka zařízení se systémem Android. Nápad Applu, jak dát uživatelům na výběr z telefonů, spočívá v tom, že vezme loňský model a srazí z ceny 100 dolarů. Nejlevnější iPhone, který si můžete pořídit, vás stále vyjde na 400 dolarů, a to říkám jako spokojený majitel iPhonu SE.

U Androidu je rozmanitost kořením života. Pokud vám to rozpočet dovolí, můžete se rozhodnout pro funkcemi nabité vlajkové lodě, jako je HTC U11 nebo výše zmíněné Galaxy S8 a G6.

Některé vestavěné funkce systému Android opravdu září. Aplikace Mapy od Applu se od doby, kdy v iOS 6 pokulhávala, zlepšila, ale Mapy od Googlu jsou vybroušenější. Díky příchodu Asistenta Google na iOS jsem s tímto digitálním asistentem strávil více času v praxi. A upřímně, jediný důvod, proč stále používám Siri, je ten, že digitálního pomocníka od Applu můžu přivolat, aniž bych musel odemykat iPhone. Uživatelé Androidu mají mnohem lepšího vestavěného asistenta.

To sice hovoří ve prospěch Androidu, ale existuje několik důvodů, proč se za posledních deset let nikomu nepodařilo vyrvat mi iPhone z rukou.

Kde iPhone vítězí

Apple poskytuje nejplynulejší prostředí. Říkejte si o výhodách otevřeného operačního systému, co chcete, ale něco na tom bude, když budete ovládat jak hardware, tak software. (Mám pocit, že majitelé Google Pixel by souhlasili.) Tím, že Apple vyrábí jak zařízení, tak operační systém, který na něm běží, může zaručit docela konzistentní zážitek každému, kdo iPhone zapne.

To platí i pro Mac (pokud ho máte), protože mohu přesouvat práci mezi zařízeními pomocí funkce Handoff, nastavit univerzální schránku pro kopírování a vkládání obsahu z iPhonu do Macu nebo telefonovat z obou zařízení. A nikdy jsem nemusel strávit ani minutu života odstraňováním bloatwaru od operátora z iPhonu.

iPhony dostávají spolehlivější aktualizace zabezpečení a softwaru. V době psaní tohoto článku bylo na světě pouze 9 % z mnoha telefonů s Androidem, na kterých běží Nougat, nejnovější verze operačního systému Google. Pro srovnání: 86 procent iPhonů a iPadů je vybaveno systémem iOS 10. Důvod? Aktualizace verze systému iOS je tak jednoduchá, že v aplikaci Nastavení přejdete do sekce Aktualizace softwaru a stáhnete aktualizaci. Aktualizace systému Android musí projít přes výrobce zařízení a operátory, kteří postupují podle vlastního harmonogramu.

To má s přibývajícím věkem důsledky pro bezpečnost vašeho telefonu. Jak upozorňuje můj kolega a bezpečnostní redaktor Paul Wagenseil, starý iPhone si můžete ponechat až pět let a stále budete mít bezpečné zařízení, pokud budete tyto aktualizace softwaru stahovat. Zařízení se systémem Android může přestat dostávat aktualizace už za 18 měsíců a společnost Google přestává aktualizovat zabezpečení svých telefonů po třech letech.

Telefony iPhone se stále těší náskoku v oblasti aplikací. Služba Google Play se v průběhu let skokově rozrostla a nyní je větší než obchod App Store společnosti Apple. Ale iPhone má v oblasti aplikací stále náskok, z velké části díky tomu, že vývojáři vydělávají na tvorbě aplikací pro iOS více peněz. Existuje důvod, proč byly velké aplikace jako Super Mario World a Monument Valley 2 spuštěny na iOS předtím, než se dostaly na Android.

© 2023 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang